۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

  • شناسه : 14630
  • ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴
ذبح نفس اماره بزرگترین قربانی  حجاج می باشد/ وحدت کلمه و پوشش در حج نمادی درخشان از وحدت مسلمین است
ذبح نفس اماره بزرگترین قربانی  حجاج می باشد/ وحدت کلمه و پوشش در حج نمادی درخشان از وحدت مسلمین است
مدیر امور روحانیون و مساجد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان:

ذبح نفس اماره بزرگترین قربانی حجاج می باشد/ وحدت کلمه و پوشش در حج نمادی درخشان از وحدت مسلمین است

مولوی دهانی گفت: حجاج با لباس هایی یکرنگ و کلامی واحد اعمال را انجام می دهند تا نهایتا به منزلگاه قربانی می رسد که فصل کمال عبادتشان می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان؛ قربان عبارت از کارهای نیکی است که انسان به وسیله آن بخواهد خود را به رحمت خداوند نزدیک کند. بنابراین عمل نیکی که انسان انجام دهد تا بدان وسیله خویشتن را به رحمت حق تعالی نزدیک سازد، آن کار را قربان گویند؛ مانند فرمایش رسول اکرم(ص) که فرمود: نماز موجب تقرب و نزدیکی هر پرهیزکار به رحمت پروردگار است.

بدیهی است که مراد از تقرب به خدای تعالی، قرابت زمانی و مکانی نیست، چه بین خالق و مخلوق هیچ‌گونه خویشاوندی وجود ندارد بلکه منظور آن است که از راه طاعت و انجام کارهای شایسته می‌توان مشمول الطاف الهی قرار گرفت و به رحمت او نزدیک گردید. از جمله اعمالی که حجاج در روز دهم ذی‌الحجه در سرزمین منا بعد از رمی جمره عقبه انجام می‌دهند، کشتن شتر یا گاو و یا گوسفند و انفاق آن به مستحقین است تا به وسیله این عمل نیک به رحمت پروردگار نزدیک شوند که آن را قربان گویند و در زبان فارسی (یاء نسبت) به آن ملحق شده و نامش را قربانی گذارده اند، بنابراین قربانی برای امتثال امر خداوند متعال و تقرب به سوی اوست.

عید قربان را عید اضحی نیز می‌گویند و وجه تسمیه آن چنین است: اضحی جمع است از ماده (ضحی) که به معنای ارتفاع روز و امتداد نور آفتاب می‌باشد و هنگامی که خورشید بالا می آید (قبل از ظهر) و آن موقع را ضحی گویند، چنان‌که در قرآن کریم آمده است: والشمس و ضحیها (قسم به خورشید و چاشتگاه آن). و چون حجاج موقع بالا آمدن آفتاب قربانی می‌کنند و قربانی را اضحیه یا ضحیه گویند، بدین سبب روز دهم ذی‌الحجه را که قبل از ظهر آن، عمل قربانی انجام می‌شود، عید اضحی نیز گفته‌اند.

مولوی عبدالغنی دهانی مدیر امور روحانیون و مساجد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در خصوص عید سعید قربان ابراز داشت: در این عید همه برای قرب به خداوند متعال تلاش می کنند و حجاج در این جهت ساعی تر از دیگران اند زیرا برای اتمام کمال حجشان لازم است تا قربانی کنند.

وی افزود: قربانی حاجی فقط کشتن یک گوسفند و امثال آن نیست بلکه باید در درجه اول سر نفس اماره خود را ببرد تا بتواند به مقام قربان و رضوان خداوند متعال نائل آید.

وی خاطر نشان کرد: یکرنگی حاجیان در جریان حج و حالت عارفانه آنها سکوی پرتابیست برای رسیدن به حوائج شان و نمادی است برای وحدت اسلامی به معنای حقیقیست.

مولوی دهانی افزود: حجاج با لباس هایی یکرنگ و کلامی واحد اعمال را انجام می دهند تا نهایتا به منزلگاه قربانی می رسد که فصل کمال عبادتشان می باشد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*