شناسه خبر: 12529

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=12529

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور
اجرای طرح روحانی مستقر در کردستان
معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور از اجرای طرح روحانی مستقر برای نخستین بار در روستاهای استان کردستان خبر داد و گفت: هدف این طرح نگاه به مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، حجت‌الاسلام مهدی حیدری‌کبیر در اولین جلسه توجیهی روحانیون مستفر در روستاهای استان کردستان که در سالن جلسات مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور برگزار شد، با بیان اینکه شرایط زمانی که ما قرار داریم یک شرایط بسیار حساس است، اظهار کرد: شاید در طول تاریخ این چنین شرایط حساس و ویژه‌ای وجود نداشته است اما درک اینکه ما در چه شرایطی هستیم سخت نیست.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور افزود: یک نگاه گذرا به سخنان مقام معظم رهبری به ویژه در بیانیه‌ گام دوم انقلاب بیاندازیم، شرایط حساس امروز را بهتر درک خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته دشمنان تمام قدرت خود را گذاشتند که انقلاب اسلامی به چهلمین سالگرد نرسد، گفت: از تابستان داغ سال گذشته جنگ عملیاتی، رسانه‌ای و غیره دشمنان برای ممانعت از رسیدن انقلاب به چهل سالگی آغاز شد.

وی اضافه کرد: دشمنان هر چه در توان داشتند را به کار گرفتند، ولی همان خدایی که پیامبر را به وسیله تار عنکبوت نجات، ابراهیم را از آتش، نوح را از طوفان نجات داد ملت ایران را هدایت می‌کند تا از این پیچ تاریخی گذر کنند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری همواره به جایگاه مهم روحانیون اشاره فرموده‌اند، موتور حرکت جامعه ما روحانیت است و این موضوع در طول تاریخ ثابت شده است.

وی عنوان کرد: هر زمانی که روحانیت پیش قدم بوده و وارد عرصه شده‌اند در انجا به پیروزی رسیده‌ایم و در هر جایی که روحانیون در صحنه نبوده‌اند به پیروزی نرسیده‌اند.

کردستان ۵۲ شهید روحانی را تقدیم انقاب کرده است.

به گفته وی، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مدیون حضور روحانیون است و گواه این موضوع تقدیم ۵۲ شهید روحانی از استان کردستان است.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور عنوان کرد: روحانیون در قبال جامعه وظیفه سنگینی دارند و سنگینی این رسالت هیچ وقت به اندازه امروز و شرایط کنونی حساس نبوده است.

روحانیون منادیان فکری جامعه هستند

وی با بیان اینکه روحانیون منادیان فکری جامعه هستند، گفت: روشنگری در بین جوانان به ویژه در سطح روستاها از اهمیت زیادی برخوردار است که باید از ظرفیت روحانیون در این راستا به بهترین شکل استفاده کنیم.

وی به اجرای طرح روحانی مستقر توسط مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در استان کردستان اشاره کرد و گفت: هدف این طرح نگاه به مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته است.

وی تصریح کرد: روستاهایی در این طرح مورد توجه قرار گرفته که از وجود روحانی محروم و یا مردم روستا از توان و قدرت کافی برخوردار نیستند.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور حمایت از روحانیون برای انجام فعالیت‌های دینی بدون دغدغه در روستاها را از اهداف اصلی این طرح عنوان کرد و گفت: افزایش رضایت‌مندی مردم، افزایش سطح تعامل بین مردم و ماموستاها و تعامل بین روحانیون، مردم و مرکز از اهداف مهم این طرح است.

وی افزود: آموزش و توانمندسازی نیروهای جوان با انگیزه از دیگر اهداف مهم در این طرح بوده و سرمایه‌ها در طرح روحانی مستقر جوانان و نوجوانان است.

وی توجه به برنامه‌های فرهنگی و بومی در هر منطقه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: روحانیون مستقر در روستاها باید با توجه به نیاز منطقه نسبت به تدوین و اجرای برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه شناسایی آسیب‌ها در هر منطقه از دیگر خروجی‌های طرح روحانی مستقر است، اذعان داشت: روحانی ما باید ضمن شناسایی نقاط ضعف و قوت زمینه اجرای برنامه‌های مختلف برای شکوفایی هرچه بیشتر توانایی‌ها را فراهم سازد.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور برون سپری کارهای مرکز بزرگ اسلامی و بهره‌گیری از توانایی روحانیون در این قالب را یادآوری کرد و گفت: هدف غایی از این طرح ایجاد تعامل هرچه بیشتر بین مردم و روحانیون و رضایتمندی آنان است.

گسترش معارف اسلامی و دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب

به گفته وی، گسترش معارف اسلامی و دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب از هدف‌های کلی طرح روحانیون مستقر است.

وی با بیان اینکه این طرح برای نخستین بار و از اول مردادماه امسال در کردستان اجرا می‌شود، گفت: این طرح در تمام شهرستان‌های استان با بهره‌گیری از ظرفیت روحانیونی که دارای شاخص‌های مد نظر باشند اجرا خواهد شد.

وی اضافه کرد: توانایی برگزاری و مدیریت کلاس‌ها، اخلاق نیکو، ملبس بودن به لباس روحانیت، توانایی در امور دینی، متعهد بودن به اجرای برنامه‌هایی دینی که مرکز بزرگ ابلاغ می‌شود از شرایط روحانیون مستقر است.

وی به وظایف روحانی مستقر هم گریزی زد و گفت: اقامه نماز جماعت در محل استقرار، تعظیم مراسمات دینی، سیاسی و غیره، اجرای گفتمان‌های دینی و کارگاه‌های آموزشی در مساجد برای خانواده‌ها به ویژه قشر جوان و غیره از وظایف روحانیون مستقر است.

وی عنوان کرد: امروز متاسفانه خانواده‌ها به دلیل توسعه تکنولوژی از هم دور شده و هر کس مسیر خود را می‌پیماید.

در حوزه حجاب و عفاف با مشکل جدی مواجه هستیم

وی توسعه فرهنگ حجاب و عفاف را مورد تاکید قرار داد و گفت: امروز در حوزه حجاب و عفاف با مشکل جدی مواجه هستیم و امر به معروف و نهی از منکر کردن در این زمینه بسیار ضروری است.

به گفته وی، مردم در هرجایی که احساس کنند وجودشان ضروری است بدون دعوت حضور پیدا می‌کنند، یکی از وظایف روحانیون مستقر تشویق مردم به مشارکت در برنامه‌های ملی و مذهبی است.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به خدمات مرکز بزرگ اسلامی در قبال روحانیون مستقر هم اشاره کرد و گفت: این پشتیبانی در دو قالب مادی و معنوی صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: در بحث مادی یک کف و یک سقف تعریف شده و بسته به میزان فعالیت روحانی مستقر این مبلغ افزایش و کاهش پیدا می‌کند.

به گفته وی، از طریق مرکز بزرگ اسلامی اقدامات نظارتی در مورد نحوه فعالیت روحانیون مستقر انجام و براساس گزارش‌هایی که گرفته می‌شود سطح فعالیت روحانیون مشخص می‌شود.

وی معافیت سربازی برای روحانیون مستقر را از مباحثی اعلام کرد که توسط مرکز بزرگ اسلامی در حال پیگیری است و افزود: در بحث پشتیبانی فکری و معنوی برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های هم‌اندیشی با استفاده از اساتید داخل و خارج استان در قالب این طرح در دستور کار قرار گرفته است.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اضافه کرد: برگزاری این دوره‌های آموزشی به دو شیوه حضوری و غیرحضوری تدوین و به صورت مستمر برگزار خواهد شد.

وی گفت: تائید فعالیت روحانیون مستقر برای پرداخت حق‌الزحمه توسط مدیر مرکز بزرگ اسلامی هر شهرستانی انجام خواهد شد.

وی افزود: افراد در این طرح ثابت نیستند و براساس سطح توانایی که در قالب ارزیابی‌های مشخص می‌شود تغییر پیدا می‌کنند.

وی گفت: تربیت بنیه‌های علمی، ارتباط و تعامل مطلوب با مرکز، ایجاد همسویی و هم‌فکری در منطقه،ایجاد ظرفیت، موفقیت بیشتر در تبلیغ برای جوانان و انسجام جبهه فرهنگی از بهترین دستاوردهای طرح روحانیون مستقر خواهد بود.

وی در پایان به اهمیت مطالعه اشاره و تصریح کرد: مطالعه خوراک روح است هرچه مطالعه انسان بیشتر باشد میزان تاثیرگذاری فرد بر روی جامعه هدف بیشتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست