شناسه خبر: 81748

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=81748

استکبارستیزی، وحدت، ضرورت ها و بایدها؛(۵)
قدرت های سلطه گر و مستکبران عالم با ثروت مادی، خودبرتربینی، غفلت از قدرت نامحدود الهی و ظرفیت بالای امت اسلامی درصدد تضعیف روحیه ی استکبارستیزی و سیطره بر مسلمانان هستند و جهان اسلام می بایست با هوشمندی و اتحاد در مقابل اهداف استکباری و توسعه طلبانه دشمنان ایستادگی کنند.

تقارن روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و هفته وحدت در سال جاری فرصتی فراهم می آورد که موضوع محوری استکبارستیزی به عنوان یکی از محوری ترین آموزه های اسلام ناب و گفتمان انقلاب اسلامی واکاوی شود.

در واقع گرامیداشت ۱۳ آبان به عنوان نماد استکبارستیزی ملت ایران و اتحاد و همبستگی مسلمانان جهان هر دو نیاز امروز ایران اسلامی برای وحدت و اتحاد بیش از پیش ملت ایران و امت اسلامی در راه مقابله با استکبار جهانی است.

اتحاد، وحدت و استکبارستیزی در شرایطی که سران استکبار و ایادی آن ها با روش های گوناگون اعم از سازش با رژیم صهیونیستی، توهین به مقدسات، اختلاف افکنی میان امت اسلام به جنگ با مقدسات برخاسته و با وحدت امت اسلامی مقابله می کنند بسیار بااهمیت و ضروری تر است.

بزرگداشت هفته وحدت در عمل به معنای مقابله با استکبار است که این مهم از مبانی نظام جمهوری اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی و برگرفته از سنت و سیره نبوی است وهفته وحدت امسال فرصت ویژه ای برای اتحاد و انسجام مسلمانان در راستای تحقق اهداف متعالی امت اسلام در مقابل جبهه استکبار فراهم شده است، وحدت نسبی ایجاد شده در میان مسلمانان در دهه های اخیر باعث استیصال و سردرگمی جبهه ی استکبار و شیطانی به ویژه آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و سردمدار استکبار جهانی شده است، به گونه ای که بسیاری از صاحبنظران بین المللی با اشاره به ناتوانی آمریکا در حل و فصل مشکلات داخلی و بین المللی معتقدند که افول قدرت آمریکا در ابعاد گوناگون شروع شده است و حتی خود آمریکایی ها به این مسئله اعتراف دارند و اغلب کارشناسان و صاحبنظران آمریکایی معتقدند ریاست جمهوری ترامپ روند افول قدرت آمریکا را تسریع کرده و وضعیت آمریکابه لحاظ قدرت با چالش های جدی روبرو شده است، این وضعیت به نوعی متاثر از اقدامات امت اسلامی با محوریت ایران اسلامی در مبارزه با استکبار است.

ایران اسلامی در چهار دهه پرچالش اما افتخارآمیز با تمسک به آموزه های اسلامی مقابله با ظلم و مبارزه با استکبار در مواضع مختلف و مقاطع گوناگون را در دستور کار خود قرار داد، به گونه ای که نقش موثر ایران اسلامی و کشورها و جریان های همسوی ایران ضربه بزرگی به اهداف آمریکا زد و شرایط را حتی در محیط داخلی آمریکا علیه سران آمریکا شکل داد و موجب نارضایتی عمومی مردم آمریکا شد و این نارضایتی پس از بوش که دو جنگ مستقیم را در منطقه مرکزی جهان اسلام به راه انداخته بود منجر به انتخاب اوباما با شعار ضدجنگ شد. این روند نارضایتی نقد جنگ حتی در دوره ترامپ ماجراجو ادامه یافت و مخالفت با جنگ های بی پایان یکی از شعارهای اصلی او بود، اما چهار سال ریاست جمهوری ترامپ نیز روند افول آمریکا را شدت بخشید.

در واقع مقاومت امت اسلامی در مقابل زیاده خواهی آمریکا و استکبارستیزی مسلمانان با پرچمداری رهبر حکیم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) و مجاهدت بزرگمردان جبهه مقاومت اسلامی با فرماندهی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نه تنها باعث شکست آمریکا در عراق و غرب آسیا شد، بلکه ثبات محیط ملی آمریکا را دچار تزلزل کرد، صاحبنظران معتقدند اگر ترامپ در انتخابات امسال دوباره رای بیاورد، این روند افول سرعت می گیرد و پیروزی بایدن هم به معنای شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران به عنوان محور مقاومت و پرچمدار استکبارستیزی است.

حقیقت این است که انقلاب اسلامی که معادلات قدرت های مادی جهان و جبهه استکبار به ویژه در منطقه راهبردی غرب آسیا به هم ریخته و سران نظام سلطه را با استیصال روبرو کرده است از ابتدا بر اساس ماهیت ذاتی خود که برگرفته از قرآن و سنت نبوی بود، عمل کرده است.

اندیشه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در تعامل و مخالفت با نظام سلطه و استکبار جهانی است و متاثر از این اندیشه ملت ایران استکبارستیزی را در شعارهایی چون نه شرقی و نه غربی، مرگ بر آمریکا، نه سازش، نه تسلیم و… به جهانیان اعلام و با برنامه های گوناگونی و در زمینه های متعدد پیاده کرده است  این سیاست ها و برنامه ها دست آوردهایی چون: ‌ایجاد اتحاد و وحدت در بین امت اسلامی، بیداری اسلامی در عرصه های مختلف، ایجاد و تقویت جبهه مقاومت و… داشته است.

استکبارستیزی از مفاهیم و آموزه­های قرآنی است که انقلاب اسلامی در عصر کنونی آن را زنده کرد، از مشخصه های باور اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) وارد کردن واژه ها و مفاهیم قرآنی و اسلامی در ادبیات سیاسی بود که از مهم­ترین آن­ها واژه استکبار و استکبار­ستیزی است. امام خمینی (ره) از آغاز نهضت اسلامی با بنیان نهادن سیاست استکبار­ستیزی، آمریکا را به عنوان راس استکبار جهانی نشانه گرفت و ملت ایران نه تنها در توصیف، ویژگی­های استکبار جهانی را برشمرد، بلکه با آگاهی، بصیرت و شجاعت تمام آمریکا را به عنوان راس استکبار هدف قرار داد. امام خمینی(ره) همه بدبختی­های ملت ایران و مسلمانان را از آمریکا دانست و با صراحت آن را شیطان بزرگ نامید و فرمود هرچه فریاد دارید سر آمریکا بکشید. ملت ایران نیز با پیروی از رهنمودها و هدایتگری های امام خمینی(ره) استکبارستیزی را به عنوان آموزه­ای الهی مورد توجه قرار داد و در این راه سازش ناپذیری را پیشه خود کرد و بر تداوم و همیشگی بودن مبارزه با استکبار پای فشرد و آن را به عنوان تکلیف قلمداد نمود. ملت ایران همچنین شیوه تهاجمی را علیه استکبار برگزید و با تمام قوا استکبار­ستیزی را ادامه داد. ملت ایران با تمرکز بر اتحاد، در بیش از چهار دهه استکبار ستیزی را ادامه داده و در این مبارزه تجربه کرده است که روحیه استکبار ستیزی و سلطه ناپذیری رمز موفقیت امت اسلامی در مبارزه با دشمنان است.

جمهوری اسلامی به عنوان نظام برخاسته از انقلاب اسلامی در عرصه های مختلفی دست آورد­های بزرگی را در زمینه استکبارستیزی برای امت اسلامی داشته است. در عرصه ی تربیت انسان های ظلم ستیز و استکبارستیز، جمهوری اسلامی با تربیت نسلی آگاه به وضعیت جهان اسلام و نظام سلطه توانسته است در حوزه نظری استکبار را با ویژگی هایش بشناسد و بشناساند، اهداف مستکبران را بشناسد و برنامه ها و توطئه­های سران استکبار را رصد کند و در مقابل اهداف نامشروع جبهه استکبار بایستد. انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در حوزه­ی اندیشه­ای، فکری و مبنایی و در حوزه ی عملی تلاش کرده است اتحاد امت اسلامی را شکل دهد. مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و مقابله با نظام سلطه و جبهه استکبار جهانی یکی از مصادیق این مقاومت است که با شکل گیری حزب الله لبنان، حماس فلسطین و دیگر گروه های مقاومت در دهه اول و دیگر گروه های اسلامی در  دهه های بعد در عراق، یمن و… عرصه را بر استکبار جهانی و صهونیسم بین الملل تنگ کردنه اند، به گونه ای که رژیم صهیونیستی به عنوان نماینده استکبار در قلب جهان اسلام که با شعار نیل تا فرات  به ملت های مسلمان منطقه فشار وارد می کرد، امروزه با مقاومت  و جهاد ملت فلسطین و دیگر مجموعه های محور مقاومت در سرزمین های اشغالی نیز با چالش های گوناگونی رو به رو است. ایران اسلامی همواره تلاش کرده است با آگاهی بخشی، هوشیار سازی، حق خواهی، وحدت صفوف مبارزان، مبارزه با سلطه و استکبار، همگانی کردن مبارزه و صبر و پایداری مبارزان  در راه مبارزه موضوع مهم استکبار ستیزی  را دنبال کند . جمهوری اسلامی با حفظ اصول ارزشی اسلام و اعتقاد به همگانی کردن مبارزه با استکبار در بیش از چهار دهه در جهت گسترش جبهه ضد ظلم و استکبار تلاش کرده است، هم چنین نظام مقدس جمهوری اسلامی  با تمرکز بر این مهم که مبارزه  با استکبار نیازمند استقامت و پایداری است تلاش کرده است جوهره مقاومت و پایداری را در ملت ایران و دیگر مسلمانان در مقابل جبهه استکبار تقویت کند و برای تقویت مقاومت و استمرار مقابله با نظام استکبار شناخت فرهنگ و دینی  و تعمیق آن، صیانت از هویت اسلامی، تقویت اتحاد، خنثی سازی تبلیغات فریبنده دشمنان را همواره در برنامه های خود مورد توجه قرارداده است. ملت ایران با بهره گیری از تجربه بیش از چهار دهه دریافته است که مبارزه با سلطه و استکبار ستیزی که نماد آن را می توان در شعار مستمر مرگ بر آمریکا مشاهده کرد ، اما سلطه ستیزی را باید در رفتار هوشمندانه با نظام سلطه و مستکبران عالم به نمایش گذاشت. بر این اساس  این ملت در حوزه های مختلف فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی، اقتصادی که به مبارزه با استکبار پرداخته و الگوی موفق و مناسبی را در این زمینه در اختیار دیگر ملت ها قرارداده است .

با پیروزی انقلاب مرحله اول استکبارستیزی ملت ایران با موفقیت به پایان رسید و ثمره نهضت ضداستکباری این ملت به برقراری نظام مستقل جمهوری اسلامی انجامید، اما به دلیل تداوم توطئه ها و ظلم های آمریکا به عنوان راس استکبار علیه ملت ایران و نقش آفرینی سفارت آمریکا در طرح ریزی ها و اقدامات سلطه جویانه علیه ملت ایران آن مرکز و لانه توطئه و جاسوسی با حرکت دانشجویان مسلمان و انقلابی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ تصرف شد و اوج حرکت ضداستکباری ملت ایران به تصویر کشیده شد.

با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران، شکست دیگری بر راس استکبار تحمیل شد که به تعبیر زیبای امام خمینی(ره) انقلاب بزرگتر از انقلاب اول از آن یاد شد. ملت ایران دومین موفقیت خود در مقابله با استکبار را تجربه کرد. این اقدام انقلابی ضمن شتاب بخشیدن به حرکت استکبارستیز ملت ایران نتایج و دستاوردهای مهمی برای ایران اسلامی، امت اسلامی و جهان اسلام به ارمغان آورد که برخی از این دستاوردها عبارتند از: ۱- زمینه دفع خطر گروه های سیاسی بی هویت و تفرقه افکن از جامعه اسلامی فراهم شد. ۲- گروه های سیاسی مدعی مبارزه با دشمنان رسوا شدند. ۳- زمینه های لازم برای وحدت نیروهای وفادار به انقلاب و انسجام اجتماعی فراهم شد. ۴- مبارزه ضداستکباری ملت ایران در یک روند تکاملی و دائمی قرار گرفت. ۵- نظام سلطه و سران استکبار جهانی تحقیر شدند و ابهت اسطوره ای قدرت آمریکا شکسته شد. ۶- ایران و انقلاب اسلامی در مرکز توجهات بین المللی قرار گرفت. ۷- ظرفیت استکبارستیزی جوامع اسلامی با الگوگیری از ملت ایران آشکار شد. ۸- استکبار به عنوان عامل اساسی مشکلات جوامع اسلامی و آمریکا مظهر عینی استکبار معرفی شد. ۹- مبارزه با رژیم صهیونیستی به معنای مبارزه با استکبار قلمداد شد. ۱۰- قدرت های استکباری با تداوم استکبارستیزی تحقیر شدند. ۱۱- مقاومت و ایستادگی در مقابل ستمگران و مستکبران مورد توجه جوامع اسلامی قرار گرفت. ۱۲- اتحاد و همبستگی ملت های مسلمان در مقابل مستکبران تقویت شد. ۱۳- بیداری و اراده ملت ها در مقابله با استکبار شکل گرفت و تداوم یافت. ۱۴- ملت ایران به عنوان احیاگر استکبارستیزی و تداوم بخش آن مورد توجه جوامع اسلامی و آزادی خواهان عالم قرار گرفت.

در واقع اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ۵۸ که نماد تقابل حق و باطل، نماد مقاومت و پایداری ملت ایران در مقابل استکبار، روز رساندن پیام انقلاب اسلامی به گوش جهانیان، زادروز انقلاب دوم، نماد استکبارستیزی ملت ایران و… بود، تحقیر آمریکا، جلب توجه ملت های مظلوم به انقلاب اسلامی و اوج گیری مبارزه ضداستکباری ملت را نمایش گذاشت.

بر این اساس ۱۳ آبان به عنوان نماد استکبارستیزی همواه باید مورد توجه باشد، اما در سال جاری علاوه بر تقارن آن با هفته وحدت باید توجه داشت به دلیل اینکه ۱- منازعه ملت ایران با استکبار روند تصاعدی داشته است ۲- نظام استکباری با محوریت آمریکا با تلاش هدفمند در مقابله با ایران اسلامی در همه ی عرصه ها فشار حداکثری را علیه ملت ایران دنبال می کند. ۳- آمریکایی ها به عنوان سران و نمادهای استکبار برای تغییر در باورها، سناریوهای پیچیده ای را طراحی و دنبال می کنند. ۴- سران استکبار توهین و هتاکی نسبت به مقدسات اسلامی را در دستور کار قرار داده اند. ۵- برخی دولت های عربی متاثر از سران استکبار راه سازش با رژیم صهیونیستی را در پیش گرفته اند. ۶- آمریکایی ها با ترور و به شهادت رساندن پرچمدار مقابله با استکبار و تروریسم، شهید آسمانی سلیمانی به دنبال مرعوب کردن جریان مقاومت و مجاهدان استکبارستیز هستند. و ۷- ….

توجه به ماهیت، ویژگی ها و آثار و برکات ۱۳ آبان به عنوان نماد استکبارستیزی اهمیت بیشتری دارد، در شرایطی که سران استکبار جهانی در صف واحد و با تاکید بر مشترکات خود و کنار گذاشتن اختلافات مقابل دنیای اسلام ایستاده و تلاش می کنند مسلمانان را به خود مشغول نمایند، امت اسلامی نیز با بهره گیری از ظرفیت های زیاد وحدت آفرین با تاکید بر مشترکات و کنارگذاشتن اختلافات جزیی باید در جبهه ی واحد ضداستکباری در مقابل جبهه استکبار ایستادگی کنند و…

در واقع این موضوع می تواند محوری مهم برای وحدت بیش از پیش امت اسلامی باشد، هچنان که وحدت و اتحاد خود ظرفیتی بی بدیل و غیرقابل جایگزین برای استکبارستیزی و مقابله با اهداف نامشروع دشمنان است.

استکبارستیزی همچنین می تواند مانع تفرقه بین امت اسلامی شود و هدایتگران افکار عمومی می بایست با تمرکز بر اهداف نامشروع سران استکبار، امت اسلامی را نسبت به اهداف شوم آن ها آگاه نموده و با تقویت اتحاد، صفوف استکبارستیزی را مستحکم کنند.

حقیقت این است که قدرت های سلطه گر و مستکبران عالم با ثروت مادی، خودبرتربینی، غفلت از قدرت نامحدود الهی و ظرفیت بالای امت اسلامی درصدد تضعیف روحیه ی استکبارستیزی و سیطره بر مسلمانان هستند و جهان اسلام می بایست با هوشمندی و اتحاد در مقابل اهداف استکباری و توسعه طلبانه دشمنان ایستادگی کنند.

توجه به نکاتی چون: ریشه دار بودن استکبارستیزی در آموزه های اسلام و گفتمان انقلاب اسلامی، استکبارستیزی عامل محوری تقویت و اقتدار امت اسلامی، مبارزه دائمی با استکبار به عنوان رمز موفقیت مسلمانان در مقابل دشمنان، نیرو گرفتن و تقویت انگیزه مسلمانان در جریان استکبارستیزی، تضمین عزت و افتخار مسلمانان با تمرکز بر سیاست و راهبرد استکبارستیزی و… ضرورت و کارآمدی استکبارستیزی را بیش از پیش مورد تاکید قرار می دهد.

در این راستا برخورد تهاجمی با استکبار، تحقیر و شکستن ابهت دروغین و پوشالی آن ها، اتحاد و همبستگی، عزم قاطع و راسخ، بیداری و هوشیاری مومنانه، تبعیت از رهبری صالح و … از ضرورت هاست.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست