شناسه خبر: 23616

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=23616

آمریکا محور اصلی و همیشگی تنش آفرینی در عراق
با سوء استفاده از ناآگاهی برخی اقشار مردم رنج کشیده ی عراقی و استفاده از خامی  گروهی از جوانان، در بستر تأثیرگذاری منفی باقی ماندگان حزب بعث و ائتلاف ارتجاع عربی-عبری-غربی،  با محوریت آمریکا، تشنج هایی را در این کشور ایجاد نمود.

تظاهرات های اخیر عراق که توسط شبکه ها و رسانه های اجتماعی استکبار تقویت و ترویج می گردید، با سوء استفاده از ناآگاهی برخی اقشار مردم رنج کشیده ی عراقی و استفاده از خامی  گروهی از جوانان، در بستر تأثیرگذاری منفی باقی ماندگان حزب بعث و ائتلاف ارتجاع عربی-عبری-غربی،  با محوریت آمریکا، تشنج هایی را در این کشور ایجاد نمود. در این بین نقش سفارت خانه های خارجی و ناهمسو با جبهه ی مقاومت در تشدید اوضاع امنیتی عراق به ویژه در ماه اخیر قابل توجه بوده است. باقی ماندگان حزب بعث نیز با سوء استفاده از فضای متشنج عراق، با همراهی احزاب واگرا در عراق، تظاهرات را به خشونت کشیده و با انجام عملکردهای ضد مردمی و انجام عملیات های جنگی و تک تیراندازی به توده ی مردم، درصدد رسیدن به اهداف پلیدشان بودند.

به مرور تظاهرات مردمی و آرام عراقی ها، با تحریک دشمنان و همپیمانان آمریکایی، در عراق فتنه ای خاص ایجاد کرد. با وجود مطالبات آرامش محور و مردمی اکثر شرکت کنندگان، برخی از افراد معدود در روند تظاهرات خلل وارد ساخته و آن را به فتنه تبدیل کرد. برخی از ویژگی های این فتنه عبارتند از؛ ۱)آمد،نبود پشتوانه ی مردمی در تظاهرات، ۲) مشخص نبودن رهبری فتنه، ۳)مدیریت تظاهرات توسط شبکه های اجتماعی، ۴)شعار های هنجار شکنانه بر ضد حاکمیت مردمی عراق، ۵)گذار از شعارهای مردمی( بر ضد بیکاری و خواست های مرتبط با تأمین مسکن) به سوی شعار های ضد جبهه ی مقاومت، ۶)همراهی رسانه های دشمن جبهه ی مقاومت با این اغتشاش ها، ۷)حمایت عناصر فراری و ساکن در انگلیس، آمریکا و باقی ماندگان حزب بعث از این اغتشاش ها، ۸) حمله ی نظامی به مراکز عمومی، ۹) القاء دروغین کشته شدن مردم عادی و ادعای اینکه دولت مسئولیت کشته شدگان را بر عهده دارد، ۱۰) تیراندازی به سوی مردم عادی و … به نظر می رسد که جبهه ی آمریکایی و کفر درصدد تفرقه افکنی علیه مردم عادی عراق بوده و عملکرد حکام آل سعود (در موضع ضعف) در قالب شبکه های اجتماعی، در جهت تشدید این تظاهرات و اغتشاشات صورت گرفته است.

در تبیین این اغتشاشات، تاکید بر نقش منفی جبهه ی استکبار به سرکردگی آمریکا حائز اهمیت است.  در طول تاریخ معاصر سران آمریکا با اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ همواره توطئه های مختلفی را علیه جمهوری اسلامی و ملت عراق در این کشور طراحی و عملیاتی کرده اند. به گونه ای که می توان گفت آنها همه ظرفیت های نظامی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی در اختیار خود را برای ایجاد اختلاف بین دولت و ملت عراق و ایران اسلامی به کار گرفته اند. به روشنی قابل استدلال است که سران آمریکا معتقدند عراق به دلیل ویژگی های جغرافیایی، تمدنی و فرهنگی زمینه های همگرایی جامع الأبعادی با جمهوری اسلامی دارد، بر این اساس آنها راهبرد مهار ایران و اختلاف انگیزی بین دو کشور عراق و ایران همراه با راهبردهایی چون، ۱- حفظ صادرات نفتی، ۲- تأمین امنیت رژیم صهیونیستی با دور کردن عراق از محور مقاومت، ۳- دفاع از کشورهای متحد خود در منطقه چون رژیم آل سعود را دنبال می کنند، از این رو سیطره بر عراق برای سران آمریکا دارای اهمیت ویژه است. با تجزیه و تحلیل حوادث اتفاق افتاده در عراق به ویژه رویدادهای سال ۲۰۱۱ از طرفی پیوند عراق و ایران به دلیل۱- اشتراکات میان دو کشور، ۲- بازگشت صدها هزار مهاجر عراقی از ایران به عراق، ۳- حضور جریان های فرهنگی، سیاسی با نگاه انقلابی در سیاست و قدرت، ۴- افزایش روابط فرهنگی- اجتماعی، دینی، تعاملات علمی و … باعث شده است که روز به روز سطح روابط راهبردی دو کشور مستحکم شده و پیوند عمیق میان دو کشور به سمت روابط ناگسستنی پیش رود.

با این توضیحات بدیهی است که سران آمریکا با قرارگرفتن عراق در محور مقاومت مخالفت همه جانبه نموده و هر روز بر تلاش در راستای ایجاد تنش و اختلاف بین ایران و عراق در داخل عراق بیفزایند و طبیعی است تا خروج کامل آمریکا از عراق همواره آنها به تنش آفرینی ها و اختلاف افکنی ها ادامه دهند.اگرچه آمریکایی ها با اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ تلاش کرده اند چهره مثبتی از خود را به دلیل سرنگونی صدام در عراق به نمایش گذاشته و خود را نجات دهنده ملت عراق معرفی کنند، اما چهره اشغالگری، خشونت و کشتار مردم، دخالت در امور عراق، ناامن سازی و … آمریکا در عراق بیش از پیش در افکار عمومی در عراق مطرح می باشد. سال ۲۰۱۱ به عنوان سال خروج نیروهای آمریکایی از عراق- اگرچه آنها پایگاه هایی را در عراق حفظ کرده اند.- و سال ۲۰۱۴ به عنوان سال ورود گروهک تکفیری- تروریستی داعش در عراق و قدرت یابی مرموز این غده سرطانی نقطه عطفی در عراق بود که متعاقب آن سران آمریکا تلاش کردند حضور گروه های نظامی خود را در عراق قانونمند کنند. آنها با ادعای مبارزه با گروهک تکفیری- تروریستی داعش تلاش کردند دیگر مردم عراق با چهره اشغالگری آمریکا مواجه نباشند! البته از سال ۲۰۱۱ به بعد آمریکایی ها با گسترش فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و با بهره مندی ویژه از فضای مجازی سعی کرده اند تا جنگ سخت را به جنگ نرم تبدیل کرده و نفوذ خود را در عراق به ویژه بغداد، جنوب و غرب عراق تثبیت کنند. حقیقت این است که مردم عراق از سال ۲۰۱۴ مشاهده کردند که نقش آفرینی ممتاز جمهوری اسلامی و شکل گیری نیروهای مردمی مدافع عراق با محوریت حشدالشعبی در مقابله واقعی با جریان تکفیری- تروریستی و بازی پیچیده آمریکا با تکفیری ها و تروریست ها ابهامی در دلسوزی جمهوری اسلامی نسبت به ملت عراق و دشمنی آمریکا با دولت و ملت عراق وجود ندارد.

سران آمریکا در همراهی با دولت های غیر مردمی منطقه چون حکام آل سعود در مواجهه باهمگرایی ایران و عراق که در تقابل با اهداف و خواسته های آمریکا و رژیم صهیونیستی است همواره تلاش می کنند با ایجاد ذهنیت های منفی، تنش آفرینی، اختلاف انگیزی و … زمینه را برای حضور خود در عراق بازیابی و حفظ نمایند. آنها با حضور خود در عراق به دنبال فعالیت مستمر در حوزه امنیتی و نظامی هستند تا در خلال اقدامات خود امنیت رژیم صهیونیستی را در این کشور حفظ کنند. همچنین فعالیت های جدید و حضور بسیار قوی در حوزه های اجتماعی و رسانه ای در عراق را در رأس برنامه های خود قرار داده اند. آنها در این راستا: ۱- فعالیت های گستر ده ای را در سفارت عریض و طویل خود در دستور کار قرار داده، ۲- به کشور های غیر مردمی منطقه چون عربستان مأموریت های خاصی از جمله ایران هراسی محول کرده اند. ۳- آنها تلاش می کنند ایران هراسی را با این استدلال که ناامنی موجود در عراق و عدم پیشرفت این کشور ناشی از همگرایی عراق با ایران است و … در این راستا از همه ظرفیت های در اختیار از جمله ظرفیت فضای مجازی استفاده حداکثری می کنند، به افکار عمومی تلقین کنند، به گونه ای که می­توان گفت اکثر وقایعی که منجر به اغتشاش ها، ناآرامی ها و نا امنی هایی که در عراق ایجاد می شود و اقشاری از ملت عراق از جمله جوانان در آن نقش آفرینی می کنند، جرقه این اتفاقات را شبکه های اجتماعی می زنند. علاوه بر نفوذ امنیتی شبکه های اجتماعی باید به تأثیر سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن نیز اشاره کرد، زیرا  در زمان بسیار کوتاهی فراوانی رسانه ها در عراق آن چنان زیاد شده است که از این دوره به دوران تکثرگرایی رسانه ها یاد می شود. در این دوره خاص آمریکایی ها که همواره به دنبال تنش آفرینی در عراق با تمرکز بر مقابله با نقش امنیت آفرین ایران در این کشور بوده اند با بهره گیری حداکثری  از ظرفیت فضای مجازی در دو مقوله: ۱- گستردگی (کمیت، تعداد و مقدار انتشار و …)، ۲- عمق (میزان تأثیرگذاری و تأثیر پذیری و …) در برخی از زمان ها موضوعی را مستمسک قرار داده و غائله آفرینی می کنند. با بررسی حوادثی چون: ۱- تظاهرات اقشاری از مردم عراق در فوریه ۲۰۱۱، ۲- تظاهرات اقشاری از مردم عراق  در اعتراض به وضع معیشتی در استان بصره در شهریور ۹۷ و حمله افرادی به کنسولگری ایران در استان بصره – اگرچه حوادث اخیر به نوعی مطالبات مدنی مورد توجه تجمع کننده ها بوده است- ۳- اغتشاشات روزهای اخیر  در برخی از شهر های عراق و …  نقش تأثیرگذار فضای مجازی با مدیریت آشکار و پنهان جریان های وابسته به آمریکا و وابستگان آن در منطقه کاملا مشهود است. در هر کدام از این حوادث می توان نقش مدیریتی پیدا و پنهان آمریکا با بهره گیری حداکثری از ظرفیت فضای مجازی را مشاهده نمود.

در این زمینه باید گفت: نقش احزاب و گروه های رسمی عراق در مدیریت این اغتشاش ها و آرام نمودن نسبی مردم  امری حائز اهمیت است. در این مسیر، تلاش احزاب گوناگون عراقی برای ایجاد وحدت ملی-اسلامی در عراق، دستور عبدالمهدی برای اصلاحات ساختاری، قضایی، اداری و قانونی در عراق، کمک دولت به خانوارهای بیکار و کم بضاعت یا بی بضاعت در حوزه های مختلف، برنامه ریزی برای تأمین مسکن برخی از خانوارهای کم بضاعت یا بی بضاعت عراقی ، تأکید بر حل مسالمت آمیز درگیری ها و اغتشاشات و … برخی از اقدامات مناسب دولت قانونی عراق در مدیریت این تظاهرات ها بود که در سایه ی اتحاد و برادری شیعه و سنی در عراق، این توطئه ی آمریکایی-اسرائیلی را خنثی می نماید. جمهوری اسلامی ایران نیز همانند حوادث پیشین، باید در این برهه و تحولات آتی عراق بر سیاست های اصولی خود در منطقه و مقاومت عراق پافشاری نموده و با تدبیر، تلاش گسترده آمریکایی ها را در ایجاد شکاف و اختلاف بین ایران و عراق در جغرافیای عراق خنثی کند.

نباید از فعالیت گسترده اختلاف انگیز و تنش زای سران آمریکا و دولت های غیرمردمی منطقه با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی در تحریک اقشاری از مردم عراق غفلت نمود. در این راستا نقش نخبگان و مؤثرین ایران و عراق به ویژه علماء در خنثی سازی توطئه دشمنان و تحقق وحدت، همگرایی و همبستگی دو ملت بسیار بااهمیت بوده، از این رو از دلسوزان و به صورت خاص علمای­دینی انتظار می رود در این زمینه نقش­ آفرینی کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست