امام جمعه موقت مسجد جامع بهاران مریوان
 افزایش نرخ آسیب‌های اجتماعی در بین جوانان از مشکلات جدی در جامعه امروزی است
امام جمعه موقت مسجد جامع بهاران مریوان گفت: فزایش نرخ آسیب‌های اجتماعی به ویژه بحث اعتیاد در بین جوانان از مشکلات جدی در جامعه امروزی است که بخشی از این مشکلات مربوط به بی‌مسؤلیتی والدین است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا سیدعلی حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع بهاران مریوان اظهار کرد:  عدالت و شخصیت حضرت علی(ع) الگوی کاملی برای همه انسان‌هاست.

وی به مسئولیت مرد و زن در قبال خانواده خود را پرداخت و خاطرنشان کرد: زن در مقابل دارایی و مال شوهرش که در دست اوست مسؤل است و در روز قیامت خداوند در مورد چگونگی تصرف آن سؤال می‌پرسد.

وی اضافه کرد: کسی که روی مغازه یکی کار می‌کند و یا به کس دیگری خدمت می‌کند و یا مسؤلی که از طرف حکومت بودجه در اختیار او قرار داده می‌شود بودجه مذکور حق مسلمانان و ملت است که چگونه آن راصرف کند در برابرآن مسؤل است.

امام جمعه موقت مسجد جامع بهاران مریوان اذعان داشت: اگر خانواده‌ای بچه‌دار شدند بعد از هفت روز سنت است همانگونه که پیامبر همین عمل را برای حضرت حسن و حسین انجام دادند، حیوانی که برای قربانی مطلوب باشد بعنوان هفتم(عقیقه)سر ببردحتی بهتر است که استخوان آن حیوان راخورد نکندبه امیدآنکه بچه سالم باشد.

امام جمعه موقت مسجد جامع بهاران مریوان گفت: براساس همین سنت باید در گوش راست بچه اذان بگویدتا اولین صدایی که بچه می شنود الله اکبرالله اکبر باشدو درگوش چپش اقامه بگوئیدو اسم زیبایی را برایش انتخاب کند.

وی اظهار کرد: انتخاب اسم مناسب برای فرزند از دیگر وظایف والدین است که باید به آن اهتمام ویژه دشته باشند.

امام جمعه موقت مسجد جامع بهاران مریوان اضافه کرد: اگر اسم دارای معنایی مطلوب باشد در رفتار بچه تأثیرگزار است.

وی با اشاره به اینکه آداب اسلامی و مسائل اخلاقی را باید به فرزندان خود بیاموزند، گفت:‌باید درهنگام بلوغ نظارت کامل بر فرزندان داشت مخصوصاًدر این دوران که نظارت خیلی مهم است.

امام جمعه موقت مسجد جامع بهاران مریوان اظهار کرد: افزایش نرخ آسیب‌های اجتماعی به ویژه بحث اعتیاد در بین جوانان از مشکلات جدی در جامعه امروزی است که بخشی از این مشکلات مربوط به بی‌مسؤلیتی والدین است.

وی اضافه کرد: اگریکی ازبچه‌های ما در اثر بی‌مبالاتی و بی‌مسؤلیتی ما پرورش یابد خداودند درمورد او از ماسؤال می‌پرسد.

امام جمعه موقت مسجد جامع بهاران مریوان با بیان اینکه مادر در کانون خانواده نقش و مسؤلیت مهمی دارد، گفت: نوع رفتار دختران در زندگی مشترک آینده به نحوه تربیت ماداران بستگی دارد و مادران امروز الگوی مادران فردای این جامعه هستند.

وی تصریح کرد: زن مسؤل اموال شوهرش است و بایدبا اجازه شوهرش در آن تصرف کند یا شوهرش به او اجازه دهد و بگوید، اگر فقیری مراجعه کرد به اندازه‌ای کمکش کند والا بدون اجازه شوهرش در اموال او تصرف کند حتی اگراحسان کند به شوهرش می‌رسدولی اگر با اجازه شوهرش باشد او هم در آن خیر سهیم است.

وی اذعان کرد: مسئولان در برابر اعتباری که جذب و هزینه می‌کنند مسئول هستند و باید در مورد نحوه هزینه کرد این اعتبارات که حق مردم است باید پاسخگو باشند.

وی با تاکید براینکه پروژه‌های تحویل پیمانکاران داده می‌شودکه متأسفانه در اجرای آن خیانت وجود دارد، گفت: خیابان را امروز آسفالت می‌کنند و در کوتاه‌ترین زمان از بین می‌رود در حالی که باید این پروژه سال‌ها عمر کند.

وی تصریح کرد: بودجه برای آسفالت کوچه و خیابان تخصیص داده می شود اما حالا تمام کوچه های این شهر پر ازگودال است.

امام جمعه موقت مسجد جامع بهاران مریوان با بیان اینکه در تعمیر و بازسازی مسیر دسترسی و جاده‌ها هم وضعیت بر همین منوال است، گفت:  مسؤلین در مقابل این بی‌توجهی‌ها مسؤل و فردای قیامت باید پاسخگو باشند.

ماموستا حسینی گفت: پیامبر(ص)می فرماید: اگر انسان یک وجب زمین را از همسایه اش غصب کند تا هفت طبقه آسمان یک حلقه آتش می‌شود و درگردن او می‌اندازند.

وی تصریح کرد: کمک به همنوعان و تلاش برای رفع مشکلات آنان از دستورات دین اسلام است امروز برادران و خواهران ما به دلیل سیل با سختی مواجه هستند این وظیفه ماست که به داد آنها برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست