۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » يادداشت تحليلي
  • شناسه : 13938
  • ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
بحران یمن؛ بن بست راهبردی جبهه استکبار جهانی
بحران یمن؛ بن بست راهبردی جبهه استکبار جهانی

بحران یمن؛ بن بست راهبردی جبهه استکبار جهانی

بحران یمن دارای ابعاد نظامی، سیاسی، اقتصادی و... است که بخش اعظم آن با جنگ روانی گسترده رسانه ای حامیان آل‌سعود دنبال می شود. جبهه استکبار جهانی برای تحقق اهداف اقتصادی خود و همچنین رژیم آل سعود برای حفظ و تقویت وجهه سیاسی بین کشورهای عرب منطقه و نیز مزدوران ائتلاف برای دریافت حق مزدوری خود سعی دارند بحران یمن بدون اتخاذ نتیجه به نفع حکام آل سعود به اتمام نرسد.

جبهه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا جهت پیشبرد و نیل به اهداف، سیاست ها و… خود به انواع اقدامات، ابزارها و… متوسل می شود. ایجاد بحران در جوامع هدف یکی از مهم ترین و راهبردی ترین روش های تحقق خواسته های جبهه استکبار جهانی است. آنان با ایجاد ناامنی و هراس افکنی در میان سایر جوامع همواره در پی افزایش مناطق تحت سلطه خود از طریق استیلا بر آن مناطق هستند. در این بین بسیاری از کشورها و حکام خودفروخته و خائن به ملت خود، در قدرت سلطه گران و زیاده خواهان هضم می شوند و در جهت پیشبرد اهداف و خواسته های سلطه گران و مستکبران، همچون غلامی حلقه به گوش، مطیع و فرمانبردار هستند، اما در مقابل، ملت هایی همچون ایران اسلامی، فلسطین، یمن و… وجود دارند که بر اساس دستورات دین اسلام و آموزه های دینی، در مقابل دشمنان و زیاده خواهی آنان سینه سپر می کنند و همچون کوه استوار، مقاومت و ایستادگی می کنند و همانگونه که خداوند متعال در سوره محمد، آیه ۷ وعده داده است که «… إِن تَنصُرُوا اَللهَ یَنصُرکُم وَ یُثَبِّت أقدامَکُم» به یقین نصرت الهی شامل حال مقاومت کنندگان و ایستادگان در راه حق خواهد بود.

بحران یمن دارای ابعاد نظامی، سیاسی، اقتصادی و… است که بخش اعظم آن با جنگ روانی گسترده رسانه ای حامیان آل‌سعود دنبال می شود. جبهه استکبار جهانی برای تحقق اهداف اقتصادی خود و همچنین رژیم آل سعود برای حفظ و تقویت وجهه سیاسی بین کشورهای عرب منطقه و نیز مزدوران ائتلاف برای دریافت حق مزدوری خود سعی دارند بحران یمن بدون اتخاذ نتیجه به نفع حکام آل سعود به اتمام نرسد.

صاحبنظران، عقلا و اندیشمندان امت اسلامی همگی بر آنند که بحران یمن که توسط حکام نابخرد رژیم آل‌سعود بر مردم یمن تحمیل شده است قطعه ای از رویارویی جبهه استکباری با محوریت حکام آل سعود و برخورداری از حمایت های مختلف امریکایی ها و سردمداران رژیم صهیونیستی با جبهه مقاومت اسلامی است که همه دلسوزان امت اسلامی را دل‌نگران کرده است. حمایت های سیاسی جامعه بین الملل از اقدامات استکبار جهانی و حکام عربستان در موضوعات بین المللی از جمله بحران یمن باعث استمرار جنایات جنگی و رنج و آلام مردم مظلوم یمن شده است. سران آل سعود در مدت طولانی تجاوز به کشور اسلامی یمن نه تنها به موفقیتی دست نیافته اند، بلکه هر روز با مشکلات و چالش های جدیدی دراین زمینه مواجه می شوند. علاوه بر حکام سعودی که عاملان اصلی این جنایات هستند آمریکای سلطه گر، برخی کشورهای اروپایی، رژیم صهیونیستی نیز در این عرصه جنایت آمیز نقش آفرینی کرده و می کنند.

حکام سعودی علاوه بر هزینه صدها میلیارد دلاری برای اقدامات جنایتکارانه خود هزینه های میلیاردی دیگر را در راستای گسترش جنگ روانی، فریب افکار عمومی، پنهان سازی حقایق انجام می دهند تا به اهداف شوم خود برسند.

با وجود تحمیل خسارت های انسانی تخریب زیرساخت و مشکلات از ناحیه حکام سعودی بر مردم مسلمان و مظلوم یمن به نظر می‌رسد مقاومت مردم یمن در مقابل متجاوزان مراحلی از موفقیت را پشت سر گذاشته است.

حکام ضد اسلام سعودی تاکنون صدها میلیارد دلار هزینه کرده اند تا پرچم دار کشورهای عرب دنیا شوند اما در مقابل جبهه مقاومت مردمی یمن، با دفاع عالی در مقابل هجمه همه جانبه ائتلاف سعودی، دشمنان را از دستیابی به موفقیت محروم کرده است.

اگرچه تحولات نظامی یمن با تفسیرهایی مواجه است و عده ای سعی می کنند با تکرار تحلیل های غلط به افکار عمومی القا کنند که حکام آل سعود در عرصه های نظامی و سیاسی به موفقیت هایی دست یافته اند، اما واقعیت ها نشان می دهد که ناکارآمدی راهبرد جبهه استکبار در اقدام غیرانسانی حکام آل سعود در تهاجم بی رحمانه به مردم مظلوم یمن کاملا آشکار شده و یمن به باتلاقی برای سران سعودی و حامیان آنها تبدیل شده است.

سران سعودی در ابتدای تهاجم نظامی غیرانسانی – اسلامی به یمن تصور می کردند با تشکیل ائتلاف نظامی قادر خواهند بود در مدت کمتر از یک ماه کنترل کامل یمن را به دست بگیرند؛ اما مقاومت ارتش، انصارالله و مردمی شدن  جنگ در یمن علیه آل سعود، موجب شد تا سعودی ها با گذشت بیش از ۵۲ ماه از این تجاوز نظامی و هزینه کردن میلیاردها دلار و برجای گذاشتن تلفات سنگین نظامی، دستاوردی به جز کشتار غیرنظامیان و نابودی زیرساخت های اقتصادی یمن نداشته باشند.

ائتلاف علیه یمن در زمان تأسیس خود شامل ۹ کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر، مصر، اردن، سودان و مغرب بود.

اما به مرور کشورهای عضو ائتلاف مانند قطر و مغرب از ائتلاف خارج شدند و پس از خروج قطر و مغرب از ائتلاف، نوبت به امارات رسید تا در اقدامی مشابه از صحنه یمن خارج شود.

امارات عربی متحده بعد از حدود ۵۲ ماه جنگ سخت، اینک بر سر دوراهی قرار گرفته است. ادامه این جنگ با وجود اتفاقات اخیری که علیه نفتکش ها در بندر فجیره و در خلیج فارس روی داد، برای امارات خطرآفرین شده است.

اماراتی ها در این مدت، بیش از ۱۰۰ هزار نیروی مزدور را از درون و بیرون یمن در راستای اهداف نامشروع خود گردآوری کرده بودند.

همواره این مزدوران می جنگیدند، می کشتند و کشته می شدند و چیزی از ارتش امارات کم نمی شد، اما با ایجاد شرایط جدید(ضربه های مستقیم انصارا… به اماراتی ها) شرایط بر متجاوزان سخت شده است. تا امارات و این یک پوشش برای ابوظبی به حساب می آمد. امارات برخلاف عربستان، مرزی با یمن ندارد تا از هجوم زمینی یمنی ها بیمناک باشد و لذا در جمع بندی ناپخته اماراتی ها، جنگ یمن برای ابوظبی، کم هزینه و پرمنفعت بود. اما از یک طرف حادثه پی در پی علیه نفتکش های امارات در خلیج فارس و بندر فجیره و از یک طرف دیگر و حمله پهبادی انصارالله به عمق ۸۵۰ کیلومتری داخل سعودی حکام امارات را با چالش های شکننده ای مواجه کرده و آن ها را با این واقعیت رو به رو کرده است که حاشیه امنی وجود ندارد.

خروج مزدوران اماراتی از استان های مختلف یمن موضوعی است که در سطح اخبار رسانه ای مطرح است و این موضوع اگرچه می تواند عملیات روانی باشد، اما حاکی از شکست ائتلاف با محوریت آل سعود علیه ملت مظلوم یمن است.

به عنوان مثال یک سال جنگ پر شدت برای تصرف بندر حدیده و با به کارگیری ده ها هزار نیروی رزمی که برای هر کدام هزینه های آموزشی، سازماندهی و تجهیز شده بود و از پوشش بسیار قوی اطلاعاتی، حفاظتی و مخابراتی بهره مند بودند، برای غلبه بر حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نیرویی که مدافع حدیده بودند و از حداقل پوشش های اطلاعاتی- مخابراتی هم بی بهره بودند، می بایست برای اماراتی ها پیروزی آفرین باشد، اما آن ها را با ناکامی روبه رو کرده است.

حمله پی در پی به پالایشگاه های آرامکو در مناطق جنوبی عربستان که به سهولت و با موشک صورت می گرفت، حملات موشکی انصارالله به فرودگاه های نظامی و مدنی عربستان در جنوب این کشور، حملات پی در پی و روزانه یمنی ها به سه استان جیزان، عسیر و نجران که برای عربستان خطرآفرین به حساب می آمد، شرایط را برای سعودی دشوار کرد. اما در این بین امارات خیال بالنسبه آسوده ای داشت. با شرایط جدید به مرور این انگاره که امارات حاشیه امن دارد نیز خدشه دار گردید.

اگر امارات واقعاً از یمن خارج شود، به معنای خروج دست کم ۱۰۰ هزار نیروی رزمی به خصوص از منطقه جنوبی یمن است و این یک خلا بزرگ را در جبهه سعودی- اماراتی به وجود آورده و حتماً می تواند سبب بروز یک تحول عمده در یمن شود.

اگر امارات یک حجم گسترده نیرویی که بیش از نیمی از نیروهای جنگی ائتلاف را شامل می شود، از گردونه خارج کند در واقع زمینه یورش انصارالله به بقایای این ائتلاف در جنوب را فراهم می کند.

باید گفت خروج سیاسی امارات هم آثار خود را دارد. خروج سیاسی به هرحال حکام سعودی را در شرایط دشوارتری قرار می دهد. حتی اگر امارات از جنبه نظامی در جنگ یمن باقی می ماند، چیزی از نگرانی آنان نمی کاهد. جنگ یمن به مرور کمتر توجیه پذیر شده است.

واقعیت این است که عملیات تهاجمی مزدوران ائتلاف در محورهای مختلف ده ها بار شکست خورده و آنها در حوزه نظامی با شکست مفتضحانه مواجه شده اند. انصارالله و نیروهای یمن توانسته اند با حملات پهپادی و موشک های بالستیکی روند بحران سیاسی یمن را به نفع دفاع مردمی یمن تغییر دهند.

آسیب پذیری اهداف نظامی و حیاتی عربستان توسط یگان هوایی و موشکی انصارالله ضمن آشکار کردن ضعف تجهیزات و فناوری دفاعی آمریکای مستکبر و رژیم اشغالگر فلسطین، بیانگر توانمندی انصارالله در استفاده، اصلاح و طراحی تجهیزات نظامی برای دفاع از خود است.

اعلام عقب نشینی امارات به عنوان مهم ترین شریک عربستان در ائتلاف جنگی آن علیه مردم مظلوم یمن فشارها را بر حکام سعودی بیشتر کرده و آن ها را وادار می سازد تا گزینه های دیگری برای جبران خسارت ها در این جنگ نابرابر دنبال کنند. با گذشت بیش از پنجاه ماه از تهاجم نظامی ائتلاف سعودی- اماراتی به یمن، این دو کشور تمامی ابزارهای خود را علیه مردم مظلوم یمن و انصارالله به کار گرفته اند. در حال حاضر روند جنگ حاکی از این است که نه تنها ابزارها جنگ یمن و انصارالله را یک طرفه نکرده، بلکه با ابتکارات راهبردی انصارالله در هدف قراردادن مکرر عمق استراتژیک عربستان توسط سامانه های موشکی و پهپادی خود، آرایش جنگی صحنه نظامی در یمن نیز تغییر پیدا کرده است. امارات با چنین ادراکی، راهبرد نظامی خود را به «راهبرد سیاسی» تغییر داده و نقش فرماندهی و کنترل مستقیم خود در جنگ یمن را به عربستان سعودی واگذار کرده است که این وضعیت حاکی از شکست همه جانبه سران نابخرد آل سعود در این میدان است.

باید توجه داشت:

  • حکام خبیث عربستان و مزدوران ائتلاف همانند حکام رژیم اشغالگر فلسطین در بیش از چهار سال گذشته می خواستند یک هفته ای بحران یمن را به نتیجه برسانند، اما پس از گذشت ۵۲ ماه نه تنها نتوانسته اند بحران یمن را به نفع خود خاتمه دهند، بلکه در باتلاقی از مشکلات، زمین گیر شده‌اند.
  • انتشار اخباری مبنی بر خروج مزدوران امارات از استان های شرقی یمن و «مارب»، «عدن» و … اقدامی عوام فریبانه است.
  • حملات زمینی، بمباران هوایی و اجرای آتش سنگین توپخانه ای مزدوران عملیات نیابتی عربستان جنایتکار در مناطق مرزی و استفاده از مهمات ممنوعه در بمباران هوایی بیانگر میزان عصبانیت فرماندهان مزدور ائتلاف در اتاق عملیات جنگ تحمیلی علیه یمن است.
  • ائتلاف عربستان با تقویت حملات به دنبال پیروزی تأثیرگذار بر روند مذاکرات و مشارکت گروه های جدیدی در مذاکرات صلح یمن هستند.
  • راهبرد امارات در یمن تغییر نکرده و با عملیات روانی اقدام به فرار رو به جلو انجام می دهند.
  • آسیب پذیری اهداف نظامی و حیاتی عربستان توسط یگان هوایی و موشکی انصارالله ضمن آشکارکردن ضعف تجهیزات و فناوری دفاعی آمریکا و رژیم اشغالگر فلسطین، بیانگر توانمندی انصارالله در استفاده، اصلاح و طراحی تجهیزات نظامی برای دفاع از خود است.
  • رسانه های جمعی باید شکست ائتلاف عربستان جنایتکار در این موضوع را متوجه آمریکا کنند.

در یک نگاه کلی و گذرا باید گفت در دوران کنونی، با توجه به افزایش خوی سلطه گری و زیاده خواهی دشمنان، اهمیت و جایگاه مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن و زیاده خواهی های آن دو چندان شده است. در همین راستا بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی در حوزه مقاومت(نحوه دفاع و مقاومت در برابر دشمن، آثار و برکات مقاومت، راهبردها و راهکارهای تحقق مقاومت و…) و همچنین ادامه حمایت ها و پشتیبانی از ملت مسلمان و مظلوم یمن در مقابله با متجاوزان منطقه ای و بین المللی از ضرورت های اجتناب ناپذیر امت اسلامی به ویژه بر صاحبنظران علما و مؤثرین دنیای اسلام است تا از این طریق ضمن نقش بر آب کردن نقشه ها و اهداف مستکبران و زیاده خواهان، عزت و اقتدار اسلام و امت اسلامی در جهان، تضمین و تثبیت شود.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*