اخراج آمریکا ضروری است، نباید از آمریکا ترسید، زیرا هیچ غلطی نمی تو اند بکند؛
جمهوری اسلامی هرگز جنایت آمریکایی ها در ترور و به شهادت رساندن سردار سلیمانی را فراموش نخواهد کرد و قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی ها خواهد زد، تبیین ابعاد جنایات آمریکا علیه دو ملت ایران و عراق و ضرورت اخراج آمریکا در این راستا اهمیت زیادی دارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در دیدار روز سه شنبه ۹۹/۰۴/۳۱ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با یادآوری اشتراکات فراوان تاریخی،دینی، فرهنگی و … روابط دو کشور را به معنی واقعی کلمه برادرانه خواندند و بر اهمیت منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه ای و بهبود شرایط عراق در روابط دو جانبه تأکید نمودند. معظم له با یادآوری دیدگاه آمریکا به عنوان دشمنی عراق مستقل، باثبات و عزت مدار بر تحقق خواست ملت، دولت و مجلس عراق مبنی بر اخراج آمریکا از این کشور اسلامی تأکید نمودند و خاطرنشان نمودند که «عقل، دین و تجربه اقتضا می کند که روبط ایران و عراق در همه زمینه ها بیش از پیش ارتقاء یابد»، معظم له فرمودند: «البته گسترش روابط ایران و عراق مخالفینی دارد که در راس آنها آمریکا است ولی به هیچ وجه نباید از آمریکا ترسید، زیرا هیچ غلطی  نمیتواند بکند.»

در ۱۷ سال گذشته که آمریکایی ها عراق را اشغال و پس از آن با روش های مختلف سعی کرده اند حضور خود در این کشور اسلامی را تثبیت کنند، نه تنها کشور عراق خسارت های زیادی را از ناحیه آمریکایی ها متحمل شده است، بلکه آمریکا با بهره گیری از ظرفیت حضور اشغالگرانه در عراق مشکلات زیادی برای جوامع اسلامی پیرامون ایجاد کرده و با ایجاد ناامنی های گسترده مستقیم و نیابتی در منطقه منشا فساد، ویرانی، کشتار و … شده است، با تمرکز بر رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در ملاقات نخست وزیر عراق به ضرورت اخراج آمریکا از عراق اشاره می شود. روشن است که هدف آمریکا در منطقه به ویژه عراق فراتر از حضور و سلطه نظامی است و آنها به دنبال حضور و منافع بلند مدت با محوریت حفظ رژیم صهیونیستی، تسلط بر منابع انرژی و مقابله با حرکت های مردمی و اسلامی هستند.

نگاهی گذرا به حضور آمریکایی ها پس از سقوط رژیم بعث در عراق، نشان می دهد اگر چه این حضور با چهره نظامی صورت گرفت، اما آمریکایی ها با اشکال مختلف سعی در تثبیت حضور خود در این کشور مهم اسلامی داشته اندو برای تثبیت حضور هر نوع اقدامی را دنبال  کرده اند، بر این اساس برای اخراج آمریکایی ها در عراق باید روش ها و شکل های حضور آنان در این کشور را شناخت و بر اساس شناخت واقعی ضرورت های این امر مهم را دنبال کرد.

در یک نگاه کلی می توان حضور آمریکا در عراق را در حوزه های نظامی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی تقسیم بندی کرد. آمریکا که با لشکرکشی گسترده عراق را اشغال کرد به دنبال این بود که با ایجاد پایگاه های نظامی متعدد و گسترده ضمن تسلط نظامی بر عراق بتواند با رصد تحولات منطقه به تضعیف جریان های مردمی- اسلامی بپردازد و از این طریق سلطه نظامی خود را بر منطقه تحمیل کند. اگر چه حضور نظامی آمریکا در عراق برای سران آمریکا دارای اهمیت است، اما حضور دیپلماتیک آمریکایی ها در عراق نیز برای آنها اهمیت ویژه ای دارد، روند تحولات ۱۷ ساله عراق نشان میدهد که آمریکایی ها با گماردن جی گارنر در جایگاه اداره امور عراق پس از سقوط صدام و پس از آن انتخاب بریمر سرنوشت عراق تاکنون همواره تلاش کرده اند موقعیت خود را در نظام سیاسی عراق تثبیت نمایند که جلوه ظاهری آن را می توان در شکل دهی سفارت خانه ای به وسعت بیش از ۴۰,۰۰۰ متر با حضور بیش از ۵۰۰۰ هزار کارمند در عرصه دیپلماتیک اشاره کرد وقتی این مسئله بیشتر معنا می یابد که باید بدانیم سفارت خانه آمریکا در بغداد با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار و برخوردار از نیروگاه برق، مرکز تصفیه آب، سالن ها و زمین های ورزشی، مجتمع های مسکونی و … احداث و بهره برداری شد و در مقاطعی بیش از ۱۶۰۰۰ کارمند در آن مشغول کار بوده اند، علاوه بر این، احداث کنسولگری آمریکا در اربیل در زمینی بیش از ۲۰ هکتار که بزرگترین کنسولگری آمریکا در دنیا است نیز می تواند نشانه ای از تمرکز آمریکایی ها در حضور گسترده و عمیق دیپلماتیک در عراق باشد. علاوه بر مراکز دیپلماتیک آمریکا در عراق چون کنسولگری در بصره که نقش گسترده ای در شبکه سازی و ارتباط گسترده با فعالان مجازی که خود ایجاد و پشتیبانی کرده اند، داشته و دارد، مراکز گوناگون دیگری هم تحت عناوین مراکز پشتیبانی دیپلماتیک ایجاد کرده اند که مرکز پشتیبانی دیپلماتیک بغداد مستقر در بخش  غربی فرودگاه بین الملی بغداد که وسعت آن بیشتر ۱۰۰ هکتار بوده و دارای باند فرودگاه ، ساختمان های گوناگون است و هواپیما های مختلف  در ان حضور داشته و بیشتر از ۱۷۰۰ کارمند در آن مشغول فعالیت هستند، یکی از آن مراکز است.

روشن است که این مراکز برای انجام امور دیپلماتیک معمولی نیست و این مراکز کارکرد های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی دارند. آمریکایی ها در قالب شرکت های مختلف اقتصادی تلاش کرده اند با تسلط بر شریان اقتصادی عراق محیط امنیتی این کشور اسلامی را تحت  کنترل خود در آوردند و از این طریق بر گلوگاه های حساس و راهبردی عراق مسلط شوند. آنها در سال های اولیه اشغال عراق با استقرار در مراکز اقتصادی به ویژه منابع انرژی و تحمیل قرار داد های مختلف  سعی کرده اند که بر سرنوشت اقتصادی عراق مسلط شوند. در کنار این تحرکات گسترده نظامی، سیاسی  و اقتصادی حضور شرکت های چند ملیتی به ظاهر خصوصی در حوزه امنیت ، مراکز راهبردی عراق از قبیل جاده ها ، فرودگاه، مراکز سیاسی که ماموریت ناامن سازی هدفمند این کشور اسلامی را بر عهده دارند نیز قابل تامل است . این شرکت های به ظاهر خصوصی کشتار غیر نظامیان و شخصیت های مختلف عراقی ، اختلاف افکنی های ناامن ساز را در عراق را به دنبال کرده و میکنند و… هدف آمریکا در عراق وابسته نگه داشتن عراق به خود و ایجاد اختلاف بین عراق و دیگر کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی است که برای تحقق این هدف اقدامات نظامی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی را در دستور کار قرار داده است و این اضلاع نفوذ و سلطه مکمل همدیگر هستند، لذا برای تحقق خواست عمومی ملت عراق و دلسوزان امت اسلامی یعنی اخراج آمریکا در عراق باید در سطوح یاد شده برنامه ریزی و اقدام شود تا عراق عزت مند، مستقل همراه با حفظ تمامیت ارضی و وحدت و انسجام داخلی به حیات خود ادامه دهد. ایران و عراق که اشتراک فراوان تاریخی، فرهنگی، دینی و … دارند با در نظر گرفتن منافع  و مصالح مشترک، امنیت و عزت به هم پیوسته می توانند با همکاری با یکدیگر در حوزه های مختلف به پیشرفت دو کشور در محیط امن به دور از نفوذ و سلطه آمریکا کمک کنند. چنانچه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در دیدار روز سه شنبه خود با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق بر روابط برادرانه دو کشور تأکید نموده و فرمودند: « آنچه در روابط دو جانبه برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است، منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه ای و بهبود شرایط در عراق است … ایران خواهان عراق عزتمند، مستقل و با حفظ تمامیت ارضی و وحدت و انسجام داخلی است». با توجه به این که با دلایل و شواهد تاریخی می توان حضور آمریکا در عراق را باعث فساد، خرابی، ویرانی، ناامنی، جنگ، عقب افتادگی و … در دوره ۱۷ ساله اشغال این کشور و مراحل پس از آن دانست، در این راستا بیان حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) که فرمودند: «ایران در خصوص روابط عراق با آمریکا دخالتی نمی کند، اما انتظار دارد که دوستان عراقی، آمریکا را بشناسند و بدانند که حضور آمریکا در هر کشوری منشا فساد، خرابی و ویرانی است … جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تصمیم دولت، ملت و مجلس عراق برای اخراج آمریکایی ها پیگیری شود، زیرا وجود آنها موجب ناامنی است». معظم له جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی و همراهان را یک نمونه از نتیجه حضور آمریکایی ها برشمرده و عزم جمهوری اسلامی را در ضربه متقابل یادآوری نموده و فرمودند: «آنها میهمان شما را در خانه کشتند و صریحاً به این جنایت اعتراف کردند … جمهوری اسلامی ایران هرگز این موضوع را فراموش نخواهد کرد و قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی ها خواهد زد».

در یک نگاه گذرا به شرایط عراق و در نظر گرفتن اهداف آمریکایی ها در این کشور با تمرکز بر مواضع حکیمانه و نصایح هدایتگر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در دیدار نخست وزیر عراق با معظم له می توان گزاره هایی را استباط نمود که برخی از این گزاره ها عبارتند از:

۱٫      آمریکا با اهدافی چون؛ حفظ منافع بلند مدت خود، تسلط بر منابع انرژی، حفظ رژیم صهیونیستی و مقابله با حرکت های مردمی اسلامی عراق را اشغال کرده است.

۲٫      آمریکایی ها علاوه بر حضور نظامی در عراق تلاش کرده اند بر حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی این کشور تسلط یابند.

۳٫      شکل دهی سفارت خانه وسیع و حضور بیش از ۵۰۰۰ کارمند در عرصه دیپلماتیک در بغداد، ایجاد پایگاه های نظامی، ایجاد مراکز کنترلی تحت عنوان پشتیبانی دیپلماتیک و …. در مناطق مختلف بخشی از حضور سلطه جویانه آمریکا در عراق است.

۴٫       ناامنی ، تخریب، کشتار گسترده، جلوگیری از پیشرفت عراق بخشی از آثار ویرانگر حضور آمریکایی ها در عراق است.

۵٫      آمریکا به معنی واقعی کلمه دشمن ملت و دولت عراق و مخالف عراق مستقل، قوی و حاکمیت مردمی است.

۶٫      ادامه حضور آمریکا در عراق ظرفیت سازی برای ناامنی، ویرانی و مانع تراشی برای استقلال و پیشرفت این کشور اسلامی است.

۷٫      برای ایران اسلامی منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار و بهبود شرایط عراق اهمیت دارد.

۸٫      اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی میان دو ملت ایران و عراق پشتوانه روابط دو جانبه و برادارانه دو کشور است.

۹٫      ادامه حضور آمریکا در عرصه های مختلف سرنوشت عراق برای دو کشور و فراتر از آن کشورها و جوامع دیگر اسلامی تهدید آفرین است.

۱۰٫  عقل، دین و تجربه اقتضا می کند که روابط دو کشور ایران و عراق در همه زمینه ها ارتقاء یابد.

۱۱٫  همکاری گسترده ایران و عراق در عرصه های مختلف به ویژه در جنگ با تروریست های تکفیری داعش نشان دهنده ظرفیت های پایدار دو کشور در همکاری و همگرایی در حوزه های راهبردی و سرنوشت ساز است.

۱۲٫  آمریکا در راس مخالفین تقویت و گسترش روابط ایران و عراق است و نباید از آمریکا ترسید، زیرا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

۱۳٫  ترور جنایت کارانه و به شهادت رساندن سردار سلیمانی و همراهان شهیدش نمادی از شرارت، تهدید آفرینی و ناامن سازی آمریکایی ها است.

۱۴٫  جمهوری اسلامی با تمرکز بر عقلانیت، تدبیر و برنامه های هوشمندانه هرگز موضوع ترور شهید سلیمانی توسط آمریکایی ها را فراموش نخواهد کرد و قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی ها خواهد زد.

۱۵٫  درآمیخته شدن خون شهدای ایرانی و عراقی به ویژه شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در مقابله با اهداف نامشروع آمریکا در عراق نمادی از عزم راسخ دو ملت برای ادامه مسیر عزت آفرین مقابله با نظام سلطه و جریان های آلت دست آنها است.

۱۶٫  خواست عمومی ملت عراق، مجلس آن کشور و بسیاری از دولتمردان عراقی مبنی بر خروج(اخراج) آمریکا از عراق نمادی از فهم و استنباط مردم و مسئولان عراق از فساد، ناامن سازی و تهدیدات آمریکایی ها است.

۱۷٫  همان گونه که نخست وزیر عراق در ملاقات با رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به آن اشاره نمود ارشادات و نصایح رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) کلید حل مشکلات عراق است.

۱۸٫  همانگونه که رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) در رهنمودهای خود اشاره نموده اند آمریکایی ها در عراق و سوریه ماندنی نیستند، آنها بی تردید اخراج خواهند شد.

۱۹٫  همکاری و همگرایی ایران و عراق نقش بسیار مهمی در اخراج آمریکا از عراق و حتی منطقه دارد.

۲۰٫  تلاش برای اخراج هرچه زودترآمریکایی ها از عراق و تبیین ضرورت این اخراج وظیفه ای همگانی است.

۲۱٫  و …

در جمع بندی می توان گفت دو کشور ایران و عراق با برخورداری از اشتراکات فراوان تاریخی، دینی و فرهنگی باید روابط برادرانه خود را ادامه دهند، این روابط دربردارنده منافع، مصالح، امنیت، عزت و اقتدار دو کشور است.

آمریکا به عنوان دشمن دو کشور اقدامات گسترده ای را در جهت تضعیف پیوند ایران و عراق انجام داده است که ترور شهید سلیمانی و همراهانش به عنوان نمادی از جنایت های آمریکا به حساب می آید. ادامه حضور آمریکا در عراق ظرفیت سازی برای فساد، و ویرانی و کشتار بیشتر است. تلاش برای تحقق خواست عمومی ملت عراق و دلسوزان امت اسلامی یعنی اخراج آمریکا در عراق از ضرورت هایی است که همگان نسبت به آن وظیفه دارند. همان گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در ملاقات نخست وزیر عراق با معظم له اشاره نموده اند، جمهوری اسلامی هرگز جنایت آمریکایی ها در ترور و به شهادت رساندن سردار سلیمانی را فراموش نخواهد کرد و قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی ها خواهد زد، تبیین ابعاد جنایات آمریکا علیه دو ملت ایران و عراق و ضرورت اخراج آمریکا در این راستا اهمیت زیادی دارد.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست