آسیب‌رسانی و تخریب محیط ‌زیست از منظر قرآن اعتدا و تجاوز است
شیخ ابراهیم محمدی خطاب به نمازگزاران گفت: ‌محافظت از طبیعت و پاکیزه نگه‌داشتن آن را به فرزندان خود بیاموزیم و محیطی پاک و سالم ‌را تحویل نسل آینده بدهیم‌.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، شیخ ابراهیم محمدی امام‌جمعه اهل سنت عسلویه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، ضمن تبریک فرارسیدن بهار طبیعت و سال نو، محیط‌زیست و سالم نگه داشتن از آن را مورد بحث قرار داد و گفت: این روزها به خاطر تعطیلات مردم برای تفریح به سمت طبیعت می‌روند، خداوند حکیم طبیعت را برای مردم و برای استفاده صحیح از آن خلق کرده است و واجب است مردم نهایت استفاده درست و حمایت از آن را داشته باشند.
وی با تأکید بر توجه به محیط‌زیست با اشاره به آیاتی از قرآن گفت: «و زمین را بگستردیم و در آن کوه‌های عظیم برنهادیم و از آن هر گیاه و نبات متناسب و موافق حکمت برویاندیم». زمین و آسمان‌ها و هرچه در آن است همه برای انسان مسخر شده است تا انسان بتواند از آن استفاده و بهره بهینه کند.
خطیب جمعه با بیان اینکه دین مبین اسلام مملو از توصیه‌های حفاظت ازآنچه خدا خلق کرده است می‌باشد، گفت: خداوند از تخریب و نابود کردن محیط‌زیست به‌عنوان‌ اعتداء و تجاوز نام برده است، بر این اساس کسانی که رفتار ناشایست نسبت به آن داشته باشند، از رحمت و محبت خداوند محروم خواهند بود.
شیخ محمدی با تأکید بر استفاده صحیح از نعمات پروردگار متعال عنوان کرد: درست است که خداوند طبیعت را مقهور انسان آفریده و انسان را به‌عنوان جانشین خود در روی زمین قرار داده است، اما این به آن معنا نیست که او آزاد باشد تا هرگونه که مایل است رفتار کند.
وی با اشاره به اینکه انسان در برابر خداوند و تمامی آفرینش مسئول است، اضافه کرد: انسان باید در برابر اراده خداوند تسلیم ‌باشد و به اصلح و صفا در کنار طبیعت زندگی کند، به‌عبارت‌دیگر، انسانی که جانشین خداوند در روی زمین است باید همواره در راه حفظ و سلامت طبیعت بکوشد.
امام‌جمعه اهل سنت عسلویه خطاب به نمازگزاران بیان کرد: ‌محافظت از طبیعت و پاکیزه نگهداشتن آن را به فرزندان خود بیاموزیم و محیطی پاک و سالم ‌را تحویل نسل آینده بدهیم‌، چراکه ‌این کار از تأکیدات دین مبین اسلام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست