شناسه خبر: 60296

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=60296

آمریکا و داعش؛ دو عامل اصلی بی ثباتی در عراق؛
پس ماندگان گروهک تکفیری - تروریستی داعش و حضور اشغالگران آمریکایی در عراق دو عامل بی ثباتی و ناامنی در این کشور اسلامی هستند، این دو جریان به هم پیوسته با بهره گیری از ظرفیت عناصر بعثی همواره اختلافات داخلی در عراق را تشدید می¬کنند و در حالی که اختلافات بر جامعه عراق سایه افکنده است اقدامات ناامن ساز اجتماعی- امنیتی بر ملت عراق تحمیل می شود.

پس ماندگان گروهک تکفیری – تروریستی داعش و حضور اشغالگران آمریکایی در عراق دو عامل بی ثباتی و ناامنی در این کشور اسلامی هستند، این دو جریان به هم پیوسته با بهره گیری از ظرفیت عناصر بعثی همواره اختلافات داخلی در عراق را تشدید می­کنند و در حالی که اختلافات بر جامعه عراق سایه افکنده است اقدامات ناامن ساز اجتماعی-  امنیتی بر ملت عراق تحمیل می شود.

با گذشت حدود چهارماه از ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی و همرزمان شهیدش توسط آمریکایی ها و متعاقب آن مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج اشغالگران از این کشور و شکل گیری گفتمان سراسری برای اخراج آمریکایی‌ها از عراق به نظر می رسد آمریکایی ها نه تنها به این سادگی قصد خروج از عراق را ندارند، بلکه با بهره‌گیری از ظرفیت داعش و پس مانده های رژیم بعثی و در سایه اختلافات موجود با دو روش توافق یا تهدید پنهان و آشکار مصوبه پارلمان عراق و خواست عمومی مردم را دور زده و به گونه ای چتر شوم حضور خود را در عراق حفظ کنند.

خبرهای مستمری که در مورد حضور پیدا و پنهان گروهک تکفیری – تروریستی داعش در ماه های اخیر در گوشه و کنار عراق شنیده می شود و جولان خفاش گونه ای که آن گروهک خون آشام در هفته های اخیر به ویژه اقدام تروریستی حمله به حشدالشعبی در استان صلاح الدین که منجر به شهادت تعدادی از نیروهای مدافع عراق شد نشان از این واقعیت دارد که حملات داعش با حمایت اطلاعاتی و تسلیحاتی آمریکایی ها انجام شده است و سران آمریکا با فعال کردن هسته های خفته خود در عراق این پیام را ارسال کرده اند که در صورت خروج آمریکا از عراق این کشور بی ثبات و ناامن خواهد بود. این نکته بدیهی است که تروریست های داعشی در سایه حمایت های اطلاعاتی یا حداقل با بی تفاوتی و سکوت اطلاعاتی آمریکایی ها می توانند با خودرو، سلاح و تجهیزات کامل به چنین اقدامات تروریستی دست بزنند، همان موضوعی که در حملات قبلی داعش در هفته های اخیر در مناطق مختلف کرکوک و دیالی وجود داشته است. شکست مفتضحانه گروهک – تکفیری تروریستی داعش در سوریه و عراق یک وضعیت غیرقابل تصور و شکننده برای آمریکایی ها به حساب می آید، زیرا آن گروهک تروریستی ابزار و عامل اجرای نقشه‌ها و پیاده سازی برنامه های گسترده آمریکا در منطقه حساس غرب آسیا به ویژه در دو کشور سوریه و عراق بوده است، از این رو آمریکایی ها با پدیدار شدن نشانه هایی از شکست داعش در منطقه با سناریوها و روش های مختلف به دنبال بازسازی آن گروهک تروریستی برآمده اند تا حدی که آنها برای عملیاتی کردن نیات شوم خود ترور ناجوانمردانه فرماندهان محوری مقاومت و اسطوره های مقابله با تروریسم در منطقه که بزرگترین جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود را در دستور کار قراردادند. امریکایی ها به خوبی درک کرده اند که با قدرتمند تر شدن بسیج مردمی عراق و فشار های عمومی برای رهایی ملت عراق از اشغالگری آمریکایی ها که با مصوبه مجلس عراق شکل قانونی به خود گرفته است، با این وضعیت به معنای شکل­گیری روندی شتابان برای پایان رؤیای استعماری آمریکا بر سرزمین حساس عراق است و به صورت طبیعی این وضعیت تحمیلی برای سران مغرور آمریکا قابل تحمل نیست، از این رو آنها تلاش می­کنند تا با ناامن سازی مجدد عراق و فشارهای روحی- روانی برای تصمیم سازان و تصمیم گیران این کشور زمینه­های تمدید حضور خود در این کشور را فراهم کنند. در این وضعیت گروهک تروریستی داعش با حمایت آمریکا از شرایط ناشی از قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا بار دیگر جرأت اجرای عملیات تروریستی علیه ملت عراق پیدا کرده و با  حمله به منطقه مکیشیفه در شمال سامرا در استان صلاح الدین تعدادی از نیروهای حشدالشعبی را به شهادت رساندند تا به اصطلاح برگ برنده­ای در اختیار آمریکایی ها قرار گیرد. توجه به این نکته مهم است  اگرچه درگیری های باقیمانده گروهگ تروریستی داعش و نیروهای امنیتی عراق به ویژه حشدالشعبی در ماه­های گذشته کم و بیش  وجود داشته است، اما این جولان داعشی ها در روزهای اخیر زمانی اتفاق افتاد است  که آمریکا تعدادی از سرکردگان داعش را از زندان های شمال سوریه به عراق منتقل کرده است و گزارش های مستندی وجود دارد که گروهک های تروریستی در عراق با تسهیلات آمریکا از سوریه وارد عراق شده و تحت حمایت های گسترده اطلاعاتی و تسلیحاتی آنها قرار دارند.

آمریکایی ها از ابتدای اشغال عراق با تمرکز بر اهداف راهبردی؛ حفظ امنیت رژیم جعلی اسراییل، سیطره بر نفت عراق، مدیریت مسائل منطقه ای به ویژه جلوگیری از قدرت یابی جریان های مردمی- اسلامی تلاش میکنند تا: ۱- نظام سیاسی مطلوب خود را در عراق حاکم کنند. ۲- ساختار دفاعی- امنیتی عراق را به آمریکا وابسته کنند. ۳- مناسبات خارجی عراق را با مدیریت خود تنظیم کنند و…

و در یک نگاه کلی این کشور مهم اسلامی را تحت سلطه خود قرار دهند تا به اهداف منطقه ای آمریکا برسند، اما هوشیاری ملت عراق و هدایتگری علمای دینی در این کشور در حوزه های مختلف باعث شد تا عراق مسیری مخالف نظر آمریکا دنبال کند. بر این اساس آمریکایی ها که با ادعای برقراری امنیت، عراق را اشغال کردند، به اذعان و اقرار همگان امروزه نه تنها آمریکا، عامل اصلی ناامنی در عراق است، بلکه خود نیز گرفتار ناامنی متأثر از توطئه های خود شده اند، اما ملت عراق امروزه با قدرت دفاعی – امنیتی متکی به مردم نشان دادند که در مبارزه با پدیده تروریسم ناشی از سلطه، توانایی دفاع از عراق را دارند و نیازی به حضور اشغالگران مدعی برقراری امنیت در عراق ندارند.

آمریکا با ناکامی در عرصه تحمیل نخست وزیر مورد نظر خود بر عراق امروزه به نوعی دنبال ناامن سازی بیشتری در جامعه عراق است تا با نهادینه شدن استقلال و اقتدار عراق مقابله کند.

در این شرایط عموم جریان های عراقی دریافته اند که: ۱- خروج عراق از بن بست سیاسی ناشی از آشوب هایی که آمریکایی ها صحنه گردان اصلی آن بودند از ضرورت های محوری این کشور است. ۲- در سایه مشارکت و همکاری همه احزاب و جریان ها و گروه های سیاسی برای تعیین نخست وزیر زمینه های افزایش کارآمدی فراهم می شود. ۳- با تشکیل دولتی برخوردار از اضلاع مختلف قدرت زمینه های مقابله با فشارهای ظالمانه آمریکایی ها برای تضعیف قدرت ملی عراق فراهم می شود. ۴- حفظ سامانه دفاعی – امنیتی متکی بر مردم باعث خنثی شدن فشارهای آمریکا و اقدامات ناامن ساز تروریست های بعثی و تکفیری می شود. ۵- مقدمه خروج و یا اخراج نیروهای اشغالگرآمریکا فراهم می شود. ۶- شرایط برای شکل گیری وضعیت جدیدی فراهم می شود که نتیجه آن خروج از بی ثباتی و تقویت روند استقلال و اقتدار عراق خواهد بود، وضعیتی که مغایر با اهداف آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه ای آمریکا در منطقه است، چون آنها منافع خود را در تداوم بی ثباتی و گسترش ناامنی در عراق و ضربه به مقاومت اسلامی جستجو می کنند.

اشغالگران آمریکایی با هزینه های زیادی که برای ماجراجویی، مداخله گری، اغتشاش و ناامن سازی عمومی کردند و در این زمینه به موفقیتی دست نیافتند، لذا آنها مجدد با تمسک به ابزار رنگ باخته خود یعنی تمرکز بر هسته­های تکفیری، داعش را وارد میدان کرده­اند، در این راستا واقعیت­هایی وجود دارد از جمله:

 • آمریکایی­ها در حدود دو دهه اشغال عراق همواره منشأ ناامنی­ها و بی­ثباتی­های جامعه عراق بوده­اند.
 • برنامه­های آمریکا و اقدامات آمریکایی­ها در حوزه­های مختلف سیاسی، امنیتی و نظامی و اجتماعی همواره با شکست مواجه شده است.
 • حملات داعش در ماه­های اخیر به ویژه روزهای اخیر بیانگر وجود پیوند معنادار و توافق و هماهنگی بین آمریکایی­ها و باقی­مانده­های داعش است.
 • احیای بقایای گروهک تکفیری- تروریستی داعش در عراق نه تنها نمی­تواند بدون اطلاع آمریکا باشد، بلکه آمریکایی در حفظ آن گروهک و عملیات ناامن ساز آنها نقش هدایتگر دارند.
 • اقدامات تروریستی داعشی­ها در هفته های اخیر در عراق در راستای ضرورت اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق و مرتبط با گفتگوهای ژوئیه مقامات عراق با آمریکا است و هدف اینگونه حملات، زمینه­سازی برای ادامه حضور اشغالگرانه آمریکا در کشور اسلامی عراق با هدف حفظ امنیت رژیم صهیونیستی و سیطره بر نفت عراق و مانع­آفرینی برای حاکمیت جوامع اسلامی بر سرنوشت خویش است.
 • آزادسازی سران گروهک تروریستی داعش از زندان­های شمال سوریه و انتقال آنها به عراق نقش مهمی در سازمان یابی محدود و مجدد بقایای داعش در عراق و جرات یافتن آنها برای اقدامات تروریستی داعشی ها علیه ملت عراق داشته است.
 • شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه متأثر از آن برای داعشی ها و حامیان آمریکایی آنها زمینه­های لازم را برای ازسرگیری اقدامات تروریستی گروهک تروریستی داعش در عراق فراهم کرده است.
 • تحرک و جولان جدید داعش ابزار مذاکره آمریکا در عراق است.
 • اقدامات آمریکایی­ها برای ادامه حضور خود در عراق در نهایت به دلیل خواست عمومی مردم در جهت اخراج آنها منجر به خشم ملت عراق می­شود.
 • ملت عراق با شکل­دهی مجموعه دفاعی- امنیتی مردم پایه نشان داده اند که خود ظرفیت برقراری امنیت در کشور را دارند و نیازی به حضور آمریکایی­های مدعی برقراری امنیت در این کشور ندارند.
 • آمریکایی­ها که دفاع مردمی را تنها مانع پیاده شدن نقشه­های خود می­دانند، با شگردهای مختلف به دنبال تضعیف یا از بین بردن گروه­های مقاومت مردمی عراق هستند.
 • با خروج آمریکا گروهک تروریستی داعش هم از بین می­رود.
 • همزمانی حمله گروهک­ تروریستی داعش به نیروهای مقاومت مردمی و مطرح شدن مذاکرات به اصطلاح راهبردی آمریکا با مقامات عراقی نشانگر استیصال آمریکایی­ها در عرصه عراق است.
 • کشور اسلامی عراق با تمام چالش­ها و مشکلاتی که پیش رو دارد، با خروج اشغالگران آمریکایی می­تواند از منافع و مصالح خود دفاع کند.
 • آمریکایی­ها برای حفظ امنیت نیروهای خود چاره­ای جز ترک عراق و واگذاری امور این کشور به منتخبان مردم عراق ندارند.
 • و…

با تحلیل روند حوادث و رویدادهای عراق متأثر از اشغالگری آمریکا و طراحی و توطئه­های ناشی از این اشغال به ویژه شکل­گیری گروهک تکفیری- تروریستی داعش این حقیقت آشکار می­شود که حضور اشغالگران آمریکایی در عراق و جولان گروهک­های تکفیری از جمله داعش دو عامل بی­ثباتی و ناامنی در این کشور اسلامی هستند. امروزه پس از ترور ناجوانمردانه فرماندهان مقاومت و مجاهدان عرصه دفاع از سرزمین­های اسلامی از جمله عراق در مقابل اشغالگری و جولان تکفیری­ها توسط سران جنایتکار آمریکا و متعاقب آن عزم جدی مردم عراق مبنی بر اخراج اشغالگران، به نظر می­رسد آمریکایی­ها که به هر قیمت تلاش می­کنند حضور نامشروع خود در عراق را ادامه دهند با بکارگیری پس­مانده های داعش به دنبال ایجاد و تقویت جنگ روانی علیه ملت عراق هستند.

آنها با فعال سازی هسته­های خفته خود در عراق می­خواهند این پیام را منتقل کنند که در صورت اصرار بر خروج آمریکا از عراق، بی­ثباتی و ناامنی در این کشور ادامه خواهد یافت.

واقعیت این است که آمریکا برای پیگیری اهداف نامشروع خود در عراق که محور این اهداف را تضمین امنیت رژیم صهیونیستی، سیطره بر نفت و جلوگیری از قدرت یابی جریان­های اسلامی در منطقه تشکیل می­دهد، با اشغال عراق و ظرفیت­سازی از گروهک­های تکفیری، به دنبال تداوم حضور نامشروع خود در عراق است و به هیچ عنوان قصد خارج شدن از این کشور اسلامی را ندارد. در شرایطی که با خواست عمومی مردم عراق و مصوبه پارلمان این کشور مبنی بر خروج اشغالگران از عراق، آمریکایی­ها باید از عراق خارج شده یا اخراج شوند، سران آمریکا سعی می­کنند با بهره گیری از ظرفیت بقایای گروهک تکفیری- تروریستی داعش عراق را ناامن کنند تا بتوانند مقامات عراق و ملت عراق را در جهت ادامه حضور نامشروع خود تحت فشار قرار دهند، در این راستا باید گفت امنیت امروز عراق و قدرت دفاعی این کشور مردم پایه است و آمریکایی­ها تلاش می­کنند این قدرت را تضعیف کرده یا از بین ببرند، در این زمینه بهره­گیری از ظرفیت گروهک تکفیری داعش مورد توجه ویژه آنها است. به همین سبب، تبیین پیوند آمریکا با گروهک­های تکفیری به عنوان دو عامل بی ثباتی و ناامنی در جوامع اسلامی به ویژه کشور اسلامی عراق در راستای تحقق اهداف امت اسلامی، از ضرورت­های امروز جوامع اسلامی است.

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست