امام جمعه کامیاران:
اعدام ۳۷ نفر از فعالان دینی و مدنی در عربستان خلاف قوانین حقوق بشر است
امام جمعه کامیاران گفت: رژیم آل سعود 37 نفر از فعالان حقوق بشری را به بهانه‌های واهی اعدام کردند که این عمل خلاف قوانین بین‌المللی و حقوق بشری در جهان است.

به گزارش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا توفیق قربانی در خطبه‌های نماز جمعه کامیاران با اشاره به جنایت اخیر رژیم آل سعود، اظهار کرد: رژیم آل سعود ۳۷ نفر از فعالان حقوق بشری را به بهانه‌های واهی اعدام کردند که این عمل خلاف قوانین بین‌المللی و حقوق بشری در جهان است.
وی گفت: این جای تعجب دارد که مجامع به اصطلاح حقوق بشری درقبال این جنایت ضد انسانی سکوت اختیار کرده‌اند و ما به عنوان مسلمان این جنایت نابخردانه را به شدت محکوم و آن را عمل ضد انسانی می‌دانیم.
وی گفت: از مجامع حقوق بشری در خواست داریم که در قبال این جنایت سکوت نکنند و در مقابل این جنایت بایستند.
امام جمعه کامیاران در ادامه با اشاره به برگزاری کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید استان گفت: شهید و شهادت در اسلام و در میان مسلمانان به ویژه در بین ملت شریف ایران جایگاه ویژه و والایی دارد.
ماموستا قربانی اظهار کرد: اسلامی که امروز در میان ما است مرهون خون شهداء صدر اسلام است و همه ما باید قدرشناس این شهداء باشیم.
وی افزود: خدای متعال در خصوص جایگاه شهداء می‌فرماید (و کسانی که در راه خدا کشته می‌شوند مرده مشمارید بلکه آنان زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزی می‌خورند)
امام جمعه کامیاران اضافه کرد: مردم انقلابی ایران اسلامی در طول سال‌های انقلاب و جنگ تحمیلی شهداء زیادی را تقدیم انقلاب کرده‌اند و امروز هم این شهادت‌ها و جانفشانی‌ها ادامه دارد.
ماموستا قربانی به بخشی از منویات مقام معظم رهبری در مورد شهید و شهادت اشاره کرد و گفت: معظم له در این باره می‌فرمایند زنده‌نگه داشتن یاد شهداء کمتر ازخود شهادت نیست.
وی اضافه کرد: در راستای تکریم از مقام شهداء در آینده نزدیک کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید استان کردستان در سنندج برگزار می‌شود.
امام جمعه کامیاران با بیان اینکه برگزاری چنین اقدامات فرهنگی حرکتی در راستای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت در بین جوانان و نسل‌های آینده است، گفت: شهدا صاحبان اصلی این انقلاب هستند و حرکت در مسیر اهداف شهدا بهترین راه برای حراست از این نظام الهی است.
ماموستا قربانی همچنین با اشاره به روز زمین پاک گفت: دوم اردیبهشت روز زمین پاک نامیده شده و همه ما به عنوان استفاده کنندگان از این نعمت الهی باید در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشیم.
وی گفت: دین اسلام به عنوان پایان بخش ادیان آسمانی و کامل ترین دین الهی نگاهی جامع و دقیق به زمین، آسمان، انسان، حیوان، گیاه و دیگر موجودات و به عبارت دیگر محیط زیست دارد.
وی افزود: دین اسلام طبیعت و جلوه‌های پاک و زیبای آن را نه خط پایان ونقطه آمال و آرزوی انسان‌ها، بلکه گذرگاه انسان و امانت خداوند دانسته که بهره‌مندی ازآن باید همراه با تعمیر و بازسازی به منظور سپردن آن به نسل‌های آینده باشد.
امام جمعه کامیاران اذعان داشت: در اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید درآن حیات روبه رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می‌شود.
ماموستا قربانی افزود: فعالیت‌های اقتصادی و غیر که منجر به آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن می‌شود نباید انجام گیرد.
وی خاطرنشان کرد: اصلاح گری، بهداشت وپاکیزگی، درخت کاری و توسعه سرسبزی طبیعت، حسن رفتار با حیات وحش و حیوانات و تعامل زیست محیطی انسان‌ها با یکدیگر از مهم‌ترین دستورات دین اسلام در این راستا است.
امام جمعه کامیاران در ادامه با اشاره به قضای نمازهای گذشته گفت: گاهی اوقات عده‌ای از افراد بدون توجه به شرایط و لوازم فتوای شرعی و به اتکا به دانسته‌های ناقص خود، حکم شرعی در این زمینه صادر می‌کنند.
ماموستا قربانی اظهار کرد: تمام مذاهب مدون اسلامی برصحت قضای نماز فوت شده اتفاق نظر دارند، صحیح نیست که انسان نماز سنت بخواند مادامی که نماز گذشته برگردن دارد.
به گفته وی، کسی که به نماز ایمان نداشته باشد کافر می‌شود، اما اگر کسی به نماز ایمان داشته باشد ولی به علت سهل انگار نماز نخواند گناهی بزرگی مرتکب شده ولی کافر نمی‌شود.
امام جمعه کامیاران گفت: تمام علماء برقضاء کردن نماز اتفاق نظر دارند کسیکه نماز را بدون عادت فراموش کرد واجب است که آن را قضاء نماید، اما اگر کسی نماز را در وقت بیداری به تاخیر انداخت باید فورا” آن را قضاء کند ولی اگر عمدا” نماز را ترک کرد مرتکب گناه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست