شب خاطره شهید حاج ماموستا شیخ‌الاسلام در سنندج برگزار می‌شود
شب خاطره «شهید حاج ماموستا شیخ‌الاسلام» از روحانیون برجسته اهل‌سنت کردستان در سنندج برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از  خبرگزاری تسنیم، امین مرادی از برگزاری شب خاطره «شهید حاج ماموستا شیخ‌الاسلام» خبر داد و اظهار داشت: این مراسم روز سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه ۹۸ ساعت ۱۶:۳۰ همزمان با دهمین سالروز شهادت «ماموستا شیخ‌الاسلام» از روحانیون برجسته اهل‌سنت کردستان در این شهر برگزار می‌شود.

وی افزود: در این شب خاطره تعدادی از دوستان، شاگردان این شهید جلیل‌القدر و شخصیت‌های ملی و استانی در باب شخصیت و خصوصیات فردی و اجتماعی ماموستا شیخ‌الاسلام خاطراتی را بیان کرده و وجوه مختلف زندگی ایشان را مورد بررسی قرار می‌دهند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با اشاره به جایگاه تقریبی ماموستا شیخ‌الاسلام و توجه ویژه مقام معظم رهبری به این شهید بزرگوار در زمان حیات و بعد از شهادت تصریح کرد: فرمایشات معظم‌له در دیدار دست اندرکاران کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان در خردادماه سال‌جاری درباره جایگاه والای این روحانی برجسته و پیام تسلیت ایشان در پی شهادت این شهید والامقام همگی در برگیرنده مقام و جایگاه والای علمی و شخصیتی شهید شیخ‌الاسلام است که باید در سطح ملی انعکاس داده شود.

وی با بیان اینکه ماموستا شیخ‌الاسلام از مروجین اصلی تقریب مذاهب اسلامی بودند، گفت: از تمام علاقه‌مندان دعوت می‌شود تا با حضور در این شب خاطره از مقام شامخ این شهید والامقام تجلیل به‌عمل آورند.

مرادی خاطرنشان کرد: همایش ملی شیخ‌الاسلام کردستان ۲۰ آبان ماه امسال همزمان با هفته وحدت در سنندج برگزار می‌شود.

ماموستا محمد شیخ‌الاسلام، سوم فروردین‌ماه سال ۱۳۱۵ هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی در یکی از روستاهای شهرستان بانه از توابع استان کردستان چشم به جهان گشود؛ وی تحت تعالیم پدرش قرار گرفت و در فضایی پرورش یافت که ۱۳ نسل پیش از او در راستای رسالت و آموزه‌های دینی به فعالیت مشغول بودند.

ماموستا شیخ‌الاسلام در محضر علمای بزرگ کردستان به تحصیل علوم اسلامی پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۳۶ از سوی عالم و استاد بزرگ منطقه، ملا‌باقر، مجاز به تدریس و به‌ عنوان مفتی اعظم مذهب شافعیه در منطقه شناخته شد؛ پشتکار وی در طلب علم زبانزد خاص و عام بود به‌ طوری‌که جهت یادگیری مطلبی تا ساعت‌ها روی پاهایش می‌ایستاد.

ماموستا شیخ‌الاسلام قریب به نیم قرن از عمر خود را به تدریس و تربیت طالبان علم پرداخت و نتیجه آن را می‌توان در تربیت روحانیون و ماموستاهایی دید که همگی آنها از الگوها و نمونه‌های منطقه هستند.

وی نزدیک به ۲۰ سال در سقز و بانه به ‌صورت سنتی در حجره طلاب و هم در مدارس رسمی علوم دینی و کلاسیک به امر تدریس، تحقیق و تفحص پرداخت و حدود ۳۰ سال نیز در سنندج همزمان که سمت امام جماعت مسجد «سید قطب» را برعهده داشت به امر تدریس، تحقیق و پژوهش در مدارس دینی، آموزش و پرورش و دانشگاه‌های استان مشغول بود.

شیخ‌الاسلام، شش سال در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، حدود ۲۰ سال در دانشکده الهیات دانشگاه تهران و ۱۰ سال در دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحدهای سنندج و سقز و سایر دانشگاه‌های سطح استان به تربیت طلاب علوم دینی و دانشجویان مشغول بود؛ وی در فلسفه، فقه، اصول، تفسیر و سایر علوم اسلامی تبحر و مهارت خاصی داشت به‌ طوری‌که در انجمن‌های علمی علوم اسلامی عضو فعالی بود.

«شهید حاج ماموستا شیخ‌الاسلام» علاوه بر فعالیت‌های دینی و فرهنگی، در دوره‌های سوم و چهارم به‌عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست