۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار نماز جمعه » دفتر كردستان
  • شناسه : 18083
  • ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
حضرت حسین(ع) الگوی تمام نمای ایستادگی در مقابل ظلم و ستم هستند
حضرت حسین(ع) الگوی تمام نمای ایستادگی در مقابل ظلم و ستم هستند
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان

حضرت حسین(ع) الگوی تمام نمای ایستادگی در مقابل ظلم و ستم هستند

امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان از حضرت حسین(ع) به عنوان الگوی ایستادگی در مقابل ظلم و ستم نام برد و خاطرنشان کرد: امام حسین در مقابل ناحق ایستاد زیرا یزید لیاقت امیر المومنین بودن را نداشت و حتی قسمتی از علمای اهل سنت یزید را لعنت می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا سید علی حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع شهرک بهاران مریوان با بیان اینکه ادای نماز جمعه شعار دین است، اظهار کرد: هر کس شعائر الهی را بزرگ بداند این کار نشانه تقوای دلش خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: اگر دین اسلام با گذشت ۱۴۰۰ سال پابرجاست بخاطر انجام شعائر الهی همچون برپایی نماز جمعه و تبلیغ علما است.
ماموستا حسینی به بحث واقعه کربلا از دیدگاه و نگاه منابع اهل سنت پرداخت و اظهار کرد: چند کتاب از منابع اهل سنت چون  “الصواعق المحرقه ” ابن حجر هیتمی، نور الابصار و تاریخ خلفا سیوطی این واقعه را به تفصیل بحث کرده‌اند .
وی گفت: حضرت حسین در مدینه از حضرت فاطمه دختر عزیزتر از جان پیامبر متولد و رسول خدا(ص) در هفته اول بر گوش راست اذان و بر گوش چپ حضرت اقامه  فرموده و نام حسین را برای وی گزیدند.
وی با بیان اینکه احادیث زیادی در مورد فضیلت حضرات حسن و حسین نقل شده است، عنوان کرد: این دو امام همام در خانه پیامبر(ص) رشد یافته و پیامبر(ص) آنها را بسیار دوست می داشت.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان تصریح کرد: امام حاکم حدیثی را از رسول خدا(ص) نقل که آنحضرت فرموده‌اند:« من از حسینم و حسین از من» و از جابر بن عبدالله صحابه گرامی رسول خدا(ص) نقل شده که آنحضرت فرموده‌اند:« اگر کسی می‌خواهد به جوان اهل بهشت نگاه کند به حسین بنگرد».
وی اظهار کرد: در حدیث مشابه دیگر رسول خدا(ص) حضرت حسن و حسین را جوانان اهل بهشت معرفی نموده‌اند.
وی گفت: حضرت جعفر طیار روایت می‌نماید که در خانه رسول خدا(ص)، آنحضرت  حضرات حسن و حسین را دعوت به کشتی گرفتن می‌نماید و حضرت حسن را حین مسابقه تشویق می‌نماید. حضرت فاطمه می فرماید که حضرت حسین کوچکتر است چرا حضرت حسن را تشویق می نمائید و آنحضرت پاسخ فرمودند جبرئیل الان حضرت حسین را در این کشتی تشویق می‌نماید.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اضافه کرد: یکی دیگر از اصحاب روایت می نماید که رسول خدا(ص) حضرت حسین را بر دوش مبارک خود سوار نموده و فرمودند:« خدایا من این طفل را دوست دارم تو نیز او را دوست بدار».
وی افزود: عبدالله بن عمر(رض) نیز روایت می‌نماید که رسول خدا فرموده‌اند:« حسن و حسین ریحانه(شادی و دلخوشی) من هستند».
وی گفت: در صحیح ترمذی نیز از رسول خدا(ص) روایت شده که آنحضرت فرموده اند:« حسن و حسین جوانان اهل بهشت هستند» و در حدیث دیگری از رسول خدا(ص) نقل شده« هر کس حسن و حسین را با اخلاص دوست بدارد من را دوست می دارد».
ماموستا حسینی ادامه داد: بعد از شهادت حضرت علی و صلح حضرت حسن با  معاویه که زمام دار امور مسلمین بود معاویه بر اثر فشار  اطرافیان  پسرش یزید را جانشین خود کرد.
وی خاطرنشان کرد: یزید به اتفاق نظر اهل سنت  انسانی فاسق بود بعد از اخذ بیعت در شام هیئتی را برای اخذ بیعت نزد والی  مدینه  ولید بن عقبه فرستاد که وی نیز شبانه حضرت حسین و عبدالله بن زبیر را برای بیعت فراخواندند که آن دو  فرمودند شبانه بیعت نمی کنیم و همان شب به مکه رفتند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان افزود: مردم کوفه همان زمان نامه‌های زیادی به حضرت حسین نوشتند که ما با تو بیعت می‌کنیم و ایشان را به کوفه دعوت کردند.
وی گفت: امام حسین(ع) تصمیم حرکت به سمت کوفه گرفت که برخی از فرزندان اصحاب چون عبدالله بن عمر، عبدالله بن عباس،عبدالله بن مسعود و…  ایشان را منع کردند که مردم کوفه مردمانی قابل اطمینان نیستند و به پدر و برادرت وفا نکردند.
وی تصریح کرد: حتی ابن عباس پس از آنکه نتواست حضرت حسین(ع) را از رفتن پشیمان نماید ، از حضرت حسین خواست که خانواده خود را همراه نبرد که آنحضرت قبول نفرمودند.
وی گفت: محمد حنفیه برادر آنحضرت که در یمن بودند وقتی فهمیدندآنحضرت قصد رفتن به کوفه را دارد بسیار گریست زیرا می دانست حضرت حسین را مردم کوفه حتماً شهید خواهند کرد.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان ادامه داد: حضرت حسین قبل از آنکه خود به کوفه بروند مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاد که توانست ۱۰ هزار نفر را برای بیعت آماده نماید اما یزید فهمید و عبیدالله بن زیاد که انسانی جنایکار بود را به سمت کوفه فرستاد و مسلم و چند تن از یارانش  توسط ابن زیاد شهید شدند.
وی اظهار کرد: حضرت حسین(ع) ۸۱ نفر همراش بودند که حدود ۵۱ نفر از خانواده و فرزندان جعفر طیار، عقیل و … بودند در راه به شاعری محب اهل بیت رسیدند که حضرت حسین را از رفتن به کوفه منع نمود که اهل کوفه در دل با تو هستند، اما شمشیرشان همراه یزید است.
وی اظهار کرد: حضرت حسین به راه خود ادامه دادند در مسیر بودند که پیکی خبر خیانت کوفیان و شهادت مسلم را به او دادند. فرزندان مسلم قبول نکردند که بگردند و گفتند باید حق مسلم را گرفت.
وی افزود: در نزدیک کوفه حر بن ریاحی با سپاهی جلوی حضرت حسین(ع) را گرفت و به ایشان عرض نمود که من را برای مراقبت شما فرستادند من این فرصت را به شما می دهم که برگردید، اما امام حسین قبول نکردند و به صحرای کربلا نزدیک فرات رسیدند.
وی با بیان اینکه آنجا توسط ابن زیاد با ۲۰ هزار نفر محاصره و ابن زیاد خواست که تسلیم شوند تا آنها را دست بسته نزد یزید ببرند، عنوان کرد: امام حسین(ع)  فرمود به نزد یزید می‌روم اما نه دست بسته و ابن زیاد قبول نکرد و جنگ در هشتم محرم آغاز و تا دهم محرم ادامه یافت که جمع زیادی از خانواده و اقوام آنحضرت شهید شدند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اظهار کرد: با وجود رشادت فراوان یاران امام حسین و خود آنحضرت، سپاه ابن زیاد با نامردی آب بر فرزند رسول خدا(ص) بستند و فرزند رسول خدا(ص) را به خاک و خون کشیدند.
وی گفت: انسانهای جنایکاری مثل شمر به خیمه‌های خانواده آنحضرت نزدیک و مشغول اهانت بودن که حضرت حسین ندا داد آیا کسی است که از خانواده رسول خدا(ص) محافظت نماید. حر بن ریاحی با خود فکر کرد که چگونه است جانداران از آب فرات می‌نوشند اما فرزند رسول خدا از نوشیدن آب محروم است که به این دعوت آری گفت و در رکاب آنحضرت شهید گشت.
وی افزود: آن حضرت در حال بعد از تحمل ۳۳ جای شمشیر و ۳۳ جای نیزه با وجود اینکه تشنگی بخش زیادی از نیرویشان را تحلیل برده بود از اسب به زمین افتاده و توسط یکی از ملعونان از سپاه ابن زیاد (شمر یا سنان) سر از تن مبارکشان جدا شد.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان گفت: این از خدا بی‌خبران به همراه سر مبارک آنحضرت باقی مانده یاران حضرت حسین مثل فرزند کوچکش امام زین العابدین، حضرت سکینه و خواهرش حضرت زینب را اسیر و به شام نزد یزید بردند که خانواده یزید با دیدن سر و وضع آنان، بسیار متأثر و از آنان دلجویی نمودند و یزید گفت که من به عبیدالله چنین اجازه‌ای نداده بودم.
وی با بیان اینکه مردم مناطق ما محب اهل بیت هستند و ریش سفیدان  بخاطر احترام هرگز جلوی سید راه نمی افتند، گفت: در مناطق ما چهار خانواده سید وجود دارد که سه تا از آنها حسینی و یکی حسنی است.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با بیان اینکه البته مردم کوفه پس از آن جنایت بزرگ تاوان کار خود را داده و ۷۰ هزار نفر آنها کشته شدند، گفت: تعزیه نزد پیروان اهل سنت جمعه و جماعت، تنها سه روز جایز است و این تعزیه برای کاهش حزن  و دلداری مصیبت دیدگان است.
وی با تاکید براینکه داغ آنچه بر حسین(ع) و اهل بیت و یارانش در کربلا روا داشته شد تا قیام قیامت قلب همه انسان‌ها را می‌سوزاند، گفت: همه ما باید با پیروی از سیره و روش زندگی امام حسین(ع) که همواره بر آزادگی و حریت در سر فرود نیاوردن در برابر ظلم تاکید داشته‌اند رهروان واقعی برای این امام همام باشیم.
وی از حضرت حسین(ع) به عنوان الگوی ایستادگی در مقابل ظلم و ستم نام برد و خاطرنشان کرد: امام حسین در مقابل ناحق ایستاد زیرا یزید لیاقت امیر المومنین بودن را نداشت.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با تاکید براینکه حسین(ع) در مقابل ظلم قیام کرد افزود: محبت و پیروی از حضرت حسین و یارانش  وسیله تقرب به رسول خدا و در نهایت خداوند متعال است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*