آیین اولین شب‌ قدر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در قصرشیرین برگزار شد
رییس تبلیغات اسلامی قصرشیرین گفت: آیین اولین شب‌ از لیالی قدر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در راستای مقابله با سرایت ویروس کرونا و در فضای باز با حضور مومنان شب زنده دار و روزه دار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از ایرنا، حجت الاسلام «حسن دوستیان» در این مراسم افزود: روزه داران در آیین شب‌های قدر، مُهر،  کتاب دعا، زیر انداز و سجاده، کتاب قرآن و تسبیح شخصی به همراه داشته و با ماسک و رعایت فاصله گذاری در این آیین شرکت کردند.

وی اظهار داشت: این آیین در شبستان مسجد جامع و در فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به منظور بهره بردن از فضیلت شب‌های قدر برگزار شد.

رییس تبلیغات اسلامی قصرشیرین در ادامه گفت: باتوجه به اینکه رنگ‌بندی کرونایی قصرشیرین زرد اعلام شده از این رو این مراسم در فضای باز از ساعت ۲۳ تا ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد برگزار گردید.

حجت الاسلام دوستیان ادامه داد: فضیلت شب‌های قدر بسیار بالا و درک آن از اداراک آدم خارج است از این رو باید از این شب‌ها برای تزکیه نفس، مغفرت و آمرزش بهره کافی برد.

او تاکید کرد: تقدیر و سرنوشت هر انسانی در شب قدر رقم می خورد و شایسته است از درگاه معبود، عاقبت به خیری را در این شب ها طلب کنیم و همچنین سیره مولای متقیان را در زندگی خود پیاده کنیم.

شب قدر بر اساس بسیاری از روایات، در ماه رمضان واقع شده و به احتمال زیاد یکی از شب‌های ۱۹، ۲۱ و یا ۲۳ این ماه است. شیعیان بر شب ۲۳ رمضان و اهل سنت بر شب ۲۷ رمضان تاکید بیشتری دارند.

شیعیان در این شب‌ها با الگوگیری از معصومان (ع)، به شب‌زنده‌داری، خواندن قرآن، دعا و دیگر آیین‌ها و اعمال این شب می‌پردازند.

ضربت خوردن و شهادت امام علی(ع) در این شب‌ها نیز به اهمیت آن‌ نزد شیعیان افزوده و سوگواری برای آن امام با آیین‌های شب قدر همراه است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرزها ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان فعال است.

فهرست