۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » يادداشت تحليلي » گام دوم انقلاب اسلامی
 • شناسه : 13245
 • ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴
بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۱۳)
بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۱۳)

بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۱۳)

جنگ نرم(فرهنگی) یکی از مهم ترین حوزه هایی است که دشمن از آن بهره گیری می کند. ابزار این جنگ بهره گیری از سبک زندگی، کتاب، رسانه، دانشگاه و... است که با وجود زمانبر بودن تحقق خواسته های دشمن، اما قدرت تخریب آن به شدت بیشتر از جنگ سخت است.

سبک زندگی اسلامی ایرانی؛ عامل تعالی بخش جامعه اسلامی(۱)؛

سبک زندگی از مهم ترین عوامل تعالی بخش جامعه اسلامی و شاخصه مهم تمایزبخش آن با دیگر جوامع نسبت به یکدیگر محسوب می شود. تمامی جوامع دارای آداب، رسوم، عقاید، آرمان ها، ارزش ها و… مخصوص خود هستند که مجموع این موارد را می توان در حوزه فرهنگ آن جامعه پیگیری کرد.

فرهنگ از مقوله های اساسی و مهمی است که زیربنای فکری و اعتقادی جوامع را تشکیل می‌دهد، به همین سبب با تقویت و تثبیت فرهنگ می توان با نفوذ، رخنه و تهاجم  دشمن مقابله کرد و مانع تحقق و عملیاتی شدن اهداف و خواسته های دشمن شد.

جنگ نرم(فرهنگی) یکی از مهم ترین حوزه هایی است که دشمن از آن بهره گیری می کند. ابزار این جنگ بهره گیری از سبک زندگی، کتاب، رسانه، دانشگاه و… است که با وجود زمانبر بودن تحقق خواسته های دشمن، اما قدرت تخریب آن به شدت بیشتر از جنگ سخت است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می فرمایند:

«… در جنگ روانی و آنچه که امروز به او جنگ نرم گفته می شود در دنیا، دشمن به سراغ سنگرهای معنوی می آید که آن ها را منهدم کند؛ به سراغ ایمان ها، معرفت ها، عزم ها، پایه ها و ارکان اساسی یک نظام و یک کشور؛ دشمن به سراغ این ها می آید که این ها را منهدم بکند و نقاط قوت را در تبلیغات خود به نقاط ضعف تبدیل کند؛ فرصت های یک نظام را به تهدید تبدیل کند. این کارهایی است که دارند می کنند؛ در این کار تجربه هم دارند، تلاش هم زیاد دارند می کنند، ابزار فراوانی هم در اختیارشان هست. باید ابعاد دشمن و ابعاد دشمنی را بدانیم تا بتوانیم بر او فائق بیاییم. البته ما مدد الهی داریم، کمک غیبی داریم بدون شک؛ این را انسان دارد مشاهده می کند؛ لکن ما مادامی که هوشیارانه، آگاهانه در میدان نباشیم، تدبیر لازم را به کار نبریم، کمک الهی به سراغ ما نخواهد آمد.»(۰۲/۰۷/۱۳۸۸)

فرهنگ منحط غربی به دلیل نگاه مادی به موضوعات، همواره سبب سر در گمی و انحطاط همه جانبه جوامع بشری شده است. در واقع می توان گفت فرهنگ های غربی در نهایت به پوچ گرایی و نیستی می انجامند. در مقابل، فرهنگ اسلامی، با دارا بودن مبانی و اصولی همچون خدامحوری، نوع دوستی، کرامت انسانی، معنویت و… همواره توانسته است به عنوان الگویی مؤثر و کارآمد برای تمامی جوامع بشری نقش آفرینی کند.از آنجا که دشمنان، ظرفیت تعالی بخش اسلام را مغایر با تحقق خواسته ها و اهداف خود می دانند همواره سعی کرده اند، به نحوی آن را تضعیف و در نهایت از بین ببرند.

حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) یکی از مهم ترین زمینه های تحقق سبک زندگی اسلامی -ایرانی را الگو گرفتن از سیره پیامبراکرم(ص) می دانند.ایشان در این خصوص می فرمایند:

“خدای متعال به ما مسلمانان دستور داده است که از پیامبر (ص) تبعیت کنیم…. جامعۀ اسلامی ما آن وقتی به معنای واقعی کلمه جامعه اسلامی کامل است، که خود را بر رفتار پیامبر(ص) منطبق کند.”(خطبه های نماز جمعه تهران، ۵ / ۷ /۱۳۷۰)

یکی از مهم ترین اقدامات جبهه استکبار جهانی علیه اسلام و نظام اسلامی، تهاجم فرهنگی است. در همین راستا یکی از مهم ترین زمینه‌های تقابل با خواسته های دشمن و دستیابی به پیشرفت و تعالی بازگشت به هویت اسلامی – ایرانی و بهره گیری از سبک زندگی اسلامی – ایرانی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این رابطه می فرمایند:

«یکی از ابعاد پیشرفت با مفهوم اسلامی عبارت است از سبک زندگی کردن، رفتار اجتماعی، شیوه‌ی زیستن … این یک بُعد مهم است؛ ما اگر از منظر معنویت نگاه کنیم – که هدف انسان، رستگاری و فلاح و نجاح است – باید به سبک زندگی اهمیت دهیم؛ اگر به معنویت و رستگاری معنوی اعتقادی هم نداشته باشیم، برای زندگی راحت، زندگی برخوردار از امنیت روانی و اخلاقی، باز پرداختن به سبک زندگی مهم است. بنابراین مسئله، مسئله ی اساسی و مهمی است.»(۲۳/۰۷/۱۳۹۱)

از آنجا که هدف انقلاب اسلامی و ملت ایران اسلامی، تحقق تمدن نوین اسلامی است، می توان گفت تمدن نوین اسلامی دارای دو بخش ابزاری همچون: پیشرفت در حوزه علم، اختراع، صنعت و… و همچنین بخش اصلی و اساسی شامل موضوعات مرتبط با خانواده، سبک ازدواج، نوع مسکن، نوع لباس، الگوی مصرف، نوع خوراک، نوع آشپزی، تفریحات و… می شود که در واقع همان سبک زندگی است. حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)  در این رابطه می فرمایند: «… ما اگر پیشرفت همه جانبه را به معنای تمدن سازی نوین اسلامی بگیریم – بالاخره یک مصداق عینی و خارجی برای پیشرفت با مفهوم اسلامی وجود دارد؛ اینجور بگوئیم که هدف ملت ایران و هدف انقلاب اسلامی، ایجاد یک تمدن نوین اسلامی است؛ این محاسبه ی درستی است – این تمدن نوین دو بخش دارد: یک بخش، بخش ابزاری است؛ یک بخش دیگر، بخش متنی و اصلی و اساسی است. به هر دو بخش باید رسید. … بخش ابزاری عبارت است از همین ارزشهائی که ما امروز به عنوان پیشرفت کشور مطرح میکنیم: علم، اختراع، صنعت، سیاست، اقتصاد، اقتدار سیاسی و نظامی، اعتبار بین المللی، تبلیغ و ابزارهای تبلیغ؛ اینها همه بخش ابزاری تمدن است؛ وسیله است. … در بخش ابزاری، علیرغم فشارها و تهدیدها و تحریمها و این چیزها، پیشرفت کشور خوب بوده است.  اما بخش حقیقی، آن چیزهائی است که متن زندگی ما را تشکیل میدهد؛ که همان سبک زندگی است… این، بخش حقیقی و اصلی تمدن است؛ مثل مسئله ی خانواده، سبک ازدواج، نوع مسکن، نوع لباس، الگوی مصرف، نوع خوراک، نوع آشپزی، تفریحات، مسئله ی خط، مسئله ی زبان، مسئله ی کسب و کار، رفتار ما در محل کار، رفتار ما در دانشگاه، رفتار ما در مدرسه، رفتار ما در فعالیت سیاسی، رفتار ما در ورزش، رفتار ما در رسانهای که در اختیار ماست، رفتار ما با پدر و مادر، رفتار ما با همسر، رفتار ما با فرزند، رفتار ما با رئیس، رفتار ما با مرئوس، رفتار ما با پلیس، رفتار ما با مأمور دولت، سفرهای ما، نظافت و طهارت ما، رفتار ما با دوست، رفتار ما با دشمن، رفتار ما با بیگانه؛ اینها آن بخشهای اصلی تمدن است، که متن زندگی انسان است.»(۲۳/۰۷/۱۳۹۱)

سبک زندگی مفهومی بسیار مهم است که اغلب برای بیان روش زندگی مردم به کار می رود و منعکس کننده طیف کاملی از جهان بینی ،ارزش ها، عقاید و باورها، الگوهای رفتاری و روابط فردی و اجتماعی است. می توان گفت سبک زندگی از گرایش های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و… مطلوب جامعه شکل می گیرد و افراد به طور روزمره آن ها را در زندگی فردی و اجتماعی خود به کار می گیرند. سبک زندگی نوع بینش، نگرش و عملکرد فرد و جامعه را نسبت به دوست و دشمن مشخص و هدایت می کند.

همچنین می توان گفت که سبک زندگی مجموعه ای از ارزش ها، طرز تلقی ها و سلیقه هاست که اغلب میان یک جمع ظهور می کند و شماری از افراد را صاحب زندگی مشترک می کند و به آن ها هویتی ویژه می بخشد.

سبک زندگی اسلامی – ایرانی در بعد فرهنگی – اجتماعی با در نظر داشتن رابطه انسان با جهان، رابطه انسان با هم نوعان، رابطه انسان ها با هم کیشان، رابطه انسان با طبیعت و همچنین  اعتقادات و باورها، نمادها، بینش، نگرش، عملکرد و… و همچنین در بعد اجتماعی با در نظر داشتن موضوعاتی همچون بصیرت، دشمن شناسی، ایستادگی در برابر دشمن، انقلابی گری و… و همچنین در بعد اقتصادی با در نظر داشتن موضوعاتی همچون رعایت الگوی مصرف، تلاش جهت مصرف بهینه، تلاش جهت رونق تولید و… نقش آفرینی می کند.

مهم ترین موضوعات محوری سبک زندگی اسلامی – ایرانی در ابعاد مختلف عبارتند از:

الف) بعد فرهنگی – اجتماعی

 1. اعتقادات و باورها

در سبک زندگی اسلامی – ایرانی بر خلاف سبک زندگی غربی، اعتقادات و باورها(اعتقاد به خداوند متعال، امدادهای الهی، ارزش های معنوی و…) از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

 1. نمادها

نمادها یکی از مهم ترین عوامل و عناصر تشکیل دهنده سبک زندگی اسلامی – ایرانی هستند. در سبک زندگی اسلامی – ایرانی برخلاف سبک زندگی غرب، نمادهای دینی و ارزشی مورد توجه است.

 1. بینش

با توجه به جهان بینی اسلامی، نوع بینش در سبک زندگی اسلامی – ایرانی نیز بر خلاف سبک زندگی غربی است.

در سبک زندگی غربی بینش مادی نسبت به انسان، جهان و هدف و غایت انسان مورد نظر است در صورتی که در سبک زندگی اسلامی با توجه به در نظر داشتن سعادت و تعالی انسان، دو بعد وجودی انسان مورد توجه قرار می گیرد.

 1. نگرش

با توجه به جهان بینی اسلامی، نوع نگرش در سبک زندگی اسلامی – ایرانی نیز بر خلاف سبک زندگی غربی با در نظر داشتن جهان بینی دینی مورد توجه است.

 1. عملکرد

از آنجا که اعتقادات، بینش و نگرش در سبک زندگی غرب، از نوع مادی و دنیوی است، بالطبع عملکرد و کارکرد سبک زندگی غرب در تضاد و بر خلاف سبک زندگی اسلامی – ایرانی است. در سبک زندگی به این علت که توأمان دو بُعد وجودی انسان(بعد مادی و معنوی)  در نظر گرفته می شود، در همین راستا نوع عملکرد در سبک زندگی اسلامی – ایرانی نیز متأثر از اعتقادات، بینش و نگرش دینی است.

همچنین در بعد فرهنگی- اجتماعی نیز موضوعات محوری عبارتند از:

 • تعیین ضوابط اجتماعی
 • درک روابط اجتماعی
 • احترام به قانون،قانون مندی و قانون گرایی
 • مسئولیت پذیری اجتماعی
 • فرهنگ سازی و تثبیت الگوی حیات طیبه در نظام اسلامی
 • نفی الگوهای اجتماعی مخرب زندگی غربی
 • مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن
 • تعیین قید و بند در معاشرت های اجتماعی
 • توجه به ارزش ها و الگوهای فرهنگی-تاریخی مانند معماری، خط ،زبان و…
 • انضباط اجتماعی
 • طراحی اسلامی-ایرانی محیط های شهری
 • رعایت جایگاه ، نقش و کرامت زنان در خانواده و اجتماع
 • فرهنگ سازی در خصوص پوشش برتر در نظام اسلامی
 • الگوسازی رفتاری در متن جامعه و روابط فردی و اجتماعی
 • شناخت استعدادها و توانمندی ها

ب) بعد سیاسی

مهم ترین عناصر و عوامل تشکیل دهنده سبک زندگی اسلامی – ایرانی در حوزه سیاسی عبارتند از:

 • تعمیق اتحاد سیاسی
 • تقویت سرمایه اجتماعی نظام اسلامی
 • توجه به مشروعیت نظام و انقلاب اسلامی
 • تقویت مشارکت سیاسی-اجتماعی
 • همگرایی سیاسی-اجتماعی
 • پرهیز از تقلید سبک زندگی مادی غربی
 • تقویت انسجام ملی
 • فراهم ساختن بسترهای تعاملی
 • قانون مندی و رعایت مر قانون
 • جهاد در برابر زیان های بی جبران اخلاقی، اقتصادی،دینی و سیاسی سبک زندگی غربی
 • شناخت آسیب ها توسط نخبگان فکری و سیاسی

ج) بعد اقتصادی

 • استقلال اقتصادی
 • توزیع عادلانه منابع کشور
 • تقویت تولید ملی با خرید کالای ایرانی
 • ظرفیت سازی با نگاه آینده پژوهی
 • بهره گیری عالمانه و مسئولانه از ظرفیت ها و قابلیت های نظام اسلامی
 • تبیین مبانی و اصول اقتصاد مقاومتی و کاربست آن بر نظام اسلامی
 • ارتقای کیفیت کالاهای داخلی
 • تحقق پیشرفت همه جانبه نظام اسلامی در ابعاد مادی ومعنوی
 • تلاش جهت رونق تولید
 • رعایت الگوی مصرف
 • تقویت فرهنگ کار جمعی
 • و…

با تمرکز بر بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان مهم ترین معیارهای سبک زندگی اسلامی – ایرانی را در محورهای زیر مورد بررسی و پیگیری قرار داد:

 1. مصرف بهینه منابع و امکانات؛
 2. فرهنگ سازی،الگوسازی و گفتمان سازی سبک زندگی اسلامی-ایرانی
 3. تحقق حیات طیبه در نظام اسلامی
 4. رعایت حقوق متقابل اعضای خانواده نسبت به یکدیگر؛
 5. ارتقای کیفیت تولیدات داخلی؛
 6. وجدان کاری و انضباط اجتماعی؛
 7. التزام به قانون؛
 8. فرهنگ کار جمعی؛
 9. حفظ کرامت و عزت بانوان در جامعه؛
 10. و…

سبک زندگی اسلامی – ایرانی دارای ویژگی هایی است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خدامحوری؛
 2. دینداری؛
 3. نوع دوستی؛
 4. مسئولیت پذیری؛
 5. حفظ عزت و کرامت انسانی؛
 6. قانونمداری؛
 7. صداقت و راستگویی؛
 8. هدفمندی؛
 9. اخلاق مداری؛
 10. خودباوری؛
 11. مردم سالاری؛
 12. استقلال و عدم وابستگی؛
 13. ظلم ستیزی و مظلوم یاوری؛
 14. عدالت محوری؛
 15. بصیرت و دشمن شناسی؛
 16. استقامت و ایستادگی در برابر دشمن؛
 17. تلاش و مجاهدت انقلابی؛
 18. و…

در یک جمع بندی کلی باید گفت سبک زندگی اسلامی – ایرانی یا در تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی “حیات طیبه” با برخورداری از ویژگی هایی همچون خدامحوری، اسلام محوری،مسئولیت پذیری، در جهت تقویت سرمایه اجتماعی،تعمیق اتحاد و همگرایی ملی و انسجام اسلامی، حفظ عزت و کرامت انسانی، قانونمداری، ظلم ستیزی و مظلوم یاوری و خودباوری و… برخوردار است که از  مهم ترین عوامل تعالی بخش جامعه و نظام اسلامی است که با بهره گیری از آن می توان ضمن تلاش برای تعالی زندگی مادی و معنوی ، مانع نفوذ و رخنه فرهنگی دشمنان و بدخواهان انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت بصیر و انقلابی ایران شود و زمینه های عزت و اقتدار ایران اسلامی در تمامی زمینه‌ها و به ویژه در حوزه فرهنگی و اجتماعی(جنگ نرم) را بیش از پیش هموارتر کند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*