شناسه خبر: 18791

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتـر امام‌جمعه پاوه
امروزه استعمار جدید اسلحه و موشک و تانک به کار نمی‌برد بلکه از رسانه و فکر استفاده می‌کند
خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۶/۲۲ پاوه به امامت حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-استعمار جدید ۲-چاره و راه مقاومت چیست؟ ۳-یک یادآوری خیر» اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتـر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۲۲ شهریور ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در مقدمۀ سخنان خود بابیان اینکه رهبران مسیحی و هم‌کیشان آن‌ها در قرن ۱۶ میلادی برای سلطه بر کشورهای فقیر و جهان‌سومی در آسیا و آفریقا سران ممالک غربی را وادار به جنگ و لشکرکشی نمود، گفت: پاپ و هم‌کیشان او در غرب به خاطر امنیت در مرزها و آرامش خانواده‌هایشان به ممالک دیگر حمله کردند تا از نیروهای آن‌ها و اقتصاد و مسائل تحت ارض آنان برای خود استفاده نمایند.

خطیب جمعه پاوه افزود: در طول این ۵ قرن مردم مظلوم آفریقا و جهان‌سومی‌ها در آسیا به دست غربی‌ها آرامش نداشته‌اند. در حقیقت غربی‌ها با سلطه بر آن‌ها بر اموال و انفس و مایتملک آنان حاکم شده‌اند.

ماموستا دکتر قادری به تعریف واژۀ استعمار پرداخت و گفت: کلمۀ استعمار از عَمَرَ است و استعمر در قرآن کریم هم آمده است. خداوند می‌فرماید: «هُوَ أَنْشَأَکُمْ مِنَ الْأَرْضِ وَ اسْتَعْمَرَکُمْ». کلمۀ استعمار ازنظر لغت کلمۀ مبارکی است و به معنی آباد کردن و رشد و نمو و طلب آبادانی است اما در اصطلاح امروزی به معنی سلطۀ یک قدرت حاکم ظالم بر کشور و مردم فقیر مظلوم است.

امام‌جمعۀ پاوه گفت: ازجمله انگلیس سال‌ها بر عراق همسایۀ ما حکومت کرده و تمام مهره چینی‌ها در عراق به دست انگلیس بوده، فرانسه سال‌ها بر مصر و الجزایر و سوریه و تونس حکومت کرده، هلند ۵۰۰ سال بر اندونزی حاکم بوده و پرتغال و اسپانیا چندین حکومت را در مستعمره خود داشته و دنیای فقیر را برای خود تقسیم کرده‌ بودند.

وی با اشاره به اینکه این سلطه گری تا بعد از جنگ جهانی دوم ادامه داشت، خاطرنشان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ مردان شایسته با شعار ملی و مذهبی جلو آمده و با استعمار کهن مبارزه کردند. برای نمونه شیخ محمود ملک در عراق، عمر مختار در الجزایر سال‌ها با انگلیس و فرانسه مبارزه کردند و مردم را وادار کردند که این نوع حاکمیت دشمن ماست و ما به‌عنوان مسلمان و آزاده نمی‌توانیم تحت سلطه حکومت مستبد و استعمارگر باشیم. گاندی هم در هند هرچند هم‌فکر و هم دین ما نبود اما در شجاعت در مقابل استعمارگران انگلیسی، تاریخ ارزشمندی در حیات خود به‌جای گذاشت.

امام‌جمعه پاوه به خفقان حاکم در استعمار کهنه اشاره نمود و گفت: رضاخان که خودش را خدای ایران می‌دانست استعمارگران او را سوار بر جیب کردند و به جزیره‌ای دورافتاده در آفریقا به نام موریس تبعید کردند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه به پایان سلطه استعمار کهنه اشاره کرد و گفت: طراحان استعمار قدیم وقتی دیدند این نوع استعمار به ضررشان تمام می‌شود و باید سربازان آن‌ها کشته شوند و هزینه کنند و مقاومت نمایند، این مسئله برایشان سخت بود و جمع کردند و رفتند و استعمار جدید را پایه‌ریزی کردند.

ماموستا دکتر قادری با اشاره به استعمار جدید خاطرنشان کرد: امروزه استعمار جدید اسلحه و موشک و تانک به کار نمی‌برد بلکه از رسانه و فکر استفاده می‌کند.

وی افزود: یکی از کارشناسان استعمار جدید می‌گوید: اگر می‌خواهید امت محمدی را از بین ببرید؛ راه اصلی «کَاساً و غانیهَ یعملان فی تحطیمِ الأمهِ المحمدیهِ أکثرَ مما یفعلهُ ألفُ مِدفعٍ، فأغرقوَها فی حبٌّ المادهِ والشهوات.» است. یک لیوان مشروب و یک خواننده زن می‌توانند در تدمیر و انحراف امت محمد بیشتر از هزار توپ و تانک کار کنند. پس امت محمد را سرگرم و تشویق و ترغیب به حب ماده و شهوات کنید که اگر موفق شوید شما سلطۀ مهم‌تری بر آن‌ها پیدا کرده‌اید

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه به ۸ برنامه استعمار جدید اشاره کردند و گفتند: این خدانشناسان، ضد دین و راه رحمه للعالمین هستند و در شبانه‌روز این ۸ برنامه را از طریق ماهواره و فضاهای مجازی به منازل ما می‌فرستند تا جوانان ما را به انحراف بکشانند که آن‌هم عبارت‌اند از: ۱-قطع ارتباط نسل جدید با خدا ۲-سبُک نشان دادن دین به مردم ۳-آثار دین را چون عیب به مردم معرفی می‌کنند ۴-تشکیک جوانان نسبت به دین ۵-بی‌رنگ کردن حرام ۶-بحث حقوق زنان مانند حجاب و ارث ۷-زمینۀ اباحه گری و تماس مرد و زن ۸-اختلاط زن و مرد بدون هیچ پرده‌ای

امام‌جمعه پاوه با اشاره به اینکه امروزه فکر انگلیسی و غربی دارد در خانه‌های ما حاکم می‌شود خاطرنشان کرد: سربازان در جبهه جنگ اگر بدانند دشمن در ۱۰۰ متری آن‌ها کمین کرده خود را مهیا و خواب را بر خود حرام کرده و اسلحه‌هایشان را آماده می‌کنند تا دشمن نتواند به آن‌ها ضربه بزند اما دشمنان ما امروزه در خانه‌های ما کمین کرده‌اند و در منازلمان دارند برایمان ساز و دهل می‌زنند. معهذا غافلیم لذا باید خیلی هشیار باشیم والاّ مغلوب خواهیم شد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها گفت: قرآن کریم ما را خوب راهنمایی می‌کند و می‌فرماید: هوشیار باشید کافران غفلت شمارا می‌خواهند تا بر شما مسلط شوند پس غافل نباشید؛ و در سورۀ توبه و سوره صف خداوند می‌فرماید: دشمنان برای شما کمین کرده‌اند و قصد دارند نور خدا را خاموش کنند اما نور خدا خاموش شدنی نیست. زیبنده است ما هم بیدار شویم.

ماموستا دکتر قادری در ادامه بحث خود به سخنی از حضرت علی (رضی‌الله‌عنه) اشاره کرد و گفت: حضرت علی (رض) می‌فرماید: «أَلاَ وإِنَّ مِنَ الْبَلاَءِ الْفَاقَهَ وَأَشَدُّ مِنَ الْفَاقَهِ مَرَضُ الْبَدَنِ، وَأشدُّ مِنْ مَرَضِ الْبَدَنِ مَرَضُ الْقَلْبِ» بدانید و آگاه باشید بدترین بلا فقر و نداری است و بدتر از فقر مرض جسم و بدتر از مرض جسم مرض فکر است.

خطیب جمعۀ پاوه افزود: امروزه مریضی فکری در جامعه ما بیشتر است. برای مرض جسمی هزاران مطب و درمانگاه و بیمارستان و پزشک وجود دارند اما دوای مرض فکری کم و قلیل است بدون تردید اگر مردم مسلمان اهل قرآن و اهل جمعه و جماعت باشند، شیطان نمی‌تواند در آن‌ها نفوذ کند و انگلیس و فرانسه نمی‌توانند آن‌ها را فریب دهند اما وقتی‌که مردم در زیر چادر شیطان باشند و پزشکی هم برای تداوی آن‌ها نباشد، مسلماً مریض خواهند شد.

ماموستا دکتر قادری با کلامی از حضرت عمر (رضی‌الله‌عنه) سخن خود را ادامه داد و گفت: حضرت عمر (رض) می‌فرماید: «نحن قومٌ اعزّنا اللهُ بالاسلام مهما ابتغَینا العزه بغیر ما اعزّنا الله به اذلّنا الله» ما عرب‌ها قومی هستیم که خداوند در سایه قرآن ما را عزیز و به ما عزت داد. اگر در مسیر قرآن حرکت نکنیم، بدون تردید ذلیل خواهیم شد…

وی خاطرنشان کرد: ۱۴۴۰ سال از حیات پیامبر و خلفای راشدین می‌گذرد امروز همچنان ذکر خیر آن‌هاست و این عزت را اسلام به آن‌ها داده است ما هم خط و برنامۀ خود را از پیامبر و خلفای راشدین می‌گیریم و ممکن نیست شکست بخوریم شاید در مقطعی دشمن ما را ضعیف کند اما یقین بدانید این دین هر گز شکست نخواهد خورد.

ماموستا دکتر قادری در بخش پایانی سخنان خود به مراسم خون صلح روستای ساتیاری اشاره کردند و گفتند: دیروز مؤمنین شهرستان‌های پاوه، جوانرود، روانسر و کرمانشاه و ماموستایان و مشایخ محترم منطقه در مسجد ساتیاری جمع شدند و ماموستایان سه ساعت برای آن‌ها بحث کردند و یک‌به‌یک آن مردم محترم گوش دادند تا بدانند ماموستایان آن‌ها برایشان چه دارند. این دلیل است که مردم دین را دوست دارند؛ علما را دوست دارند و باید این دوستی بماند و از آن حفاظت کنیم. کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته. مردم ساتیاری و عشیرۀ ایناخی و دره بیان در جلسۀ خون صلح دیروز کار جوانمردانه‌ای کردند. جزاهم الله

خطیب جمعۀ پاوه در پایان سخنان خود به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: «التحدّثُ بنعمهِ اللّهِ شکرٌ و ترکها کفرٌ. من لم یشکر القلیل لم یشکر الکثیر» تحدث به نعمت الهی شکر لازم دارد. باید شکر قلیل را به‌جای بیاوریم تا خداوند آن را افزایش دهد. بنده هم عرض می‌کنم نقشه‌ها در پشت پرده برای جوانان ما طراحی شده است از خداوند تبارک‌وتعالی می‌خواهم به ما توفیق دهد در حد توان خود بتوانیم هوشیار بوده و از این دین حفاظت نماییم. ان شاء الله

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست