امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي:
صفت علم در بین آدم و خدا مشترک است
مولوي سيد احمد عبدالهی گفت: علمي كه خداوند در اختيار آدم قرار داد باعث شد فرشتگان در مقابل او تعظيم كنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از خراسان، مولوی سید احمد عبدالهی در مراسم نماز جمعه این هفته با اشاره به شروع سال تحصیلی حوزه های علمیه و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها با بیان اینکه والدین می بایست، به فراگیری علم فرزندانشان اهمیت بدهند، اظهار داشت: جامعه ما باید به علم و دانش اهمیت بدهد و اگر کسی طالب علوم دینی نیست باید به دانشگاه برود و علم روز را یاد بگیرد تا صنعتی داشته و اختراعی به وجود آورد، چرا که اسلام مخالف این علوم نیست اگر فرد دین دار و عامل به دستورات اسلام باشد. والدین نسبت به فراگیری علم فرزندان خود بی تفاوت نباشند و به آن اهمیت بدهند ، آنان را بی سواد نگذارند، امروزه سوء استفاده های فراوانی به دلیل سواد نداشتن از افراد صورت می گیرد، بنابراین افراد حداقل علمی را یاد بگیرند زیرا از جهل بهتر است.

امام جمعه اهل سنت اسدیه در ادامه بیان داشت: طلب علم منحصر به جنس خاصی نیست، همانطور که پیامبر ﷺ فرمودند، طلب علم بر هر مرد و زن مسلمان فرض است. علم را طلب کنید اگر چه در چین باشد. خداوند که معلم حقیقی است به پیامبر که علم اولین و آخرین در سینه اش است می فرماید:«وَقُل رَّبِّ زِدْنِی عِلْمًا»(طه/۱۱۴)، بگو خداوندا علم مرا زیاد کن.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه با بیان اینکه صفت علم در بین آدم و خدا مشترک است، گفت: این طور علم ارزش دارد که خداوند به آدم تعلیم داد و سبب شد که آدم مورد سجده فرشتگان معصوم قرار گیرد «وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ کُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِکَهِ فَقَالَ أَنبِئُونِی بِأَسْمَاءِ هَؤُلَاءِ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ»(بقره/۳۱) ، ملائکه آدم را به خاطر علمش سجده کردند.

وی افزود: خداوند در مورد حضرت داوود می فرماید،«وَعَلَّمْنَاهُ صَنْعَهَ لَبُوس»(انبیاء/۸۰)، ما به داوود صنعت ساختن لباس جنگی را تعلیم دادیم، خداوند این تعلیم را به عنوان یک نعمت متذکر می شود. در مورد حضرت عیسی می فرماید، «وَیُعَلِّمُهُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ»(آل عمران/۴۸)، در مورد سید المرسلین می فرماید، «وَعَلَّمَکَ مَا لَمْ تَکُن تَعْلَمُ»(نساء/۱۱۳)، خداوند به تو اسرار کائنات و چیزی را تعلیم داد که نمی دانستی، خداوند به خضر که نبی هم نیست چیزی را تعلیم داد که پیامبر اولوالعزمی مثل حضرت موسی کلیم الله ، راه زیادی را طی می کند تا علم او را یاد بگیرد «وَعَلَّمْنَاهُ مِن لَّدُنَّا عِلْمًا»(کهف/۶۵)، علم خضر علم لدنی بود.

مولوی عبداللهی با بیان نمونه هایی از آثار علم، اظهار داشت: حضرت یوسف(ع) با علم تعبیر خواب از زندان آزاد شد و پادشاه محتاج او شد و در زمان قحطی هم علم به کمک او آمد «قَالَ اجْعَلْنِی عَلَىٰ خَزَائِنِ الْأَرْضِ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ»(یوسف/۵۵)، مرا مسئول خزائن بکن، من هم حفاظت کننده ام و هم علمش را دارم.

وی ادامه داد: مردم خواهان فرمانده دلیر و شجاع در جنگ بودند، خداوند به نبی خود وحی کرد که فرمانده آنان طالوت است، مزیت آن اینست «وَزَادَهُ بَسْطَهً فِی الْعِلْمِ وَالْجِسْمِ»(بقره/۲۴۷) ، هم دانا و آگاه است و هم نیرومند است. حضرت سلیمان که هم نبی و هم پادشاه است و قدرتی خداوند به او داده که جن ها، پرندگان و حیوانات مسخر او هستند، هنگام برشمردن نعمت های خدا، اول می گوید، «وَقَالَ یَا أَیُّهَا النَّاسُ عُلِّمْنَا مَنطِقَ الطَّیْرِ وَأُوتِینَا مِن کُلِّ شَیْءٍ إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْفَضْلُ الْمُبِینُ»(نمل/۱۶)، اول از علم می گوید که خدا به ما دانایی و آگاهی داده است.

امام جمعه اهل سنت اسدیه تصریح کرد: پیامبر ﷺ خداوند علم را اینطور از جامعه نمی گیرد که از سینه آنان بیرون شود، بلکه خدا علم را این طوری می گیرد که علما یکی یکی از دنیا می روند تا اینکه عالمی باقی نمی ماند و مردم افراد جاهل را در راس قرار می دهند که هم خود را گمراه می کنند و هم مردم را گمراه می کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست