شناسه خبر: 72838

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=72838

المیادین:
امارات از ارائه قطعنامه فلسطین در اتحادیه عرب جلوگیری کرد
شبکه المیادین لبنان چهارشنبه شب به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که امارات و متحدانش از ارائه پیش نویس قطعنامه تشکیلات خودگردان در اتحادیه عرب برای محکومیت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی جلوگیری کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت منابع دیپلماتیک گفتند که «صائب عریقات» دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) دو روز مانده به نشست اتحادیه عرب تهدید کرده بود که چنانچه قطعنامه طرف فلسطینی رد شود، تشکیلات خودگردان از اتحادیه خارج خواهد شد.

بنابر اعلام این منابع، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، مصر، اردن، مغرب و سودان مخالف پیش‌نویس قطعنامه تشکیلات خودگردان بودند و امارات اقدام به ارائه پیش‌نویس جایگزین کرد و کشورهای مذکور، با این پیش‌نویس موافقت کردند.

عریقات در تماس تلفنی‌ با وزیران خارجه اردن و مصر و عربستان سعودی، گفته بود که در صورت موافقت با طرح امارات، از اتحادیه عرب خارج خواهد شد.

المیادین به نقل از این منابع افزوده است: پیش‌نویس طرح امارات پس گرفته شد و مصر و اردن و عربستان سعودی متعهد شده بودند که با استناد به پیش‌نویس طرح فلسطین بیانیه‌ای صادر شود که به دلایلی این بیانیه بعد از نشست امروز نیز صادر نشد.

منابع دیپلماتیک افزودند، لبنان، عراق، الجزائر و تونس موضع بی‌طرفانه‌ای در قبال پیش‌نویس طرح امارات اتخاذ کردند ولی سومالی و دولت مستعفی منصور هادی مخالفت خود با این پیش‌نویس امارات را اعلام کردند.

پیش‌تر «مهند عکلوک» سفیر فلسطین در اتحادیه عرب در گفت و گو با پایگاه خبری معا فلسطین خاطر نشان کرد که در جدول کاری نشست مجازی وزیران خارجه عرب، بندی در خصوص بیانیه سه جانبه آمریکا، امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی و مخالفت با عادی سازی روابط گنجانده شده بود که با مخالفت برخی کشورهای عربی مواجه و حذف شد.

در طرح پیشنهادی فلسطین، از بیانیه سه جانبه مذکور مبنی بر عادی سازی روابط میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی انتقاد شده و آن را مغایر با مفاد ابتکار عمل صلح عربی خوانده بود.

رژیم صهیونیستی و امارات پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک، رسماً از عادی‌سازی روابط میان خود خبر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست