شناسه خبر: 4397

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4397

ارزشمندترین نعمت روزه‌داری در ماه رمضان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ یوسف رباعی امام‌جمعه موقت اهل سنت بندو در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ماه مبارک رمضان و غنیمت شمردن اوقات آن را متذکر شد و گفت: همیشه و پیوسته از نعمت‌های بیکران و سفره گسترده پروردگار بهره‌مندیم، یکی از بهترین نعمت‌ها و بالاترین بخشش‌ها روزه‌داری ماه پرفضیلت رمضان است. در شان و فضیلت این ماه پیامبر رحمت فرمودند: هر وقت رمضان فرا رسید درهای بهشت گشوده و درهای جهنم بسته و شیاطین و جن به زنجیر بسته می‌شوند.
وی توفیق مهار نفس در این ماه را از سعادت انسان برشمرد و گفت: کسی که آستین همت را کشیده و لجام نفس خویش را مهار نموده، راه بهشت را برای خویش هموار کرده است؛ چراکه راه رسیدن به این هدف را، الله متعال آسان نموده و شیاطین را در غل و زنجیر کرده است.
امام‌جمعه موقت بندو ماه رمضان را بهترین فرصت برای توبه و بازگشت به سمت‌وسوی خداوند دانست و گفت: کسی که در ماه رمضان توبه نکند پس کی توبه می‌کند؟ و کسی که در این ماه دست از گناه نکشد پس کی دست می‌کشد؟ در حدیث از پیامبر اکرم (ص) آمده است که هنگام بالا رفتن به منبر سه بار فرمودند: آمین، اصحاب دلیل آمین را از رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله و سلم جویا شدند فرمودند: جبریل آمد و گفت کسی که ماه رمضان را درک کند و گناهانش بخشیده نشوند وارد جهنم می‌شود پس خداوند او را از رحمتش دور کند. جبرئیل گفت بگو آمین، گفت آمین.
وی خطاب به نمازگزاران یادآور شد: ای مؤمنان اگر خواهان بخشش گناهان هستید پس رمضان را دریابید که: «من صام رمضان ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه» و اگر خواهان تضاعف حسنات هستید باز هم شما را به روزه سفارش می‌کنم. پیامبر رحمت در حدیث قدسی فرمودند: تمامی اعمال ابن آدم حسناتش مضاعف می‌شود و هر نیکی به ده برابر تا هفت‌صد برابر می‌رسد به‌جز روزه، چون روزه برای من است و من پاداش روزه‌اش را می‌دهم.
وی یادآور شد: آسان‌ترین روزه ترک نمودن خوراک و آشامیدنی است ولی روزه‌دار بر حق کسی است که اعضاء و جوارح بدنش از گناه روزه بدارد و زبانش از دروغ و تهمت و ناسزا و شکمش از غذا و آب و شرمگاهش از زنا روزه باشد.
شیخ یوسف رباعی افزود: روزه‌دار واقعی اگر صحبتی کرد و یا سخنی شنید سعی می‌کند حریم روزه‌اش شکسته نشود.
وی بزرگان دین را نمونه و اسوه در رفتار و کردار بیان کرد و گفت: شافعی رحمه الله در شبانه‌روز رمضان دو بار قرآن ختم می‌نمودند و امام بخاری رحمه الله در شبانه‌روز رمضان یک‌بار، چون ماه رمضان ماه قرآن است.
وی روزه‌داران را به صدقه و انفاق توصیه کرد و خاطرنشان کرد: صدقه و انفاق در این ماه تأکید شده است و حتی کمترین صدقه را نباید ناچیز و کوچک شمرد، شاید همین صدقه ناچیز نجات‌بخش ما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست