۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » يادداشت تحليلي
 • شناسه : 24141
 • ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۷
نگاهی تحلیلی به حوادث اخیر عراق
نگاهی تحلیلی به حوادث اخیر عراق

نگاهی تحلیلی به حوادث اخیر عراق

نقش آفرینی پیدا و پنهان آمریکایی ها برای تاثیرگذاری بیشتر بر حرکت های اعتراضی و اغتشاش آفرینی به گونه ای است که همواره آن ها با بهره گیری از همه ظرفیت ها، ورود افراد ناراضی به صحنه و همراه سازی جریان های ناآگاه با آنها را در جهت نیل به گستردگی اغتشاش، ضربه زدن به دولت و نهادهای حکومتی به ویژه در حوزه ناکارآمدسازی دولت مد نظر قرار می دهند.

اعتراض های اخیر در عراق با تفاوت هایی از اعتراض های گذشته آغاز شد و جریان های مختلف عراقی در این زمینه نقش آفرینی کردند. اگرچه عموم اعتراض کنندگان مسائلی چون: کمبود خدمات، بیکاری و فساد را مورد توجه قرار داده و خواهان اصلاحات در بخش­های اداری و دولتی بودند، اما افراد و جریان هایی با اقدامات خاص این اعتراض ها را به اقدامات خشونت آمیز تبدیل کردند، جریان هایی که در آشوب ها دخیل بودند عبارتند از: ۱- جریان های لائیک با محوریت بعثی ها  ۲- اراذل و اوباش در قالب جوانان بیکار  ۳- تیم های هدایت شونده وابسته به عبدالوهاب الساعدی رئیس سابق مبارزه با تروریسم. جریان های معارض که با حمایت دشمنان منطقه ای و بین المللی ملت عراق در پروژه اغتشاش آفرینی به دنبال کشته سازی و بهره گیری از آن بودند به گونه ای وارد میدان شدند که نیروهای امنیتی عراق به ویژه نیروهای مردمی در مظان اتهام قرار گیرند، در حالی که جریان های معارض مردم عادی و نیروهای امنیتی را مورد هدف قرار می دادند. در یک نگاه کلی ریشه و منشا اغتشاش ها -که تلاش اغتشاش آفرینان بر این بود تا وضعیت بحرانی را در عراق ایجاد کنند- به دو دسته: ۱- عوامل خارجی  ۲- عوامل داخلی قابل دسته بندی است:

عوامل خارجی این اغتشاش ها بسیار پررنگ تر از عوامل داخلی است. آمریکایی ها با تمسک به راهبردهایی چون: ۱- تثبیت حضور نظامی خود  ۲- مقابله با دولت مقتدر و باثبات در عراق  ۳- تلاش برای گسست های قومی و امنیتی سعی می کنند در عراق در راستای منافع خود نقش آفرینی کنند و در این راستا بر درگیری های غیرمسلحانه تمرکز کرده اند و خود وارد درگیری­های مستقیم نظامی نمی­شوند و عملیات های اطلاعاتی، جنگ نیابتی و عملیات های پنهان را در دستور کار قرار داده اند. آمریکایی ها جمهوری اسلامی را رقیب اصلی خود دانسته و بر جنگ رسانه ای- روانی تمرکز کرده اند تا ۱- در کوتاه مدت جایگاه خود را بازیابی کنند  ۲- در میان مدت گروه های مردمی و مقاومت را تحت فشار قرار دهند  ۳- در دراز مدت بتوانند اتحاد بین دولت و ملت عراق و ایران را با مشکل مواجه کنند. آمریکایی ها برای تحقق اهداف خود به ویژه هدف سوم بر مسائلی چون: ۱- نفوذ در دستگاه ها و جریان های عراق  ۲- نفوذ در نخبگان سیاسی- اجتماعی و علمی  ۳- وابسته کردن امور اقتصادی عراق به خود و … تمرکز کرده اند.

نقش آفرینی پیدا و پنهان آمریکایی ها برای تاثیرگذاری بیشتر بر حرکت های اعتراضی و اغتشاش آفرینی به گونه ای است که همواره آن ها با بهره گیری از همه ظرفیت ها، ورود افراد ناراضی به صحنه و همراه سازی جریان های ناآگاه با آنها را در جهت نیل به گستردگی اغتشاش، ضربه زدن به دولت و نهادهای حکومتی به ویژه در حوزه ناکارآمدسازی دولت مد نظر قرار می دهند. آنها با استفاده از ظرفیت های رسانه ای، استفاده از شعارهای عوام پسندانه در جهت تحریک کشورهای هم سو با دولت و ملت عراق به ویژه جمهوری اسلامی اقدامات ماجراجویانه و ناامن ساز می کنند. زیرا آنها معتقدند:

 • دولت کنونی عراق همگرایی غیر قابل انکار با جمهوری اسلامی دارد.
 • دولت کنونی عراق با همراهی بخش اعظم ملت عراق در راستای سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران نقش آفرینی می کند.

۳- دولت عراق به دلیل برخورداری از حمایت مردمی و جهت گیری دولت عراق در حمایت از مقاومت مردمی (حشد الشعبی)  به هر نحوی باید تضعیف شود.

۴- مواضع دولت عراق درباره طرح موسوم به معامله  قرن و مخالفت با آن ارتباط و قراردادهایی با مبالغ نسبتا بالا با چینی ها و … برخلاف منافع آمریکا بوده لذا این دولت باید تضعیف شود.

۵- برکناری افراد همگرا با آمریکا در مصادر امور به ویژه بر کناری عبدالوهاب الساعدی رئیس گروه ضد تروریسم توسط دولت عراق ضربه به آمریکا به حساب می آید در این راستا آمریکایی ها در پشت پرده همه­ی حوادث قرار داشته و هدایت اغتشاش ها، ناامن سازی ها و … را بر عهده گرفته اند، آنها:

 • موسسات مختلفی را از سال ۲۰۱۲ تحت عنوان موسسات مدنی برای نخبه پروری هم راستا با خود در عراق راه اندازی کرده و ده ها هزار بورسیه دکتری را تحت حمایت خود قرار داده اند این موسسات اهدافی چون: دین زدایی، مقابله با همگرایی عراق و ایران، روی کارآوردن بعثی ها و … را دنبال می کنند
 • راه اندازی شبکه های رسانه ای هم سو با آمریکا و تغذیه هدفمند این شبکه ها (بیش از ۵۰ شبکه) و نقش آفرینی آنها در طول اغتشاش ها نیز ازجمله اقدامات آمریکایی ها است.
 • صدور بیانه های مختلف و حمایت از اغتشاش گران نیز از اقدامات آمریکایی ها است
 • تدوین شعارهایی علیه ایران و دولت عراق که بتواند احساسات تظاهرات کنندگان علیه دولت ایران و عراق را برانگیزد از اقدامات آمریکایی ها است.

آمریکایی ها با تحریک افراد و جریان ها و شکل دادن اغتشاش ها و تلاش برای تبدیل آن به بحران در بخش هایی از عراق به دنبال اهدافی بوده اند که برخی از آن اهداف عبارتند از: ۱- جداکردن حلقه مقاومت عراق از جبهه مقاومت  ۲- انتقام از محور مقاومت و تلافی اقدامات کارآمد مقاومت در منطقه  ۳- اختلاف افکنی بین ایران و عراق و تخریب روابط دو کشور  ۴- بی ثبات سازی عراق در راستای منافع دولت های غیرمردمی منطقه و پشتیبانان آنها  ۵- بازسازی و فعال سازی مجدد گروهک های تکفیری- تروریستی برای ایجاد بحران در عراق و …

تعارض سیاست های دولت عراق با آمریکا و دیگر همپیمانان منطقه ای آن باعث شده تا دولت و ملت عراق با چالش های مستمر روبرو باشند، سیاست اتخاذ شده توسط دولت کنونی عراق مبتنی بر ۱- حل اختلاف های برجای مانده از دوران رژیم بعثی، ۲- کاهش تنش با کشورهای همسایه، ۳- همگرایی با جمهوری اسلامی ایران و ۴- حضور فعال در مجامع بین المللی به ویژه در موضوعاتی مانند مبارزه با افراط گرایی و تروریسم است. در این زمینه آمریکایی ها و صهیونیست ها، دولت های غیر مردمی منطقه و جریان های افراط­گرا و تکفیری اضلاع مثلثی هستند که با دولت و ملت عراق مقابله می کنند. در واقع جریان های تکفیری- تروریستی که با حمایت های همه جانبه حکام آل سعود در کشورهای محور مقاومت به ویژه عراق ناامنی ایجاد می کنند پیاده نظام آمریکا، رژیم صهیونیستی و حکام آل سعود هستند. از طرفی بیشتر اشخاص دیپلماتیک سعودی که در عراق حضور پیدا می کنند آموزش دیده دستگاه اطلاعات آمریکا و مجری سیاست های آمریکا در عراق هستند. آنها از یک سو به دنبال برجسته سازی مفهوم ملی گرایی پان عربیسم در عراق بوده و از سوی دیگر اغتشاش آفرینی ها را سامان می دهند تا دشمنی با ایران را تقویت نموده و دوستی با عربستان و آمریکا را تقویت کنند.

در شرایط کنونی، نیاز عراق به بازسازی مناطق و استان های تخریب شده پس از حمله ویرانگر داعش به این کشور و عمران این مناطق به عنوان اصلی ترین مولفه و شاخص برای دولت مردان عراقی است.

برای تحلیل واقعی حوادث اخیر عراق باید واقعیت های زیر را در نظر گرفت:

 1. متاثر از آموزه های انقلاب اسلامی هویت ویژه ای به نام مقاومت شکل گرفته و مجموعه ای از بازیگران دولتی و غیردولتی را در محوری به نام مقاومت مجتمع نموده است.
 2. این محور حوزه ژئوپلیتیکی و ژئوکالچری (فرهنگی) جدیدی را شکل داده است.
 3. هویت مقاومت علاوه بر نگاه انسانی بر مبانی و اصول پیونددهنده دینی تمرکز دارد.
 4. در مسیر تحقق آرمان و اهداف جبهه مقاومت موانع متعددی وجود دارد که نقش آفرینی بیگانگان (با محوریت آمریکا) اقدامات پنهان و آشکار صهیونیست ها (حول محور رژیم صهیونیستی)، ارتجاع منطقه و گروه های تکفیری- تروریستی محوری ترین این موانع به حساب می آیند.
 5. دولت و ملت عراق به دلیل همگرایی خاص با محور و کانون الهام بخش مقاومت یعنی ایران اسلامی مورد تهاجم مثلث آمریکا و رژیم صهیونیستی، دولت های غیر مردمی منطقه و جریان های تکفیری و تروریستی قرار دارند.
 6. جمهوری اسلامی همواره ملاک اصلی خود را در حمایت و دفاع از مسلمانان و مظلومان مورد توجه قرار داده است.
 7. در راستای سیاست های اصولی جمهوری اسلامی مواضع آگاهانه، هوشمندانه و مسئولانه نخبگان و موثرین جامعه می تواند اهداف امت اسلامی را با تمرکز بر محور مقاومت تامین نماید.
 8. تجزیه و تحلیل صحیح حوادث ملی، منطقه ای و جهانی و نقش آفرینی منطبق بر مواضع اصولی جمهوری اسلامی از ضرورت های همیشگی است.
 9. ناامنی در جوامع اسلامی و مجموعه های مرتبط با محور مقاومت نوعی ناامنی برای ایران اسلامی به حساب می آید.
 10. مقابله با حوادث ناامن ساز عراق به ویژه مقابله فکری- اندیشه ای (روشنگرانه) با علل و عوامل آن وظیفه ای غیرقابل انکار است.
 11. مقابله با ناامنی ها در محیط پیرامونی جمهوری اسلامی به منزله افزایش امنیت داخلی و تقویت قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی است.
 12. هشیاری نسبت به حوادث محیط پیرامونی و مواجهه هوشمند با آن حوادث تقویت بازدارندگی محور مقاومت به حساب می آید.

بر این اساس باید گفت حوادث اخیر عراق اگرچه با جرقه برخی از افراد ناراضی و مطالبه گر شروع شده است، اما پروژه ای متاثر از توطئه دشمنان دولت و ملت عراق به حساب می آید که با موج سواری جریان های معارض دنبال شده است و به نوعی می توان آن را جنگ ترکیبی علیه دولت و ملت دانست که دشمنان با بهره­گیری از ظرفیت رسانه و فضای مجازی باتحریک و تهییج افکار عمومی به جنگ با دولت و ملت عراق آمده اند.

در این زمینه می­توان گفت جمهوری اسلامی با منطق ویژه انقلاب اسلامی و فرهنگ فراگیر مقاومت و مناسبات مشروع و متعهدانه با جوامع اسلامی و به ویژه با دولت و ملت عراق با هدف ثبات سازی و تامین امنیت منطقه را دنبال می کند و ایران اسلامی امنیت جوامع اسلامی به ویژه کشور عراق را امنیت خود می داند و در این راستا همه نخبگان و موثرین جهان اسلام به ویژه علمای ایران اسلامی احساس وظیفه می کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*