رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت:
آغاز فعالیت کانون‌های فرهنگی دانشجویان بین الملل در دانشگاه مذاهب اسلامی
ویژه برنامه ای "گام دوم انقلاب و رسالت دانشجوی بین المللی" روز گذشته و به مناسبت بزرگداشت روز دانشجوی بین الملل با حضور رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و عضو شورای راهبردی وزارت امور خارجه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، این برنامه با حضور سید مهدی مصطفوی عضو شورای راهبردی وزارت امور خارجه و حجت الاسلام محمد حسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی،  رئیس و اعضای شورای بورس و امور دانشجویان وزارت علوم برگزار شد.

حجت الاسلام مختاری در این مراسم ضمن خیر مقدم به میهمانان، به تشریح فعالیتهای این دانشگاه از سال ۹۷ تا کنون پرداخت و گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی تمام تلاشش بر این است تا در عرصه بین الملل حضوری جدی داشته باشد،که خصوصا در این دو سال اخیر با تلاش همه جانبه همکاران در معاونتهای مختلف و به خصوص در بخش بین الملل، شاهد بروز و ظهور دانشگاه در بخش بین الملل هستیم و فعالیتهای مستمر و اهتمام به مباحث علمی و دانشگاهی بین المللی در این دانشگاه قابل توجه بوده است.

وی با اشاره به تنوع ملیتی در دانشگاه مذاهب اسلامی گفت:در این دانشگاه از قریب ۱۱ ملیت دانشجو داریم و حال آنکه این دانشجویان در آغاز کار یعنی دوسال قبل،از دو یا سه ملیت بودند و امیدواریم با رفع مشکل خوابگاه، این دانشجویان تا مهر ماه به ۱۵ ملیت برسند؛ تا کنون چهل الی پنجاه نفر از کشورهایی چون عراق، لبنان، افغانستان و پاکستان و … برای مهرماه ثبت نام قطعی کرده اند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی خاطر نشان کرد:در سال ۹۷ هیأتهایی از حدود ۲۵ کشور از دانشگاه مذاهب اسلامی بازدید داشتند و با حدود ۲۱ دانشگاه معتبر،  تفاهم نامه دانشگاهی برای تبادل استاد و دانشجو، برگزاری نشستهای علمی و همچنین مجلات و منشورات علمی  مشترک به امضا رساندیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ نشستها و همایشهای مشترک با چند کشور از جمله اندونزی  داشتیم، که در اندونزی خروجی خیلی خوبی داشتیم؛ در مذاکرات ما با  وزیر خارجه اندونزی تأکید شد که وجود چنین دانشگاهی در این کشور که تنوع ملیتی و مذهبی مختلفی دارد، به لحاظ نظری و عملی می تواند تأثیر گذار باشد؛ با نهادهای دیپلماسی و دانشگاهای خارجی  چند کشوراز جمله  ترکیه، تونس، هند، روسیه، ژاپن، ایتالیا، کویت، آلمان، استرالیا و … ارتباطات دانشگاهی برقرر شد که همه آنها خواستار تأسیس شعب یا حداقل حضوری از دانشگاه مذاهب اسلامی در این کشورها بودند؛ رئیس دانشگاه زیتونه تونس و همچنین دانشگاه سوسه این کشور خواستار مطرح شدن گفتمان تقریب در این کشور بودند و به طور خلاصه به هر کشوری که دانشگاه مذاهب اسلامی را معرفی کرده ایم، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

حجت الاسلام مختاری با اشاره به اینکه مقدمه تأسیس شعب خارجی دانشگاه مذاهب اسلامی در لبنان، سوریه، عراق و افغانستان فراهم شده است، اظهار کرد:در سال ۹۸ افتتاح کرسی های مطالعات مقارن در عراق اندونزی و.. را خواهیم داشت، در بخش محتوایی با همکاری بخش بین الملل و پژوهش دانشگاه مذاهب اسلامی،  امسال اولین مجله مطالعات مقارن و تطبیقی انگلیسی با همکاری ۱۲ شخصیت اسلام شناس مطرح در خارج کشور، منتشر خواهد شد که این مجله می تواند به لحاظ علمی و محتوایی بر اعتبار دانشگاه ما بیفزاد؛ با برخی دانشگاهها هم برای چاپ تعدادی از مجلات به تفاهم رسیده ایم، تا دانشگاه ماهیت خود را در عرصه بین الملل پیدا کند؛ کما اینکه در نمایشگاه کتاب امسال بر اساس آمار منشورات دانشگاه مذاهب اسلامی، کتب انگلیسی و عربی جزء پرفروش‌ترینها  بود.

وی همچنین خاطر نشان کرد که «کانون فعالیتهای فرهنگی دانشجویان بین الملل» با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه به زودی فعالیت خود را آغاز می کند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پایان تصریح کرد: ما در دانشگاه مذاهب اسلامی مصمم هستیم، از ماهیت ۵۰ درصدی دانشگاه  که ماهیت بین المللی است و در اساس نامه آن هم آمده است، مطرح شدن اسلام به معنای اعم و تبادل استاد و دانشجو از مذاهب مختلف را  داشته باشیم تا این دانشگاه بتواند در طراز مقبول جهان اسلام قرار بگیرد و به مانند الازهر در عرصه بین الملل ظاهر شود.

گفتنی است، در این مراسم که اصحاب رسانه نیز حضور داشتند، از تعدادی از دانشجویان بین الملل دانشگاه تقدیر به عمل  آمد و سپس سفره افطاری با حضور دانشجویان شیعه و اهل سنت داخلی و بین المللی در محوطه دانشگاه برپا شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست