مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور
اسلام به طور صریح با مسئله بدبینی و بدگمانی برخورد کرده است
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: اسلام به طور صریح با مسئله بدبینی و بدگمانی برخورد کرده و مسلمانان را از این خصلت نکوهیده برحذر داشته و به حسن ظن راهنمایی و تشویق می‌کند.

به گزارش دبیرخانه شورای مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، حجت‌الاسلام منتظری در سلسله کلاس‌های معرفتی و اخلاق ویژه کارکنان مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با حضور نماینده ولی فقیه در استان کردستان، مدیر ، معاونین، مسئولین و کارکنان مرکز بزرگ اسلامی برگزار شد، در خصوص فضیلت حسن ظن و تاثیرات آن در رشد و تعالی جامعه اظهار کرد: حسن ظن در معنای اصطلاحی یعنی نیک پنداری درباره خداوند و افعال و کردار انسان‌ها و در معنای لغوی به معنی مثبت‌نگری و خوش‌بینی است که در روایات اسلامی به حسن ظن تعبیر می‌شود.
وی با تاکید براینکه گمان نیک نسبت به اعضای خانواده، برادر دینی و جامعه از جمله فضایلی است که در دین مبین اسلام و قرآن کریم به آن تاکید شده است، خاطرنشان کرد: حسن ظن زمینه‌ساز ارتقای اعتماد در روابط بین فردی می‌شود.
به گفته وی، از ارکان مهم در روابط حسنه اجتماعی و امنیت کامل را در پرتو خوش‌بینی حاصل می‌شود.
وی به روایتی از حضرت علی(علیه السلام) در این رابطه اشاره کرد و گفت: آن حضرت می‌فرماید«اعمال برادر دینی‌ات را بر نیکوترین وجه تفسیر و توجیه کن، مگر این که دلیلی بر خلاف آن قائم شود و هرگز نسبت به سخنی که از برادر مسلمانت صادر شده گمان بد مبر تا هنگامی که می توانی برای آن توجیهی مناسب و راه صحیح داشته باشی.»
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور تصریح کرد : اسلام به طور صریح با مسئله بدبینی و بدگمانی برخورد کرده و مسلمانان را از این خصلت نکوهیده برحذر داشته و به حسن ظن راهنمایی و تشویق می‌کند.
به گفته وی، آسان‌گیری، رهایی از گناه، خو گرفتن با دیگران، سلامتی دین، آرامش دل، گره‌گشایی، کامروایی، کاهش اندوه، جلب محبت و نهایتا بهشت از آثار و ثمرات حسن ظن است.
وی با بیان اینکه آخرین ره‌آورد و دستاورد گمان نیک دستیابی به بهشت جاودان الهی است، گفت: بهشتی که آرزوی هر انسانی است و بنا به فرموده امیرالمومنین (علیه السلام) هر کس گمانش نیکو باشد بر بهشت، دست می‌یابد.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور حسن ظن به خداوند متعال، حسن ظن نسبت به بندگان خدا و حسن ظن به عالم هستی را از اقسام حسن ظن برشمرد و عنوان کرد: خداوند حکیم و دانای علی الاطلاق است بنابراین سوء ظن به خدا نسبت دادن جهل است به اوست، خوش بینان، نظام جهان را نظام احسن و همه هستی را در جای خویش نیکو می‌بینند و نظام خلقت را عبث و بیهوده نمی‌دانند.
حجت‌الاسلام منتظری حسن ظن به بندگان خداوند را برای ابقا جامعه و پیشگیری از هرج و مرج ضروری دانست و گفت :وجود حسن ظن در بین افراد در هر جامعه‌ای موجب برچیده شدن بسیاری از نابسامانی‌ها، شایعه سازی‌ها، قضاوت‌های عجولانه و بی مورد، اخبار مشکوک، دروغ و… و غیره خواهد شد.
وی اولین گام برای داشتن حسن ظن و مثبت اندیشی را احترام به خود برشمرد و افزود: هرچه شناخت انسان نسبت به خودش بیشتر باشد، روحیه مثبت‌اندیشی در وی تقویت می‌شود از این رو در وهله اول باید نسبت به خود احساس خوبی داشته باشیم و نقاط مثبت هر چیزی را در زندگی خود ببینیم و مکرر تمرین کنیم.
وی بر تقویت صفات مثبت در انسان تاکید کرد و گفت: باید لیستی از افکار منفی که ما را آزار می‌دهد احصا کنیم و هر بار که افکار منفی ما را احاطه می‌کند مثبت‌ها را جایگزین و در مراودات و مکالمات روزانه از کلمات مثبت استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست