مدیر مدرسه علوم دینی چنارلی:
آداب روزه مایه وحدت مسلمانان در جامعه است/ رمضان ماه پیوند شیعه و اهل سنت است
شیخ صلاح الدین گوگلان با بیان اینکه روزه برادری و برابری را در بین امت اسلامی تقویت می‌کند، گفت: روزه سبب وحدت مسلمانان در جامعه می‌شود بنابراین همه به خاطر خدا از خوردن و سایر لذایذ زندگی دست می‌کشیم و این وحدت در عمل و هدف ایمان مسلمانان را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، مسلمانان در گوشه و کنار جهان با هر مذهب و گرایش و رسومی به استقبال از ضیافت الهی می‌روند، مرور آیین و سنت‌های مبارک ماه رمضان باعث می‌شود که غبار فراموشی از آینه سنت‌های قدیمی زوده شود و آیینهای ماه رمضان زیباتر برگزار شود.

ماه رمضان یکی از اشتراکات بسیار مهم مسلمانان با مذاهب مختلف است؛ البته فریضه‌ها و عبادت‌ها در ماه میهمانی خدا، اصول و قاعده خاصی دارد، اما نحوه اجرای مراسم افطاری، سحری و دیگر سنت‌ها در مناطق مختلف کشورمان و دنیا با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد.

تبیین فضائل ماه رمضان، پرداختن به سنن مختلف مذاهب در ماه ضیافت الهی و پرداختن به سنن فراموش شده از مهم‌ترین مواردی است که خبرگزاری تقریب در قالب پرونده «رمضان همدلی» به بررسی آن می‌پردازد.

در همین راستا شیخ صلاح الدین گوگلان مدیر مدرسه علوم دینی ربانیه چنارلی، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب پیرامون فضیلت ماه رمضان، گفت: رمضان ماهی است که در آن فضائل فراوانی نهفته که باید تلاش کنیم تا از آن بیشترین بهره را ببریم.

گوگلان با بیان اینکه رمضان ماه خیر و برکت و انفاق است.، گفت: در قرآن از این ماه به عنوان «هدایت کننده مردم» یاد شده که اول آن رحمت، وسط آن آمرزش و آخر آن آزادی از آتش جهنم است.

وی در ادامه، فلسفه روزه را بندگی و نزدیکی به خدا عنوان‌ کرد و‌ افزود: سختی‌های روزه خود یک مدرسه است چراکه مدرسه تقوا و خویشتن‌داری که روزه‌دار را به خدا نزدیک می‌کند.

شیخ گوگلان خاطر نشان کرد: ماه مبارک رمضان ماه آشتی بندگان با خدا و بندگان خداست، ماه مغفرت گناهان است و این ماه، ماه ویژه ای برای اجابت دعا و  نزول رحمت الهی است.

روحانی اهل سنت گلستانی با بیان اینکه روزه برادری و برابری را در بین امت اسلامی تقویت می‌کند، تصریح‌ کرد: روزه سبب وحدت مسلمانان در جامعه می‌شود بنابراین همه به خاطر خدا از خوردن و سایر لذایذ زندگی دست می‌کشیم و این وحدت در عمل و هدف ایمان مسلمانان را نشان می‌دهد.

وی همچنین با بیان اینکه دین ما دین جمعی و اجتماعی  است که بر مبنای وحدت میان مسلمانان بنا شده، اظهار داشت: تحکیم وحدت نباید تنها در یک روز، یک هفته و یک سال خلاصه شود بلکه باید در تمامی روزها و لحظات در تحکیم اتحاد و انسجام اسلامی بکوشیم.

مدیر مدرسه علوم دینی ربانیه چنارلی در پایان با اشاره به این مطلب که مهم‌ترین عبادات در اسلام مثل نماز جماعت، روزه، حج است که بصورت جمعی انجام می‌شود، اظهار داشت: این ماه فرصتی برای دریافتن حال مسکینان، محرومان و نیازمندان است و همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی باید در این ماه مبارک تلاش خود را بیشتر کرده و اختلافات را کنار بگذاریم تابتوانیم دشمن بزرگ خود را شکست دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست