شناسه خبر: 102957

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=102957

اعتکاف از بهترین اعمال رمضان
مولوی صمدانی فر بیان کرد: خداوند متعال به منظور مغفرت و کسب پاداش بیشتر انسانها، اعمال خاصی را در زمانه های خاصی مشروع فرموده است و افزون بر آن موجب تقرب بنده با الله جل جلاله می شود که یکی از این اعمال اعتکاف است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان، مولوی فضل الله رئیسی امام جمعه و مدیریت مدرسه علوم دینی شهر ساربوک شهرستان قصرقند در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت:
خداوند متعال به منظور مغفرت و کسب پاداش بیشتر انسانها، اعمال خاصی را در زمانه های خاصی مشروع فرموده است و افزون بر آن موجب تقرب بنده با الله جل جلاله می شود که یکی از این اعمال اعتکاف است .

وی بیان کرد: اعتکاف در لغت به معنی اقامت داشتن و احتباس است و در شرع با نیت در حال روزه داری در مسجد مقیم شدن به قصد طاعت و عبادت است و این از اعمال محبوبی است که رسول الله صلی الله علیه و سلم به آن عمل فرموده اند، لذا اعتکاف از سنتها و هدایای نبوی نامیده می شود.

مولوی رئیسی افزود: در روایت صحیح وارد شده است که آنحضرت ده روز اخیر رمضان را بصورت سالانه در مسجد اعتکاف می کردند اما در ابتدا ده روز اول را و سپس ده روز دوم رمضان را و در نهایت ده روز آخر را ادامه داده اند. شب قدر در یکی از ده شب اخیر رمضان می باشد و در سالی که آنحضرت دار فانی را وداع گفتند ده روز دوم و آخر را معتکف شده بودند.

وی در مورد شرایط اعتکاف اظهار داشت: جمع علما از جمله امام ابوحنیفه و امام شافعی و امام احمد گفته اند حداقل اعتکاف یک لحظه است(الدرالمختاری)ابن ابی شیبه در مصنف خود از یعلی بن امیه رضی الله عنه روایت کرده که او گفت : إنی لأمکث فی المسجد الساعه، وما أمکث إلا لأعتکف. من برای ساعتی در مسجد می مانم و جز برای اعتکاف نمی مانم؛ به این دلیل است که علما گفته اند : هرگاه وارد مسجد شدی حتی برای مدت کوتاهی با نیت اعتکاف وارد شو که هم از ثواب عبادت و هم از ثواب اعتکاف بهره مند شوید.

فهرست