۞ امام خمینی (ره):
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند امکان نداشت اجانب بر آن تسلط پیدا بکنند.

  • شناسه : 18440
  • ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
نگاه اباعبدالله الحسین به جامعه نگاهی پوپولیستی نبود/ عشق امام حسین رضی الله عنه به الله و اسلام ایشان را به قتلگاه کشاند
نگاه اباعبدالله الحسین به جامعه نگاهی پوپولیستی نبود/ عشق امام حسین رضی الله عنه به الله و اسلام ایشان را به قتلگاه کشاند
یادداشتی کوتاه به قلم مدیر امور روحانیون و مساجد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان؛

نگاه اباعبدالله الحسین به جامعه نگاهی پوپولیستی نبود/ عشق امام حسین رضی الله عنه به الله و اسلام ایشان را به قتلگاه کشاند

مولوی عبدالغنی دهانی می نویسد: هر کس با یادآوری واقعه کربلا و نگریستن به ذات خویش می تواند جایگاه خود را در جبهه حق یا باطل پیدا کند.

مولوی عبدالغنی دهانی در یادداشتی در خصوص اهمیت محرم و صفر در بقا اسلام ابراز داشت: محرم و صفر دو نقطه عطف در تاریخ بشریت می باشند.

مهمترین ویژگی که محرم و صفر را ممتاز و شاخص نموده است قیام حق علیه باطل سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین رضی الله عنه می باشد که یادآور ظلم ستیزی و استکبار ستیزی خاندان رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می باشد.

در قیام اباعبدالله در محرم سال ۶۱ هجری محوریت گفتمان اباعبدالله الحسین رضی الله با احیای دین و سنت رسول خدا و اقامه فرایض اسلامی خصوصا امر به معروف و نهی از منکر بود.

این شاخص ها هر نهضتی را به اوج تعالی و کمال می رساند زیرا پشتوانه این جریان اجتماعی و سیاسی خداوند متعال است.

نگاه اباعبدالله الحسین به جامعه نگاهی پوپولیستی نبود بلکه وی دلسوزانه به مثل پدری مهربان همه امت را فرزندان خود می دانست و برای اصلاح امور آنها از همه چیز خود مایه گذاشت تا آنجا که جان شیرین خود و فرزندانش را در این مسیر تقدیم نمود.

در مکاتب اومانیستی منفعت فرد و لذت گرایی محوریت دارد اما در مکتب حسین که برگرفته از اسلام عزیز می باشد اسلام و تعالیم الهی اصلی ترین و مهمترین مطلب است و منافع شخصی هیچ جایگاه و اهمیت ندارند و کشته شدن در راه رضای خدا افتخاری محسوب می شود.

روش های متعددی در میان جوامع بشری برای ابراز محبت نسبت به افراد بشر وجود دارد برخی با اهدای گل و برخی دیگر با هدیه دادن محبت خود را ابراز می کنند؛ امام حسین رضی الله عنه با اهدای جان و گل های زندگیش که همانا فرزندان دلبندش بود به جامعه بشری ابراز محبت نمود محبتی که تا ابد دستگیر مستضعفین بوده و هشداری برای طاغوت های زمان می باشد.

در این میان جنس برخورد حسین رضی الله عنه با مستکبران جهان نیز از جنس عبرت و موعظه است؛ بدین صورت که هر کس با یادآوری واقعه کربلا و نگریستن به ذات خویش می تواند جایگاه خود را در جبهه حق یا باطل پیدا کند.

سیستم مدیریتی اباعبدالله الحسین در جریان کربلا مدیریت عشق و خون و عقل محض بود زیرا شاید عقل به تنهایی و بدون در نظر گرفتن تعالیم دینی حکم به عقب نشینی می داد اما عشق به الله تبارک و تعالی حسین را به گودال قتلگاه کشاند و کاری کرد که هزار و سیصد و هشتاد سال است که خون حسین رضی الله عنه چراغ هدایت و کشتی نجات امت می باشد و خواهد بود.

 

پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*