شناسه خبر: 103744

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=103744

آیین معنوی احیاء نخستین شب قدر در مصلی زاهدان برگزار شد
آیین معنوی و پرفضیلت احیاء نخستین شب قدر ( نوزدهم ماه مبارک رمضان) شامگاه شنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذای اجتماعی در مصلی زاهدان و سایر شهرستانهای سیستان و بلوچستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از ایرنا مراسم احیا نخستین شب قدر در مصلای قدس زاهدان با حضور آیت‌الله محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان  و امام جمعه زاهدان برگزار و خیل عظیمی از مردم با رعایت نکات بهداشتی برگزار شد.

این مراسم معنوی همراه با سخنرانی حجت الاسلام ماندگاری و با قرائت دعای پر فیض جوشن کبیر از ساعت ۲۲ الی ۲:۳۰ بامداد و با رعایت کامل دستور العمل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی برگزار شد.

در آیین احیا نخستین شب قدر مومنان پس از دعا، نیایش و قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر، قرآن به سر گرفتند.

مداحان خاندان عصمت و ظهارت (ع) در این آیین اشعار و مرثیه هایی در غم شهادت نخستین امام شیعیان، مولی الموحدین و پدر یتیمان قرائت کردند و شرکت کنندگان در سوگ شهادت آن امام همام اشک ماتم ریختند.

شب قدر به نوشته ویکی شیعه دانشنامه مجازی مکتب اهل بیت ، شب قَدر یا لَیلَهُ القَدر شب نزول قرآن و مقدّر شدن امور یک‌ساله انسان‌هاست. قرآن در سوره‌های قدر و دخان از این شب سخن گفته است. در قرآن و روایات ارزش شب قدر بیش از هزار ماه دانسته شد. این شب بافضیلت‌ترین شبِ سال و شب رحمت الهی و آمرزش گناهان است و در آن، فرشتگان به زمین می‌آیند و بنابر برخی از احادیث شیعه، مقدرات سال آینده بندگان را بر امام عرضه می‌کنند.

زمان دقیق شب قدر، روشن نیست، ولی بر اساس بسیاری از روایات، در ماه رمضان واقع شده و به احتمال زیاد یکی از شب‌های ۱۹، ۲۱ و یا ۲۳ این ماه است. شیعیان بر شب ۲۳ رمضان و اهل سنت بر شب ۲۷ رمضان تاکید بیشتری دارند.

شیعیان در این شب‌ها با الگوگیری از معصومان(ع)، به شب‌زنده‌داری، خواندن قرآن، دعا و دیگر آیین‌ها و اعمال این شب می‌پردازند. ضربت خوردن و شهادت امام علی(ع) در این شب‌ها نیز به اهمیت آن‌ نزد شیعیان افزوده و سوگواری برای آن امام با آیین‌های شب قدر همراه است.

فهرست