شناسه خبر: 4672

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4672

امام جمعه سردشت:
آمریکا کشوری است که به آن نمی توان اعتماد کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی، حاج ماموستا واوی در خطبه های نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران سردشتی ضمن اشاره به تحریم های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران که روز به روز در حال افزایش است ، اظهار داشت: آمریکا کشوری است که به آن نمی توان اعتماد کرد و آمریکا با این اقدام خود به پیمانی که با ایران و دیگر کشورهای اروپایی بسته بود خیانت کرد و یک جانبه از آن خارج شد.  در همین ارتباط شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران  با صدور بیانیه ای به چهار کشور اروپایی مهلتی ۶۰ روز داد تا با این اقدام تعیین تکلیف کنند. چون اقدام آنان تنها با ابراز تاسف در برابر آمریکا قابل قبول نیست و باید اقدام جدی در این مورد از خود انجام دهند. لذا ما ضمن ابراز پشتیبانی از اقدام اخیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران  در برابر آمریکا، خواهان برخورد قاطع تر آن شورا هستیم.

خطیب جمعه در ادامه به موضوع خودسوزی یا خودسازی در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: انسانهای که دارای چربی زیادی می باشند و برای کاهش وزن و چربی خود ماه رمضان را فرصت خوبی برای خودسوزی می دانند. گروهی هم از فضیلت ماه رمضان غافل و از آن بهره ای نمی برند. و دسته ای دیگر در این ماه اقدام به خودسازی می نمایند. قرآن کریم که بحث واجب شدن روزه را می کند در سوره بقره میفرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ» ای افرادی که ایمان آورده اید! روزه بر شما نوشته شده ، همان گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد تا پرهیزکار شوید. یکی از فلسفه های رمضان بدست آوردن تقواست ، خدا را شاکریم که امسال زنده مانده و توانستیم به ماه مبارک رمضان برسیم و شاهد سفره ای پر برکت باشیم،  زیرا افراد زیادی وجود دارند که خداوند این فرصت را به آنها نداده و به رحمت خدا رفته اند، و کسانی هم مریض و در بستر بیماری بسر می برند و پزشکان آنان را جواب کرده  و از روزه داری منع شده اند و افرادی هم زنده و در کمال سلامت بسر می برند اما روزه نیستند با این وجود خدا آنها را به سفره  خود دعوت کرده اما جواب خدا را نداده و از آزمایش الهی بی نصیب شده اند. رمضان مزرعه بندگان است زیرا هرآنچه در آن بکاری ،  آن را درو خواهی کرد. افرادی که مزرعه دارند و چیزی در آن نمی کارند نباید امید برداشت را داشته باشند. ماه رمضان ماهی برای پاک کردن قلبها از فساد می باشد و در  این ماه باید کردار و رفتار رمضان را آنگونه که باید و شاید پرداخت. و زاد و توشه روز معاد و قیامت را از هم اکنون تهیه و آماده کرد. کسی که بذری در زمین فشاند ولی به آن آب ندهد و از آن نگهداری نکند زمان برداشت حاصل خوبی بدست نخواهد آورد و پشیمان خواهد شد.

وی در بخش دیگری از خطبه ها افزود: هر روزی جدید، انسان را صدا می زند، اما خواب غلفت انسان را از شنیدن آن باز میدارد من روزی  نو برای شما هستم لذا آگاه باشید زیرا با عبور از آن دیگر آن روز قابل برگشت نخواهد بود. رمضان هم برای بعضی ها بر نخواهد گشت شاید عمر انسان کفاف سال آینده را نکند.

واوی گفت: ماه رمضان سوای ماه نزول قرآن مکتبی انسان ساز است زیرا رمضان فرصتی برای تربیت جسمی و روحی و فرصتی برای رسیدن به کمالات ملکوتی میباشد. رمضان برای در امان ماندن از حیله و نیرنگ شیطان است، رمضان اردوگاهی برای خودسازی است برای از بین بردن عادات نفسانی که به آن خو گرفته اید . رمضان فرصتی برای نو شدن و متحول گشتن انسانهاست،  رمضان ماه توبه و غفران  و ماه شکستن زنجیر گناهان است که تا به امروزه به آن ادامه داده اید. ماه قدرشناسی خدا و پیامبر(ص) و قرآن میباشد ،  ماه تمرین عبادت و بندگی است برای اینکه عیار ارزش خود را افزایش دهید. در این زمینه باید آنچه در توان دارید مایه بگذارید و تلاش کنید زیرا این ماه ، ماه تقواست .پیامبر(ص) میفرماید: زمانی که رمضان فرا رسید خداوند درهای رحمت را باز خواهد کرد و اکنون این درها برای بهرمندی از رحمت خدا باز هستند و درهای خود را بر روی ما نخواهد بست تا وارد جهنم نشویم و شیطان و شیطانیان در غل و زنجیر بمانند.

واوی در ادامه تصریح کرد: انسانها در ماه مبارک رمضان با عملی برنده یا بازنده می شوند. افرادی  با فرا رسیدن ماه رمضان سنگینی بر تن شان سایه می افکند ،  اکنون که روزه هستند سنگینی بیشتری احساس می کنند و گاها انسان های هستند که روزه دار نیستند و برای روزه نبودن بهانه و توجیه می آورند بدون اینکه مریضی باشند ،  چون از زندگی خود دور  و فاقد تحرک و نشاط هستند ،  گاها روزه میگیرند ولی ، آیا روز خود را چگونه سپری می کنند؟ با خوابیدن تا ظهر یا عصر و یا کدام کانال فیلم یا سریال قشنگی دارد وقت خود را با تماشای آن سپری می کنند یا با بازی های مانند دومینو و تخته نرد و اینترنت و موبایل غیره  . اینگونه انسانها نه می آشامند و نه می خورند ولی هیچ تغییری در این ماه بر سر آنها ظاهر نمی شود و اگر  هم تغییری رخ دهد  بازنده هستند. می گویند چند جوان در  حال قدم زدن با هم شوخی میکردند که به پیرمردی رسیدند نشسته بود و داشت غذا می خورد نزد او رفتند و گفتند ای پیرمرد برای شما زشت است چرا روزه نیستید؟ گفت: روزه هستم اما تنها نان و آب می خورم ،  ولی شما روزه نیستید اما نان و آب نمی خورید چون خیلی از انسانها اینگونه هستند. پیرمرد در ادامه صحبت هایش گفت: من از بابت خوردن و آشامیدن عذر دارم چون کلیه های خود را از دست داده ام و نمی توانم روزه بگیرم و به جای آن فدیه می پردازم و غیبت و بهتان نمی کنم و خود را از گناهان بدور می گیرم و کارهای که روزه را بی ارزش می کند پرهیز می کنم.  اما عده ای از جوانان شب و روز مشغول گپ و بازی ،  و به دیگران حسادت می ورزند و کار ناشایست انجام می دهند و در عوض تنها یک ریاضت جسمی را که نخوردن و نه آشامیدن است را انجام می دهند. پیامبر میفرماید: اینگونه روزه داران فقط تشنگی و گرسنگی شامل حالشان خواهد شد. افراد زیادی در شبهای رمضان بیدارند اما هیچ بهره ای از آن نمی برند. اگر توجه کنید در خواهید یافت که خیابانها پر از مردم و در حال گذر کردن هستند فکر می کنند روز که روزه هستند شبها باید استفاده مادی زیادی بکنید و از لحاظ روحی و روانی خود را تسلی دهند، حتی مغازه داران گلایه دارند شب و نصف شب مشکلی پیش نیاید و مانع کسب و روزی آنان نشوند آنچه پیامبر (ص)می فرماید شاید مصداق خودساز نباشد بلکه مصداق خود سوزیست. مانند این است بعضی از افراد جیب خود را پر از شن و ماسه کنند.

وی در ادامه با اشاره به آیه ی «وَ قَدِمْنا إِلی ما عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْناهُ هَباءً مَنْثُوراً» که میفرماید: ما به سراغ هر عملی که(به عنوان خیرات)انجام داده اند می رویم و آن را غباری پراکنده می سازیم. بعضی از عبادات اکتسابی و بعضی هم اجتنابی اند مانند شرکت در نماز تا فضیلتی کسب نمائید ولی با این وجود این سو و آن سو می روید. از محرمات پرهیز کنید یکی از مواردی که در ماه رمضان میتوان از آن کسب فیض نمود اراده پولادین است و که خداوند در قرآن به حضرت یحیی(ع) میفرماید: «یَا یَحْیَىٰ خُذِ الْکِتَابَ بِقُوَّهٍ ۖ وَآتَیْنَاهُ الْحُکْمَ صَبِیًّا» (چون زکریا ذکر تسبیح و نماز کرد ما به او یحیی را عطا کردیم و چون سه ساله شد به وی خطاب کردیم که) ای یحیی، تو کتاب آسمانی ما را به قوت (نبوت) فراگیر، و به او در همان سن کودکی مقام نبوت بخشیدیم. آری اراده پولادین می طلبد چون این ماه، ماه جهاد است و صحابه در ماه رمضان با زبان روزه جهاد کرده اند فتح مکه و جنگ عین جالوت  در ماه رمضان بوقوع پیوسته ، اگر جهاد با جسم انجام نشود با زبان و مال می شود انجام داد همانند اینکه خود را از حرام و معصیت بدور میگیرید. می توانید با وجود روزه بودن انسانی باشید که از محرمات پروردگار پرهیز نمائید و بگویید ما روزه هستیم اگر می خواهید ثواب بیشتر نصیبتان شود. فرد روزه دار با وجود روزه بودن سوای پاداش روزه می تواند پاداش دیگری نصیبش شود مانند افطاری ، کمک به فقرا و مستمندان. سعی کنید آنچه در توان دارید در ماه رمضان از کمک به دیگران دریغ نورزید یا انجمنی باشید برای تشویق مردم به خیر و خیرات و این روزه باعث خودسازی می شود.

واوی دومین مورد برای کسب فیض در ماه مبارک رمضان را دوری از رسانه ها دانست و گفت: خیلی ها به وسایل ارتباطی معتاد و مبتلا شده اند ، سلف صالح قبل از ما، هنگام شروع رمضان، حتی دروس علم و گفتگو را کنار می گذاشتند تا وقت بیشتری برای قرائت قرآن و نماز شب زنده داری داشته باشند.

امام جمعه سردشت یکی دیگر از موارد را دعا نمودن ذکر کرد و افزود: وقت گرانبهاست و یکی از اوقاتی که انسان از آن غافل است نماز  جماعت می باشد. دعا و نیایش در هنگام اذان خیلی گرانبهاست. سه گروه از انسان دعاهایشان مستجاب خواهد شد ۱- انسان روزه دار ۲- انسان مظلوم ۳- انسان مسافر. در هنگام افطاری عجله نکنید اول دعا برای خود سپس برای جامعه و اسلام بکنید زیرا، امروز جامعه اسلام دردمند و گرفتار است. دعا برای شفای مریض ها بکنید تا خدا آنان را سلامت نگه دارد و به رمضان آینده برساند. امروزه اوضاع اقتصادی مردم خوب نیست و دشمن از راه جنگ اقتصادی از هر طرف در حال تاختن به مملکت ماست لذا در این مکان از خدا طلب می کنیم به حرمت ماه مبارک که قرآن در آن نازل شده و به مبارکی وجود پیامبر (ص) و حرمت مسلمانان و روزه داران خدایا ما را از فتنه دشمنان بدور گردان و مسلمانان را از اختلاف با هم مصون و در امان نگه دار. بار الهی عزت و کرامت را به جامعه اسلامی برگردان.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست