۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » يادداشت تحليلي » گام دوم انقلاب اسلامی
 • شناسه : 27760
 • ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۵
بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۲۲)
بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۲۲)

بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۲۲)

جوامعی که امید به آینده دارند، همواره با امید داشتن به عنایات خداوند متعال، پویایی، تلاش، همت و کار مضاعف و... در پی دستیابی به آرمان ها، اهداف و... مطلوب خود هستند.

«امید به آینده ضروری ترین نیاز امت اسلامی؛ اهمیت و برکات»

امیدواری به آینده به عنوان امری ضروری و مهم برای تمامی افراد و جوامع محسوب می شود که زمینه رشد، تعالی و پیشرفت جامعه به سمت کمال را مهیا و هموارتر می کند.

جوامعی که امید به آینده دارند، همواره با امید داشتن به عنایات خداوند متعال، پویایی، تلاش، همت و کار مضاعف و… در پی دستیابی به آرمان ها، اهداف و… مطلوب خود هستند.

این مهم، یکی از محوری ترین و اساسی ترین موضوعاتی است که خداوند متعال در قرآن مجید به صورت ویژه به آن توجه خاصی داشته است.

خداوند متعال در سوره زمر آیه ۵۳ می فرمایند:

قُل یَا عِبَادی … لَا تَقنَطُوُا مِن رَحمَۀِ اللهَ إِِنَّ اللّهَ یَغفِرالذُّنُوبَ جَمِیعَاً: بگو ای بندگان من! از رحمت خداوند ناامید نشوید.

در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) نیز همواره به ضرورت امیدواری به آینده توجه خاصی داشته اند. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… نخستین توصیه‌ی من امید و نگاه خوشبینانه به آینده است. بدون این کلید اساسیِ همه‌ی قفلها، هیچ گامی نمی‌توان برداشت. آنچه می‌گویم یک امید صادق و متّکی به واقعیّتهای عینی است. این‌جانب همواره از امید کاذب و فریبنده‌ دوری جسته‌ام، امّا خود و همه را از نومیدی بی‌جا و ترس کاذب نیز برحذر داشته‌‌ام و برحذر می‌دارم. در طول این چهل سال ــ و اکنون مانند همیشه ــ سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن و فعّال‌ترین برنامه‌های آن، مأیوس‌سازی مردم و حتّی مسئولان و مدیران ما از آینده است. خبرهای دروغ، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه‌ نشان دادن واقعیّتها، پنهان کردن جلوه‌های امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسّنات بزرگ، برنامه‌‌ی همیشگی هزاران رسانه‌ی صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملّت ایران است؛ و البتّه دنباله‌های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده‌اند که با استفاده از آزادی‌ها در خدمت دشمن حرکت می‌کنند. شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ی تبلیغاتی باشید.

در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید، این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است. نشانه‌های امیدبخش … در برابر چشم شما است. رویشهای انقلاب بسی فراتر از ریزشها است و دست و دلهای امین و خدمتگزار، به‌مراتب بیشتر از مفسدان و خائنان و کیسه‌دوختگان است. دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی، در بسیاری از عرصه‌ها با چشم تکریم و احترام می‌نگرد. قدر خود را بدانید و با قوّت خداداد، به‌سوی ‌آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید.»(۲۲/۱۱/۱۳۹۷)

در رابطه با اهمیت امیدواری به آینده می توان گفت که امید به آینده:

 1. دستور دین اسلام و مورد تأکید آموزه های دینی است.
 2. از رهنمودها و توصیه های امامین انقلاب اسلامی است.
 3. زمینه ساز تحقق بخش آرمان ها، اهداف و… مطلوب اسلامی است.
 4. برای همه اقشار به ویژه نوجوانان و جوانان حرکت آفرین است.
 5. زمینه ساز یأس و ناامیدی دشمنان در تمامی ابعاد و سطوح است.
 6. سبب معنادار و هدفمند شدن زندگی برای افراد جامعه می شود.
 7. رشد و تعالی افراد جامعه را در پی دارد.
 8. سبب تلاش بیشتر افراد جامعه جهت دستیابی به امور و وضعیت مطلوب می شود.
 9. باعث تقویت روحیه اعتماد به نفس و آینده نگری در جامعه می شود.
 10. استقلال همه جانبه و عدم وابستگی به دیگران را زمینه سازی می کند.
 11. سبب غلبه بر مشکلات و مسائل می شود.
 12. سبب شکوفایی استعدادها، ظرفیت ها و… افراد جامعه می شود.
 13. به الهام بخشی و الگودهی کمک می کند.
 14. و…

امیدواری به آینده دارای آثار و برکات زیادی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حرکت و تلاش مضاعف انسان به سمت تکامل را زمینه سازی می کند.
 2. زمینه های دستیابی به معنای زندگی متعالی و هدفمند را فراهم می کند.
 3. هموار شدن و افزایش توان تحمل سختی ها، مشکلات و… توسط افراد را در پی دارد.
 4. باعث بازدارندگی بحران های مختلف می شود.
 5. روحیه تکلیف مداری و مسئولیت پذیری در جامعه را افزایش می دهد.
 6. سبب کسب موفقیت ها و دستیابی به پیشرفت همه جانبه می شود.
 7. باعث تأثیرنپذیرفتن از تهدیدات و آسیب های زیانبخش و تلاش برای رفع تهدیدات و بهبود آسیب ها می شود.
 8. و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت امیدواری به آینده با دارا بودن پشتوانه دینی، عقلانی، فطری، تاریخی و… از مهم ترین ضرورت های کنونی جوامع اسلامی و به ویژه ایران اسلامی است. از آنجا که مستکبران، سلطه گران و زیاده خواهان جهانی جهت تحقق اهداف، سیاست ها و… خود یکی از مهم ترین راهبردهای خود را ناامیدی و مأیوس کردن جوامع اسلامی و به ویژه ایران اسلامی قرار داده اند، در همین راستا جهت ممانعت از تحقق خواسته ها و اهداف دشمنان و بدخواهان اسلام و مسلمین و به ویژه معاندین، معارضین و … با انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، امیدواری و خوشبینی به آینده امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. در همین راستا از طرفی بر امت اسلامی و به ویژه ملت بصیر و انقلابی ایران اسلامی است تا با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی و نصب العین قرار دادن بیانات و رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی همواره امید به آینده را در خود زنده نگه دارند و از طرفی دیگر، بر علماء، نخبگان و صاحبنظران است تا با ارائه نظرات خبرگی و کارشناسی، راهبردها و راهکارهای عملیاتی و راهگشای خود را جهت تحقق امید به آینده تبیین و تشریح کنند تا از این طریق ضمن ناامید کردن دشمن در عملیاتی کردن اهداف و خواسته هایشان، مسیر انقلاب اسلامی به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی را بیش از پیش هموار کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*