شناسه خبر: 23270

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=23270

بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد:
احتمال بازگشت سوریه به اتحادیه عرب قوت گرفته است
برخی کارشناسان منطقه با توجه به حمله ترکیه به شمال سوریه، می‌گویند که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به منظور اتخاذ مواضع یکپارچه کشورهای عربی، قوت بیشتری گرفته است.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، همزمان با آغاز حملات ترکیه به شمال سوریه، اتحادیه عرب امروز شنبه نشست فوق‌العاده ای در سطح وزرای خارجه برگزار می‌کند.

سعد بن عمر، مدیر مرکز مطالعات القرن عربستان سعودی می‌گوید که دخالت ترکیه در شمال سوریه، اتخاذ مواضع قاطع کشورهای عربی را می‌طلبد تا راه برای هر گونه تلاش دیگر کشورهای عربی همسایه برای حمله مشابه بسته شود.

بن عمر در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک، گفت که صرف محکوم کردن حملات ترکیه کافی نیست و بایستی تصمیمات قاطعی در سطح تجاری، اقتصادی، مرزها و پروازها اتخاذ شود.

وی به موضع آمریکا برای تحریم‌های اقتصادی ترکیه اشاره کرد و خواستار عدم اکتفا به بیانیه‌های محکومیت شد و گفت که بایستی معاملات بانکی متوقف شده و مواضع دیپلماتیک موثر اتخاذ شود و مواضع کشورهای عربی نیز در سطح مواضع آمریکا و اروپا باشد.

نضال سعید السبع، نویسنده سیاسی نیز می‌گوید که اجماع عربی در خصوص مخالفت با تجاوز به سوریه از سال ۲۰۱۱ هنوز حاصل نشده است.

السبع، درخواست عراق برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را مورد اشاره قرار داد و گفت که اتخاذ هر گونه موضعی درباره سوریه بایستی در حضور این کشور در اتحادیه عرب باشد تا دیدگاه مربوط به مقابله با ترکیه از طریق چندین گزینه بررسی شود.

وی با اشاره به اینکه کشورهای عربی درک کرده‌اند که عدم وجود سوریه در اتحادیه عرب تأثیرات منفی بر موضع آن خواهد داشت، بر ضرورت حضور وزیر خارجه سوریه در نشست اتحادیه عرب و ایجاد دفتر تحریم کالاهای ترکیه‌ای و اخراج سفرای ترکیه از کشورهای عربی در صورت استمرار دخالت‌های این کشور در سوریه، عراق، لیبی و یمن تأکید کرد.

السبع همچنین ضرورت تدوین استراتژی عربی برای مقابله با طرح ترکیه و احیای ارتش سوریه جهت مقابله با هر گونه خطراتی علیه سوریه را مورد تأکید قرار داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه گذشته از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد.

اردوغان با بیان اینکه اسم رمز این عملیات، «چشمه صلح» است، اعلام کرد که عناصر تروریستی «ارتش آزاد» سوریه نیز در این عملیات شرکت دارند. هدف ادعایی ترکیه، ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی ترکیه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست