امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي:
از نگاه اهل سنت امام رضا(ع) از اولیاء خداوند بوده و دارای شخصیت بلند علمی و عرفانی هستند
مولوي سید احمد عبداللهی گفت: علامه مفتی محمد تقی عثمانی از علمای برجسته اهل سنت، در خاطرات خود پس از زیارت مرقد امام رضا(ع)، از ایشان به عنوان یک محدث بزرگ یاد می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت  کشور از خراسان، مولوی سید احمد عبداللهی امام جمعه اهل سنت اسدیه خراسان جنوبی در خطبه های این هفته نمازجمعه، کسب روزی حلال را از تاکیدات دین اسلام برشمرد و آموختن دانش، حرفه و شغل را باعث پیشرفت جوانان در جامعه بیان کرد.

مولوی عبداللهی پس از تلاوت آیه: «هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِی مَنَاکِبِهَا وَکُلُوا مِن رِّزْقِهِ» (ملک/۱۵)، پیرامون کسب روزی حلال اظهار داشت: دین مقدس اسلام هم در آیات و هم در روایات به کار و فعالیت و کسب روزی حلال سفارش و امر نموده است و از تنبلی، بیکاری و بی تفاوت بودن نسبت به زندگی به ویژه سوال نمودن و گدایی، افراد را برحذر داشته است.

جوان مسلمان زمانی می تواند حرف برای گفتن داشته باشد که اهل کار، هنر و دانش باشد و حداقل در یکی از زمینه‌های علوم دینی و روز، تجارت یا تولید فعالیت داشته باشد و از دسترنج خود ارتزاق کند. پیامبر ﷺ فرمودند: بهترین روزی آن است که فرد از دسترنج خود ارتزاق کند.

ایشان در ادامه با بیان اینکه درآمد حاصل از قاچاق کالا، ثروتی آنی و باد آورده است بر لزوم فعالیت در مشاغل پایدار تاکید نموده و عنوان داشت: قاچاق کالا چه به صورت ورود کالا و چه به صورت خروج کالا از کشور باشد و باعث درآمدزایی در مدت زمانی کوتاه شود، پایدار و ماندگار نخواهد بود و شغل به حساب نمی‌آید و آثار مخربی بر اقتصاد جامعه خواهد گذاشت و افراد نباید به خاطر منافع شخصی، به اقتصاد کشور آسیب بزنند. بنابراین افراد باید در شغل های پایدار فعالیت نموده و کسب روزی حلال نمایند.

امام جمعه اسدیه در ادامه به کار و فعالیت در زندگی انبیاء اشاره نموده و بیان داشت: خداوند برای حضرت داوود که نبی بود، آهن را نرم کرد «وَأَلَنَّا لَهُ الْحَدِید»(سبأ/۱۰). حضرت داوود بعد از رسیدگی به امور مسلمین با فعالیت و کار، زره و لباس جنگی درست می‌کرد و مخارج خود و خانواده را تأمین می‌کرد «وَعَلَّمْنَاهُ صَنْعَهَ لَبُوس»(انبیاء/۸۰). انبیاء مشاغلی مانند آهنگری، نجاری، چوپانی و خیاطی داشتند که رضایت الله هم در همین است که بنده مومن حرفه‌ای داشته باشد، چنانچه در حدیث آمده است: «إنَّ اللّهَ یُحِبُّ العَبدَ المؤمنَ المُحْتَرِف» خداوند آن بنده ای را که دارای حرفه ای است را دوست می دارد. پیامبر ﷺ فرمودند: اگر یکی از شما ریسمان اش را بردارد و برود و بر دوش خود هیزم بیاورد و بفروشد، برایش از اینکه از مردم سوال کند خیلی بهتر است.

مدیر مدرسه علمیه خدیجه الکبری اسدیه تصریح کرد: دین مقدس اسلام دین رکود و جمود نیست و بعد از ایمان و فرایض دینی، تأمین نفقه خانواده و کسب روزی حلال فرض قرار داده شده است. اسلام نمی‌خواهد استعداد انسانها ضایع شود، بلکه خواهان شکوفایی استعدادهاست و به همین دلیل است که انسان را از اموری که استعدادش را ضایع می‌کند و او را به تباهی می کشاند و باعث می‌شود عنصری مضر برای جامعه باشد، منع می کند.

ایشان در بخشی دیگر از سخنانشان به جایگاه امام رضا(ع) در نزد اهل سنت اشاره نموده و عنوان داشت: امام رضا در میان اهل سنت جایگاه بالایی دارند و دارای شخصیت بلند علمی و عرفانی هستند و از اولیاء خداوند هستند. علامه مفتی محمدتقی عثمانی از علمای برجسته اهل سنت، در خاطرات خود پس از زیارت مرقد امام رضا(ع)، از ایشان به عنوان یک محدث بزرگ یاد می کند.

مولوی عبداللهی در بخش پایانی سخنان خود، بر استفاده از خدمات فنی و حرفه ای تاکید کرد و گفت: سازمان فنی و حرفه ای خدمات و آموزش های مفیدی را به عموم مردم ارائه می دهد که جوانان مخصوصا باید از این آموزش ها استفاده نموده و حرفه ای را یاد بگیرند.

ایشان به بخشودگی های مالیاتی اشاره نموده و عنوان داشت: افراد آسیب دیده از کرونا و مشاغل تولیدی، از بخشودگی های سازمان امور مالیاتی استفاده نمایند و شهرداری ها باید درآمد حاصل از مالیات را در جهت عمران، آبادانی و رفاه افراد جامعه هزینه نمایند.

فهرست