بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد:
بازخوانی جنایتهای جنگی اسرائیل و تحقیقات دادگاه لاهه درباره این جنایتها
شاید ارائه تعریف جامع و مانعی از جنایات جنگی که مورد توافق همه کشورها باشد ناممکن باشد؛ اما نقض قوانین و آداب و رسوم جنگی را جنایات جنگی می دانند و مصادیق بارز آن در اسناد حقوقی بین المللی از جمله اساسنامه دیوان بین المللی کیفری (ICC) شناسایی و احصاء شده است.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، جنایت جنگی دارای مصادیق متعددی است و شامل قتل، برخورد ناشایست، اخراج اهالی سرزمین های اشغال شده و یا گماردن آنان به کارهای برده وارانه، قتل و برخورد ناشایست با اسرای جنگی، کشتار گروگان ها، غارت اموال مردم، ویرانی عمدی شهرها و روستاها در صورتی که نیاز نظامی قابل توجیه نداشته باشد، می شود و البته محصور و محدود به این موارد هم نمی گردد.

«دیده‌بان حقوق بشر «هدف قراردادن عمدی شهروندان غیرنظامی» را در طی یک جنگ، جنایت جنگی می‌داند.

مفهوم امروزی جنایت جنگی در سایه دادگاه‌های نورنبرگ بر پایه منشور لندنی دادگاه نظامی بین‌المللی سال ۱۹۴۵ میلادی به‌وجود آمد. در کنار جنایات جنگی مفاهیم جدید مانند جنایت علیه بشریت و جنایت علیه صلح نیز تعریف شدند زیرا در زمان جنگ معمولاً جنایاتی از این دست نیز صورت می‌گیرد.

مشهورترین جنایات رژیم صهیونیستی

انتشارات الزیتونه در بیروت با انتشار کتابی ۱۱۳ صفحه یی علاوه بر پوشش تمامی جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین از زمان اشغال این کشور در سال ۱۹۴۸ میلادی به تشریح کامل مشهورترین این جنایت ها حتی از زمان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ پرداخته و ۲۷ جنایت را در لیست مشهورترین جنایات رژیم صهیونیستی از حیث ابعاد فاجعه بر شمرده است.این جنایات عبارت است از:

انهدام هتل ملک داوود: هتل ملک داوود در قدس که در سال ۱۳۳۰ ساخته شده بود و در دوره جنگ جهانی دوم مرکز فرماندهی ارتش انگلیس و آرشیو بسیاری از اقدامات آژانس یهود در اشغال تدریجی فلسطین محسوب می شد در ژوئیه ۱۹۴۶ به دست گروه های تروریستی صهیونیستی هاگانا، ایرگون و اشترن با ۳۵۰ کیلوگرم مواد منفجره، به طور کلی ویران شد.

جنایت دیر یاسین:

دیر یاسین نام دهی کوچک نزدیک قدس می‌باشد. تعداد ساکنان این ده در سال ۱۹۴۸ نزدیک به ۷۰۰ نفر بودند. در ۱۰/۴/۱۹۴۸ این ده شاهد هجوم ۳ گروه مسلح به نام ارگون به سرکردگی مناحیم بگین، گروه شتیرن به سرکردگی اسحق شامیر و گروه هاگانا به سرکردگی دیوید بن گوریون بود. در این یورش که با مقاومت ساکنان ده همراه بود ۲۵۰ نفر که بیشتر آنها را زنان، کودکان و سالمندان تشکیل می‌داد کشته شدند. همچنین در این حمله فجایع دیگری از جمله تجاوز جنسی، مثله کردن، پاره کردن شکم زنان باردار و منفجر کردن منازل نیز رخ داد.

جنایات اللد و الرمله:

ژوئن ۱۳۴۸ شبه نظامیان صهیونیست با حمله به این دو روستا جز ۲۵ خانواده فلسطینی دیگر هیچ فلسطینی را زنده نگذاشتند. ۱۷۶ فلسطینی در این جنایت به شهادت رسیدند.

جنایت الطنطوره:

این روستا در جنوب شهر اشغالی حیفا واقع است و در ۲۳ می ۱۹۴۸ شاهد بزرگترین جنایت صهیونیستها علیه اهالی روستا بود. وقایع فاجعه بار این روستا از سال ۱۹۴۸ تا سال ۲۰۰۰ میلادی سری باقی ماند، تا اینکه یک اسراییلی به نام تد کاتس در پایان نامه دوره کارشناسی ارشدش با استفاده از آرشیو ارتش صهیونیستی فاش کرد که در این روستا ۲۰۰ فلسطینی قتل عام شدند.

جنایت الدوایمه:

این روستا در استان الخلیل واقع است و در اکتبر سال ۱۹۴۸ شاهد هجوم وحشیانه شبه نظامیان صهیونیست بود که در پی آن ۵۰۰ نفر به قتل رسیدند، که از این بین ۲۰۰ نفر متعلق به روستاهای دیگری بودند که در این روستا پناه گرفته بودند.

جنایت قبیه:

روستای قبیه در ۲۲ کیلومتری شمال شرقی قدس و ۴۴ کیلومتری غرب رام الله واقع است و ساعت ۷ بعد از ظهر ۱۴ اکتبر سال ۱۹۵۳ مورد حمله و اشغال نظامیان صهیونیست در آمد. این هجوم که نظامیان صهیونیست با لباس مبدل صورت دادند، به رهبری آریل شارون انجام گرفت که طی آن ۶۹ زن و مرد و کودک فلسطنیی به قتل رسیدند.

کشتار حولا:

بامداد ۳۱/۱۰/۱۹۴۸ نیروهای اسرائیلی به سرکردگی مناحیم بگین به حولا شهر کوچکی در لبنان حمله بردند. در این حمله نیروهای اسرائیلی مردان شهر را اعدام نمودند و منازل مسکونی را منهدم کردند. همچنین ده‌ها نفر از کشته شده‌ها را در گورهای دسته جمعی دفن کردند. این فاجعه باعث مهاجرت اکثر اهالی این منطقه به بیروت شد. در این کشتار ۹۰ لبنانی کشته شدند.

جنایت کفرقاسم:

در روز ۲۹/۱۰/۱۹۵۶ کفر قاسم دهی نزدیک شهر قلقیلیه در فلسطین هدف حمله نیروهای صهیونیستی قرار گرفت. در این حمله که در ساعت ۵ عصر و هنگام بازگشت اهالی ده از مزارع صورت گرفت ۴۹ نفر کشته شدند. این کشتار با شعار «‌بدون عاطفه باش تا خدا رحمتت کند» به وقوع پیوست.

کشتار حانین:

نیروهای اسرائیلی در ۲۶ نوامبر سال ۱۹۶۷ بعد از حدود ۳ ماه از محاصره روستای حانین در لبنان وارد این روستا شدند و اقدام به قتل ساکنان با تبر کردند. همچنین منازل را آتش‌زده و آنها را با خاک یکسان کردند.

کشتار یارین

در این کشتار که در سال ۱۹۷۴ به وقوع پیوست نیروهای اسرائیلی پس از ورود به شهر کوچک یارین در لبنان ۱۷ منزل را ویران و ۹ نفر را به قتل رساندند .

کشتارعیترون:

عیترون نام شهری کوچک در جنوب لبنان است. این شهر در سال ۱۹۷۵ بر اثر انفجار یک بمب کارگذاشته شده توسط نیروهای اسرائیلی شاهد کشته شدن ۹ کودک بود.

کشتار بنت جبیل:

در سال ۱۹۷۶ نیروهای اسرائیلی پنجشنبه بازار شهر کوچک بنت جبیل در لبنان را بمباران کردند. این بمباران منجر به کشته شدن ۲۳ و زخمی شدن ۳۰ نفر شد.

کشتار اوزاعی:

در سال ۱۹۷۸ نیروهای هوایی اسرائیل واحدهای مسکونی و موسسات تجاری منطقه اوزاعی در نزدیکی بیروت را هدف قرار دادند. در این حادثه ۲۶ نفر کشته و ۳۰ واحد مسکونی کاملا ویران شد.

کشتار راشیا:

در سال ۱۹۷۸ توپخانه اسرائیل ۱۵ لبنانی را که به سمت کلیسای شهر کوچک راشیا روانه بودند، به قتل رساند.

کشتار کونین:

نیروهای اسرائیلی در سال ۱۹۷۸ ده کونین در لبنان را مورد هدف قرار داد. در این حمله ۲۹ نفر که اکثرا کودک بودند، کشته شدند.

کشتار عدلون:

در سال ۱۹۷۸ کماندوهای اسرائیلی مستقر در ساحل عدلون در لبنان ۲۰ نفر از افرادی را که در ۲ ماشین در حال حرکت بودند هدف قرار داده و به قتل رساندند ..

کشتار عباسیه:

در سال ۱۹۷۸ نیروی هوایی اسرائیل مسجدی را در شهر کوچک عباسیه در لبنان که تعدادی از خانواده‌ها در آنجا پناه گرفته بودند، را هدف قرار داد. در این بمباران هوایی ۱۱۲ نفر که بیشتر آنها زن و کودک بودند کشته شدند.

جنایت خان یونس:

خان یونس در نوار غزه واقع است. این روستا در دو نوبت به فاصله نه روز هدف حملات اشغالگران صهیونیست قرار  گرفت؛ یکی در در ۳ نوامبر ۱۹۵۶ که ۵۰۰ فلسطینی به قتل رسید و دیگری ۱۲ نوامبر که ۲۷۰ فلسطینی به شهادت رسیدند.

جنایت صبرا وشاتیلا:

در سال ۱۹۸۲ نیروهای اسرائیلی با همکاری برخی از نیروهای نظامی لبنانی دست نشانده با نقشه وزیر جنگ آن زمان آریل شارون به اردوگاه‌های صبرا و شتیلا در نزدیکی بیروت که برخی از پناهندگان فلسطینی را در خود جای داده بودند، حمله کردند و حدود ۸۰۰ نفر فلسطینی به اضافه تعدادی لبنانی را به قتل رساندند.

جنایت اردوگاه البرج الشمالی:

این اردوگاه در لبنان واقع است.هواپیماهای صهیونیستی در هفتم ژوئن سال ۱۹۸۲ با حمله به این اردوگاه با استفاده از بمبهای فسفری ۹۴ فلسطینی را در این اردوگاه به خاک و خون کشیدند. این حمله در واکنش مقابله جوانان اردوگاه در برابر حمله نظامیان پیاده صهیونیستی به اردوگاه صورت گرفت.

جنایت عیون قاره:

صبح روز بیستم ماه می ۱۹۹۰ یک نظامی صهیونیستی به روی کاروان کارگران فلسطینی در منطقه صهیونیست نشین لیتسیون (عیون قاره) آتش گشود، که در نتیجه آن هشت کارگر فلسطینی شهید و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.

جنایت کشتار نمازگزاران الاقصی:

بر اثر درگیری نمازگزاران فلسطینی با گروه یهودی متعصب امنای کوه هیکل در تاریخ ۸/۱۰/۱۹۹۰، سربازان اسرائیلی وارد ماجرا شدند و نمازگزاران را به گلوله بستند. در نتیجه این گلوله‌باران ۲۱ نفر کشته، ۱۵۰ نفر مجروح و ۲۷۰ نفر بازداشت شدند . همچنین از حرکت آمبولانس‌ها جلوگیری شد و برخی از پزشکان و پرستارها نیز در هنگام امدادرسانی مورد هدف قرار گرفتند. کشته شدگان و مجروحان تا ۶ ساعت پس از پایان درگیری روی زمین بودند.

کشتار قانا در سال ۲۰۰۶

در ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۶ (میلادی) در جریان جنگ ۳۳ روزه اسرائیل و لبنان (۲۰۰۶) روستای قانا مورد حمله و بمباران نظامیان رژیم اشغالگر قدس قرار گرفت.

برخورد دو بمب به یک ساختمان مسکونی چهارطبقه در مرکز روستای قانا به کشته شدن ۵۴ شهروند غیرنظامی از جمله بیش از ۳۷ کودک و زخمی شدن بسیاری انجامید. بسیاری از فقیران و کودکان معلول که قادر به فرار از منطقه نبودند در این ساختمان می‌خوابیدند. خاخام‌ها‌ی صهیونیست گفتند براساس حکم تورات، کشتار مردم در قانا در جنوب لبنان مباح است.

به گزارش پایگاه اینترنتی العربیه در زمان وقوع جنگ ۳۳ روزه، خاخام‌ها‌ ضمن اعتراض به انتقادها و محکومیت‌ها‌ی جهانی علیه جنایت قانا، مدعی شدند بنا به قوانین کتاب مقدس یهودیان، در زمان جنگ هیچ بی گناهی در صف دشمن وجود ندارد. آنها افزودند: هر گونه حرف درباره اخلاق در شرایط کنونی باعث تضعیف روحیه نظامیان و مردم، اسراییل می‌شود.

خاخام‌ها‌ی صهیونیست همچنین درجنگ موسوم به ۲۲ روزه غزه نیز حکمی درباره کشتار غیرنظامیان لبنانی و فلسطینی در غزه صادر کرده و مدعی شدند بنا به احکام تورات، کشتار زنان و کودکان در زمان جنگ مباح است.

قانا دو بار شاهد کشتار جمعی از سوی صهیونیست‌ها بود. بار اول آوریل سال ۱۹۹۶ بود، که در خلال عملیات خوشه های خشم که در آن ۲۵۰ لبنانی به شهادت رسیدند، ۱۱۰ نفر از اهالی قانا در میان آنها بودند. بار دوم در جریان حمله صهیونیست‌ها به لبنان در سال ۲۰۰۶ بود، که در اثر موشک باران جنگنده های صهیونیست در قانا ۵۷ نفر جان خود را از دست دادند، که تعداد زیادی از آنها زن و کودک بودند. در مجموع جنگ ۳۳ روزه نیز ۱۰۸۴ لبنانی به شهادت رسیدند که دو سوم آنها غیر نظامی بودند.

جنایت در حرم ابراهیمی در الخلیل:

کشتار حرم ابراهیمى: باروخ گلدشتاین  یک یهودی آمریکایی الاصل تندرو و گروهى از شهرک نشینان شهرک صهیونیست نشین کریات اربع ۲۵/۲/۱۹۹۴ م، هنگام نماز صبح وارد مسجد الاقصى مى شوند. گلدشتاین، پشت یکى از ستونهاى مسجد مى ایستد و منتظر مى شود، تا نمازگزاران سجده کنند. پس از آن به سوى ایشان تیراندازى مى کند. گلوله ها و ترکشهاى نارنجک، باعث زخمى شدن بیش از ۳۵۰ نفر مى شود.

نظامیان ارتش اسرائیل، هنگام این کشتار، درهاى مسجد را مى بندند و از فرار نمازگزاران جلوگیرى مى کنند.

همچنین به هیچ کس اجازه نمى دهند، تا براى نجات مجروحان به داخل حرم برود. در همین زمان، گروهى نیر در خارج از مسجد کشته مى شوند. عده اى نیز در حین تشییع جنازه شهدا به خیل شهدا مى پیوندند و در این کشتار ۵۰ نفر به شهادت مى رسند که ۲۹ نفر از آنها از نمازگزاران حرم بودند.

انتفاضه الاقصی:

در تاریخ ۲۸/۹/۲۰۰۰ آریل شارون اقدام به بازدید از مسجدالاقصی کرد. این بازدید به علت اعتراض جوانان فلسطینی کامل نشد. روز بعد از این حادثه که مصادف با روز جمعه بود نیروهای اسرائیلی اقدام به گشودن آتش روی نمازگزاران کردند، که بر اثر آن ۷ نفر کشته و ۲۵ نفر زخمی شدند. این درگیری منجر به انتفاضه دوم مردم فلسطین شد. و همچنان این کشتارها در قرن بیست‌و‌یکم ادامه دارد.

جنایت اردوگاه جنین:

ارتش خونریز اسرائیل در ۲۹ مارس ۲۰۰۲ م حمله گسترده اى را به اردوگاه جنین واقع در کرانه باختری آغاز کرد.پس از دو هفته محاصره اردوگاه جنین و شروع جنگ شدید بین نیروهاى مقاومت فلسطین و اسرائیل، نیروهاى اشغالگر به ریاست شائول موفاز با تانکهاى خود وارد آنجا مى شوند. آنان با تهاجم گسترده به این اردوگاه پس از اتمام مهمات نیروهاى مقاومت، آنجا را تسخیر مى کنند. سپس آنها وارد اردوگاه مى شوند و بسیارى از جوانان اردوگاه را اعدام مى کنند. سپس تانکهاى اسرائیل وارد شده، برخى خانه ها را تخریب مى کنند. تعداد شهداى این واقعه، حدود ۲۰۰ نفر است. هنوز تعداد شهداى دفن شده در گورهاى جمعى، مشخص نیست.

جنایت در غزه ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴

رژیم صهیونیستی پس از پیروزی حماس در انتخابات پارلمان فلسطین در ژانویه سال ۲۰۰۶ در اقدامی نژادپرستانه با هدف تنبیه مردم فلسطین خصوصا مردم نوار غزه که بیشترین آرای حماس از این منطقه بود اقدام به محاصره کامل زمینی و هوایی این منطقه کرد. در پی این محاصره کشنده اسراییلی ها حتی از خروج بیماران فلسطینی برای مداوا به خارج جلوگیری کردند، که طی آن تا اواسط سال ۲۰۱۰ نزدیک به ۳۸۰ فلسطینی جان خود را از دست دادند. در خلال این سالها خصوص در اواخر سال ۲۰۰۸ تا اواسط ژانویه سال ۲۰۱۰ اسراییل جنگی خانمانسوز را علیه غزه راه انداخت، که به تجاوز ۲۲ روزه شهرت یافت در این جنگ ۱۴۵۰ شهروند فلسطینی به شهادت رسیدند و ساختار زیربنایی نوار غزه آسیب جدی دید. قاضی گلدستون که بعدها از سوی سازمان ملل مامور شد، که این جنایات را بررسی کند ثابت نمود، که اسراییل مرتکب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت در این جنگ شده است.

جنایت علیه ناوگان بین المللی امداد رسان به غزه ۲۰۱۰

حمله اسرائیل به کاروان آزادی حمله‌ای بود که در تاریخ ۳۱ مه ۲۰۱۰ توسط در برابر چشمان افکار عمومی جهان نیروی دریایی ارتش صهیونیستی به یک ناوگان دریایی حامل کمک‌های بشردوستانه تحت عنوان ناوگان آزادی به باریکهٔ غزه، که شامل شش کشتی حامل ۶۶۳ فعال حامی فلسطینیان از ۳۷ کشور بود صورت گرفت این حمله در آب‌های آزاد و در شرایطی انجام شد که این کشتی قصد شکستن محاصره دریایی نوار غزه و رساندن کمک‌های بشردوستانه را داشت. نه مسافر روی کشتی اصلی، ماری مرمره، طی زد و خوردی که در نتیجه ورود کماندوها به سطح کشتی درگرفت کشته شدند.تمامی ۷۵۰ سرنشین این کشتیها بازداشت و به بندر اشدود منتقل شدند. یک بانوی فلسطینی اما همچنان سرنوشتش در پرده یی از ابهام باقی مانده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، برای تلفات ابراز تأسف کرد و گفت که این اتفاق نشان دهنده یک مورد آشکار دفاع از خود نیروهای دفاعی اسرائیل است.

کشتار اسرای مصری

روزنامه مصری الجمهوریه در تاریخ ۱۲ اکتبر سال ۱۹۹۵ تحقیقاتی را در مورد جنایات صهیونیست‌ها بر ضد اسرای مصری انجام داد، در این تحقیقات معلوم شد، که نظامیان اسرائیلی اسرای مصری را در منطقه‌ای به صف کردند، آنها ادعا کردند که می خواهند زندانیان را آزاد کنند، روی آنها را به سمت دریا چرخاندند و به سمت آنها شلیک کردند این عملیات چندین بار تکرار شد و قریب به ۳ هزار اسیر مصری به این ترتیب به شهادت رسیدند.

جنگ ۲۲ روزه اسرائیل علیه غزه(۲۰۰۸)

رژیم صهیونیستی در اواخر سال ۲۰۰۸ جنگی تمام عیار برای نابودی جنبش حماس آغاز کرد که به مدت ۲۲ روز به طول انجامید. این جنگ ۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۸ آغاز شد و تا ۱۷ ژانویه سال ۲۰۰۹ ادامه داشت.

این جنگ در اسرائیل با نام عملیات «سرب گداخته» و در میان اعراب با نام کشتار غزه یا جنگ ۲۲ روزه و نبرد فرقان یاد می شود. در این جنگ نابرابر، بیش از ۱۴۵۰ فلسطینی به شهادت رسیدند و بیش از ۵ هزار نفر نیز زخمی شدند.

کمیته مستند سازی جنایات رژیم اشغالگر قدس در چارچوب مستند سازی جنایاتی که “اسراییل” علیه ساکنان نوار غزه مرتکب شد با استناد به گزارش های دولتی یک گزارش جامع و اساسی در مورد آثار جنگ ۲۲ روزه و عمده بخش های خسارت دیده به شرح زیر تهیه و تنظیم کرد:۱۴۵۵  شهید از جمله ۴۰۴ کودک دختر و پسر که مجموعا ۲۸ درصد شهدای این جنگ را تشکیل می دهند و ۱۱۵ نفر زن (شهید) که ۸ درصد مجموع شهدا را تشکیل می دهند که از این تعداد ۴۵۷ شهید زن و مرد در استان شمالی نوار غزه، ۶۸۶ شهید در استان غزه، ۱۷۸ شهید زن و مرد در استان مرکزی، ۸۲ شهید در استان خان یونس و ۵۲ شهید زن و مرد در استان رفح صورت گرفت.

تعداد مجروحان جنگ ۲۲ روزه رژیم صهیونیستی نیز ۵۳۰۳ نفر برآورد شد که از این تعداد ۱۸۱۵ نفر کودک (دختر و پسر) بودند و این تعداد ۳۵ درصد کل مجروحان را تشکیل می دهند و تعداد زنان مجروح نیز به ۷۸۵ تن می رسد که این تعداد ۱۵ درصد مجموع مجروحان را تشکیل می دهد.در خصوص میزان تلفات جانی تیم های پزشکی نیز در این جنگ ۱۶ نفر از اعضای تیم های پزشکی به شهادت رسیده و ۲۵ تن دیگر نیز زخمی شدند.

بر اساس گزارش سازمانهای فلسطینی، ۴۰  بیمارستان و مرکز درمانی مستقیما هدف حملات و بمباران قرار گرفتند که در نتیجه آن ۱۰ میلیون دلار خسارت به بیمارستان ها و درمانگاه های وزارت بهداشت خسارت وارد شد. در نتیجه این جنگ ۱۵  دستگاه آمبولانس مستقیما هدف حملات وحشیانه قرار گرفت که میزان خسارت های وارده به آنها به ۷۵۰ هزار دلار می رسد.

حجم خسارت های مستقیم وارده به نهادهای مردمی ۵۰۰ هزار دلار برآورد شد. مجموع حجم خسارت های وارده به بخش های درمانی نوار غزه، موسسات بهداشتی غیر دولتی و موسسات بهداشتی بخش خصوصی ۱۴۸۵۰۰۰۰ دلار  برآورد شد.

در این جنگ نابرابر رژیم صهیونیستی نیز به سرویس های امنیتی وزارت کشور دولت منتخب فلسطین به نخست وزیری “اسماعیل هنیه” خسارت های جانی و مالی وارد آمد که طی آن ۳۵۰ نفر شهید و ۴۰۲ نفر مجروح شدند.

در این جنگ همچنین ۸۲ باب منزل مسکونی فلسطینی ها تخریب کامل و ۲۷ باب منزل بطور جزئی تخریب شدند. ۲۰۲ دستگاه خودرو نیز دراین جنگ تخریب شد.

در بخش آموزش و پرورش نیز ۳۵ باب مدارس خسارت دیدند که مجموع کل خسارت های وارده ۴۶۴۶۷۱۰ دلار برآورد شد. تعداد دانشگاههای خسارت دیده نیز سه دانشگاه بود که دانشگاه اسلامی، دانشگاه الازهر و دانشگاه الأمه از جمله آنها بودند که مجموع کل خسارت های وارده ۲۵ میلیون دلار برآورد شد.

در خصوص خسارت های وارده به وزارت اوقاف فلسطین، نیز ۴۵  باب مسجد به صورت کامل تخریب شد و ۵۵  باب مسجد نیز به صورت جزئی آسیب دیده اند که مجموع کل خسارت های وارده به مساجد ۱۹۱۰۷۰۰۰ دلار برآورد شد.

در بخش خسارت های وارده به بخش گردشگری و میراث فرهنگی نیز ۵  موسسه به صورت کامل تخریب شده است و۴۰  موسسه به صورت جزئی تخریب شده است که مجموع کل خسارت های وارده ۹۲۰۰۰۰۰ دلار. است.

تعداد واحدهای مسکونی خسارت دیده نیز ۵۵۰۰۰ واحد اعلام شد که ۵۰۰۰ واحد مسکونی بطور کلی تخریب شدند و مجموع کل خسارت های وارده ۶۸۰ میلیون دلار برآورد شد.

حجم خسارت های وارده به راه های درون شهری نیز ۱۷۷۵۳۶۰۰ دلار و حجم خسارت های وارده به راه ها و جاده های بین شهری و منطقه ای نیز ۳۰ میلیون دلار برآورد شد که مجموع کل خسارت های وارده ۳۷۷۵۳۶۰۰ دلار می باشد.  مجموع کل خسارت های وارده به محیط زیست نیز ۷۳۴۵۰۰۰۰ دلار بود.

در جنگ ۲۲ روزه ۲۵ واحد تاسیسات ورزشی تخریب شد که حجم خسارت های وارده به تاسیسات ورزشی ۲۵۴۴۶۰۰ دلار رسید.

حجم خسارت های وارده به پارلمان فلسطین نیز ۱۵۰۰۰۰۰ دلار برآورد شد. در بخش کشاورزی مجموع کل خسارت های مستقیم ۲۱۸ میلیون و ۲۳ هزار دلار و مجموع کل خسارت های تقریبی غیر مستقیم۲۱۸ میلیون و ۲ هزار دلار و در بخش صنعت مجموع کل خسارت های مستقیم ۲۴۰ میلیون دلار و مجموع کل خسارت های تقریبی غیر مستقیم ۲۱۸۲۰۰۰۰۰ دلار برآورد شد.

زمان و چگونگی آغاز جنگ ۲۰۱۲(جنگ هشت روزه)

جنگ هشت روزه غزه چهارشنبه ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲م با ترور احمد الجعبری معاون فرمانده گردان‌های عزالدین قسام ـ شاخه نظامی حماس ـ از سوی اشغالگران صهیونیست با عنوان عملیات «ستون ابرها» آغاز شد و پس از ۸ روز با برقراری آتش‌بس میان طرفین به پایان رسید.

گزارش‌های منتشر شده حاکی است که در این جنگ، ۱۶۳ فلسطینی شهید شدند که از میان آن‌ها، ۴۳ نفر کودک، ۱۵ نفر زن، و ۱۸ نفر سالمند بودند. شمار زخمی‌ها ۱۲۲۲ تا ۱۳۰۰ نفر برآورد شد که ۴۳۱ نفر کودک، ۲۰۷ نفر زن و ۵۵ نفر سالمند بودند. در این تهاجم ۱۵۰۰ حمله هوایی از سوی اسرائیلی‌ها انجام که براساس ادعای رسانه‌های صهیونیستی، ۱۹ مقر و مرکز وابسته به مقاومت از جمله مقر نخست‌وزیری حماس در غزه منهدم شد. اسرائیلی‌ها همچنین مدعی شدند که ۹۸۰ سامانه شلیک موشک، ۱۴۰ تونل، ۴۲ اتاق عملیات و ۲۶ پایگاه ساخت و ذخیره تجهیزات نظامی مقاومت اسلامی فلسطین را در غزه منهدم و ۳۰ نفر از فرماندهان گروه‌های مقاومت اسلامی را از قبیل احمد الجعبری، حابس مسامح، احمد ابوجلال، خالد الشاعر، اسامه القاضی و رامز حرب در این جنگ به شهادت رساندند.

گفتنی است که براساس آمار اعلام شده از سوی خبرگزاری‌‌ها، اسرائیلی‌ها در این تهاجم ۲۵ مسجد و مکان مذهبی و قبرستان را در غزه منهدم کردند.

نیروهای مقاومت فلسطین در نوار غزه نیز با شلیک ۱۵۰۰ موشک و توپ به سمت مناطق یهودی‌نشین در فلسطین اشغالی، از جمله تل‌آویو، هرتصلیا، کریات ملاخی، اشدود، بئرالسبع، بیت‌المقدس غربی و … و نیز هدف قرار دادن ۲ هواپیمای جنگی، یک بالگرد نظامی و ۲ ناوچه در آب‌های ساحلی، مقامات سیاسی و فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی را به شدت دچار شوک و هراس کردند و میلیون یهودی را به پناهگاه‌ها روانه کردند.

در این جنگ نابرابر، برای اوّلین بار فلسطینیان توانستند تل‌آویو و برخی دیگر از مناطق مهم یهودی‌نشین را در فلسطین اشغالی هدف موشک قرار دهند و قلب رژیم صهیونیستی را به لرزه درآورند. این جنگ میلیون‌ها یهودی را در اراضی اشغالی مستأصل و در پناهگاه‌ها زندانی کرد. با موشک‌باران مناطق مهم یهودی‌نشین در فلسطین اشغالی از سوی گروه‌های مقاومت اسلامی نه فقط چرخ فعالیت‌های اجتماعی، آموزشی و اقتصادی در جامعه اسرائیلی متوقف و مختل بلکه سران و رهبران رژیم صهیونیستی و نیز دوستان و پشتیبانان جهانی و منطقه آن نیز به شدت دچار شوک، شگفتی و هراس شدند.

جنگ ۲۰۱۴ اسرائیل علیه غزه(جنگ ۵۱ روزه)

۲۲ خرداد سال ۱۳۹۳ (۱۲ ژوئن ۲۰۱۴) بود که صهیونیست‌ها از گم شدن سه اسرائیلی در کرانه باختری خبر داده و بلافاصله حماس را به ربودن آن‌ها متهم کردند. به همین بهانه هم بود که یورش به خانه‌های فلسطینی‌ها در کرانه باختری آغاز شد و بیش از ۵۰۰ جوان فلسطینی بازداشت شدند.

بعد از مدتی سخنگوی پلیس رژیم‌صهیونیستی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی اذعان کرد که گم شدن و مرگ سه اسرائیلی در کرانه باختری ارتباطی با حماس نداشته است.

یک شهرک‌نشین صهیونیست به نام «یوسف حاییم بن داوید» (۲۹ ساله) در تاریخ ۱۱ تیرماه به همراه دو شهرک‌نشین دیگر «محمد ابوخضیر» نوجوان فلسطینی را به بهانه انتقام ربایش سه اسرائیلی یادش شده ربودند و وی را به شهادت رساندند.وی در مورد جزئیات این جنایت گفته است که پس از دزدیدن ابوخضیر وی را به یک مکان دورافتاده می‌برند و با شیء سنگینی به سر وی می‌زنند و سپس او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و در نهایت با ریختن بنزین بر این نوجوان فلسطینی جسد او را زنده زنده آتش میزنند،  این اقدامات در کنار اتفاقات دیگر جرقه‌های جنگ سوم غزه را زد.

آغاز جنگ سوم علیه غزه

پس از چندین درگیری اولیه میان رژیم صهیونیستی و مقاومت، کابینه امنیتی این رژیم پس از جلسه سه ساعته تصمیم گرفت تجاوز به نوار غزه را از سه‌شنبه ۱۷تیر (۸ جولای) آغاز کند و جنگ سوم علیه غزه آغاز شد. رژیم اسرائیل حمله خود را تحت عنوان «صخره سخت» علیه نوار غزه آغاز کرد و گروه‌های فلسطینی در قالب عملیات «بنیان مرصوص» و «العصف المأکول» پاسخ دادند.

این تجاوز ۵۱ روزه نزدیک به ۲۲۶۰ شهید و نزدیک به ۱۱ هزار مجروح بر جای گذاشت. کودکان و زنان بخش زیادی از کشته شدگان را تشکیل دادند به نحوی که خبرها از شهادت ۵۰۰ کودک و بیش از ۲۵۰ زن حکایت داشت. رژیم صهیونیستی تعداد نظامیان کشته شده در جنگ غزه را ۶۴ نفر اعلام کرده و حماس این تعداد را ۱۶۱ نفر می‌داند این درحالی است که پایگاه خبری «پانورما» تعداد این افراد را بیش از ۶۰۰ نفر اعلام کرد.

آتش بس پس از جنگ ۵۱ روزه

پس از چند آتش‌بس موقت در طول جنگ، مقامات رسمی حماس روز سه‌شنبه چهارم شهریور (۲۶ اوت) اعلام کردند که با اسرائیل برای پایان دادن به هفت هفته درگیری در غزه به توافق رسیده‌اند.

جنایت صهیونیستها در راهیپیمایی های بازگشت

راهپیمایی‌ بازگشت از ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۱۰ فروردین ۱۳۹۷) در راستای تأکید بر حق بازگشت، اعتراض به محاصره غزه و نیز انتقال سفارت آمریکا به قدس، در مرز غزه با فلسطین اشغالی آغاز شد و همچنان ادامه دارد. گرچه تظاهرات‌کنندگان فلسطینی از ابتدای آغاز این تظاهرات بر ماهیت مسالمت آمیز آن تأکید کردند اما رژیم صهیونیستی برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان از گلوله استفاده می‌کند.

از آغاز «راهپیمایی‌ بزرگ بازگشت» در طول مرز شرقی نوار غزه با فلسطین اشغالی حدود ۳۰۵ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند و ۱۷۳۳۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس گزارش وبگاه الرساله، وزارت بهداشت فلسطین در ادامه تصریح کرد، در بین شهدا ۵۹ کودک، ۱۰ زن و یک سالمند دیده می‌شود؛ همچنین در بین مجروحان ۳۵۶۵ کودک، ۱۱۶۳ زن و ۱۰۴ سالمند وجود دارند.

در ادامه گزارش وزارت بهداشت فلسطین آمده، جراحت ۵۶۴ نفر وخیم است، ۷۳۴۵ نفر جراحات نه چندان شدیدی دارند و میزان جراحت ۹۴۲۶ نفر نیز کم است. ۷۰۶۹ نفر با گلوله جنگی و ۹۴۲ با گلوله پلاستیکی، زخمی و ۱۶۷۸ نفر دچار خفگی ناشی از استنشاق گاز شدند.

تحقیقات دادگاه لاهه درباره جنایتهای جنگی اسرائیل در غزه و کرانه باختری

با توجه به اینکه اقدامات ضد انسانی و غیرقانونی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها بارها با محکومیت نهادهای حقوق بشری و نیز نهادهای بین المللی مواجه شده است و همچنین با توجه به تشدید این اقدامات جنایتکارانه، اکنون نهاد بین المللیِ مسئول رسیدگی به جنایات جنگی، قصد رسیدگی به این مساله را دارد.

حدود یک ماه پیش “فاتو بنسودا” دادستان کل دیوان بین‌المللی کیفری اعلام کرد که قصد دارد درباره جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی تحقیق کند.

بنسودا از تلاش این دادگاه برای تحقیق در زمینه «جنایت‌های جنگی» رژیم صهیونیستی در باریکه غزه و کرانه باختری خبر داد و اظهار داشت، جنایت‌های جنگی در کرانه باختری و قدس شرقی  روی داده است.

دادستان دادگاه کیفری بین المللی با اشاره به این که درخواست مداخله این دادگاه در این موضوع از سوی اراضی فلسطینی صادر شده، گفت: “هنوز موافقت قضات را برای آغاز این تحقیق درخواست نکرده‎ایم و به محض تایید صلاحیت دادگاهای، تحقیقات کامل در این مورد آغاز می‌شود. ”

وی افزود “تحقیقات اولیه از سال ۲۰۱۵ آغاز شده و از دادگاه می‌خواهیم با سرعت عمل کند و به قربانیان بالقوه اجازه حضور در دادرسی‌ها را بدهد. ”

ورود دیوان بین‌المللی کیفری به این موضوع نتیجه تقاضای پنج‌ساله تشکیلات خودگردان فلسطین است. فلسطینی ها از اقدام دیوان بین المللی کیفری استقبال کردند.

رژیم صهیونیستی در چند سال اخیر به طور قابل ملاحظه ای با حمایت کاخ سفید جنایات خود علیه فلسطینی ها را به ویژه در باریکه غزه  شدت داده است.

در حملات  متعدد اسرائیل به غزه  به ویژه در سال های ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ و نیز در جریان راهپیمایی مستمر فلسطینی ها موسوم به “راهپیمایی بازگشت” تاکنون هزاران فلسطینی شهید و زخمی شده اند.

این مساله اعتراضات گسترده جهانی را موجب شده به نحوی که به اسرائیل لقب رژیم “کودک کش” داده شده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد چندین بار اقدام به محکوم کردن اسرائیل به دلیل نقض گسترده حقوق بشر علیه فلسطینی ها کرده است، با این حال آمریکا به دفاع آشکار از رژیم صهیونیستی پرداخته و چشم خود را روی همه این جنایات و اقدامات غیرانسانی بسته و مدعی آن است که اسرائیل یک دموکراسی است که حامی و مجری حقوق بشر است.

این یکی از بزرگترین دروغ هایی است که واشنگتن در راستای حمایت بی و قید وشرط از رژیم صهیونیستی مطرح کرده است.

اعلام رسیدگی دیوان بین المللی کیفری به جنایات رژیم صهیونیستی موجب نگرانی مقامات ارشد این رژیم شده و آنها را به موضع گیری وا داشته است.

برخی  واکنشها نسبت به تصمیم دادگاه لاهه برای تحقیق درباره جنایتهای جنگی اسرائیل

بعد از اعلام قصد دیوان کیفری بین‌المللی برای تحقیق درباره جنایت جنگی رژیم صهیونیستی، حملات تل‌آویو و واشنگتن علیه دادستان کل و دیوان شدت گرفته و این فشارها همچنان ادامه دارد.

تصمیم دادگاه کیفری بین المللی در خصوص شروع تحقیقات در مورد جنایت های جنگی مقام های رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی، تبعات بسیاری را برای آنها به دنبال داشت و خطر محاکمه و پیگرد قانونی مقامات ارشد این رژیم صهیونیست ها را وحشت زده کرده است.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد، نخست وزیر، وزرای جنگ، روسای ستاد مشترک ارتش و روسای سرویس امنیت داخلی (شین بت) در ۵ سال گذشته به خاطر جنایات جنگی علیه مردم فلسطین می توانند با خطر پیگرد قانونی مواجه شوند.

این یعنی شخص بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خطر پیگرد بین المللی قرار می گیرد و اویگدور لیبرمن وزیر جنگ سابق او، بنی گانتس رقیب فعلی نتانیاهو برای کسب عنوان نخست وزیری و رئیس سابق ستاد مشترک ارتش نیز مشمول این شرایط هستند.

کانال دوازدهم تلویزیون اسرائیل همچنین به نقل از برخی منابع در تل آویو اعلام کرد حکم دادگاه بین المللی کیفری مبنی بر اجرای تحقیقاتی درباره جنایات جنگی که ممکن است در فلسطین اتفاق افتاده شده باشد، سیلی محکمی به اسرائیل است که بی وقفه تلاش کرد جامعه بین المللی را متقاعد کند با درخواست فلسطینیان برای آغاز این تحقیق مخالفت کند.

از سوی دیگر روزنامه عبری «یدیعوت آحرونوت» نوشت، دادستان کل دادگاه لاهه طی روزهای آینده درباره آغاز تحقیقات علیه شخصیت‌های اسرائیلی در خصوص ارتکاب جنایات جنگی علیه فلسطینیان تصمیم خواهد گرفت.

این روزنامه نوشت از جمله اسامی که ممکن است تحت پیگرد دادگاه بین المللی قرار گیرند، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر‌،آویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسبق و بنی گانتس رئیس حزب کاحول لاوان(آبی سفید) و آوی کوخاوی رئیس فعلی ستاد مشترک ارتش و دیگران خواهند بود.

این روزنامه افزود: تحقیقات تنها به حوادث جنگ اخیر علیه غزه منحصر نخواهد شد، بلکه اقدام نظامیان در کشتار فلسطینیان در کرانه باختری و تظاهرات کنندگان در مرزهای غزه هم را شامل خواهد شد.

این روزنامه نوشت: فهرست افراد تحت پیگرد برای انجام تحقیقات بین المللی همچنین شامل روسای اسبق ستاد مشترک، وزیران جنگ اسبق، روسای اسبق شاباک(سرویس امنیت داخلی)، فرماندهان تیپ‌ها و لشکرهای ارتش و روسای شوراهای شهرک‌های(صهیونیست‌نشین) را هم شامل خواهد شد.

اوج ترس و نگرانی سران صهیونیستی را از آنجا می توان دریافت که در پی تصمیم دادگاه لاهه روزنامه یدیعوت آحرونوت از عقب نشینی نتانیاهو برای الحاق دره رود اردن به سرزمین های اشغالی خبر داد.

این روزنامه صهیونیستی به نقل از منابع آگاه نوشت: نتانیاهو جلسه با وزیران خود را جهت گفت وگو برای الحاق دره رود اردن به علت ترس از برانگیختن دادگاه لاهه لغو کرد.

صهیونیست ها از ترس محاکمه و پیگرد بین المللی مقامات ارشد، راه هایی را برای سنگ اندازی و ایجاد مانع در این مسیر انتخاب کرده اند که یکی از آنها جلوگیری از ورود بازرسان دیوان کیفری بین المللی به سرزمین های اشغالی است.

روزنامه اینترنتی رای الیوم در مطلبی به قلم زهیر اندراوس نوشت: تل آویو اعلام کرد حکم دادگاه بین المللی کیفری برای تحقیقات درباره جنایات جنگی که ممکن است در فلسطین اتفاق افتاده باشد، سیلی محکمی به اسرائیل است و هزاران اسرائیلی را در معرض بازخواست و محاکمه در کشور‌های غربی قرار می‌دهد.

صائب عریقات رئیس کمیته ملی مسئول پیگیری این پرونده که به همراه دادگاه کیفری بین المللی باید این پرونده را پیگیری کند، گفت: درخواست فاتو بنسوا دادستان دادگاه، از دفتر اجرایی دادگاه در زمینه حکم گیری در مورد تخصص منطقه‌ای خود در فلسطین، اقدامی مثبت و دلگرم کننده برای فلسطینیان است و فلسطین را به اجرای تحقیقات کیفری در زمینه جنایت‌های جنگی که در این سرزمین اتفاق افتاده است نزدیک می‌کند.

عریقات در بیانیه‌ای که خبرگزاری فلسطین «وفا» نیز آن را منتشر کرده است با اشاره به واکنش رژیم صهیونیستی به این اقدام و ادعای این رژیم مبنی بر صلاحیت نداشتن دادگاه، افزود: اسرائیل خود را فراتر از قوانین بین المللی می‌بیند و قوانین خود را که برای مشروعیت بخشیدن به اشغالگری و شهرک سازی به تصویب می‌رساند. این در حالی است که قوانین بین المللی از حق فلسطین برای داشتن حاکمیت و تمامیت ارضی بر این سرزمین در مرز‌های تعیین شده در سال ۱۹۶۷ -که شرق قدس نیز از آن است حمایت کرده است.

محمد اشتیه، نخست وزیر فلسطین در نشست هفتگی کابینه خود در رام الله با اشاره به تلاش دیوان کیفری بین‌المللی «لاهه» برای انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی اسرائیل در سرزمین‌های کشورش اظهار داشت: این اقدام دادگاه لاهه به مثابه به رسمیت شناختن کشورمان توسط جامعه جهانی در مرزهای ۱۹۶۷ است.

وی افزود: کشورهایی که در شهرک‌های یهودی نشین حضور اقتصادی و تجاری دارند، از آن مناطق خارج شوند چراکه حضور آنها به معنای آن است که در مقابل قوانین بین المللی پاسخگو خواهند بود.

از سوی دیگر مرکز حقوقی دفاع از حقوق فلسطینی‌ها در داخل، موسوم به «مرکز عدالت فلسطین»، از اظهارات فاتو بنسودا دادستان دادگاه بین المللی کیفری، درباره آغاز تحقیقات درباره اسرائیل به اتهام ارتکاب جنایات جنگی علیه فلسطینیان، استقبال کرد.

«مرکز عدالت فلسطین» برای همکاری در این تحقیقات و ارائه اسناد، مدارک و گزارش‌های حقوقی و قانونی – که بیش از دو دهه در تنظیم آن فعالیت کرده است – اعلام آمادگی کرد.

این مرکز همچنین تأکیدکرد: دادگاه بین المللی کیفری از اختیارات و صلاحیت‌های کامل قضایی برای حکم گیری در مورد جنایات جنگ اسرائیل علیه فلسطینی‌ها برخوردار است.

«مرکز عدالت فلسطین» با صدور یک بیانیه رسمی، این حکم ها  و اظهارات دادگاه را “تاریخی” قلمداد کرد، به ویژه آنکه این حکم ها را بالاترین مرجع در زمینه حقوق بین الملل جزایی اتخاذ کرده است و ثمره فعالیت‌های نهاد‌های حقوق بشری فلسطین است که حداقل در دو دهه گذشته به اجرا در آورده اند.

“بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به این امر واکنش نشان داد و گفت:  دیوان بین‌المللی کیفری حق این را ندارد که در مناطق فلسطینی تحقیق کند. این تحقیق به ابراز سیاسی ضد تل‌آویو تبدیل خواهد شد.

وی در ادامه ادعا کرد: “این دادگاه تنها حق انجام تحقیق در مورد شکایاتی را دارد که از سوی کشور‌های دارای حاکمیت ارائه شود؛ در حالی که کشور فلسطین هیچ گاه وجود نداشته است. ”

«یسرائیل کاتز» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز مدعی شد؛ ادعاهای دادستان لاهه بی پایه و اساس است.

وزیر خارجه فلسطین ضمن استقبال از این تحقیقات، تصمیم لاهه را “روزی تاریک در تاریخ رژیم صهیونیستی” توصیف کرد.

تشکیلات خودگردان، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین “حماس” و سازمان آزادیبخش فلسطین “ساف” نیز با استقبال از تصمیم دادستان کل دیوان بین المللی کیفری  برای انجام تحقیقات در زمینه جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی، آن را پیامی امید بخش برای ملت فلسطین ارزیابی کردند.رژیم صهیونیستی در سال های اخیر با حمایت کاخ سفید جنایت های گسترده ای را در سرزمین های اشغالی مرتکب شده است.

آمریکا که خود را در نقش هژمون جهانی می پندارد بر این تصور است که در زمینه حمایت از اقدامات ضد انسانی اسرائیل می تواند هر اقدامی را صورت دهد، در این زمینه نیز واشنگتن به موضع گیری به نفع آن پرداخته است.

“مایک پمپئو” وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشت: اسرائیل عضو دیوان بین‌المللی کیفری نیست. ما کاملاً با این تحقیق غیرقانونی که اسرائیل را ناعادلانه هدف قرار داده است، مخالف هستیم و قاطعانه با این اقدام و هر اقدام دیگری که بخواهد اسرائیل را ناعادلانه هدف قرار داد، مخالفیم. ”

جان بولتون: یک روز بعد از رسانه‌ای شدن درخواست «فاتو بنسودا»، دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی به منظور تلاش این دادگاه برای تحقیق در مورد «جنایت‌های جنگی» رژیم صهیونیستی در فلسطین، جان بولتون سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت «دونالد ترامپ» بر لزوم مقابله و مخالفت آمریکا با این تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی تاکید کرد و گفت: جام چنین تحقیقاتی از سوی دادگاه لاهه حاکمیت آمریکا را هم در معرض خطر قرار می‌دهد.

به ادعای او، آمریکا باید با هرگونه تلاش دیوان کیفری بین‌المللی برای انجام تحقیقات علیه خود و رژیم صهیونیستی یا اتباع آنها مخالفت کند چرا که دیوان صلاحیت قانونی برای چنین کاری را ندارد و «نباید هیچ سازش و تسلیمی در برابر» این مساله انجام گیرد.

اتحادیه عرب از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی لاهه برای انجام تحقیق درباره جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی در فلسطین استقبال کرد.

سعید ابوعلی، معاون امور فلسطین دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد این اتحادیه از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی لاهه برای انجام تحقیق درباره جنایتات رژیم اشغالگر صهیونیستی در فلسطین استقبال می‌کند.

سعید ابوعلی این تصمیم را گام مهمی توصیف کرد که منعکس کننده اراده جامعه جهانی است که همچنان این جنایت‌ها را محکوم می‌کند و خواستار بازخواست رژیم اشغالگر به خاطر ارتکاب آن است.

ترکیه:«حامی آکسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه امروز با اعلام حمایت آنکارا از تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی علیه رژیم صهیونیستی اظهار داشت: حمایت بین‌المللی از فلسطین و حساب پس دادن رژیم اسرائیل به دلیل جرایم مرتکب شده در فلسطین و نقض حقوق بشر فلسطینیان، یک امر ضروری برای پایان دادن به بی‌عدالتی چندین دهه‌ای علیه فلسطینیان به شمار می‌رود.

وی افزود: از اظهارات فاتو بنسودا دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درباره آغاز تحقیقات دادگاه لاهه در اراضی فلسطینی و تمرکز بر ارتکاب جنایت‌های جنگی در غزه، کرانه باختری و قدس شرقی استقبال می‌کنیم.

حمایت بین‌المللی از فلسطین و حساب پس دادن رژیم اسرائیل به دلیل جرایم مرتکب شده در فلسطین و نقض حقوق بشر فلسطینیان، یک امر ضروری برای پایان دادن به بی‌عدالتی چندین دهه‌ای علیه فلسطینیان به شمار می‌رود. در غیر این صورت، اسرائیل با حمایت بی‌قید و شرط کشورهای ثالث و با حس عدم مجازات و مصونیت، به ارتکاب این جنایات ادامه خواهد داد.

آکسوی با بیان اینکه تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی درباره جنایات رژیم صهونیستی را حمایت کرده و به این حمایت ادامه خواهد داد گفت: اظهارات کشورهای شریک جرم اسرائیل در این باره هیچ ارزشی ندارد.

نعمان کورتولموش، معاون رئیس حزب عدالت و توسعه طی مطلبی در صفحه توئیتر خود تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی اسرائیل در خاک فلسطین را یک اقدام تاریخی اعلام کرد.

وی در این پیام توئیتری نوشته است: دیوان کیفری بین‌المللی برای آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی اسرائیل در خاک فلسطین با صدور مجوز آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی اسرائیل در خاک فلسطین یک گام تاریخی برداشته است. تمام کشورهای مدافع صلح را به حمایت از این اقدام دعوت می‌کنیم. در نهایت فلسطین و انسانیت برنده خواهد بود.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور فلسطین، انجام تحقیقات درباره جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین توسط دیوان کیفری بین‌المللی را تحسین کرد.

«مایکل لینک»، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این  پاسخگویی، تاکنون و تا حد زیادی در تمام ۵۲ سال اشغال فلسطین، نادیده گرفته شده است.»

وی افزود، در طول این سال‌ها، جامعه بین‌المللی صدها قطعنامه را مبنی بر محکوم کردن جنبه‌های مختلف اشغال قلمروهای فلسطینی‌ها توسط رژیم صهیونیستی، اتخاذ کرده است اما این قطعنامه‌ها به ندرت با پیامدهایی برای اسرائیل همراه بود.

نتیجه: به رغم موضع جانبدارانه دولت ترامپ با این حال مخالفت یکپارچه جهانی با اقدامات غیرانسانی و غیرقانونی رژیم صهیونیستی که در تصمیم دیوان بین المللی کیفری برای رسیدگی به جنایات اسرائیل تبلور پیدا کرده نشان دهنده انزوای روز افزون اسرائیل و حامی آن یعنی آمریکا است.

انتظار می رود با آغاز تحقیقات دیوان بین المللی کیفری درباره جنایات صهیونیست ها، واشنگتن از ابزارهای مختلفی برای توقف این تحقیقات و نیز اعمال فشار بر اعضای این دیوان به ویژه “فاتو بنسودا” دادستان کل این دیوان استفاده کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست