عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت؛
اعتقاد به مهدویت از وحدت‌بخش‌ترین و ضروری‌ترین مباحث جهان امروز است
شیخ خلیل افرا: از نظر مسلمانان اعم از شیعیان و اهل سنت، از وحدت‌بخش‌ترین و ضروری‌ترین مباحث جهان امروز در میان مذاهب اسلامی بحث مهدویت و موضوعات مربوط به آن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در گفتگو با خبرنگار دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، اعتقاد به مهدویت را عامل وحدت‌بخش جامعه اسلامی دانست و گفت: از نظر مسلمانان اعم از شیعیان و اهل سنت، از وحدت‌بخش‌ترین و ضروری‌ترین مباحث جهان امروز در میان مذاهب اسلامی بحث مهدویت و موضوعات مربوط به آن است.

وی تصریح کرد: پیرامون منجی آخرالزمان در کتب اهل سنت احادیث بسیاری در حد تواتر معنوی از رسول‌الله (ص) روایت شده است و این مبحث می‌تواند در وحدت اسلامی مؤثر باشد و علاوه بر این می‌تواند محتوایی برای گفتگوی ادیان قرار گرفته و همگان را در سایه این اعتقاد گرد هم جمع کند.

امام‌جمعه موقت اهل سنت کنگان با اشاره به اینکه ایمان و عقیده به مهدویت آینده بشریت و مستضعفین عالم را امیدبخش می‌کند، افزود: امام مهدی منجی امت اسلام و ستمدیدگان جهان است و این مسئله در همه ادیان ریشه‌ای عمیق دارد، با ولادتش از منظر اهل سنت و با ظهورش از منظر برادران شیعه این حقیقت می‌تواند دل‌ها را به همدیگر نزدیک‌تر کند.

رئیس هیئت افتای اهل سنت استان بوشهر با بیان اینکه همه ملت‌های جهان انتظار وقوع این اتفاق بزرگ آخرالزمان چه از حیث ولادت و چه از حیث ظهور را دارند، اضافه کرد: از باورهای اعتقادی امت اسلام ایمان به غیب است خداوند می‌فرماید: «ذلک الکتاب ریب فیه هدی للمتقین الذین یؤمنون بالغیب‌». غیب به اموری اطلاق می‌شود که در گذشته اتفاق افتاده و یا در آینده اتفاق خواهد افتاد و ما از آن خبر و اطلاع نداریم، اما خدای عزوجل و پیامبر علیه الصلاه والسلام از آن خبر دارند.

وی بیان کرد: اتفاقاتی که در آینده پیش خواهد آمد همانند خبر خروج دجال، نزول حضرت عیسی و قیام امام مهدی از امور غیبی است که احادیث و روایات به آن اشاره کرده است. حضرت عیسی پشت سر امام مهدی به نماز خواهد ایستاد و به حضرت اقتدا خواهد کرد؛ در احادیث صحاح سته روایات بسیاری آمده است و از دیدگاه اهل سنت این حقیقت از اعتقادات مسلم و قطعی به دلیل ثبوت احادیث است.

عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی یادآور شد: در این خصوص از اهل سنت تألیفات بسیاری صورت پذیرفته است؛ ولادت امام مهدی و یا به‌نوعی ظهورش از علائم و نشانه‌های آخرالزمان است و در حدیثی از پیامبر اسلام این مطلب بیان شده است که اگر یک روز از پایان عمر دنیا باقی مانده باشد خداوند آن روز را طولانی می‌گرداند تا مردی از اهل‌بیت من برانگیخته شود و زمین را پر از عدل و داد کند همچنان‌که پر از ظلم و جور شده است.

وی تأکید کرد: لذا در رهبری و قیام امام مهدی همه مذاهب اتفاق‌نظر دارند و تنها اختلافی که در بین تشیع و اهل سنت است اختلاف در ولادت ایشان است.

شیخ افرا افزود: بنا بر اعتقادات اهل سنت و روایات مستند منجی آخرالزمان از خاندان رسول اکرم (ص) و از ذریه امام حسن مجتبی علیه‌السلام است، لقب حضرت مهدی و نام ایشان محمد است که برای احیای دین و در نزدیکی قیامت ظهور خواهد کرد.

وی گفت: بیش از بیست‌وپنج صحابی از اصحاب پیامبر این احادیث را روایت کرده‌اند بسیاری از علمای اهل سنت در متواتر بودن آن سخن گفته و از بزرگان و پیشوایان دین خود به کثرت نقل کرده‌اند.

محقق و پژوهشگر اهل سنت استان بوشهر عنوان کرد: علامه سیوطی، حافظ ابن حجر عسقلانی شافعی در کتاب فتح الباری به این مباحث اشاره کرده است، امام شمس‌الدین محمد ابن احمد حنبلی، امام شوقانی صاحب کتاب تفسیر فتح القدیر، شیخ محمد ابن جعفر و بسیاری دیگر از این بزرگان در خصوص مهدویت مباحث مفصلی دارند.

وی با تصریح بر اینکه بزرگان و پیشوایان اهل سنت و حتی مراجع عصر ما هم بحث مهدویت را تأیید کرده‌اند، اضافه کرد: بنا بر روایات و احادیث متواتر قیام حضرت از مکه رخ می‌دهد و پیش از نزول حضرت عیسی خواهند آمد، شیخ عبدالعزیز تصریح می‌کند: امر امام مهدی امری واضح و روشن است.

امام‌جمعه موقت کنگان در بخش دیگر گفتگو بیان کرد: ابن ابی الحدید معتزلی در شرح نهج‌البلاغه می‌نویسد: موضوع آمدن امام مهدی موعود منتظر پیش از انقضای عالم متفق‌علیه بین مسلمانان است.

وی با بیان اینکه مخالفین مهدویت بسیار کم هستند، اظهار کرد: مخالفین شبهاتی در این‌خصوص مطرح کرده‌اند که هیچ خللی در عقاید اهل سنت ایجاد نکرده است و این شبهات با پاسخ‌های مستدل اندیشمندان و علمای اهل سنت روبرو شده است.

وی در پایان این ایام را و ماه پر خیروبرکت شعبان را به مسلمانان و امت یکپارچه اسلام تبریک و تهنیت گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست