امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي:
اسراف از بزرگترین گناهانی است که گریبانگیر انسان می شود
مولوي سيد احمد عبدالهي گفت: خداوند در قرآن كريم می‌فرماید، بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید زیرا خدا اسراف کنندگان را دوست ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از خراسان، مولوی سید احمد عبدالهی در خطبه های این هفته نماز جمعه اهل سنت اسدیه خراسان جنوبی، با بیان اینکه همه نعمت ها از جانب خداست، بر لزوم «استفاده صحیح از نعمت های الهی» و پرهیز از «اسراف» تاکید نمود.

مولوی سید احمد عبداللهی در جمع نمازگزاران مسجد جامع اسدیه، پس از تلاوت آیه:«وَالَّذِینَ إِذَا أَنفَقُوا لَمْ یُسْرِفُوا وَلَمْ یَقْتُرُوا وَکَانَ بَیْنَ ذَٰلِکَ قَوَامًا»(فرقان/۶۷) ، اظهار داشت: خداوند را به خاطر نعمت های بی حد و انتهایش شکرگذاریم، تمام نعمت هایی که در اختیار انسان است از جانب پروردگار است «وَ مَا بِکُم مِّن نِّعْمَهٍ فَمِنَ اللَّهِ»(نحل/۵۳)، انسان باید از نعمت هایی که خداوند به او ارزانی داشته به طور صحیح و درست استفاده کند.

ایشان افزود: خداوند وقتی نعمتی را به بنده عنایت می کند، انسان در استفاده از نعمت ها به هر روشی که بخواهد، آزاد نیست. انسان مسلمان اگر چه «تکوینا» آزاد آفریده شده است اما «تشریعا» آزاد نیست و پای بند یک سری مقررات و قوانین دینی است.

امام جمعه اسدیه بیان داشت: خداوند پیرامون صفات عبادالرحمان می فرماید: «وَالَّذِینَ إِذَا أَنفَقُوا لَمْ یُسْرِفُوا وَلَمْ یَقْتُرُوا» کسانی که انفاق می کنند و حتی در انفاق و خرج کردنشان «اسراف و اقتار» نمی کنند، بلکه مسیر اعتدال را بر می گزینند. خداوند در آیه ای دیگر اسراف کنندگان و تبذیر کنندگان را برادران شیاطین معرفی می کند «إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُوا إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ»(اسراء/۲۷).

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه با اشاره به اینکه صرفه جویی مختص یک مکان خاص نیست، گفت: اسراف نکردن تنها منحصر به منزل شخصی نیست و تفاوتی نمی کند صرفه جویی در کجا باشد بلکه هنر صرفه جویی این است که در اماکن عمومی، مساجد، پارک ها و محل های بین راهی اسراف نکنیم.

ایشان در ادامه تصریح کرد: بسیاری از مردم باور ندارند که اسراف هم یک گناه است بلکه آن را یک عمل غیر اخلاقی می‌دانند، در حالی که خداوند می‌فرماید: «کُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لَا یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ»(اعراف/۳۱) بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید زیرا خدا اسراف کنندگان را دوست ندارد. «لا تسرفوا» نهی است که خداوند منع کرده است مانند «لا تقتلوا انفسکم» و «لا تقربوا الزنا» ، خداوند از همه این اعمال نهی کرده است و گناه محسوب می شود. پیامبر (ص) فرمود، بدترین ظرفی که انسان آن را پر می کند شکم انسان است، چند لقمه ای کافی است که قامت انسان راست و استوار باشد و اگر انسان چاره ای ندارد جز اینکه زیاد بخورد پس سه چیز را رعایت کند، یک سوم معده را برای غذا، یک سوم را برای آب و یک سوم را برای تنفس در نظر بگیرد.

مولوی عبداللهی در پایان با اشاره به فصل گرما و افزایش مصارف خانگی، اظهار داشت: باید در استفاده از انرژی ها و به خصوص مصرف برق صرفه جویی کنیم چرا که قطعی برق موجب اختلال و قطعی آب، مخابرات و گاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست