امام جمعه اهل سنت بیجار:
اسلام برای تمام جوانب زندگی بشریت برنامه و قانون دارد
امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: دین مقدس اسلام برای تمام جوانب زندگی بشریت برنامه و قانون دارد.

به گزارش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا لقمان محمدیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع بیجار به موضوع سلامت جسم انسان از دیدگاه قرآن و احادیث نبوی پرداخت و اظهار کرد: دین مقدس اسلام برای تمام جوانب زندگی بشریت برنامه و قانون دارد و یکی از آنها موضوع سلامت جسم انسان است.

وی خاطرنشان کرد: خداوند سبحان بعد از معرفی خود و بیان توحید در قرآن کریم به بیان استقرار زمین و آرامش انسان در آن و بنای آسمان و عظمت خود و نعمت‌هایش می‌پردازد و به دنبال آن به انسان یادآوری می‌کند که شکل و شمایل انسان را به بهترین شیوه و زیبا ترین تصویر خلق نموده است.

امام جمعه اهل سنت بیجار عنوان کرد: در قرآن کریم ۶۷ بار موضوع سلامت جسم انسان و مواظبت از این ودیعه الهی بیان شده است به حقیقت تلاش برای سلامتی جسم انسان خیلی لازم است تا انسان بتواند عبادت و دستورهای الهی را نیز انجام دهد و خداوند انجام بیشتر احکام را شرط سلامتی جسم قرار داده است.

به گفته ماموستا محمدیان، به راستی اسلام خیلی به سلامتی جسم انسان توجه کرده است که نظافت و پاکی و پاکیزگی در طول تاریخ اسلام بر تمام تمدن های غیر اسلامی سبقت گرفته است و پیامبر در حدیثی فرموده است پاکیزگی نصفی از ایمان است.

وی در ادامه با گزارشی از آمار وضعیت سلامت کشور تصریح کرد: بیشتر امراض فشار خون بالا و انواع سرطان‌ها است و متاسفانه هزینه درمان بعضی از بیماری‌ها بیشتر از سرمایه خود و خانواده آنهاست که متحمل می‌شوند و امروز فشار خون سومین قاتل انسان‌ها در جهان است و شاید از مواد مخدر هم خطرناک‌تر باشد و با چندین توصیه در مورد مصرف غذا های پر چرب و شور و آدامس‌هایی که حاوی مواد الکلی است.

امام جمعه اهل سنت بیجار با تاکید براینکه همه ما باید از سلامتی وجودی خود که خداوند به عنوان ودیعه گرانبها در اختیار مان قرار داده است مواظبت کنیم، عنوان کرد: خداوند تبارک و تعالی در این باره فرموده است «خودتان را به دست خودتان به هلاکت نرسانید بلکه به بهترین وجه از زندگی استفاده کنید» از این رو انسان باید حق نفس و بدن خود را به طور کامل و صحیح ادا کند.

ماموستا محمدیان در ادامه افزود: امام شافعی(ره) فرموده است علم دو نوع است، علم الادیان و علم الابدان یعنی فراگیری علم دین و احکام الهی و علم سلامت جسم و روان هر دو اساس و نیاز جامعه هستند و خداوند در سوره مبارکه مائده آیه ۳۰ بعد از اتمام نعمت دین مومنین را از خوردن گوشت حیوانات حرام مانند خوک و… بر حذر داشته است و بیان این موضوع نشان از اهمیت سلامت  تغذیه انسان از دیدگاه اسلام است.

امام جمعه اهل سنت بیجار با تاکید براینکه بهداشت و سلامتی در اسلام و توجه به آن بسیار حائز اهمیت است، اذعان داشت: خداوند پاکی و پاکیزگی را دوست دارد و با دستور شستن اعضای بدن در وضو گرفتن و دستور غسل و شستن جسم خود به پاکی و پاکیزگی دستور داده است.

وی با بیان اینکه پیامبر مکرم اسلام هم در بهداشت فردی مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان را موجب رضایت خداوند عنوان فرموده است،  گفت:  پیامبر اسلام همواره بر بهداشت لباس و سر و صورت و اصلاح مو و نظافت تاکید فرموده است.

امام جمعه اهل سنت بیجار اذعان داشت: در بحث بهداشت محیط که خداوند در داستان قوم سبا که آن شهر را طیبه معرفی نموده و نعمت‌های فراوان به آنها ارزانی داشته است از این رو ما هم باید از محیط زیست خود مواظبت کنیم تا دچار آسیب و بیماری‌ها نشویم.

ماموستا محمدیان اذعان داشت: خداوند در ۲۵۰ آیه در قرآن کریم در مورد تغذیه انسان بحث کرده است که انسان باید به غذایش توجه و از اسراف و زیاده روی دوری و دنبال رزق حلال باشد.

وی با بیان اینکه اسراف که موجب خشم خداوند می‌شود، گفت: پیامبر اسلام در حدیثی فرموده است انسان هیچ ظرفی را بدتر از شکمش پر نکرده است.

ماموستا محمدیان در بخش دیگری از خطبه‌ها با اشاره به سوم خرداد ماه که مصادف است با آزادی خرمشهر در سال ۶۱ توسط مجاهدین مقاومت اسلامی، گفت: این روز نام‌گذاری این روز نماد شکست حکومت صدام و خواسته‌های دشمنان ایران اسلامی است.

وی در ادامه با تسلیت ایام شهادت حضرت علی)ع(افزود: شهادت آن حضرت توسط خوارج در ماه رمضان موجب تاسف و تالم و حزن مسلمانان شده است.

امام جمعه اهل سنت بیجار به برکات شب‌های قدر و ماه مبارک رمضان هم پرداخت و گفت: مسلمانان باید از فیض و برکت شب‌های قدر استفاده کنند و با شب‌ زنده‌داری و عبادت ثواب کثیر را در این ماه ازآن خود گردانند.

ماموستا محمدیان در ادامه به فتوا و نظر شورای افتای استان فطریه امسال در استان براساس فقه امام شافعی گریزی زد و گفت: هر نفر در ماه رمضان امسال ۶ هزار تومان و فدیه هم سه هزار تومان تعیین شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست