بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد:
بیانیه حماس در سالروز جنایت صبرا و شتیلا
دفتر امور آوارگان جنبش فلسطینی حماس در سالگرد جنایت صبرا و شتیلا تأکید کرد، تا زمانی که عاملان این اقدام محاکمه نشوند، جنایت‌های صهیونیستی ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، اردوگاه‌های صبرا و شتیلا دو اردوگاه از مجموع ۱۲ اردوگاه آوارگان فلسطینی در لبنان به شمار می‌روند که در جنوب این کشور واقع شده‌اند؛ از شانزدهم تا هجدهم سپتامبر ۱۹۸۲ (۲۵ تا ۲۷ شهریور ۱۳۶۱/روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه) کشتاری در این اردوگاه به راه افتاد که تعداد قربانیان آن ما بین سه تا پنج هزار نفر اعلام شد.

بر اساس گزارش وبگاه دنیا الوطن، دفتر امور آوارگان جنبش فلسطینی حماس (دوشنبه) و در سالروز این جنایت بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد: تا زمانی که دشمن اسرائیلی به خاطر جنایت‌هایش محاکمه نشود، جنایت صبرا و شتیلا ادامه دارد. اگر جنایتکار از مجازات در امان باشد به جنایات خود علیه انسانیت ادامه خواهد داد.

در ادامه این بیانیه آمده، جنایت مذکور در راستای هدف قرار دادن موجودیت‌ آوارگان فلسطینی در مکان هایی است که به آن پناه برده‌اند.

دفتر امور آوارگان حماس سپس اعلام کرد، جامعه بین‌المللی باید این قاتلان را به دادگاه بین‌المللی کیفری ارجاع دهند تا به خاطر جنایت‌های ضد انسانی محاکمه شوند؛ جنایتکاران باید در زندان باشند.

حماس در پایان تأکید کرد، مقاومت تنها مسیر صحیح برای گرفتن حق بازگشت آوارگان و آزادسازی فلسطین است.

جنایت صبرا و شتیلا را نظامیان صهیونیست به فرماندهی آرییل شارون وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی و نیروهای «فالانژ» لبنان انجام دادند و بیشتر کشته‌ها از زنان و کودکان و سالمندان بودند.

این جنایت سر و صدای بسیاری در جهان برپا کرد به نحوی که رژیم صهیونیستی مجبور شد به صورت نمایشی هم که شده کمیته‌ای در این مورد تشکیل دهد، بنابراین مناخیم بگین نخست‌وزیر وقت دستور تشکیل کمیته تحقیقاتی کاهان به ریاست اسحاق کاهان رئیس وقت دادگاه عالی را در فوریهٔ ۱۹۸۲ میلادی صادر کرد. این کمیته به ظاهر مستقل، در نتایج تحقیقاتش آرییل شارون را که فرمانده محلی نیروهای ارتش صهیونیستی در منطقه بود، به دلیل سهل‌انگاری و دست کم گرفتن واکنش فالانژهای لبنان، مقصر اعلام کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست