امام جمعه سردشت
اول تا هشتم شهریور  بنام هفته دولت نامگذاری شده است
ماموستا واوی در ادامه به روز جهانی مسجد اشاره کرد و افزود: هر قوم و ملتی آیین و نشانه ای دارد که یکی از نشانه های دنیای اسلام مسجد می باشد. پیامبر اسلام خیلی به آن اهتمام داده است. در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی فردی بنام دینایسمایتل مسجد الاقصی را آتش زد و خیلی از آثار آن را نابود کرد هدف او از این اقدام ویران نمودن مسجدالقصی و بنا کردن  معبد سلیمان بود ،  او فکر میکرد با اینکار حضرت عیسی زودتر ظهور خواهد کرد . امروز نیز توطئه برای مسجدالاقصی در میان است . روز مسجد باید در میان مسلمانان مقدس و پابرجا بماند چون مسجد برگرفته از سجده است . بهترین و خوشترین مکانها در روی زمین نزد خدا مساجد هستند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی،خطبه های نماز جمعه این هفته سردشت به امامت ماموستا محمد واوی اقامه گردید.

امام جمعه گفت: اول تا هشتم شهریور  بنام هفته دولت نامگذاری شده است. در سال شصت دو نفر از بزرگ مردان ایران شهیدان رجایی و باهنر در دفتر نخست وزیری در دوران اندک دولت که تقریبا یک ماه بود بشهادت رسیدند. بعد از  برکناری بنی صدر که دولت موقت انتخاب شد ، بر اثر افراد نفوذی که همیشه رهبر انقلاب از آن بحث نموده ، افرادی در میان آنان رخنه کرده و جای پای خود را محکم کرده اند در اثر آن فردی بنام آقای کشمیری دست به این اقدام ناجوانمردانه زد. این شخص خود را به گونه ای در میان مردم   نشان می داد ، برای نمونه همیشه دو خودکار همراه داشت موقع اداری با خودکار اداری و بیرون از محیط اداری با خودکار شخصی کار میکرد چون میگفت خودکار اداری متعلق به بیت المال است و در غیر اداری کار کردن با آن حرام است. اگر در عمل همچو کارکنانی باشند مدینه فاضله بوجود می آید اما در عمل اینگونه نبود.  دولت آن وقت خصوصا رجایی و باهنر دارای خصوصیاتی خوب بودند که امروزه به چنین افرادی برای جامعه نیاز است زیرا آنان با مشکلات مردم  و زندگی ساده آشنایی داشته اند. بر همین اساس بعد از چهل سال به همچون چهره های نیاز مبرم است.

خطیب جمعه گفت : دولت دوازدم با دو چالش بزرگ بازار ارز و برجام روبرو شده است که متاسفانه در هیچکدام از آن دو مورد موفق نبوده است خصوصا در دنیای امروزی که مشاهده میکنید در بازار ارز رانت دولتی وجود دارد ، برای کالای مصرفی ارز اختصاص داده می شد ولی با پول آن وسایل آرایشی وارد می کردند.اصلی ترین موضوع در دیدار با مقام معظم رهبری معیشت مردم و تولید بود که   امروزه مانند مشکلی اقتصادی در جامعه ما رسوخ کرده ، رهبر انقلاب دو کار اصلی اقتصاد و فرهنگ را به دولت توصیه کرده است در بحث رونق تولید اشاره به نیروی انسانی ، سرمایه ،  فناوری و اطلاعات و مدیریت اقتصادی دارد.

وی افزود: در سطح شهرستان بحمدالله کار شده اما در شأن مردم نیست که باید بیشتر کار می شد حتی با اعتراف استاندار محترم که بارها به این شهرستان مشرف شده اند سردشت و تکاب را محروم ترین شهرهای استان معرفی کرده است بهمین دلیل میگوییم باید برای این شهرستان بیشتر کار شود اگر در بحث گاز رسانی سردشت را با استان کردستان مقایسه کنید در حد صفر می باشد اما در یکی دو سال گذشته اقدامات خوبی در این حوزه انجام گرفته است. طرح های قرار بود واگذار شود إن شاء الله هرچه سریعتر به بهره برداری برسد. سردشت در دو بخش  راه ها و جادها و کشاورزی نوین محروم  و کاری در خور و شایسته انجام نشده است. امیداست با همت و تلاش فرماندار محترم این امر مهم محقق گردد. توصیه میشود کارهای عمرانی به آخر سال و فصل باران نرسد.

امام جمعه در بخش دیگری از خطبه ها به اول شهریور که مصادف است با ولادت یکی از پزشکان معروف و نامدار ایران است ، اشاره کرد و گفت: این پزشک که مایه ی افتخار است کسی جز بوعلی سینا نیست بهمین مناسبت یکم شهریور را به نام پزشک نامگذاری کرده اند بهمین مناسبت این روز را به پزشکان تبریک گفت.  امیداست پزشکان رضایت خدا و مردم را با خود داشته باشند. ابوعلی سینا خدمت شایانی به جامعه بشری کرده و ۴۵۶ کتاب و رساله در حوزه های مختلف من جمله فلسفه و نجوم و گیاه شناسی و خیلی مسائل دیگر تالیف کرده است. کتابهای بوعلی حتی در دانشگاههای اروپایی از آن استفاده می شود.  طبابت  در اسلام ،  خصوصا در ایران سرآمد بوده. کتاب قانون طب بوعلی سینا ده ها بار با زبان لاتینی چاپ مجدد شده .زمانی که طاعون آمد اروپاییان از معالجه آن عاجز بودند ابن خطیب دانشمند ایرانی طاعون را کشف و آن را مرضی مسری دانست که در جامعه پخش می شود ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن نقل میکند بزرگترین طبیبان ، مسلمانان بوده اند.

ماموستا واوی با اشاره به اینکه در گذشته علم پزشکی در دست مسلمانان بوده افزود: مشهورترین جراح که ابزار جراحی را کشف نموده ،  ایرانی است و اروپاییان هنوز هم به سبک این جراح ایرانی کار میکنند. بیشترین پزشکان منطقه ما در گذشته هندی یا پاکستانی بودند اما به لطف خدا امروز فرزندان این شهرستان متخصص و فوق تخصص گرفته اند. باید بدانید امروزه از دیگر کشورها برای معالجه به ایران اسلامی مراجعه می کنند که این امر مهم از دستاوردهای مهم پزشکی محسوب میشود. از نظر اسلام پزشکی ، حرفه نیست که پول و درآمد داشته باشد ، بلکه رسالت و مسئولیت انسانی و شرعی است  که خداوند آنان را وسیله شفا قرار داده.  حضرت ابراهیم میفرماید اگر مریض شدم خدا مرا شفا میدهد پس شافی و طبیب اول پروردگار است و ما انسانها نیستیم اما اطبا وسیله اند برای شفای انسانها. بدانید نجات یک انسان مانند نجات همه انسانهاست. چه از این بهتر است مریضی به پزشک مراجعه کند و شفا یابد  . لازم است پزشکان حس دینداری را تقویت کنند و در کارشان به خدا توکل داشته باشند پزشکان باید مهربان و دلسوز و رازدار باشند آنموقع کارشان مانند عبادت است. سوگندی که موقع دریافت مدرک دکتری میخورند بخاطر پول و دارایی نباشد بلکه بر اساس انسانیت و انساندوستی باشد که اگر اینگونه باشد نزد خدا عزیزند و فرشته نجات قلمداد می شوند.

وی در ادامه به روز جهانی مسجد اشاره کرد و افزود: هر قوم و ملتی آیین و نشانه ای دارد که یکی از نشانه های دنیای اسلام مسجد می باشد. پیامبر اسلام خیلی به آن اهتمام داده است. در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی فردی بنام دینایسمایتل مسجد الاقصی را آتش زد و خیلی از آثار آن را نابود کرد هدف او از این اقدام ویران نمودن مسجدالقصی و بنا کردن  معبد سلیمان بود ،  او فکر میکرد با اینکار حضرت عیسی زودتر ظهور خواهد کرد . امروز نیز توطئه برای مسجدالاقصی در میان است . روز مسجد باید در میان مسلمانان مقدس و پابرجا بماند چون مسجد برگرفته از سجده است . بهترین و خوشترین مکانها در روی زمین نزد خدا مساجد هستند. مسجد یعنی ایمان و نشانه باور انسانها ، بر همین اساس پیامبر میفرماید: هر انسانی را دیدید خو و اخلاقش نسبت به مسجد زیاد بود ، شهادت دهید او ایماندار می باشد. مسجد معراج انسانهاست خصوصا پیامبر که از مسجدالاقصی به معراج رفت . در هنگام رفتن به مسجد سعی کنید لباس تمیز و آراسته بپوشید . اولین کار پیامبر بعد از هجرت برای تاسیس دولت اسلامی بنا کردن مسجد بود . جانماز در زبان کردی که به آن «برمال» می گویند یعنی قبل از مال و مقدس تر از خانه یعنی قبل از ساختن خانه ،  ساختن مسجد است. در مناطق کردنشین هر پانصد نفر دارای یک مسجد میباشد که جای خوشبختی است. بهترین مکان در روستاها مساجد هستند. کلیه فعالیتهای اسلامی در گذشته در مساجد انجام میگرفت  چون مانند مجلس و پارلمان از آن استفاده می شد و کانون اداری و تعلیم و تربیت و مرکز فرماندهی نظامی و انتظامی و محل در راه مانده ها و بینوایان و محل قضا و محکمه بود. اما اکنون برای هر قسمتی اداره ای تعیین شده ولی گمان نکنید دیگر نقش مسجد کمرنگ شده ، بلکه مسجد بزرگترین نقش انسان سازی را دارد زیرا باید کسانی باشند در مسجد آماده شوند. مسجد یعنی برابری و مساوات . لازم است اگر هر روز در هفته نتوانستید به مسجد بروید حداقل جمعه ها برای نماز جمعه به مسجد بیاید.

وی در ادامه گفت: بیشتر کسانی که در جامعه دچار فساد شده اند کسانی اند که از مسجد به دورند. یقینا هر کس به مسجد رفت و آمد داشته باشد از آفات دنیوی بدور می ماند.  امیداست قداست و جایگاه مسجد به جایگاه اصلی خود برگردد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست