عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه:
از برخورد قاطع، شجاعانه و حکیمانه مقام معظم رهبری خطاب به رئیس جمهور آمریکا تشکر می‌کنم
خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۳/۲۴ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-آیه ۲۲ سورۀ زمر ۲- حدیثی از رسول‌الله (ص) ۳-چند یادآوری» اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۲۴ خرداد ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در ابتدای سخنان به انواع امراض انسان‌ها اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن کریم امراض انسان‌ها را به دو مرض قلب و جسم تقسیم نموده است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه دراین‌باره افزود: امروزه اگر به جامعه بنگریم هم امراض قلبی و هم امراض جسمی، زیاد است؛ اما برای مرض جسم هزاران کارشناس و دکتر و کارخانه داروسازی وجود دارند و شبکه‌های بهداشت و درمان ده‌ها کارمند و کارشناس و دکتر استخدام نموده‌اند، مع‌الوصف روزبه‌روز امراض بیرونی بیشتر می‌شوند اما برای تداوی آنها پزشک و داروخانه و افراد متخصصی وجود ندارند.

خطیب جمعه پاوه به تاریخ گذشته و سلف اشاره نمود و گفت: اگر صفحات تاریخ را مرور کنیم در گذشته مساجد و مدارس علوم‌دینی و علما و عرفای ما در تداوی امراض درونی انسان‌ها مؤثر بوده‌اند، مردم در مسجد به سخنان ماموستایان گوش داده‌اند، با مردان صالح و اهل عرفان و متخصصان دین‌باور نشست‌وبرخاست داشته‌اند و با ذکر و تسبیح و عبادت صادقانه کمتر به مرض درونی دچار شده‌اند.

امام‌جمعۀ پاوه با بیان اینکه معلمان روحی که قبلاً علما و عرفا بوده‌اند، از رسالت خود تا حدی کوتاه آمده و از سوی ناکسان روزگار روز و شب دشنام می‌شنوند، خاطرنشان کرد: در این عصر مساجد و مدارس ضعیف شده و مدیران معنوی رسالت خود را کما هوالحق ادا نمی‌کنند.

ماموستا دکتر قادری در ادامه به کم شدن جرائم در ماه مبارک رمضان امسال اشاره کرد و گفت: در ماه رمضان امسال به نسبت سایر ماه‌ها آمار جرم تقریباً نصف شده بود که این مهم قطعاً نتیجه نمازهای جمعه و تراویح و احیای شب‌های قدر و روزه ماه مبارک رمضان بوده است و معنایش این است اگر در هر عصری مربیان اخلاق و مردان مخلص قدم بردارند و مردم هم به آن‌ها گوش فرا دهند، برای امراض درونی نیز تداوی وجود دارد.

خطیب جمعۀ پاوه در ادامه به ترجمۀ آیۀ ۲۲ سورۀ مبارکۀ زمر «فَوَیْلٌ لِلْقَاسِیَهِ قُلُوبُهُمْ مِنْ ذِکْرِ اللَّهِ أُولَئِکَ فِی ضَلَالٍ مُبِینٍ» اشاره کرد و گفت: در این آیه خداوند از کسانی که در درون مریض و به فکر تداوی خود نیستند، ناراحت و به آنان هشدار می‌دهد اگر به فکر درمان درد درون خود نباشند، در نزد پروردگار به عذابی سخت مبتلا خواهند شد.

امام‌جمعه پاوه گفت: رسول گرامی اسلام (ص) که خود بزرگ‌ترین مربی و پزشک تداوی درون انسان‌ها بوده است، وقتی بعضی از جوانان اصحاب که تا حدود به مرض قلب مبتلا بودند به نزدش آمدند، به‌محض آنکه دست مبارکشان را به سر سینه آنها گذاشته‌ و برای آنها دعا فرمود، هیچگاه فکر گناه هم به دل آنان خطور نکرد؛ اما امروزه آن دست و آن مربی وجود ندارد و یا خیلی کم است و اگر هم باشد مراجعین قلیل‌اند و مردم عصر ما خود را عاقل‌تر از ملا و شیخ و مدرس و مربی قرآن می‌دانند و می‌گویند من با آنان هیچ تفاوتی ندارم” انا رجل و هو رجل”

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه سخنان خود به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند: «إذا دخل النور القلب، انفسح وانشرح و انفتح «قالوا فما علامه ذلک یا رسول الله؟ قال:» الإنابه إلى دار الخلود، والتجافی عن دار الغرور، والاستعداد للموت » وقتی نور ایمان به قلب وارد شود آن نور به کل اعضای بدن سرایت می‌کند و صاحب آن آگاهانه قدم برمی‌دارد. عرض کردند قربان علائم آن نور چیست؟ حضرت فرمودند: صاحب نور ایمان، از خدا می خواهد که در قیامت و در آن دنیا سربلند باشد. خود را تسلیم دنیای مغرور نکند؛ و از مرگ هم غافل نباشد.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به ۴ نکته که قلب انسان‌ها را سیاه می‌کنند اشاره نمود و گفت: گناه بسیار، سخن گفتن زیاد، قهقهه و بسیار خندیدن و زیاد خوردن از صفاتی هستند که انسان را دچار قساوت قلب و او را از مسجد و دین و هم‌نشینی با مردان صالح دور می‌کنند.

وی سپس داروی قساوت قلب را هم برابر آموزه‌های قرآن و سنت و کلمات بزرگان دین معرفی کرد و گفت: کثرت ذکر خداوند، احسان و صدقه کردن، سفره حلال و زیارت قبور به صورت اگاهانه؛ داروی مرض قلب یا امراض درونی  هستند.

ماموستا دکتر قادری در ادامه گفت: اگر زیارت قبور واقعی باشد در ردیف ذکر خداوند و خواندن قرآن است. پیامبر عزیز ما وقتی به قبرستان بقیع می‌رفتند به اهل قبور می‌فرمودند: سلام خداوند بر شما باد اهل قبور. ما هم عن‌قریب به شما خواهیم پیوست.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به ۵ داروی مرض قلب که عارف خداشناس ابراهیم خواص آن‌ها را معرفی کرده است اشاره نمود و گفت: این عارف و استاد امراض درونی؛ قرائت قرآن، نماز شب، تضرع و زاری به‌وقت نماز صبح، مجالسه با صلحا و سفرۀ حلال را پنج داروی امراض قلوب معرفی که انجام آن‌ها می‌تواند در کاهش آلام دردهای درونی ما مؤثر باشند.

امام‌جمعه پاوه در بخش دیگری از خطبه‌های نماز  به طرح ملی کنترل فشارخون افراد ۳۰ سال به بالا اشاره کرد و گفت: فشارخون بالا مشکلی است که امروز جامعه ما را گرفتار کرده است؛ دوستان ما در شبکه بهداشت زحمت‌کشیده و تا ۱۵ تیرماه جاری در خدمت مردم هستند و افرادی را که دچار فشارخون بالا هستند را شناسایی و به مراکز درمانی معرفی می‌کنند تا نسبت به تداوی آن‌ها اقدام شود؛ لذا ضمن درخواست از مردم شریف منطقه برای همراهی و همکاری در این طرح، از دوستان شبکه بهداشت و درمان شهرستان پاوه سپاسگزاریم

ماموستا دکتر قادری در ادامه به لزوم حفظ جنگل و منابع طبیعی اشاره نمود و گفت: امسال خداوند نعمت بسیاری به مملکت و اورامانات خصوصاً پاوه ارزانی فرموده است وضع جنگل و مرتع هم بسیار خوب است؛ از همه شما می‌خواهم در حفظ جنگل و محیط‌زیست که متعلق به  خودمان است کوشا و با اقدامات نادرست سبب آتش‌سوزی جنگل نشویم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه تصریح کرد: خصوصاً دوستان ما در پاسگاه های نظامی باید بیشتر هوشیار باشند چرا که ما در سال‌های گذشته در اطراف پاسگاه ‌ها شاهد بیشترین آتش‌سوزی بودیم. این طبیعت برای ما شخصیت و فرهنگ و غناست، لذا باید در حفظ آن کوشا باشیم.

ایشان افزودند: خداوند در قرآن کریم طبیعت را یکی از علائم قدرت و عظمت خود معرفی فرموده و تأکید نموده آن را حفظ کنیم و در اهمیت طبیعت و منابع طبیعی پیامبر اسلام (ص) هم می‌فرمایند: اگر قیامت آمد و شما نهالی در دست داشتید آن را بکارید. چون مرتع و جنگل برای بشر نعمت اند و حفظ این نعمت تکلیف و ضروری است . قرآن کریم در سورۀ الرحمن می فرماید: «والنجم والشجر یسجدان» یعنی درختان کوچک و گیاهان و درختان بزرگ در برابر خالق خود در خضوع و در خدمت مردم اند؛ پس این خادمان بی توقع را برای خود حفظ کنید.

امام‌جمعه پاوه ضمن تشکر از کارمندان منابع طبیعی شهرستان پاوه گفت: بنده تأکید زیادی برجذب نیرو در اداره منابع طبیعی داشتم گویا امسال مدیرکل محترم منابع طبیعی استان کرمانشاه عده‌ای را برای این کار استخدام نموده‌اند که در جنگلها حضور داشته باشند و در هرکجا مشکلی رخ داد آن را برطرف نموده و به جنگل‌ها و منابع طبیعی خدمت کنند که از ایشان هم متشکریم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در بخش پایانی خطبه‌ها به تهدیدات و تحریکات و چراغ سبر آمریکا در خاورمیانه و خلیج‌فارس اشاره کرد و این حضور ظالمانه را به صلاح منطقه ندانست و گفت: این‌همه تهدید بی‌نتیجه نیست، درواقع مملکت ما در حال جنگ است. محمد بن سلمان سعودی که عنصری خطرناک و صد درصد نیروی امریکاست تا جنگی در خلیج‌فارس به پات نکند کوتاه نخواهد آمد.

ماموستا دکتر قادری به سفر نخست‌وزیر ژاپن آقای شینزو آبه به کشورمان اشاره کرد و گفت: بعد از ۴۰ سال نخست‌وزیر ژاپن به ایران آمد برای آنکه شاید جنگ دیگری رخ ندهد، نظر به این امر به قصد صلح آمده است، حضور ایشان جای تقدیر است.

امام‌جمعه پاوه از دو جهت به سفر نخست‌وزیر ژاپن پرداخت و خاطرنشان کرد: اول اینکه آقای آبه هنوز زخم‌های بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی توسط امریکا بر تن ملت کشورش مانده است و کشور ژاپن از امریکا ضربات زیادی خورده است، نباید رابط آمریکا می شد و دوم اینکه ما می‌دانیم این امریکا و رئیس فعلی آن فقط به دنبال مصالح خود است و سعودی و امارات و ژاپن و ایران برایش مهم نیست.

وی آمریکا را قابل اعتماد ندانست و گفت: با توجه به اینکه آمریکا به خلیج‌فارس لشکرکشی نموده و می‌خواهد قطر و سعودی و امارات و عمان را روبروی ایران قرار دهد، قطعاً هدفش صلح نیست چرا که لشکرکشی و صلح دو مقوله جدا هستند؛ و اعزام آقای آبه حیله ای بیش نیست و نباید تواضع آمریکا ما را فریب دهد؛ صائب تبریزی فرموده است:

 

ز تعظیم و تواضع‌های خصم ایمن مشو صائب

کمر خم کردن صیاد آفت‌هاست مرغان را

چون شود دشمن ملایم احتیاط از کف مده

مکرها در پرده دارد آب زیرکاه را

 

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه ضمن حمایت قاطع از مواضع رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه هیچ انسان عاقلی راضی به جنگ نیست، اما تسلیم ذلیلانه هم دور از اخلاق دینی ماست؛ لذا از برخورد قاطع، شجاعانه و حکیمانه مقام معظم رهبری در دیدار نخست وزیرژاپن و خطاب به رئیس جمهور امریکا تقدیر و تشکر می‌کنم؛ ما نه تابع ظلمیم و نه ذلت می‌پذیریم.

ماموستا دکتر قادری در پایان خطبه‌ها با بیان اینکه ملت ایران و خاورمیانه تحمل جنگ دیگری را ندارند؛ گفت: آمریکا به دنبال دوشیدن اعراب و فروش اسلحه های خود است؛ آنان کارشان این است کارخانه اسلحه فروشی‌شان گرم باشد و ما را هم بترسانند. این برخوردها در گذشته تجربه شده است. مَنْ جَرَّبَ المجرَّب یَنْحَلْ بِهِ النَّدامَه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست