شناسه خبر: 4709

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4709

.
آیین سحر خوانی آیین نیاکان ترکمن ها در ماه رمضان
سحر خوانی آیین نیاکان ترکمن ها در ماه مبارک رمضان.

به گزارش پایگاه خبری دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، امام جمعه اهل سنت پیرواش در مورد آیین سحر خوانی گفت: در این آئین، سحر خوان محل به وقت سحر از خانه خود بیرون می‌آمد و در محلات مختلف روستا، سحرخوانی می‌کرد وگاهی هم تعدادی دیگر از افراد محلی او را همراهی می‌کردند و غزل آمدن سحر را می‌خواند و با صدای این فرد که اغلب بسیار خوش صدا هم بوده، اهالی ازخواب بیدار می‌شدند.

آخوند عبداله سن سبلی افزود: در سال‌های نه چندان دور پیش از آنکه بلندگو اختراع شود، آیین سحرخوانی در بین ترکمن‌ها رواج داشته است و در آن سال ها هر آبادی برای خود سحر خوان داشته است.

وی در مورد آیین اعتکاف در ماه مبارک رمضان نیز گفت: آیین نیکوی اعتکاف از دیرباز در بین مؤمنان ترکمن رواج داشته است و هنوز هم تعدادی از افراد سالک و صوفی مسلک و عارف از شب بیستم ماه مبارک رمضان به مدت ده شب در مسجد محل اعتکاف می‌کنند و طی این مدت شب را در آن محل به راز و نیاز و خواندن قرآن مشغول می‌‌شوند و به اصطلاح عامه، باخدای خود خلوت می‌کنند.

امام جمعه اهل سنت پیرواش درباره آیین باش پیطره (پرداخت فطریه) نیز افزود: پرداخت فطریه از دیگر مراسم مذهبی است که معمولا در چند روز آخر ماه رمضان و تا قبل از نماز عید انجام می‌شود.

وی افزود: بنا به اعتقاد علمای ترکمن، پرداخت فطریه با آغاز ماه مبارک رمضان جایز است و وقت واجب برای پرداخت آن، تا قبل از ادای نماز عید فطر است. پرداخت فطریه ‌اهمیت خاصی در بین ترکمن ها دارد.

امام جمعه اهل سنت پیرواش در ادامه گفت: در بین ترکمن ها مبنای پرداخت فطریه غالباً گندم است که مبلغ ریالی آن از سوی علما تعیین و اعلام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست