۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » يادداشت تحليلي
 • شناسه : 7151
 • ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
طرح معامله قرن؛ اهداف و پیامدها
طرح معامله قرن؛ اهداف و پیامدها

طرح معامله قرن؛ اهداف و پیامدها

با پیروزی انقلاب اسلامی امواج جدیدی از بیداری در ملت های منطقه و جوامع اسلامی به ویژه در فلسطین اشغالی ایجاد و مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم و تجاوز موفقیت هایی را برای امت مظلوم فلسطین ایجاد کرد.

فلسطین مسئله اول جهان اسلام است. امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامى(مدظله العالی) همواره بر مسأله فلسطین و مبارزه با اسرائیل تأکید نموده اند به گونه ای که مى‏توان مسأله فلسطین را یکى از آرمان‏هاى اصیل و اهداف اصلى انقلاب اسلامى ایران دانست.

از مهم ترین دلایل حمایت از فلسطین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فلسطین؛ قبله اول مسلمین؛
 2. فلسطین؛ موضوع اول جهان اسلام؛
 3. قداست و اهمیت مسجدالاقصى به عنوان محل معراج پیامبر اکرم(ص)؛
 4. حمایت از مظلوم وظیفه دینى تمامی مسلمانان و آزادیخواهان اسلامی؛
 5. حمایت از مظلوم و مقابله با جنایتکار، لازمه‏ى انسانیت؛
 6. رژیم صهیونیستى؛ خطرى براى کل بشریت و به ویژه منطقه غرب آسیا؛
 7. مقابله با رژیم صهیونیستی و حمایت از آرمان فلسطین عامل وحدت جهان اسلام؛
 8. مقابله با رژیم صهیونیستی؛ بهترین دفاع در برابر نظام سلطه و برهم زننده نقشه‏هاى دشمن؛
 9. مبارزه با رژیم جعلی اسراییل؛ تأمین کننده منافع جهان اسلام‏؛
 10. حمایت از ملت فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی؛ تأمین‏کننده امنیت ملى جمهوری اسلامی ایران؛
 11. مقابله با رژیم اشغالگر قدس؛ عامل جلوگیری از جنایات بیشتر آن رژیم جنایتکار؛
 12. و…

اهمیت قدس براى صهیونیست‏ها را در این جمله معروف بن گورین اولین نخست وزیر رژیم صهیونیستى بهتر مى‏توان مشاهده کرد که «اسرائیل بدون قدس و قدس بدون هیکل (معبد سلیمان) وجود ندارد و این سه بدون یکدیگربى‏معنا هستند». بنابراین ملاحظه مى‏شود که قدس شریف تا چه حد براى صهیونیست‏ها داراى اهمیت راهبردى است و صهیونیست‏ها نیز براى یهودى‏سازى آن چگونه با صرف میلیاردها دلار، خود را به آب و آتش مى‏زنند.

بیش از ۷ دهه است که جهان اسلام با اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها در برابر آزمون بزرگ دفاع از مظلوم و مقابله با ظلم مستکبران قرار گرفته است.

اگرچه برخی از سران کشورهای عربی چون عبدالناصر در مقابل رژیم صهیونیستی ایستادند، اما سران کشورهای عربی در اردن، مصر و… راه سازش را در پیش گرفته و این روند زمانی تأسف بارتر شده که سران عرب به دامان رژیم صهیونیستی افتادند.

با پیروزی انقلاب اسلامی امواج جدیدی از بیداری در ملت های منطقه و جوامع اسلامی به ویژه در فلسطین اشغالی ایجاد و مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم و تجاوز موفقیت هایی را برای امت مظلوم فلسطین ایجاد کرد.

با این وضعیت دو جبهه در منطقه شکل گرفت، از یک سو سران مرتجع عربی راه سازش را انتخاب کردند و عموم ملت های مسلمان با الهام از ملت ایران گزینه مقاومت و مقابله با دشمنان را دنبال کردند.

جریان سازش با خفت تمام طرح های آمریکایی – صهیونیستی رژیم صهیونیستی را پذیرا شده و قدرت مانور آمریکا و رژیم صهیونیستی افزایش داد و اندیشه مقاومت با ایثار و جان فشانی جریان و جبهه مقاومت را به وجود آورد که توطئه های مستمر آمریکایی، صهیونیستی و سران کشورهای عربی را خنثی کرده است.

مدتی است که توطئه های آمریکا که در قالب مذاکرات به اصطلاح صلح دنبال می شد با مطرح شدن طرح معامله قرن توسط سران کاخ سفید مطرح می شود، طرحی که تبعات آن به فلسطین و فلسطینیها محدود نشده، بلکه کل منطقه مرکزی دنیای اسلام را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، بر این اساس واکاوی هر چند مختصر این طرح به افشای ماهیت توطئه اخیر آمریکا و خیانت همگرایان آن ها به مردم مظلوم فلسطین و امت اسلامی مؤثر خواهد بود.

هفت دهه است که صهیونیسم جهانی با طراحی و حمایت کشورهای غربی سرزمین فلسطین را اشتغال کرده و در طول این دوران جنایات زیادی را علیه امت اسلامی به ویژه فلسطینی ها مرتکب شده اند.

صهیونیست ها با قدرت گرفتن در سرزمین های اشغالی ملت مظلوم فلسطین را از سرزمین آبا و اجدادی خود رانده اند، آن ها را زندانی و شکنجه کرده اند، تعداد زیادی از ملت مسلمان و مظلوم فلسطین را به شهادت رسانده اند، میلیون ها مسلمان مظلوم را آواره کرده اند، دانشمندان کشورهای اسلامی از جمله عراق، ایران و… را ترور کرده اند. با حمله به کشورهای لبنان و سوریه قلمرو جنایات خود را گسترش داده اند. از همین رو امام خمینی(ره) از آغازین روزهای شکل گیری رژیم صهیونیستی به مسلمانان و به ویژه نخبگان جهان اسلام هشدار داده اند که در صورت ادامه حیات ننگین رژیم جعلی اسرائیل حیات امت اسلامی با مخاطرات اساسی مواجه می شود و جز با برچیده شدن آن رژیم جعلی مشکلات منطقه رفع نخواهد شد و با تحولات پس از انقلاب اسلامی و حرکت جهادی مسلمانان فلسطین و لبنان مقدمات فروپاشی و اضمحلال رژیم صهیونیستی فراهم شده است که شکست های پی در پی صهیونیست ها در جنگ ۳۳ روزه از حزب ا… مقتدر لبنان، شکست چندباره از مقاومت فلسطینی(در جنگ ۵۱ روزه، ۸ روزه، ۲ روزه و…) معادله تقابل ملت فلسطین با رژیم صهیونیستی را به نفع فلسطینی ها تغییر داده است. از این رو می توان گفت نیروهای مقاومت اسلامی در غزه امروزه در شرایطی قرار گرفته و در سطحی از توانمندی رسیده اند که ماشین جنگی رژیم جعلی اسرائیل را از کار انداخته اند، در این وضعیت سران مستکبر کاخ سفید به روش های پیچیده و یارگیری از سران عرب وابسته به خود متوسل شده اند، در این میان پروژه موسوم به معامله قرن که اصطلاح جدیدی در عرصه سازش فلسطینی ها و دیگر مسلمانان با رژیم جعلی اسرائیل است. سران آمریکا مدعی هستند که با انجام این پروژه مسئله فلسطین حل می شود.

معامله قرن بر خلاف آنچه در افکار عمومی مطرح می شود، ادامه طرح های آمریکایی برای سازش فلسطینی ها با رژیم صهیونیستی است که بیس از یکسال است توسط آمریکایی ها مطرح و دنبال شده است.

ترامپ به عنوان متوهم ترین و ماجراجوترین رؤسای جمهور آمریکا به دنبال این است که آنچه را که صهیونیست ها از طریق اقدامات مخوف نظامی نتوانسته اند به آن برسند از طریق پیچیده ترین طرح سازش به دست آورند.

قدم اول این طرح با انتقال سفارت آمریکا به قدس و انتخاب این سرزمین مقدس اسلامی به عنوان پایتخت رژیم جعلی اسرائیل برداشته شد.

از دیگر اقدامات آمریکایی ها و صهیونیست ها عادی سازی روابط کشورهای عربی حوزه خلیج فارس(رژیم آل سعود، امارات، بحرین و…) با رژیم صهیونیستی است که با شدت ادامه دارد و در این راستا سفرهای مخفیانه سران رژیم سعودی به اسرائیل و سران صهیونست ها به کشورهای عربی مطرح می شود.

برخی از محورهای مهم طرح موسوم به معامله قرن عبارتند از:

۱- توافق سه جانبه میان رژیم صهیونیستی، سازمان های آزادی بخش فلسطین و حماس امضاء شود و دولت فلسطینی جدیدی به نام «فلسطین جدید» در اراضی کرانه باختری و نوار غزه ایجاد شود.

۲- شهرک سازی صهیونیست ها ادامه می یابد و شهرک های موجود به هم پیوسته می شود.

۳- قدس تقسیم نخواهد شد و میان رژیم جعلی اسرائیل و فلسطین جدید مشترک خواهد بود، شهرداری قدس زیر نظر رژیم صهیونیستی اداره می شود.

۴- مصر اراضی جدیدی را با هدف ساخت فرودگاه، کارخانه، تبادل تجاری و… می دهد، البته فلسطینی ها اجازه سکونت در این مناطق ندارند.

۵- فلسطین جدید حق داشتن ارتش و سلاح ندارد و تنها می تواند پلیس داشته باشد، بر اساس توافق میان اسرائیل و فلسطین اسرائیل دفاع از فلسطین را در برابر هر تهاجم خارجی برعهده می گیرد و فلسطین جدید هزینه این حمایت را می پردازد!!!

 • حماس تمام سلاحش را تحویل می دهد.
 • اعضای حماس از کشورهای عربی حقوق ماهانه دریافت می کنند.
 • در عرض ۵ سال بندر و فرودگاه برای فلسطین جدید تأمین می شود.
 • اگر حماس و ساف معامله قرن را نپذیرند امریکا تمام حمایت مالی خود را از فلسطینی ها قطع می کند و تلاش می کند تا جلوی کمک هر کشور دیگری به فلسطینی ها را بگیرد.
 • اگر سازمان آزادی بخش فلسطین با شروط معامله قرن موافقت کند اما جهاد اسلامی و حماس موافقت نکنند این دو سازمان مسئولیت را بر عهده خواهند داشت و در هر مقابله نظامی میان اسرائیل و حماس آمریکا از اسرائیل برای مقابله با حماس حمایت می کند!

اهداف معامله قرن؛ آمریکایی ها و صهیونیست ها در طرح معامله قرن اهدافی را دنبال می کنند که می توان از دو منظر مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

۱- در سطح خرد به دنبال آن هستند که با تحولات سیاسی و امنیتی درون سرزمین های اشغالی را به نفع رژیم صهیونیستی تغییر دهند.

۲- آن ها در سطح کلان به دنبال این هستند که تحولات منطقه غرب آسیا را در راستای منافع نامشروع خود پیگیری کنند.

در زمینه اهداف خرد(تغییرات تحولات درون سرزمین های اشغالی به نفع رژیم صهونیستی) آمریکا و رژیم صهیونیستی سعی می کنند:

۱- با تجمیع شهرک های صهیونیستی، در عمل گسترش طبیعی شهرک ها را دنبال کنند، در واقع اشغال کرانه باختری از این طریق ادامه می یابد.

۲- کرانه باختری کاملاً در محاصره رژیم صهیونیستی قرار گیرد.

۳- مهم ترین مناطق شهر قدس در دست صهیونیست ها باقی بماند.

۴- با این طرح گروه های مقاومت خلع سلاح شده و خلع سلاح این گروه ها به معنای تسلط رژیم جعلی اسرائیل بر غزه خواهد بود.

۵- با این طرح کرانه باختری و نوار غزه تحت اشغال صهیونیست ها بوده و چون فلسطینی ها خلع سلاح می شوند، صهیونیست ها در امور آن ها هر گونه دخالتی را خواهند کرد.

۶- صهیونیست ها سعی می کنند جمعیت فلسطینی را به منطقه صحرای سینا منتقل کرده و مقاومت مردمی علیه رژیم صهیونیستی تضعیف خواهد شد.

در مورد اهداف کلان که تغییر معادلات سیاسی منطقه غرب آسیا را در نظر دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- نابودی یا مهار یا انحراف در محور و جبهه مقاومت؛ آن ها به خیال خام خود رؤیاهای غیرواقعی به دنبال این هستند که زنجیر مقاومت منطقه ای را از هم بگسلند!!!

۲- عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی؛ از اهداف تاریخی آمریکایی ها و صهیونیست ها عادی سازی روابط کشورهای عربی و رژیم صهیونستی بوده است که در این طرح دنبال می شود.

۳- تشکیل مثلث شوم غربی – عبری – عربی علیه جمهوری اسلامی از دیگر اهدف معامله قرن است.

واقعیت این است که تنها هدف معامله قرن نابودی فلسطین نیست بلکه آن ها به دنبال آن هستند که با تشکیل ائتلافی از کشورهای غربی – عربی با انقلاب اسلامی و ج.ا.ا مقابله کنند.

آمریکایی ها با بهره گیری از همه ظرفیت های آشکار و پنهان خود برای عملیاتی کردن طرح معامله قرن تلاش می کنند و در این راستا زمینه سازی هایی کرده اند، برخی از این زمینه سازی ها عبارتند از:

۱- فشار همه جانبه به جمهوری اسلامی ایران، آمریکایی ها برای مقابله با قدرت الهام بخشی ایران اسلامی و موقعیت و جایگاه راهبردی جمهوری اسلامی به دنبال آن هستند که با فشارهای گوناگون به جمهوری اسلامی و مشغول سازی آن به مسائل مختلف داخلی ظرفیت حمایت ایران از محور مقاومت را تضعیف یا از بین ببرند، این فشارها در عرصه های روانی، لغو توافق هسته ای، محاصره شدید اقتصادی و… دنبال می شود – که البته این فشارها نه تنها از قدرت ایران اسلامی نخواهد کاست، بلکه جایگاه و موقعیت جمهوری اسلامی برجسته تر خواهد شد.

۲- واگذاری غیرقانونی و عقلانی بلندی های جولان به رژیم صهیونیستی از طرف ترامپ نیز یک از این زمینه سازی ها و اقدامات است.

۳- به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هم یکی از اقدامات آمریکایی در راستای طرح معامله قرن به حساب می آید.

۴- فشار به کشورهای حامی مقاومت و تلاش برای بحران آفرینی در این کشورها(سوریه، عراق، لبنان و…) گویای این واقعیت است که آمریکایی ها برای زمینه سازی اجرایی کردن معامله قرن از همه ظرفیت های خود استفاده می کنند.

تحلیل وضعیت منطقه و بررسی زوایا و ابعاد طرح معامله قرن که به دنبال: اشغال کرانه باختری، از بین بردن مقاومت، از بین بردن استقلال ساکانان غزه، خلع سلاح مقاومت و قدرت گرفتن رژیم صهیونیستی و… است نشان از این واقعیت دارد که هر اندازه آمریکایی ها و صهیونیست ها برای اجرای این طرح تلاش کنند، انگیزه مقاومت در فلسطینی ها تقویت شده و جهان اسلام نیز بیش از پیش در مقابل صهیونیسم و رژیم صهیونیستی ایستادگی خواهند کرد و این طرح با موانع جدی رو به رو می شود، برخی از این موانع عبارتند از: ۱- گسترش و تقویت انگیزه های مقاومت در فلسطینی ها ۲- شروع راهپیمایی بازگشت در هر جمعه و جدیت آن ها برای بازگشت به موطن اصلی خود ۳- روحیه ناامیدی و افسردگی میان صهیونیست ها به ویژه اعضای ارتش صهیونیستی ۴- برتری جمعیت فلسطینی بر صهیونیست های یهودی در سرزمین فلسطین ۵- سیر تحولات منطقه و آشکار شدن طرح های آمریکایی – صهیونیستی و…

بر این اساس می توان گفت: طرح معامله قرن با وجود تبلیغات گسترده و فریبنده آمریکایی ها طرحی از پیش شکست خورده است و شانسی برای عملیاتی شدن ندارد و منحنی قدرت پوشالی رژیم صهیونیستی به سمت اضمحلال و فروپاشی سوق پیدا کرده و تفکر مقاومت و مقابله با آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل به صورت فزاینده تقویت و منسجم شده است.

در این راستا بر مؤثرین جهان اسلام است تا با بهره گیری از ظرفیت های همه جانبه به ویژه در عرصه آگاهی بخشی اقشار اجتماعی و افکار عمومی توطئه های پیچیده دشمنان به ویژه توطئه طرح موسوم به معامله قرن را خنثی نمایند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*