۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » دفتر كرمانشاه
  • شناسه : 14756
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷
آداب و رسوم عید قربان در اورامانات
آداب و رسوم عید قربان در اورامانات

آداب و رسوم عید قربان در اورامانات

عید سعید قربان در منطقه اورامانات با شور و شوق خاصی برگزار شده و این روز در مناطق کردنشین از حال و هوای دیگری برخوردارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کرمانشاه، هر ساله چند روز قبل از عید فطر و قربان بازار منطقه اورامانات  شاهد جنب و جوش و شور و شوق خرید مایحتاج عید است که هر بیننده ای را به وجد می‌آورد.

از آداب و رسوم این اعیاد در اورامانات دید و بازدیدها و حلالیت طلبیدن و کنار گذاشتن کینه ها و کدورتها و قربانی کردن گاو و گوسفند در حد وسع هر کس است که گوشتهای قربانی به قسمتهایی تقسیم شده و بین کستمندان، همسایگان و آشنایان تقسیم می شود.

صبح روز عید (دهم ذى الحجه) در شهر و روستاى منطقه نماز عید بر پا مى‏شود و در پایان مراسم نماز حاضران دست همدیگر را بوسیده و یکدیگر را حلال مى‏کنند و در این روز مردم به دیدن یکدیگر مى‏روند و این عید فرخنده ار به یکدیگر تبریک می گویند.

عید سعید قربان  در اورامانات همواره با آیین ها و سنت های خاص و ویژه ی این منطقه همراه بوده و در این روز پس از روز عید قربان بعد از خواندن دو رکعت نماز عید با خواندن دعای ” لبیک اللهم لک لبیک ” قربانی خور را انجام می دهند و دید و بازدید از اقوام و آشنایان و طلب حلالیت از آنها آغاز می شود که در این روزمناطق کردنشین ازحال و هوای دیگری برخوردارند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*