شیخ حسن جاسمی امام جمعه موقت اهل سنت شهر چاه مبارک:
از بارزترین قضات، در زمان خلفای ثلاثه ‌و بعد از آن، امیرالمؤمنین بودند
آن حضرت از آل و اهل بیت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و از پنج تن اهل عبا و همسر بهترین زن عالم حضرت فاطمه و داماد پیامبر اسلام صلی علیه و آله بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ حسن جاسمی امام جمعه موقت اهل سنت شهر چاه مبارک، به مناسبت سالروز شهادت حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام، در مصاحبه با خبرنگار دفتر پیرامون شخصیت حضرت علی علیه السلام به صحبت پرداختند.
وی گفت: حضرت علی علیه السلام اولین جوان مسلمان و پرورش یافته مکتب رسالت و خانه ای که در آن وحی نازل می شد بودند. ‌در جوانی و بزرگسالی ‌هم رکاب پیامبر(ص)‌ بوده و در تمام صحنه های نبرد مسلمانان با مشرکان در صف مقدم جبهه نبرد بودند.
شیخ حسن جاسمی حضرت علی علیه السلام را شجاع و دلیر دانست و ادامه داد: دشمنان اسلام از هیبت و شوکت ایشان ترس و واهمه داشتند. ایشان مدافع رسالت بودند. همچنین حضرت علی، ساده و دور از تجملات دنیوی زندگی می کرد. و دلبسته به مال و منال دنیا نبودند.
امام جمعه موقت شهر چاه مبارک خاطر نشان کرد: مشهور است گفتار آن حضرت که می فرمودند: «ای دنیا! شما را سه طلاقه دادم». و روزی غلام ایشان در روز عید دید که آن حضرت نان خشک می خوردند. به آن حضرت گفت: روز عید و نان خشک می خورید؟ حضرت گفتند: امروز روز عید، ‌فردا روز عید و روزی‌ که انسان در آن مرتکب گناه نشود آن روز عید است.
وی سپس به بیان فضائل امام علی علیه السلام پرداخت و گفت: یکی از فضائل مهم حضرت علی، کاتب وحی بودند. وقتی که وحی بر حضرت محمد نازل می شد آن حضرت عبارات و کلمات وحی را به تحریر در می آوردند.
شیخ حسن جاسمی افزود: از دیگر فضایل حضرت علیه السلام این بود که آیاتی از قرآن، در فضیلت ایشان نازل می شد. به ویژه آیه طهارت «إِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ أَهلَ البَیتِ وَیُطَهِّرَکُم تَطهیرًا». آن حضرت از آل و اهل بیت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و از پنج تن اهل عبا و همسر بهترین زن عالم حضرت فاطمه و داماد پیامبر اسلام صلی علیه و آله بودند.
امام جمعه موقت شهر چاه مبارک گفت: حضرت علی علیه السلام از فقها وعلمای صدر اسلام بودند. از بارزترین قضات آن زمان در زمان خلفای ثلاثه ‌و بعد از آن، امیرالمؤمنین با تمام معنا بودند.

فهرست