۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » يادداشت تحليلي » گام دوم انقلاب اسلامی
 • شناسه : 16493
 • ۰۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵
بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۱۸)
بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۱۸)

بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۱۸)

از نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) معنویت یکی از مهم ترین ویژگی های جوانان است. معظم له در این رابطه می فرمایند: فطرت جوانان به دین و معنویات، مأنوس است، قبل از این که من و شما بخواهیم آنها را با خدا آشنا کنیم، دلشان باطن‌شان و نورانیت جوانی‌شان، آنها را با خدا آشنا می کند.

«جوان مؤمن انقلابى؛ موتور محرکه پیشرفت نظام اسلامی؛ اهداف و ویژگی ها»

جوانان یکی از مهم ترین سرمایه های انسانی جوامع و به ویژه جوامع اسلامی محسوب می شوند که نقش مهمی در پیشرفت و تعالی جامعه به سمت آرمان ها، اهداف و… مطلوب ایفا می کنند و این موضوع به عنوان نکته ای محوری، اساسی و مهم، همواره مورد توجه امامین انقلاب اسلامی بوده است. حضرت امام خمینی(ره) در این رابطه فرموده اند: «من در این جا به جوانان عزیز کشورمان، به این سرمایه ها و ذخیره های عظیم الهی و به این گل های معطر و نوشکفته جهان اسلام سفارش می کنم که قدر و قیمت لحظات شیرین زندگی خود را بدانید و خودتان را برای یک مبارزه‌ی علمی و عملی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده کنید»(صحیفه نور، جلد۲، صفحه۲۴۱)

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، نیز در این رابطه می فرمایند: «اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه اند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگران اند و دست آن‌ها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم از جمله حرکت صدر اسلام محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، جوانان بودند. » (۱۵/۰۸/۱۳۷۰)

معظم له معتقد هستند جوانان در حرکت های بزرگ و مؤثر جامعه نقش اصلی داشته و به عنوان موتور محرکه حرکت ها عمل می کند، ایشان در این رابطه می فرمایند: «حقیقتاً جوانان موتور و راه اندازنده‌ی حرکت های بزرگ … در جامعه هستند.»(۲۱/۰۹/۱۳۶۸)

معظم له همچنین در رابطه با اهمیت و جایگاه جوانان به عنوان یکی از بزرگ ترین فرصت ها برای نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌فرمایند: «یکی از بزرگ‌ترین فرصتهای ما همراهی … جوانهای ما با نظام و هدفهای نظام و امام بزرگوار است. … این فرصت بسیار بزرگی است.»(۰۱/۰۱/۱۳۹۴)

جایگاه و اهمیت جوانان، یکی از موضوعات مهمی است که در بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی به آن توجه شده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) آرمان ها و اهداف مطلوب نظام اسلامی و انقلاب اسلامی را امری دست یافتنی می دانند و در واقع جوانان را موتور محرکه پیشرفت و تحقق بخش اهداف می دانند و می فرمایند: «بی‌شک فاصله‌ی میان بایدها و واقعیّتها، همواره وجدانهای آرمانخواه را عذاب داده و می‌دهد، امّا این، فاصله‌ای طی‌شدنی است و در چهل سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی‌شک در آینده، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پُرانگیزه، با قدرت بیشتر طی خواهد شد.»(۲۲/۱۱/۱۳۹۷)

معظم له جوانان را نقطه امید و شکوفایی در عرصه های مختلف دانسته و فرموده‌اند، «همین جا من به شما جوانان عزیز عرض می کنم که از منظر دینی، جوان یک نقطه امید و شکوفایی است، این نقطه امید و شکوفایی در همه چیز است، در مبارزات، در مجاهدات اجتماعی، در فعالیت های گوناگون جامعه و در مجاهدت های شخصی، روحی و درونی، خطاب به جوان از سوی دین همیشه یک خطاب ویژه است.»(۱۴/۰۸/۱۳۷۶)

 

مهم ترین اهداف مطلوب جوانان عبارتند از:

 1. زمینه سازی تحقق تمدن نوین اسلامی؛
 2. پیش بردن آرمان ها، ارزش ها و اهداف انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی؛
 3. بهبود وضع موجود و تلاش جهت دستیابی به وضع مطلوب؛
 4. زمینه سازی عدالت در جامعه؛
 5. زمینه سازی امنیت در جامعه؛
 6. زمینه سازی عزت و اقتدار بخشی جمهوری اسلامی ایران؛
 7. خدمت رسانی به مردم و به ویژه به مستضعفان و محرومان جامعه؛
 8. و…

جوان مطلوب دارای ویژگی هایی است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. توجه به آرمان ها، اهداف و ارزش های اسلامی؛

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، در نظر گرفتن اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی امری ضروری است. معظم له در این رابطه می فرمایند: «نگاه نسل نو و همه‌ی کسانی که نیروی جوانی را در خدمت به اهداف و آرمان های بلند می خواهند باید به آینده روشن و دور باشد – فقط جلوی پای خودمان را نبینیم – آینده‌ی دور، ایجاد تمدن اسلامی است، تمدن نوین متناسب با نیازها و ظرفیت های امروز بشریتی که از حوادث گوناگون قرن های اخیر زخم خورده است، مجروح است، غمگین است و نسل های جوان آن دچار یأس و نومیدی و افسردگی اند اسلام می‌تواند: این نسل ها را به آفاق جدیدی برساند، دل های آنها را شاد کند و آن ها را آن چنان که متناسب و شایسته‌ی کرامت انسان است، کرامت ببخشد تمدن اسلامی یعنی این»(۳۱/۰۲/۱۳۹۳)

 1. احساس مسئولیت و حرکت همراه با ایمان؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) احساس مسئولیت را از ویژگی های مهم جوانان می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند:  «همت و مسئولیت شناسی جوانان انقلاب نگذاشته است دشمنان ایران به هدف برسند»(۲۷/۱۱/۱۳۸۷)

 1. دشمن شناسی، نبرد با ظالمان، مستکبران و زیاده خواهانو حمایت از مظلومان و مستضعفین؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) حمایت از مظلومین و مبارزه با ظالمین را از مهم ترین ویژگی های جوانان می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند: «(امروز) بیداری اسلامی شرق و غرب جهان اسلام را به جنب و جوش آورده و احساس هویت و شخصیت را در آنان باز آفریده است، (امروز) پرچم عزت و اقتدار اسلامی در ایران به اهتزاز در آمده، ملت مظلوم فلسطین با تمسک به شعار اسلام، افق های صهیونیسم را به یأس و ناکامی انباشته. جوانان در کشورهای اسلامی: به میدان مطالبات آرمانی پا نهاده، و در برابر تجاوزگران و مستکبران عالم تهدیدی بزرگ آفریده‌اند»(۰۱/۱۲/۱۳۸۰)

 1. بصیرت، آگاهی و بهره گیری از عقل و منطق صحیح در برخورد با مسائل سیاسی، فرهنگی و…؛

از مهم ترین ویژگی های جوانان از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به بصیرت اشاره کرد. معظم له در این رابطه می فرمایند: «ملتی که بصیرت دارد، مجموعه‌ی جوانان یک کشور وقتی بصیرت دارند، آگاهانه حرکت میکنند و قدم برمیدارند، همه‌ی تیغهای دشمن در مقابل آنها کند میشود.»( ۱۵/۰۷/۱۳۸۸)

 1. شجاعت و شهامت؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) یکی از ویژگی های جوانان را شجاعت و شهامت می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند: «جوانان شجاع و آگاه یکی از اصلی ترین عناصر عزت ملت و کشور و سربلندی و تأمین آینده‌ی کشور و نظام ما محسوب می شوند، که در حساس ترین برهه ها، حقیقتاً مردانگی هم نشان دادند… با احساس نیاز و فشار آوردن بر استعدادهای درونی خودشان، ناگهان مثل چشمه ای جوشیدند و کارهای شگفت آوری کردند»(۱۱/۰۸/۱۳۷۹)

 1. پرهیز از افراط و تفریط؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در رابطه با افراط و تفریط می فرمایند: «… از افراط و تفریط باید پرهیز کرد. جوانان انقلابی بدانند؛ همان طور که کناره گیری و سکوت و بی تفاوتی ضربه می زند، زیاده روی هم ضربه می زند. مراقب باشید زیاده روی نشود.»(۲۹/۰۷/۱۳۸۹)

 1. دارای دل های پاک و نورانی؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) یکی از ویژگی های جوانان را دل های پاک و نورانی می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند: «این نسل پر عدد [جوانان] امروز کشور ما با صفای ذاتی جوانی خود و با تربیت اسلامی جامعه‌ی ما، دنبال حقیقت است، اما در کمین این نسل گرگان درنده و روبهان حیله‌گری هستند در کمین نسل نو خاسته‌ی جوان ما کسانی نشسته اند که می خواهند او را بفریبند یا بدرند و از بین ببرند»(۲۱/۰۸/۱۳۸۰)

 1. حاضر در صحنه های مختلف حمایت از انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) یکی از ویژگی های جوانان را حضور در صحنه می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند: «[جوانان!] همین حضور در صحنه را حفظ کنید، تا عزت و اقتدار و قدرت مادی و معنویتان محفوظ باشد. »(۲۱/۱۱/۱۳۷۵)

 1. شادابی و پویایی؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در رابطه با شادابی و پویایی می فرمایند: «… نیرو و نشاط و جوانی خود را برای هدف و آرمان های والای خود صرف کنید.»(۰۹/۰۱/۱۳۸۱)

 1. امیدواری به آینده؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در رابطه با امیدواری به آینده می فرمایند: «… ملت ما[به ویژه جوانان] باید امیدوار، دارای اعتماد به نفس، خوشبین به آینده، علاقه مند به پیشرفت، و معتقد و مؤمن به معنویاتی باشد که او را در این راه کمک می کند.»(۰۱/۰۱/۱۳۸۶)

 1. معنویت؛

از نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) معنویت یکی از مهم ترین ویژگی های جوانان است. معظم له در این رابطه می فرمایند: «فطرت جوانان به دین و معنویات، مأنوس است، قبل از این که من و شما بخواهیم آنها را با خدا آشنا کنیم، دلشان باطن‌شان و نورانیت جوانی‌شان، آنها را با خدا آشنا می کند»(۱۸/۱۲/۱۳۷۷)

معظم له همچنین می فرمایند: «امروز بحمدا.. در کشور ما جوانان با همان سرمایه‌ی معنوی، نورانیت و صفایی که در آنها هست، گام های بلندی را برداشته اند»(۲۱/۰۸/۱۳۸۵)

 1. انضباط؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) نظم و انضباط را یکی از مهم ترین ویژگی ها و نیازهای فرهنگی نسل جوان و عامل تعالی بخش می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند: «نیازهای فرهنگی نسل جوان و نوجوان که امید فردای کشور ما است، عمدتاً عبارت است از: استحکام بنیان های اعتقادی و دینی، آشنایی با مبانی معرفتی اسلام و قرآن، شناخت تاریخ کشور و افتخارات ملت خود به ویژه در دوران های نزدیک به امروز، شناخت درست امام خمینی(ره) قله بلند تاریخ معاصر و اندیشه های سیاسی تابناک و پایه های عظیم انقلابی او، احساس عزت و سربلندی به خاطر درسی که ایرانیان در دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس به جهان دادند، فراگرفتن خصلت هایی که می تواند نسل کنونی را به اعتلا و عظمت برسانند مانند: دین داری … انضباط … خلوص انقلابی و…»(۰۵/۰۳/۱۳۷۸)

 1. اعتماد به نفس، خودباوری اراده و عزم راسخ؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) یکی از مهم ترین ویژگی های جوانان را اعتماد به نفس می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند: ما امروز در جوان های مان احساس می کنیم که اعتماد به نفسی وجود دارد که در گذشته وجود نداشته است و در کمتر ملتی هم این را مشاهده می کنیم …جوان ایرانی، هیچ مقوله ای از مقوله های مهم نیست که برایش مطرح بشود و احساس کند که نمی‌تواند»(۰۱/۰۱/۱۳۸۹)

 1. خط شکنی و عدم تنبلی و تن آسایی؛

خط شکنی و عدم تنبلی و تن آسایی از مهم ترین ویژگی های جوانان از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است. معظم له در این رابطه می فرمایند: «اگرچنان چه نیروی جوانی یعنی قدرت فکری و بدنی، نشاط، روحیه، حالت تحرک، و هم‌چنین جسارت، یعنی خط شکنی ها که در جوان به عنوان خصیصه وجود دارد، نباشد، ما به آرمان ها دست پیدا نخواهیم کرد.»(۰۷/۰۲/۱۳۷۷)

معظم له همچنین می فرمایند: «جوان یک کشور اگر بخواهد مثل موتور پیش‌برنده‌ای آن ملت را پیش ببرد، احتیاج دارد به اینکه سر حال، بانشاط، تندرست، قوی و دلبسته‌ی به کار و پیشرفت باشد.»(۱۴/۰۳/۱۳۸۷)

از دیگر ویژگی های جوان مؤمن می توان به استقلال و عدم وابستگی، پاکدامنی و آزادمنشی، صفا، صمیمیت، محبت، برادری و جوانمردی، امانتداری، پرهیز از افراط و تفریط، حق پذیری، دارای نقش تعیین کنندگی در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، نظامی و…، دفاع از کشور در حوزه ها، ابعاد و سطوح مختلف و…، تلاش جهادی و استقامت، مجاهدت و ایستادگی در راه حق، حق‌پذیری، خودسازی، نیکی به پدر و مادر و احترام به بزرگترها، وجود روحیه از خودگذشتگی، توکل به خداوند متعال در تمامی زمینه ها، عدالت‌طلبی، تواضع، عفت و پاکدامنی، ابتکار و نوآوری، وجود روحیه ایثار و شهادت طلبی، کمال جویی و آرمان خواهی، صبر، هدفمند بودن، دارای هویت اسلامی – ایرانی، اخلاص و… اشاره کرد.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت جوانان از مهم ترین ارکان پیش برنده نظام اسلامی هستند که نقش مهمی در مراحل انقلاب اسلامی به ویژه در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی دارند.

 1. از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، در نظر گرفتن اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی از مهم ترین ویژگی های جوان مؤمن انقلابی است.
 2. از مهم ترین ویژگی های جوانان از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به بصیرت اشاره کرد.
 3. امیدواری به آینده از مهم ترین ویژگی های جوانان از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است.
 4. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) یکی از مهم ترین ویژگی های جوانان را اعتماد به نفس می دانند.
 5. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) نظم و انضباط را یکی از مهم ترین ویژگی ها و نیازهای فرهنگی نسل جوان و عامل تعالی بخش می دانند
 6. خط شکنی و عدم تنبلی و تن آسایی از مهم ترین ویژگی های جوانان از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است.

در دوران کنونی و با توجه به افزایش حجم و گستره تهاجمات دشمنان به ویژه تهدیدات متوجه جوانان، از طرفی بر جوانان است تا با بصیرت و دشمن شناسی، مانع تحقق اهداف، سیاست ها و.. دشمنان و بدخواهان انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی شوند و از طرفی دیگر بر علماء، نخبگان و صاحبنظران است تا با ارائه نظرات عالمان، خبرگی و کارشناسانه، زمینه ساز نقش آفرینی بیشتر جوانان در عرصه های مختلف اعم از فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… شوند تا زمینه های تحقق تمدن نوین اسلامی بیش از پیش هموارتر شود.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*