اطلس جامع اهل سنت تهیه شود/ضرورت شناسایی تشکل‌های سیاسی و فرهنگی در کردستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، حجت الاسلام منتظری در نشست مدیران مراکز بزرگ اسلامی غرب کشور با حضور نماینده ولی فقیه در کردستان برگذار شد، ضمن گرامیداشت ۴۰مین سالگرد آغاز دفاع مقدس، اظهار کرد: هفته دفاع مقدس یادآور، فداکاری‌ها، ایثارگری‌ها و افتخارآفرینی‌های ملت ایران به ویژه رزمندگان سلحشور این کشور است.
وی خاطرنشان کرد: این وظیفه همه ماست که برای حفظ برکات و آثاری که رزمندگان و شهدا به یادگار گذاشته‌اند، همیشه این روزها و حماسه‌ها را متذکر و از آنها الگو بگیریم.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: همه ما می‌توانیم از این مقطع که نه تنها برگ زرین، بلکه کتاب قطوری در تاریخ کشور ایران اسلامی است درس بگیریم.
وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم از مشکلاتی که امروز بر ما تحمیل شده رهایی یابیم، باید از حماسه‌ها و روحیه‌ ایثار و مقاومتی که ملت ایران در دوران دفاع مقدس داشتند الگو بگیریم و از تجربیات دفاع مقدس برای پیشبرد اهداف با رهبریت مقام معظم رهبری بهره بگیریم.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با معرفی کارکنان بخش‌های مختلف محضر نماینده ولی فقیه در استان، افزود: رمز موفقیت ما در حوزه مسئولیتی که به عهده داریم نیازمند توجه به چند اصل مهم است.
حجت الاسلام منتظری خاطرنشان کرد: در یک نگاه کلان وظیفه داریم نسبت به وضعیت شناسایی حوزه فعالیت و مسئولیتی که داریم اهتمام جدی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه شناخت کافی از اوضاع و مسئولیت تاثیرات مختلفی در موفقیت ما در کار دارد، گفت: به روز بودن، پیگیری، شناخت کافی از ظرفیت‌ها و اینکه چند درصد از این ظرفیت را در اختیار داریم موجب می‌شود که برنامه‌ریزی مناسب‌تری برای دستیابی به اهداف و رسیدن به نتیجه مثبت داشته باشیم.
به گفته مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، مستندسازی در مورد اقداماتی که انجام می‌شود از دیگر مولفه‌های مهمی است که در حوزه مسئولیت باید مد نظر قرار بگیرد.
حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه در راستای ارتقای سطح توان همکاران در بحث مستندسازی دوره‌های آموزشی مختلف گزارش نویسی و غیره به صورت مستمر در مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور برگزار شده است، افزود: وضعیت شناسی از دیگر نکات مهمی است، که این ظرفیت را به ما می‌دهد اکه طلاعات کافی از منطقه کسب و براساس نیاز و موقعیت برنامه‌ها را تدوین و اجرا کنیم.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اضافه کرد: نیازسنجی و انطباق نیازها با واقعیت‌ها از دیگر مولفه‌های مهم در هر مسئولیتی است که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه عدم نیازسنجی مناسب موجب هدر رفت امکانات و ظرفیت‌ها می‌شود، گفت: نیازسنجی مناسب و انطباق نیازها می‌تواند ما را در فرآیند برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها به بهترین شیوه جلو ببرد.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اظهار کرد: ایجاد بانک اطلاعاتی کامل از نیازها، ظرفیت‌ها و برنامه‌ها و اینکه چه میزان در رسیدن به اهداف موفق بوده‌ایم باید مورد توجه بخش‌های مختلف مد نظر قرار گیرد.
حجت الاسلام منتظری اضافه کرد: در حوزه وضعیت شناسی انطباق فکر با عمل و انتقال آن در جامعه مخاطب باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: برنامه‌ریزی، مدیریت، مدیریت اقدام و پیش‌بینی موارد و حوادث غیرقابل پیش‌بینی از نکات مهمی است که در حوزه وضعیت شناسی باید مد نظر قرار دهیم.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اظهار کرد: نظامات تعاملی با دیگر دستگاه‌ها که در روند کار و پیشبرد اهداف بسیار تاثیرگذار است در این زمینه نباید به صورت منفعلانه عمل شود.
حجت الاسلام منتظری خاطرنشان کرد: وضعیت‌شناسی، جریان‌شناسی از نکات بسیار مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد.
وی گفت: تشکل‌های سیاسی و فرهنگی و حوزه فضای مجازی که دنیای بزرگی است در استان باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: شناسایی نخبگان و افراد تاثیرگذاری و احصاص راه‌های بهره‌گیری از توان این ظرفیت‌ها ضروری است.
وی بر تهیه اطلس جامع اهل سنت تاکید کرد و گفت: در این اطلس باید مجموعه اطلاعات کامل از حجره‌های سنتی، ائمه جمعه و جماعت و غیره در این اطلس وجود داشته باشد.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور خاطرنشان کرد: شناسایی مساجد و ائمه جماعت، هیئت امنا در کل استان احصا شده است.
حجت الاسلام منتظری اظهار کرد: مرکز بزرگ اسلامی در طول ۴۰ سال فعالیت خود در بدو تاسیس یک سیستم سنتی بود، اما به تدریج خدماتی که به جامعه هدف ارائه می‌شود هدفمند شده است.

وی گفت: بعد از ورود دبیرخانه این روند ساماندهی بهتر از گذشته شده است.

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در پایان با ارائه گزارشی از فعالیت مراکز بزرگ در سطح شهرستان‌ها عنوان کرد: پیگیری مصوبات و برنامه‌ها در حوزه‌های مختلف دنبال می‌شود این انتظار را داریم که زمینه بومی‌سازی برنامه‌ها با توجه به ضروریات و نیاز مخاطبین در استان ضمن ارتقای سطح بازخورد موجب افزایش سطح رضایتمندی جامعه هدف شود.
انتهای پیام/

فهرست