امام جمعه مریوان
اعتیاد از ابزارهای توطئه‌آمیز دشمنان علیه جوانان است
امام جمعه مریوان گفت: اعتیاد از ابزارهای توطئه‌آمیز دشمنان علیه جوانان است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان از مواد مخدر به عنوان بلایی خانمان سوز نام برد و اظهار کرد: این بلایی است که دشمنان برای زدن ریشه جوانان ما به شدت روی همه‌گیر کردن آن تلاش می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: باید مواظب فرزندانمان باشیم تا در این راه قدم نگذاشته و موجب قتل تدریجی خود و دیگران نشوند.
وی با بیان اینکه خداوند در قرآن به ما امر می نماید که خود را نکشید، گفت: خودکشی دو نوع است نوعی فوری و نوعی تدریجی که اعتیاد به مواد مخدر مرگ تدریجی است.
وی تصریح کرد: اعتیاد بسیار ضرر دارد و بلاهای زیادی به دنبال خود می‌آورد و زمینه را برای فساد و فحشا در جامعه مهیا می‌سازد.
امام جمعه مریوان خاطرنشان کرد: اعتیاد موجب از بین رفتن امنیت خانواده‌ها و جامعه شده و اعتماد و اطمینان را از بین می‌برد.
وی با بیان اینکه باید چشم و گوشمان هوشیار باشد و طبق حدیث رسول خدا(ص)مسلمان از یک سوراخ دو بار گزیده نشویم، گفت: وقتی سرنوشت معتادین را می بینیم درست نیست که ما نیز در آن راه قدم بگذاریم و به سرنوشت آنها مبتلا شویم.
خطیب نماز جمعه خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که انسان با ایمان باید به آن باور داشت باشد مسئله مرگ ، سؤال و جواب و نعمت و عذاب پس از مرگ است.
وی تصریح کرد: پس از مرگ از انسان سؤال می شود که رسول خدا(ص) در فرمایشات خود این موضوع را برای ما روشن نموده و همچنین در آیات قرآن و هم حدیث مسئله نعمت پس از مرگ برای انسانهای نیکوکار و عذاب برای انسانهای گناهکار آمده است.
وی اذعان کرد: ما باید به آن ایمان داشته و خود را از عذاب قبر دور کنیم و برای سؤال و جواب قبر خود را آماده نمائیم.
امام جمعه مریوان با بیان اینکه طبق حدیث رسول خدا(ص) از انسان پس از مرگ سه سؤال پرسیده می شود، گفت: زمانی که جنازه ای را در قبرستان مبارک بقیع به خاک تسلیم می‌نمودند رسول خدا(ص) چوبی را در دست داشتند بر زمین می زدند و برای اصحاب در مورد سؤال و جواب پس از مرگ سخن فرمودند.
وی اضافه کرد: انسان مرحله به مرحله باید تا روز قیامت را طی کند که اول مرحله از خاک به وجود آمدن بود که به زمان حضرت آدم برمی‌گردد.
وی اظهار کرد: مرحله نطفه و مرحله در رحم بودن که رحم جای قرار نیست محل ممر است و پس ار مدتی معلوم که خداوند تعیین نموده است باید از رحم خارج و به دنیا قدم بگذارد( اجل مسمی). سپس به دنیا آمدن و زندگی در این دنیا که این دنیا نیز قرار برای انسان نیست بلکه گذرگاهی برای رسیدن به مقر ابدی است.
امام جمعه مریوان اضافه کرد: سپس مرگ انسان را در بر می‌گیرد که تلخی و سختی مرگ آنقدر زیاد است که خود رسول خدا(ص) هنگامی که در اوج بیماری بودند برای تسکین درد و تب آب بر سرو صورت خود زده و از سختی سکرات موت به خداوند پناه می بردند. وی تصریح کرد: طبق نظر شیخ حسن بصری سختی مرگ و جان از بدن خارج شدن مانند این است که یک پارچه را بر بوته تشمک بکشند چگونه ریش ریش می‌شود سختی مرگ نیز آنچنان است.
وی با بیان اینکه تلخی مرگ در انتظار همه ما خواهد بود و همه شربت مرگ را خواهیم چشید، گفت: رسول خدا(ص) در ادامه حدیث فرموده‌اند که انسانی که رو به موت است اگر فرد صالح باشد ملائکه های رحمت خداوند قبل از ملک الموت به پیشوازش رفته و با کفن بهشتی می‌پوشاند.
امام جمعه مریوانعنوان کرد: سپس مرحله به مرحله روح از بدنش خارج می‌کنند با یک تکان تا زانو و با تکان دیگر تا سینه و با تکانی دیگر تا گلو و آنوقت ملک الموت آمده و مرحله نهایی را انجام و روح از بدن او خارج می‌نماید.
وی با بیان اینکه ملک الموت روح را تحویل ملائکه های رحمت نموده و آن ملائکه روح را به بالا خدمت پروردگار می برند، اذعان داشت: درهای آسمان یکی پس از دیگری گشوده و در هر طبقه آسمان ملائکه از بوی خوش آن روح پاک انسان مسلمان و موحد تعریف می نمایند.
امام جمعه مریوان اظهار کرد: سپس به دستور خدا روح را به سوی جسدش برگردانده تا مورد سؤال و جواب قرار گیرد.
وی با بیان اینکه هر کسی پس از مرگ چه انسان پاک و چه گناهکار مورد سؤال و جواب قرار می گیرد، عنوان کرد: انسانی که می میرد گوشش به سر و صدا و همهمه مردم است که کسی را غسل می دهند اما نمی داند که خودش است تا زمانی که به سوی قبر می برند.
امام جمعه مریوان اظهار کرد: عمل صالح انسان پیش از خود او به داخل قبر رفته و در هیئت انسانی درون قبر به او خوشآمد می گوید.
وی اذعان کرد: زمین نیز به انسان صالح خوشآمد گفته و می گوید بسیار خوشحال بوده که چنین انسانی بر روی او قدم گذاشته و اکنون که مهمان خاک است به اراده پروردگار از او اکرام و احترام می‌گیرد.
وی اظهار داشت: پس ملائکه سؤال و جواب بر سر او حاضر و در مورد خدای او، دین و پیامبرش می پرسند.

وی اضافه کرد: رسول خدا(ص) در فرمایشات مختلف خود برای اصحاب توضیح داده اند که پس از مرگ در مورد آنحضرت ملائکه از آدم امتحان می گیرند که آیا با پیامبر(ص) همراه بوده و به ایشان ایمان آورده یا خیر؟ بعد از سؤال و جواب برای انسان ایماندار قبر گشاد شده و جایگاهش در بهشت به او نشان داده می شود. همچنین از پنجره ای جهنم به او نشان داده شده که اگر انسان مسلمانی نمی بود.
ماموستا شیرزادی ادامه داد: انسان بد روحش بوی بدی می دهد زیرا روح پاکش در دنیا آلوده به گناه شده و ملائکه از بوی بدش ناراحت و می گویند بوی بد از روحی ناپاک می آید. سپس روحش به سوی جسدش برگشت داده شده و اعمال بدش در هیئت انسانی زشت و ترسناک بر او ظاهر می شود.
وی اظهار داشت: در موقع سؤال و جواب انسانی که به خدا ایمان نداشته باشد نمی تواند بگوید که الله خدای اوست آن کسی که به پیامبر ایمان نیاورده و مسلمان نبوده و دین را مسخره نموده است، موقع سؤال و جواب نمی تواند پاسخ دهد و دهانش قفل می‌شود.
وی با بیان اینکه سپس جایگاه بدش در جهنم به او نشان و گرما و بوی بد جایگاهش از طریق شبکه ای شبیه لوله کشی به مشمامش می رسد، عنوان کرد: از پنجره ای به او بهشت را نشان می دهند که اگر انسان خوبی می بود جایگاهش آنجا می بود.
وی تصریح کرد: بر طبق فرمایشات رسول خدا(ص) انسان مرده حتی صدای پای کسانی که او را دفن می کنند می شنود و تا زمانی که زیر آن سنگ سیاه تنهایش نمی گذارند، نمی فهمد که درون قبر است و آنجایی قرار دارد که همیشه از آن می‌ترسید.
خطیب نماز جمعه ادامه داد: واضح و آشکار است که ما رفتی هستیم و سفری را در پیش داریم که باید خود را برای این سفر آماده نمائیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست