اصرار حکام سعودی در ادامه جنایات علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن
تهاجم نظامی عربستان به یمن و تشکیل ائتلاف عربی ضدیمنی به علت باور غلط حکام آل­سعود به نقش و تاثیر تجهیزات و فن­آوری روز جهان در پیروزی جنگ بود که آنان را وارد باتلاق یمن کرد.

جنگ تمام عیار و ویرانگری که حکام عربستان از ششم فروردین ۱۳۹۴ علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن به راه انداختند. هرچند ویرانگری های گسترده در سطح تاسیسات زیربنایی، منازل، مدارس و بیمارستان ها و کشتار انسان های بی دفاع یمن بجاگذاشته، اما پیامدها و نتایج مثبتی نیز برای نیروهای مردمی انصارالله و حامیانش به دنبال داشته است، زیرا اکنون  مشاهده می­شود که نیروهای انصارالله و متحدانش از حالت تدافعی وارد حالت تهاجمی شده اند. در طول یک سال و نیم گذشته که جبهه­ی مقاومت مردمی یمن از حالت تدافعی وارد حالت تهاجمی شده، در اولین فاز، تهاجم را با موشک آغاز کرد، در فاز دوم، وارد مرحله پهبادی شد و در فاز سوم که بسیار  مهمتر از مراحل قبلی است، بر پدافند هوایی متمرکز شد که این مرحله سبب می شود تا آسمان یمن دیگر همانند گذشته آسیب پذیر نباشد که متجاوزان هر زمانی که بخواهند به حریم آن تجاوز کنند.

تهاجم نظامی عربستان به یمن و تشکیل ائتلاف عربی ضدیمنی به علت باور غلط حکام آل­سعود به نقش و تاثیر تجهیزات و فن­آوری روز جهان در پیروزی جنگ بود که آنان را وارد باتلاق یمن کرد. کشورهای عرب مشارکت­کننده در ائتلاف ضدیمن که دارای ارتش­های تجملاتی بودند فقط اقدام به حضور نیروی هوایی و دریایی خود کردند. کشور مصر هم که سابقه شکست سخت در جنگ با انصارالله یمن را داشته، به هیچ وجه اقدام به واگذاری یگان­های خود نکرد؛ بنابراین، روند شکست­های چند سال گذشته جنگ یمن هیمنه ظاهری حکام سعودی در عربستان را شکست. از طرفی تحقیرهای آمریکا و فرصت­طلبی رژیم صهیونیستی وضعیت آل­سعود را دچار بحرانی کرده است که خاندان ملک سلمان نیازمند حیاتی به کسب موفقیت نظامی یا سیاسی به هر طریق و هزینه ممکن هستند. از نگاه دیگر جمع مستکبران، استعمارگران و اشغالگران در این جنگ همه تلاش ها و اظهارنظرهای خود را متوجه استمراربخشیدن به فرصت هر چه بیشتر غارت سرمایه­های نفتی آل­سعود کرده­اند.

واقعیت این است که بحران یمن همچنان دچار دوگانگی رفتار و ناتوانی تصمیم­گیری حکام آل سعود و فتنه­انگیزی آمریکا و رژیم اشغالگر فلسطین و بعضی از کشورهای استعمارگر اروپایی است. تحولات صحنه نظامی یمن و موفقیت­های جبهه مقاومت مردمی انصارالله در داخل و خارج یمن در نگاه اول بیانگر تاثیرگذاری بر حکام عربستان و ایجاد روزنه امیدی به­منظور پایان دادن به جنگ تحمیلی علیه یمن است؛ اما باید گفت که چنین روزنه امیدی دیده نمی­شود و اگر حکام عربستان نیز بخواهند از باتلاق نظامی یمن خارج شوند، آمریکا و رژیم اشغالگر فلسطین نخواهند گذاشت این جنگ در چنین شرایطی به پایان برسد. بنابراین انتشار گزارش­های تحلیلی رسانه­های مختلف مبنی بر پایان جنگ در یمن واقعیت عینی ندارد و حکام عربستان ضمن دوشیده شدن اقتصادی، مسئولیت سواری دادن سیاسی به سران آمریکا و مسئولان رژیم اشغالگر قدس را به­عهده گرفته­اند. در همین راستا حکام آل سعود برای به­تاخیرانداختن آشکارشدن افتضاح سیاسی خود در مدیریت مسائل عربی منطقه­ای و بین­المللی، چاره ای جز تبعیت از اولیای طاغوت به سرکردگی آمریکا و رژیم اشغالگر فلسطین ندارند و مجبور به ادامه همراهی در این مسیر ضد اسلامی- انسانی در تبعیت و همراهی با اربابان خود هستند.

از طرفی حکام جنایتکار امارات در بحران یمن دو نقش متفاوت ایفا می­کنند: ۱- نقشی مستقل که به دنبال اشغال مناطق اقتصادی و بندرهای استان­های جنوبی برای کسب تراز اقتصادی برتر بین کشورهای عربی جنوبی خلیج فارس و منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا هستند. ۲- نقش دیگر آنها مشارکت در ائتلاف عربی ضد یمن است تا با حمایت از احزاب و قبایل هوادار یمنی، خود را برای رسیدن به قدرت اقتصادی آماده کنند. در این راستا اماراتی­ها برای انجام اقدامات اعتمادساز، اکثر مقرها و موقعیت­های اشغالی خود در استان «عدن» را تخلیه­کردند و تحویل­دولت عربستان دادند. در این راستا حکام عربستان سعی دارند چالش ایجادشده توسط امارات را به­گونه ای مدیریت کنند که بهانه برای مشروعیت حمله مزدوران ائتلاف عربستان به یمن را حفظ کنند.

هم­چنین مذاکرت صلح یمن که در کش و قوس اهمال کاری نماینده سازمان ملل قرار گرفته بود، پس از موفقیت های اخیر جبهه مقاومت انصارالله در هدف قرار دادن مناطق حیاتی در عمق خاک عربستان، رها شد و با اعلام رسمی انصارالله درباره قطع حملات پهبادی و موشکی به امید رسیدن به آتش بس از طرف حکام سعودی، و آزادی یک طرفه صدها اسیر، همچنان رها شده است و امیدی به از سرگیری رایزنی مذاکرات صلح نیست.

خبر مهمی که در اواخر شهریور ماه حکام سعودی را غافلگیر کرد، این بود که تاسیسات نفتی مهم عربستان در استان های «بقیق و خریص» متعلق به شرکت بزرگ آرامکو آتش گرفت.

حکام سعودی طبق معمول با کم اهمیت جلوه دادن این حملات، سعی کردند از انتشار جزئیات مربوط به خسارت های این حمله خود داری کنند. این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح یمن، از بزرگ ترین عملیات پهبادی یمن در عمق خاک عربستان خبر داد که طی آن تاسیسات نفتی آرامکو هدف قرار گرفته است. پس از این حملات به تاسیسات نفتی آرامکو بود که طرح ابتکاری صلح انصارالله از سوی «مهدی المشاط» مطرح شد. «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن، ابتکار صلحی را اعلام کرد و از همه طرف های درگیر در جنگ خواست تا با جدیت وارد مذاکراتی جدی و واقعی شوند که به آشتی ملی همه جانبه منجر می شود و هیچ یک از طرف ها را مستثنی نمی کند. همچنین المشاط از توقف حمله به اراضی سعودی با پهباد و موشک و همه اشکال حمله خبر داد و گفت: »منتظر پاسخ مشابه یا بهتر از آن در اعلام مشابه توقف همه اشکال حمله و بمباران به خاک خود هستیم و حق پاسخ را برای خودمان در صورت عدم پاسخ مثبت به این طرح محفوظ می دانیم» بسیاری از صاحب­نظران مطرح کرده­اند که: «هدف از ابتکار مهدی المشاط، دادن فرصت مناسب به عربستان سعودی برای خروج آبرومندانه از تنگنایی است که در آن گرفتار شده است. این ابتکار به صورت یکجانبه از طرف انصارالله برای آتش بس ارائه شده و توقع این است که سران سعودی به این ابتکار پاسخ مثبت دهند، پاسخی که به پایان تجاوزگری و رفع محاصره منجر شود.»

اما باید این نکته مهم را در نظر داشت که اولین بار نیست که مسئولان مردمی یمن از سعودی ها می خواهند بمباران را متوقف و محاصره را لغو کنند؛ اما تفاوت درخواست کنونی با دوره های قبل این است که انصارالله از موضع قدرت و در عین حال از موضع عزتمندی این ابتکار را ارائه کرده؛ در واقع پس از قدرت­نمایی در حوادث آرامکو این ابتکار ارائه شده است. علاوه بر این، این ابتکار، اقدامی هوشمندانه است تا به دنیا اعلام کنند که انصارالله جنگ طلب نیست و صلح و آتش بس را جستجو می کند. با این اوصاف عقلانی است که عربستان این درخواست را بپذیرد، اما اگر سعودی ها بخواهند لجاجت کنند، قطعا فشار انصارالله بر عربستان و امارات و اقداماتی که صورت خواهد گرفت به مراتب از عملیات آرامکو شدیدتر و سخت تر خواهد بود.

پیام انصارالله با طرح ابتکار صلح این است که «جبهه­ی مردمی یمن علاقه ای به ادامه این وضع ندارند و حسن نیت خود را به عربستان نشان داده­اند.» در این راستا سعودی ها دو گزینه بیشتر پیش رو ندارند؛ یا باید به این پیشنهاد پاسخ مثبت دهند، یا وضعیت موجود را ادامه دهند که درواقع نشان می دهد عربستان و حامیانش جنگ طلب هستند و از این به بعد اگر انصارالله ضربات سنگین­تری به عربستان وارد کند، همگان اذعان می­کنند که در راستای دفاع از خویش است. به این معنا که عربستان باید به این درخواست پاسخ دهد و به نفعش است که پاسخ مثبت دهد، به دلیل این که شرایط آینده به مراتب سخت تر از آرامکو خواهد بود.

پس از عملیات آرامکو سخنگوی ارتش یمن از این عملیات تحت عنوان «توازن بازدارندگی مرحله دوم» یاد کرد. بنابراین، توازن بازدارندگی مرحله اول، پرتاب موشک های بالستیک بوده و توازن بازدارندگی مرحله دوم، پرواز پهبادها بوده است. اکنون اگر بخواهند توان بازدارندگی مرحله سوم، چهارم و پنجم را اجرا کنند، چه اتفاقی برای عربستان و امارات خواهد افتاد؟ قطعا شرایط برای عربستان و امارات به مراتب از وضعیت فعلی سخت تر و سنگین تر خواهد شد.

با در نظرگرفتن وضعیت کنونی بحران تحمیلی یمن و تحلیل شرایط می­توان گزاره های تحلیلی زیر را ارائه نمود:

۱- تحولات اخیر تغییر خاصی که موجب نزدیک شدن به آتش بس و قطع حملات و بمباران هوایی باشد، ایجاد نکرده است رفتار انسانی انصارالله در خصوص قطع حملات موشکی و هوایی به اهدافی در عمق خاک عربستان موجب تغییر در روند نظامی(قطع حملات) یا سیاسی حکام عربستان و مزدوران ائتلاف عربی نشده است.

۲- جنگ تحمیلی حکام عربستان علیه یمن و ایجاد ائتلاف عربی فرصتی برای خودنمایی کشورهایی همچون امارات شد تا به خیال خام حکام امارات، آنها بتوانند از این وضعیت به نفع خود بهره­گیری کنند.

۳- درخواست برقراری آتش بس همه جانبه توسط انصارالله اتمام حجتی بوده تا عربستان حملات هوایی خود به یمن را متوقف کند، اما حملات مزدوران ائتلاف به مردم مظلوم یمن و مناطق تحت کنترل انصار الله متوقف نشده است. این موضوع دو امتیاز برای عربستان به دنبال دارد: اول اینکه انصارالله قطع حملات پهبادی و موشکی پیش دستانه به عمق خاک عربستان را بدون تعیین مهلت زمانی مشخص منوط به قطع بمباران هوایی ائتلاف کرده است. حکام عربستان در این مهلت زمانی بدون زمان از تهدیدهای هوایی  و موشکی انصارالله در امان مانده­اند. دوم با قطع حملات به مرزهای عربستان، حکام سعودی فرصتی جدید برای خود ایجاد کرده و بحران نظامی در مناطق در اختیار انصارالله را تشدید می­کنند.

۴- با وجود درخواست آتش­بس و قطع حملات هوایی پهبادی و موشکی پیش دستانه از ناحیه انصارالله، حدود دو ماه است که از طرف حکام آل سعود اقدامی صورت نگرفته است.

۵- شاید بتوان گفت که جابجایی وسایل و تجهیزات مزدوران اماراتی و بعضا خروج ظاهری از مناطق مختلف استان های جنوبی یمن حربه ای نظامی برای  فریب اذهان عمومی و مسئولان جبهه مقاومت انصارالله است.

۶- اگرچه برقراری آتش­بس و پایان یافتن احتمالی جنگ یمن از ضرورت های فوری است، اما حکام آل­سعود و اربابان غربی آنها با بهره­گیری از همه ظرفیت های خود به­دنبال اتلاف وقت و فراهم سازی زمینه­های لازم برای روی کارآوردن دولت غیرمردمی و وابسته خود در یمن هستند که به صورت طبیعی مورد رضایت مردم مظلوم یمن و جبهه مقاومت انصارالله نیست.

۷- انصارالله که در یک سال و نیم گذشته توانسته به خوبی قواعد درگیری را در تقابل با ائتلاف پوشالی نظامی سعودی- اماراتی به نفع خود تغییر دهد بر آتش بس جامع و رفع محاصره از مردم یمن تاکید دارد.

۸- متاسفانه یکی از مسائلی که در سایه اخبار این روزهای منطقه غرب آسیا کم­کم به حاشیه رانده می­شود تداوم حملات وحشیانه حکام متجاوز سعودی علیه مناطق مختلف یمن است؛ حملاتی که پی در پی و به­صورت روزانه انجام می­شود.

۹- به­نظر می­رسد ائتلاف متجاوز سعودی در حالی که تمام نگاه­ها به تحولات دیگر غرب آسیا، از تظاهرات و ناآرامی­­ها در عراق گرفته تا درگیری­ها و اعتراضات خیابانی و تحولات سیاسی لبنان و عقب­نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه جلب شده، بهره­گیری فرصت­طلبانه کرده و بر شدت حملات خود علیه استان­های مختلف یمن افزوده­اند.

۱۰- جامعه بین الملل که تا به امروز به ابراز نگرانی در خصوص اوضاع یمن و حملات سعودی­ها به مردم مظلوم یمن بسنده می­کرد، متاسفانه اخیرا بیان همین حد از نگرانی را نیز مورد توجه قرار نداده و واکنش رسمی در این خصوص از خود نشان نمی­دهد. متجاوزان نه­تنها طی ساعات شبانه­روز ده ها بار مردم یمن را بمباران می­کنند، بلکه کاروان کمک های بشردوستانه را نیز هدف قرار می­دهند.

۱۱- درست است که نیروهای انصارالله به مقاومت خود عیله متجاوزان سعودی ادامه داده و هر روز عملیات زمینی متجاوزان در جبهه­های مختلف را خنثی می­کنند، اما متجاوزان سعودی حملات و بمباران های هوایی را ادامه می­دهند.

۱۲- در کنار بمباران­های هوایی متجاوزان سعودی، عناصر وابسته به ائتلاف سعودی چندی قبل کاروان کمک­های بشردوستانه بین­المللی را در استان الحدیده هدف حملات خود قرار داده بودند. این مزدوران با حملات خمپاره ای موجب آتش گرفتن محموله ها شده و خسارت فراوانی به آنها وارد کردند و تا مدت ها مانع ورود کامیون ها به شهر می­شدند. حمله به کامیون ها درست مقابل چشم مسئولان سازمان بهداشت جهانی، صلیب سرخ جهانی و نمایندگانی از سازمان ملل صورت می­گرفت!

۱۳- گفتنی است که شدت­گرفتن حملات متجاوزان به مناطق مسکونی یمن در حالی صورت می­گیرد که مهدی­المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که نیروهای این کشور حملات پهپادی و موشکی به عربستان را متوقف می­کنند، اما جنگنده­های عربستان همچنان مناطق شمالی این کشور را بمباران می­کنند.

۱۴- به نظر می­رسد سعودی­ها نه­تنها به دنبال تحقق صلح و آتش­بس در یمن نیستند، بلکه با سوءاستفاده از شرایط موجود غرب­آسیا و تحولات منطقه برشدت تجاوزات خود افزوده و همچنان به حملات­خود تداوم بخشیده­اند.

۱۵- گفتنی است که نیروهای انصارالله بارها حسن­نیت خود را با ارائه پیشنهاد آتش­بس و توقف حملات موشکی و پهپادی، در مقابل توقف حملات متجاوزان و برداشته شدن تحریم­ها علیه یمن نشان داده اند، اما حکام سعودی هیچگاه قدمی در این مسیر برنداشته اند؛ و سردمداران تجاوز به یمن همچنان بر ادامه سیاست های اشتباه خود در قبال این کشور اصرار دارند.

۱۶- طرح­های پیشنهادی از سوی انصارالله و سازمان ملل که مورد استقبال همگان قرار گرفته، تاکنون نتوانسته از شدت حملات سعودی ها در یمن کاسته و این ائتلاف متجاوز را مهار کند و سعودی­ها با اقدامات خود بیش از پیش به جهانیان نشان می­دهند که به هیچ توافقنامه و طرح و پیشنهادی پایبند نیستند و هر زمان، شرایط را مناسب ببینند اهداف نامشروع خود را دنبال می­کنند.

در یک نگاه کلی باید گفت:

اگرچه رفتار حکام سعودی نشان می­دهد که آنها براساس خوی نابخردانه خود بر ادامه جنایات علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن اصرار دارند، اما این نکته مهم است که سعودی­ها نباید خاطره عملیات گسترده، هدفمند و هوشمند یمنی ها از جمله عملیات نجران (نصر من الله) و یا عملیات آرامکو را فراموش کنند، زیرا یمنی­ها قدرت اجرای مجدد حملات مشابه را همچنان داشته و در صورت تداوم حملات متجاوزان علیه مردم بی­گناه یمن و اصرار سعودی­ها بر زیرپا گذاشتن تمام طرح­ها و پیشنهادات، دست به اقدامات عملی می­زنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست