امام جمعه مریوان:
افزایش آسیب های اجتماعی ناشی از کمرنگ شدن مسائل دینی در جامعه است
امام جمعه مریوان گفت: افزایش آسیب های اجتماعی ناشی از کمرنگ شدن مسائل دینی در جامعه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان اظهار کرد: امروز ما با واقعیتی تلخ و ناهموار روبرو هستیم و متاسفانه آسیب های اجتماعی جوانان زیادی را در جامعه گرفتار کرده است.

وی با بیان اینکه گرایش به دین و پرداختن به مسائل دینی در بین جوانان کمرنگ شده است، گفت: ترویج فرهنگ دینداری، اخلاقمداری، نماز، روزه، عقل و متانت و سربلندی باید در جامعه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه مریوان گفت: دیو جامه کاذب زندگی بر عقل و فکر جوانان غلبه کرده است و اگر اولیا، معلمان و مربیان در راستای آگاهی بخشی جوانان تلاش نکنند نسل جوان ما دچار تباهی خواهد شد.

ماموستا شیرزادی با بیان اینکه یکی از عوامل انحراف جوانان در برخی خانواده ها، فقر است، اذعان کرد: جوانی که در خانواده با مشکلات مالی روبرو و در تأمین نیازهای ابتدائی خود عاجز می ماند بیشتر از دیگران به سمت آسیب های اجتماعی کشیده می شوند.

وی گفت: طمع پول و مال اندوزی موجب می شود فرزندان اقشار نیازمند بیشتر از سایرین فریب افراد ناباب و اهل فساد و تبهکاری را بخورند و در نتیجه به دام انحراف می افتند.

وی با بیان اینکه دین اسلام برای پویای این مکتب الهی عدالت در جامعه را همواره مورد تاکید قرار دده است، گفت: در اسلام به عدالت خیلی تأکید شده و در جامعه اسلامی برای همه باید شغل تأمین شود.

امام جمعه مریوان اذعان کرد: رسیدگی به ایتام توسط نظام باید صورت گیرد و برای رسیدگی به محرومان مانند سالمندان، معلولان و از کار افتادگان باید دولت و افراد متمکن جامعه آستین همت بالا زده و کار کند.

ماموستا شیرزادی ادامه داد: از عوامل دیگر انحراف جوانان نزاع در خانواده است، فرزندان این گونه خانواده ها با عقده بزرگ شده و به همین دلیل است که محیط خانواده باید امن باشد.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر بین پدر و مادر نزاع و مشکلی پیش آید نباید جلوی فرزندان با هم دعوا و بگو مگو کنند چراکه فرزندان از والدین خود الگو برداری می کنند.

امام جمعه مریوان برخورد نامناسب اعضای خانواده با جوانان را از دیگر دلایل گرایش افراد به سمت بزهکاری و ناهنجاری های اجتماعی عنوان کرد و گفت: والدین باید یا با فرزندان خو با متانت و اخلاق خوب برخورد نمایند چرا که وقتی فرد ببیند پدر و مادرش با تندی با او برخورد و جواب خواسته هایش را نمی دهند، به دوستانش پناه می برد.

وی تصریح کرد: برای همین خداوند به رسولش امر می نماید که تندخو و قسی القلب نباشد که در اینصورت کسی گردتان جمع نمی شود.

امام جمعه مریوان اضافه کرد: باید زبانمان در برخورد با فرزندان مملو از ذکر خداوند و اخلاق اسلامی باشد، برای فرزندان باید همچون یک زمین صاف و هموار بود تا با عبور از این راه به سعادت برسند.

وی با بیان اینکه در روز قیامت حساب و کتاب انسان خیلی دقیق انجام می شود، گفت: در آن روز فرصت برای جبران کم کاریها پیدا نخواهیم کرد امروز که فرصت هست و روز عمل است به فکر خانواده خود باشیم تا در قیامت ظالم اهل حسرت نباشیم.

انتهای پیام/

فهرست