يادداشت تحليلي؛
از جنایات جنگی صدام در بمباران شیمیایی سردشت تا تهاجم بیولوژیک حکام سعودی علیه مسلمانان مظلوم یمن؛
يادداشتي به قلم دكتر عباسعلي فرزندي پژوهشگر مسائل سياسي به مناسبت سالروز بمباران شيميايي سردشت توسط رژيم بعث عراق و روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی و ارتباط آن با بمباران بيولوژيكي مردم مظلوم يمن توسط رژيم آل سعود.

۸ تیرماه به دلیل بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط رژیم بعثی عراق روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی نام گرفته است.

رژیم بعثی عراق در جنگ تحمیلی علیه ایران اسلامی بسیاری از اقدامات غیرانسانی را مرتکب شد که استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی یکی از آن اقدامات جنایت بار بود. اگرچه ارتش بعثی از همان روزهای آغازین جنگ از سلاح شیمیایی از نوع تاول زا استفاده کرد، اما در سال دوم جنگ که مقارن با عملیات های پی در پی رزمندگان اسلام بود، حملات شیمیایی رژیم بعثی گسترش یافت.

در سال ۶۱ و همزمان با عملیات والفجر مقدماتی مناطق غرب و جنوب کشور بمباران شیمیایی توسط رژیم بعثی اوج گرفت و این تهاجم در سال ۶۲ همه مناطق غربی، میانی و جنوب کشور را در بر گرفت و بر اثر این حملات وحشیانه و غیرانسانی، صدها نفر شهید و هزاران نفر مصدوم شدند.

در این سال، سلاح های شیمیایی، تعداد زیادی از اهالی غیرنظامی در مناطق غربی را مصدوم و نابینا کرد.

با شدت گرفتن عملیات­های تهاجمی رزمندگان اسلام علیه تجاوز رژیم بعثی اقدامات ضدانسانی ارتش بعثی در استفاده از سلاح های شیمیایی در حدی گسترش یافت که مناطق غیرنظامی و شهرهای مسکونی را در بر گرفت که بمباران شیمیایی سردشت از جمله آنها است که صدها شهید و مجروح و مصدوم شیمیای برجای گذاشت.

این تهاجم غیر انسانی که به وسیله هواپیماهای بمب افکن عراق با بمب های شیمیایی در روزهای هفتم و هشتم تیرماه ۶۶ به نقاط پرازدحام و متراکم جمعیتی شهر سردشت انجام شد زنان، کودکان و مردم غیرنظامی و بی­گناه این شهر و اطراف آن آماج گازهای دهشتناک و کشنده شیمیایی قرار گرفتند.

حملات شیمیایی رژیم بعثی علیه ایران منجر به شهادت ده ها هزار نفر و بیش از یکصد هزار نفر مصدوم و مجروح شد که بسیاری از آنها هنوز از عوارض و بیماری های ناشی از آن رنج می برند و بعد از گذشت ده ها سال از پایان جنگ خبر شهادت آن عزیزان در گوشه و کنار کشور به گوش می رسد و برخی از مردم غیور، متدین و میهن دوست سردشت همچنان با آثار و پی­آمدهای این بمباران دست به گریبان هستند.

با مروری بر جنایات رژیم بعثی در جنگ تحمیلی ۸ ساله علیه ملت ایران به ویژه استفاده آن رژیم از سلاح های شیمیایی و میکروبی علیه غیرنظامیان یادآوری این نکته اهمیت دارد که در طول  ۸ سال جنگ تحمیلی قدرت‌های مادی دنیا هر نوع حمایت را از صدام انجام دادند و نقض حقوق بین الملل از سوی رژیم بعثی صورت می­گرفت که از سلاح شیمیایی و میکروبی استفاده می کرد، اما حامیان رژیم بعثی در جنگ در نقض حقوق بین الملل بیش از صدام در این جنایات مقصر بوده اند که رژیم بعثی را به این گونه سلاح های ممنوعه مجهز می کردند و تأسف بارتر اینکه رسانه های غربی که دولت های آنها تأمین کننده این سلاح ها بودند حاضر نشدند واقعیت های دردناک این جنایات را افشا کنند.

وسعت کاربرد سلاح های شیمیایی از سوی رژیم بعثی اگر چه مسئولان سازمان ملل را برآن داشت تا با وجود بی­تفاوتی ها نسبت به اعزام کارشناسان به مناطق آلوده به مواد شیمیایی اقدام کنند و این کارشناسان کاربرد گازهای شیمیایی توسط صدام را تأیید کنند، اما در آن دوران از اعلام رسمی اقدام رژیم بعثی طفره رفته و با کلی­گویی به تشویق صدام بر ادامه این جنایات می پرداختند؛ زیرا منابع تأمین کننده تسلیحات شیمیایی برای رژیم بعثی به طور عمده انگلستان و آلمان غربی بودند و آمریکا نیز در این راستا نقش آفرینی می­کرد.

امروزه نیز آمریکا جدیدترین و خطرناک ترین روش تولید، انباشت و کاربرد مواد شیمیایی را در اختیار دارد و آمریکا کشوری است که با فریب افکار عمومی تلاش می­کند دیگران را عامل نقض حقوق بین الملل معرفی کند، در حالی که خود زیان­بارترین بمب ها و مواد شیمیایی را تولید و در جهان منتشر می­کند.

از وحشیانه­ترین و غیرانسانی­ترین جنایات صدام، استفاده از سلاح های شیمیایی بود که رزمندگان و غیرنظامیان به ویژه کودکان و زنان و به صورت اختصاصی، مردم سردشت را آماج گازهای کشنده شیمیایی قرار داد.

در حادثه ای که حدود ۸ هزار نفر از جمعیت ۱۲ هزار نفری آن زمان شهر سردشت را مصدوم کرد که هنوز بسیاری از آنها از عوارض شدید ناشی از آن رنج می برند، درد این مردم را همگان درک می کنند، اما درد آنها را رزمندگانی بیشتر درک می کنند که خود سال هاست با عوارض ناشی از جراحت های شیمیایی دست و پنجه نرم می­کنند و می توان گفت رزمندگان صدمه دیده از سلاح های شیمیایی و اعصاب و روان از مظلوم ترین رزمندگانی هستند که قربانی سلاح های شیمیایی آمریکایی و اروپایی شده­اند که امروزه نیز برای حقوق بشر رجزخوانی می­کنند و تاریخ هرگز نباید رشادت­های رزمندگان به ویژه مصدومین شیمیایی دفاع مقدس را فراموش کند؛ زیرا هر لحظه از تاریخ دفاع مقدس تاکنون و آینده برای ما درس مردانگی، مقاومت و ایثار و عزت آفرینی دارد.

همچنین بزرگداشت قربانیان سلاح های شیمیایی ضرورتی است که همگان باید نسبت به آن اقدام کنند و گرفتن حقوق قربانیان سلاح های شیمیایی از حامیان صدام به ویژه آمریکایی ها، در رأس این ضرورت قرار دارد و عجیب است که غربی هایی که چنین جنایاتی را مرتکب شده اند، در بحث برجام با حالت طلب­کارانه از ایران اسلامی که خود قربانی سلاح­های شیمیایی است می خواهند که فعالیت هسته ای نداشته باشد، همین غربی‌هایی که سلاح­های ممنوعه خود را در اختیار حکام سعودی قرار می دهند که مردم مظلوم و مسلمان یمن را آماج بمب های خود قرار دهند.

دنیا فراموش نمی کند که سکوت مجامع بین المللی و حمایت دولت های غربی از صدام در بکارگیری سلاح‌های شیمیایی علیه رزمندگان اسلام منجر به اقدام جنایت­کارانه او علیه مردم بی دفاع سردشت شد و حمله صدام به سردشت، مقدمه­ای برای تهاجم رژیم بعثی به حلبچه شد که هزاران نفر را به بدترین شرایط به کام مرگ کشاند و آثار زیان بار آن تا نسل ها باقی است.

امروزه نیز بر اساس نظر کارشناسان شیوع گسترده بیماری های مختلف که در یمن هر روز قربانیان جدیدی می‌گیرد نتیجه بکارگیری سلاح های میکروبی توسط حکام آل سعود علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن است و به گونه­ای که ترور بیولوژیکی مردم یمن به عنوان ابزار هدفمند در خدمت منافع مشترک حکام سعودی و سران جنایتکار آمریکا بکار گرفته می شود.

در یک نگاه کلی باید گفت:

  1. بمباران شیمیایی سردشت مریکایی در هفتم تیرماه ۶۶ یکی از اقدامات جنایت­کارانه صدام است که بیش از صد شهید و هزاران مصدوم بر جای گذاشت و آثار و تبعات آن همچنان مصدومان را رنج می دهد.
  2. صدام این جنایت تاریخی را با حمایت قدرت های مادی غرب با محوریت آمریکا مرتکب شد.
  3. قدرت های مادی غربی از جمله آمریکا که با فریب افکار عمومی مدعی جلوگیری از سلاح های شیمیایی میکروبی هستند، خود سردمدار تولید، انباشت و انتشار این سلاح ها هستند.
  4. بزرگداشت قربانیان سلاح های شیمیایی و افشای چهره واقعی مرتکبان اصلی این جنایات از ضرورت های همیشگی و همگانی است.
  5. نماد نقش­آفرینی غربی­ها با محوریت آمریکا در شکل­دهی جنایات جنگی و استفاده از سلاح­های شیمیایی و میکروبی را می توان در حمایت آنها از حکام سعودی در تهاجم علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن مشاهده کرد.
  6. از جنایات جنگی صدام به ویژه بمباران شیمیایی مردم دین­مدار و میهن دوست سردشت گرفته تا قربانیان بمب های شیمیایی در حلبچه و تبعات ناشی از اقدامات جنایات جنگی حکام آل سعود علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن ناشی از دشمنی نظام سلطه با محوریت آمریکا علیه مسلمانان و امت اسلامی است که همواره باید ابعاد آن واکاوی و افشا شود.
  7. و …

در همین راستا می توان گفت شناخت همه جانبه اهداف، سیاست ها، روش ها و… دشمنان برای تحقق خواسته‌های غیرانسانی و غیرحقوقی شان، امری ضروری و بدیهی است، از این رو، بر عموم امت اسلامی و به ویژه ملت مؤمن، بصیر و انقلابی ایران اسلامی است با شناخت بیش از پیش دشمن، آمادگی خود را حفظ کرده و بر دلسوزان انقلاب اسلامی به ویژه علماء، نخبگان و صاحبنظران است تا با تبیین و تشریح دقیق و همه جانبه اهداف و خواسته های دشمنان نقشه های آنان را نقش بر آب نموده و عزت و اقتدار ایران اسلامی را بیش از پیش تضمین و تثبیت کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست