۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مهم » يادداشت تحليلي
 • شناسه : 28303
 • ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
اقتدار روزافزون مردم یمن در پناه مقاومت
اقتدار روزافزون مردم یمن در پناه مقاومت

اقتدار روزافزون مردم یمن در پناه مقاومت

موفقیت های فزاینده و موثر مردم یمن و جنبش های رهایی­بخشی همچون انصارالله و کمیته های مردمی، هزینه های ده ها میلیارد دلاری جبهه استکبار جهانی را بی­اثر ساخته و موفقیت های فزاینده ی جبهه ی مقاومت در یمن در حوزه های موشکی، پهبادی، نیروهای زمینی و ... را به نمایش گذاشته است که شرایط جنگ ظالمانه و غیرانسانی حکام آل سعود علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن را تغییر داده است. در این بین سران سعودی نیز تنهاتر از همیشه، ثمره ی اتکاء به سران استکبار را دیده و خود در مقابله دفاع مردمی و همه جانبه ی مردم یمن در استیصال کامل قرار گرفته اند.

یمن یکی از مهمترین نقاط استراتژیک و امنیتی، شبه جزیره عرب و دریای سرخ است که هراس استکبار جهانی از قدرت­گیری اندیشه های آزادی­بخش و مقاومت فعال در این کشور، آنان را وارد درگیری مستقیم و غیرانسانی در این کشور نموده، تا از این طریق سلطه گری خود را در منطقه، حفظ و تداوم بخشند. خدعه ها و نیرنگ های نظام استکبار در یمن در سال های بعد از ۲۰۱۱ (بیداری اسلامی) تاکنون تداوم داشته، اما با وحدت و همراستایی مردم یمن، این تهدیدها به فرصت تبدیل شده و امروزه جهانیان شاهد شکل­گیری الگوی مقاومت موثر و کارآمد در این کشور می باشند.

موفقیت های فزاینده و موثر مردم یمن و جنبش های رهایی­بخشی همچون انصارالله و کمیته های مردمی، هزینه های ده ها میلیارد دلاری جبهه استکبار جهانی را بی­اثر ساخته و موفقیت های فزاینده ی جبهه ی مقاومت در یمن در حوزه های موشکی، پهبادی، نیروهای زمینی و … را به نمایش گذاشته است که شرایط جنگ ظالمانه و غیرانسانی حکام آل سعود علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن را تغییر داده است. در این بین سران سعودی نیز تنهاتر از همیشه، ثمره ی اتکاء به سران استکبار را دیده و خود در مقابله دفاع مردمی و همه جانبه ی مردم یمن در استیصال کامل قرار گرفته اند.

حمله به آرامکو و در ادامه ی آن حمله موفق عملیات نصر من الله و موفقیت جبهه ی مقاومت یمن در به اسارت درآوردن بیش از ۲۰۰۰ نفر خائن و مزدور وابسته به سعودی، هراس دشمنان مردم یمن را از توانمندی های جبهه­ی مردمی و متحد یمنی افزایش داده است. ائتلاف علیه یمن در حال فروپاشی است و مصداق آن نیز درگیری های نیروهای وابسته به امارات (ائتلاف و حیراک جنوبی) در شهر عدن با نیروهای وابسته به عربستان است که شرایط را برای نیروهای استکباری وخیم تر از گذشته ساخته است.

انصارالله با حمله به آرامکو و هدف قرار دادن خطوط انتقال نفت شرق به غرب عربستان در بهار ۹۸ و حمله­ی شهریورماه به تاسیسات نفتی راهبردی عربستان در بقیق و خریض نشان داد که مرحله­ی جدیدی از مقاومت میدانی را در دستور کار قرار داده است. به صورت کلی هدف حملات دفاعی یا ایذایی و یا تهاجمی کمیته های مردمی یمن، درک این نکته از سوی دشمنان است که بحران یمن جنگی بدون پیروزی برای دشمن متجاوز است. عملیات نصر من الله که متعاقب حمله به آرامکو رسانه­ای گردید، توانمندی های نظامی کمیته های مردمی یمن و انصارالله را نشان داد که جلوه های دیگری از آن در آینده به نمایش گذاشته می­شود. حمله­ی «نصر من الله» حمله­ی به یگان های مزدور ائتلاف عربستان در مناطق اشغالی استان صعده، برای بازپس­گیری کامل مناطق این استان و نفوذ بر استان های مرزی عربستان نیز بوده است. به صورت کلی اجرای عملیات «نصر من الله» برگی از توانمندی جبهه مقاومت انصارالله در طرح­ریزی، هماهنگی و اجرای مناسب عملیات های تاکتیکی در مقیاس وسیع است که مزدوران ائتلاف به­رغم گذراندن دوره های نظامی در دانشکده های افسری با غافلگیری در این عملیات مواجه شدند. از جمله نتایج این عملیات صدها کشته و مجروح، چند هزار اسیر و به غنیمت گرفتن وسایل و تجهیزات سه تیپ ررزمی دشمن بوده است. این عملیات از اساسی ترین و پیچیده ترین عملیات های نظامی است و اجرای آن توسط انصارالله بیانگر توانایی های عالی فرماندهی در حوزه طرح­ریزی و اجرای عملیات سرزمینی است.

این حملات کمیته های مردمی یمن، تبعات مختلفی را برای نیروهای ائتلاف در بر داشته است؛ ۱) بحران یمن حکام عربستان را در وضعیت استیصال قرار داده است. بی­لیاقتی فرماندهان در اتاق فرماندهی مرکب عملیاتی مزدوران ائتلاف، نداشتن شایستگی رزمی یگان­های نظامی، مقاومت ناشی از روحیه عالی نیروهای جبهه مقاومت مردمی یمن و … این استیصال را قوت بخشیده است. ۲) یکی از موضوعاتی که پس از تحولات اخیر حمله نیروهای جبهه مقاومت انصارالله به مزدوران ائتلاف در شمال استان «صعده» تکرار زیادی داشته، شکست مزدوران ائتلاف به­رغم برخورداری از تجهیزات و فناوری برتر است. آنچه واقعیت دارد روحیه ضعیف سربازان و کادر فرماندهی یگان­های نظامی عربستانی برای جنگ در یمن است.

در مقابل این هجمه، اتحاد مردم مذاهب مختلف در یمن و اتحاد اقوام شمالی و جنوبی، اصلی­ترین نقطه ضعف دشمنان استکباری محسوب می­شود و شگل گیری یمن متحد، نقشه های معاندین را بر آب می کند.

با نگاهی واقع­نگر به تحولات یمن پس از تجاوز آل سعود به این کشور اسلامی و اقدامات غیر اسلامی- انسانی متجاوزان علیه ملت مسلمان و مظلوم یمن در شرایطی که ملت یمن با مقاومت خود نیمه دوم سال پنجم را تحت سخت ترین شرایط سپری می­کند می توان گزاره های تحلیلی زیر را مطرح کرد:

 1. حملات اخیر جبهه مقاومت انصارالله به اهداف و منابع حیاتی عربستان جنایتکار در شرق عربستان و حمله به یگان­های مزدوران ائتلاف در مناطق اشغالی شمال استان «صعده»، روند بحران یمن را تحت تاثیر قرار داده است.
 2. اجرای عملیات «نصر من الله» برگی از توانمندی جبهه مقاومت انصارالله در طرح­ریزی، هماهنگی و اجرای مناسب عملیات های تاکتیکی در مقیاس وسیع است که مزدوران ائتلاف به­رغم گذراندن دوره های نظامی در دانشکده های افسری با غافلگیری در این عملیات مواجه شدند.
 3. از پیامدهای آشکار عملیات های اخیر هوایی و زمنی انصارالله در عمق خاک عربستان و شمال استان «صعده» آن است که حکام مزدور کشورهای عرب حوزه جنوبی خلیج فارس مشارکت کننده در ائتلاف عربی به­ویژه امارات باور کردند مناطق حساس و حیاتی آنها در برد عملیات پهپادی و موشکی انصارالله قرار دارد.
 4. عملیات «نصر من الله» انصارالله برای بازپس­گیری مناطق اشغالی در شمال استان «صعده» که با طرح ریزی دقیق، هماهنگی کامل و با غافلگیری دشمن انجام شد ضربه ای سنگین هیمنه فرماندهان اتاق عملیات فرماندهی مرکب مزدوران ائتلاف به حساب آمد. از جمله نتایج این عملیات صدها کشته و مجروح، چند هزار اسیر و به غنیمت گرفتن وسایل و تجهیزات سه تیپ رزمی دشمن است. این عملیات در زمره عملیات های منظم قرار دارد و یکی از اساسی ترین و پیچیده ترین عملیات های نظامی است. اجرای آن توسط انصارالله بیانگر توانایی های عالی فرماندهی در حوزه طرح­ریزی و اجرای عملیات سرزمینی است.
 5. سیطره مزدوران نظامی آمریکای مستکبر و رژیم اشغالگر فلسطین بر اتاق عملیات جنگ تحمیلی عربستان جنایتکار علیه یمن بیانگر روش اداره جنگ تحمیلی در یمن براساس تجارب جنگ با فلسطین است. در سه سال گذشته هرگاه رزمندگان یمنی موفقیتی در برابر مزدوران یا ائتلاف عربستان جنایتکار به دست آوردند، آنها با ترفندهایی درخواست توقف حملات انصارالله را کردند و با استفاده از ابزار مذاکرات خواسته های انصارالله را دور زدند و فرصتی برای ادامه بحران نظامی در یمن ایجاد کردند.
 6. بی­توجهی سازمان ملل به جنگ تحمیلی عربستان به یمن و نداشتن اجازه برای حل و فصل آن موجب سیطره یافتن حکام جنایتکار آمریکای مستکبر و رژیم اشغالگر فلسطین و بعضی کشورهای استعمارگر اروپایی شده است.
 7. با گذشت حدود پنج سال از بحران نظامی و سیاسی یمن هنوز کسی به دنبال تعیین طرف متجاوز به یمن نیست تا بخش اعظمی از تلاش های مقابله ای علیه آن متمرکز شود و به عنوان متجاوز و جنایتکار جنگی علیه آن به سازمان ملل شکایت شود؟! یا این که چه کسی مسئول قتل عام مردم مظلوم یمن بر اثر بمباران های هوایی است؟! چرا سازمان ملل از اختیارات خود برای دادن اخطار به مزدوران ائتلاف مبنی بر قطع حملات هوایی و زمینی و کشاندن طرف­های درگیر پای میز مذاکره در زمان مدنظر استفاده نمی کند؟!
 8. آسیب­پذیری های مزدوران ائتلاف عربستان به ویژه حمله به تاسیسات نفتی شرق عربستان و حمله به مزدوران ائتلاف در شمال استان «صعده» که موجب متلاشی شدن سه تیپ مکانیزه آنها شد، تبعات مختلفی به دنبال خواهد داشت.
 9. بحران های یمن حکام عربستان را در وضعیت استیصال قرار داده است. بی لیاقتی فرماندهی مرکب عملیاتی مزدوران ائتلاف، نداشتن شایستگی رزمی یگان­های نظامی مزدوران ائتلاف عربی، مقاومت ناشی از روحیه عالی نیروهای جبهه مقاومت مردمی یمن و … این استیصال را قوت بخشیده است.
 10. یکی از موضوعاتی که پس از تحولات اخیر حمله نیروهای جبهه مقاومت انصارالله به مزدوران ائتلاف در شمال استان «صعده» تکرار زیادی داشته شکست مزدوران ائتلاف به رغم برخورداری از تجهیزات و فناوری برتر است. آنچه واقعیت دارد روحیه ضعیف سربازان و کادر فرماندهی یگان های نظامی عربستانی برای جنگ در یمن است.
 11. تحولات اخیر موجب آسیب­پذیری بیشتر حکام عربستان در مناطق داخلی یمن و اهدافی در عمق خاک عربستان شده است.

تحولاتی همچون حمله کمیته های مردمی یمن به پالایشگاه های آرامکو، حملات به فرودگاه های نظامی و عمومی عربستان، حملات مرزی به استان های جیزان، عسیر و نجران، ضعف های امنیتی عربستان سعودی را روز به روز واضح تر ساخته است. امروز نه تنها اندیشه های مردم صعده، بلکه قاطبه ی مردم آزاده ی یمن در تقابل با تجاوزطلبی روزافزون عربستان سعودی و جبهه غربی قرار گرفته و شهید و زخمی شدن بیش از ده ها هزار نفر اگرچه تاکونو امنیت انسانی، بهداشتی، زیستی مردم یمن را تحت تاثیر قرار داده است اما مقاومت مردم یمن باعث اقتدار آنها در سطح ملی و منطقه ای شده است.

در این بین نقش جمهوری اسلامی ایران نیز با تاکید بر ۴ محور حیاتی حل مسئله یمن، در شکل گیری صلح پایدار و شکست کامل ائتلاف ضد مردم یمن (عربی) حائز اهمیت است و جبهه غربی- عربی نیز شکست های فاحش خود را به کمک های نظامی ایران مرتبط خوانده و هنوز در بهت قدرت مردمی و مقاومت فعال و خودجوش و بومی مردم یمن باقی مانده اند و جز فرافکنی راه فرار دیگری ندارند. ایران نیز با تاکید بر مواردی همچون؛ ۱) برقرای آتش­بس و توقف سریع کلیه حملات نظامی خارجی، ۲) ارسال فوری و بدون وقفه کمک های انسان­دوستانه و پزشکی به مردم یمن، ۳) از سرگیری گفت­و­گوی ملی یمنی و تحت هدایت مردم یمن و با مشارکت نمایندگان تمام احزاب سیاسی و گروه های اجتماعی این کشور، ۴) تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی یمن، راه حل بحران یمن را در خروج عربستان سعودی و متحدان غربی از این کشور و توقف حملات کور و ضدانسانی آنان می داند.

در چنین شرایطی که «اقتدار روزافزون مردم یمن در پناه مقاومت» به نمایش گذاشته شده، باید گفت: تقویت و گسترش مقاومت سرنوشت پیروزی مستضعفان بر استکبار را تداعی می­کند و جایگاه مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن و پیگیری الگوی وحدت در کشورهای اسلامی، به نحو روزافزونی مورد اقبال ملت ها و دولت های آزاده قرار گرفته است. در این راستا تاکید بر دین اسلام و آموزه های دینی حوزه مقاومت (مانند نحوه دفاع و مقاومت در برابر دشمن، آثار و برکات مقاومت، راهبردها و راهکارهای تحقق مقاومت و …) و همچنین پایبندی و تعهد نسبت به حمایت های همه­جانبه و فراگیر از ملت های مسلمان و مظلوم (همچون یمن) یکی از ضرورت های اساسی اندیشه اسلامی است که باید توسط صاحب­نظران و موثرین جهان اسلام پیگیری شود تا عزت و اقتدار اسلام و امت اسلامی تضمین شود. در این بین نقش وحدت اسلامی، به عنوان مهمترین عامل شکل­گیری صلح پایدار در یمن معرفی می­شود.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*