۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار بين الملل
  • شناسه : 3797
  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
  • منبع : خبرگزاری تقریب
بزرگترین مسجد ترکیه افتتاح شد
بزرگترین مسجد ترکیه افتتاح شد
بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد:

بزرگترین مسجد ترکیه افتتاح شد

مسجد چاملیجا (Çamlıca Mosque) که بزرگترین مسجد ترکیه محسوب می‌شود، توسط رئیس جمهور این کشور در شهر استانبول گشایش یافت.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، ساخت این مسجد که ۶۳ هزار نفر ظرفیت دارد، در سال ۲۰۱۳ شروع شده بود.

پیش از این، بزرگترین مسجد ترکیه از لحاظ ظرفیت مسجد مرکزی «سابانجی» در استان آدانا بود که در سال ۱۹۹۸ گشایش یافت و ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر گنجایش دارد.

رجب طیب اردوغان روز جمعه (۱۳ اردیبهشت) در مراسم افتتاح چاملیجا گفت: به نام مذهب به مساجد و عبادتگاه‌ها حمله کردن، تروریسم محسوب می‌شود نه جهاد. کسانی که به مساجد و کلیساها حمله می‌کنند، ذهنیت تاریک و اشتباه یکسانی دارند. همه آنها دشمن انسانیت محسوب می‌شوند.

مسجد چاملیجا که ۶ مناره دارد و معماری آن ترکیبی از معماری دوران سلجوقی و عثمانی است، در بخش آسیایی شهر استانبول قرار دارد. در محوطه کنار این مسجد، موزه هنرهای اسلامی، کتابخانه، گالری هنری، سالن همایش و محل برگزاری کارگاه‌های آموزشی وجود دارد.

این مسجد ۱۵ هزار متر مربع مساحت دارد و چهار مناره آن به  طول ۱۰۷ متر، دو مناره آن به طول ۹۰ متر و ارتفاع گنبد آن، ۷۲ متر و قطر آن ۳۴ متر است.

به گزارش تقریب، مراسم افتتاح این مسجد با حضور میهمانان داخلی و خارجی از جمله دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*