شناسه خبر: 18216

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=18216

امام حسین(ع) در کلام علمای دینی اهل سنت
ارادتی به درازای تاریخ
اهل بیت پیامبر (ص) به خصوص امام حسین (ع) از مقام و جایگاه والایی در بین همه مردم دنیا به ویژه اهل سنت برخوردار هستند و به عقیده علمای دینی اهل سنت کردستان، عزاداری برای سیدالشهدا در میان مسلمانان سنی مذهب سابقه‌ای به درازای تاریخ اسلام دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، نهضت امام حسین(ع) از نادرترین رخدادهایی است که تفکر انسان‌ها را به خود معطوف کرده است و در تاریخ اسلام ارزش والایی دارد، عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ است، فرهنگی برخاسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتی را در استحکام ریشه‌ها، رویش شاخه‌ها و رشد بار و برهای آن ایفا کرده است.

اهل بیت پیامبر (ص) به خصوص امام حسین (ع) از مقام و جایگاه والایی در بین همه مردم دنیا به ویژه اهل سنت برخوردار هستند و عزاداری برای سیدالشهدا در میان مسلمانان اهل سنت سابقه‌ای به درازای تاریخ اسلام دارد.

پیامبر (ص) نخستین فردی بود که از شهادت نوه‌اش حسین ابن علی (ع) خبر داد و برای مظلومیت وی اشک ریخت، سنتی که از پیامبر به اهل سنت رسید و عزاداری برای امام حسین(ع) را به عنوان یکی از سنت‌های به یادگار گرفته از پیامبر مکرم اسلام در طول تاریخ حفظ کرده و به شیوه‌های مختلف برگزار و در سوگ نوه پیامبر اشک می‌ریزند.

هرچند پیرامون عزاداری در میان مذاهب اسلامی تفاوت‌هایی وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین مشترکات شیعه و سنی محبت و مودت نسبت به اهل‌بیت رسول خدا (ص) است که برای نشان دادن لزوم علاقه به اهل‌بیت (ع) نزد اهل تسنن می‌توان به شواهد بسیار زیادی اشاره کرد.

مهم‌ترین موضوع که باید بپذیریم این است که امام حسین علیه‌السلام مختص به مذهب خاصی نبوده و متعلق به مکتب اسلام و همه انسان‌هایی است که به دور از همه تعلقات و نگرش‌ها به مکتب اسلام نگاه می‌کنند، از دیرباز تاکنون شاهد ابراز ارادت اهل تسنن به ساحت مقدس امام حسین(ع) برپایی مراسم عزاداری برای آن حضرت هستیم.

علمای دینی به عنوان پرچم‌داران بصیرت‌افزایی و منادیان فکری هر جامعه‌ای همواره مطرح بوده و دیدگاه و نظرات آنان برای مردم آن جامعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

علما در هر جامعه‌ای به عنوان ارکان تأثیرگذار، نقش شریان‌های حیاتی را در جامعه ایفا می‌کنند، هویت زدایی و یا هویت بخشی با تدبیر و درایت علما و اندیشمندان محقق می‌شود.

امام حسین(ع) به مذهب خاصی تعلق ندارد

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه قیام امام حسین(ع) قیام علیه بی‌دادگری و ظلم‌های یزید و مبارزه با ظلم و طاغوت بود، می‌گوید: امام حسین(ع) به مذهب خاصی تعلق ندارد ومتعلق به تمام جهان اسلام است.

فایق رستمی عنوان کرد: این امام همام معلم و اسوه تمام جامعه بشریت است و با قیام عاشورایی خود ضمن احیای دوباره ارزش‌های دینی و قد علم کردن در برابر ظلم و ستم درس آزادگی را به جهانیان داده است.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) به عنوان محبوب در جهان اسلام و حتی در خارج از دایره این دین الهی ارادتمندان زیادی دارد، افزود: ارادت و محبت اهل‌بیت(ع) در میان پیروان اهل‌سنت اگر بیشتر از اهل تشیع نباشد قطعا کمتر از آنها نیست.

وی اضافه کرد: امام حسین(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است وهمه بزرگان و علمای اهل سنت در بحث محبت و ارادت به امام حسین(ع) اجماع نظر دارند.

وی تبعیت از فرمان خدا در ایستادن در برابر ظلم را یکی از مهم‌ترین دلایل امام حسین(ع) در انتخاب مسیر شهادت و خلق حماسه عاشورا عنوان کرد و گفت: کربلا مکان ایثار و فداکاری جان و تقدیم تمام داشته‌ها برای دستیابی به هدف والای نجات ارزش‌های دین و تبعیت از فرمان الهی است.

امام حسین(ع) محور وحدت

امام جمعه موقت سنندج هم در این باره عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین پیام‌های قیام عاشورایی امام حسین(ع) احیای انسانیت و ایستادگی در برابر ظلم است.

ماموستا امین راستی با بیان اینکه نهضت امام حسین(ع) از مصادیق آیات قرآن است، گفت: قیام عاشورایی حسین(ع) و یارانش در حقیقت همان شجره طیبه است که ریشه در اعماق زمین و به طرف آسمان قد کشیده و جهانیان تا روز قیامت از ثمرات آن بهره مند خواهند بود.

به گفته امام جمعه موقت سنندج، انقلاب و مکتب امام حسین(ع) نهضتی است که موجب زنده شدن هویت، آزادی و کرامت در بین بشریت و همه آزادیخواهان جهان اسلام شده است.

وی از امام حسین(ع) به عنوان احیاگر امر به معروف و نهی از منکر نام برد و عنوان کرد: امام حسین(ع) محور وحدت و انسجام جامعه اسلامی است.

وی ارادت اهل سنت به امام حسین را مثال‌زدنی بیان کرد و گفت: ارادت و علاقه اهل سنت به اهل بیت و امام حسین(ع) در طول تاریخ مشهود بوده و این مهم را می‌توان به صورت کامل در کتب، اشعار و مراسماتی که برگزار می‌کنند مشاهده کرد.

ارادت به امام حسین(ع) در دل‌ها موج می‌زند

امام جمعه مریوان هم با تاکید براینکه اهل سنت مودت و ارادت خاصی نسبت به امام حسین(ع) دارند، اظهار کرد: اهل سنت عشق و محبت به امام حسین(ع) و یارانش را در طول تاریخ همواره نشان داده و از زندگی آنان الگو گرفته‌اند.

ماموستا مصطفی شیرزادی عنوان کرد: روزه گرفتن در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی از رسومات بسیار زیبای مردمان این دیار است که به احترام لبان تشنه امام حسین(ع) و اهل بیتش انجام می‌دهند.

وی افزود: ارادت به امام حسین(ع) در بین مسلمانان از شیعه و سنی و حتی سایر ادیان نیز موج می‌زند که البته این اعتقاد قلبی بوده و می‌توان در مراسمات عزاداری امام حسین که با گذشت یک‌هزار و ۴۰۰ سال در جای جای جهان برگزار می‌شود به عینه این مهم را احساس کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست