رئیس مرکز اسلامی گلستان:
امام جمعه تراز اسلام و انقلاب باید دغدغه ملی و اسلامی داشته باشد / نهاد نماز جمعه می تواند در مقابل ناتوی فرهنگی و استکبار جهانی ایستادگی کند
حجت الاسلام دیلم گفت: یکی از نهادهای مقدسی که می تواند در مقابل ناتوی فرهنگی و در مقابل استکبار جهانی ایستادگی کند، نهاد مقدس نماز جمعه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، حجت الاسلام نور علی دیلم در نشست نخبگانی، “نماز جمعه تراز اسلام و انقلاب” در جمع ائمه جمعه و جماعات، مدیران مدارس علوم دینی و جمعی از هیات امنای مصلی ها و عیدگاه ها و مساجد شهرستان گمیشان در کانون عبدی جان آخوند نبوی نژاد گمیشان ضمن گرامیداشت شهدای این شهرستان از جمله شهدای سلامت، شهدای خدمت سیل گمیشان و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم عبدی جان آخوند نبوی نژاد، گفت: در طول تاریخ مقابله حق و باطل در همیشه ایام بوده است و ما مسلمانان خوشحالیم و دلمان آرام و نورانی است که به وعده خداوند متعال، آینده نظام و این جهان از آن مستضعفین و انسان هایی است که در حزب خداوند و حزب الله هستند.
وی افزود: آینده این جهان برای افرادی است که صبغه الله هستند و زندگی آنها رنگ و بوی خدایی دارد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با بیان اینکه، تقابل و دوگانگی حق و باطل در طول تاریخ بوده است، افزود: پیروزی انقلاب اسلامی ایران از مصادیق کامل حق در مقابل استکبار و باطل است.
حجت الاسلام دیلم تصریح کرد: در آن زمانی که دو قطبی شرق و غرب با محوریت آمریکا و شوروی در جهان حاکم بودند و هیچ کسی فکر نمی کرد این قدرتی که شوروی سابق با آن همه عظمت دارد روزی شکست بخورد، اما امام راحل عظیم الشان با تیزبینی پیش بینی کردند که که قطعا این قدرت بزرگ مضمحل می شود و فروپاشی آن نزدیک است.
وی با بیان اینکه، همانطور که شاهدیم آن نوید امام راحل محقق شد، گفت: ظهور و بروز انقلاب اسلامی ایران به عنوان انقلابی که مستضعفان عالم را بیدار و آگاه و فضای همه ادیان و مذاهب را معنویت بخشید، شناخته شده است.

رئیس مرکز اسلامی گلستان گفت: با ظهور انقلاب اسلامی ایران، فضای کلیساها، کنیسه ها، مصلی ها و مساجد رونق گرفت و این مهم به برکت انقلاب بود که نقطه امید بخشی برای همه مسلمین و حتی اقوام و ادیان گوناگون در سرتاسر جهان اتفاق افتاد.
حجت الاسلام دیلم با تاکید بر اینکه، امروز بحث درون مذهبی و درون اسلامی نیست، گفت: بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب، امروزه تقابل اسلام با استکبار است که باید به آن دقت کرد.
وی گفت: اینکه ما موضوع وحدت و تقریب و احترام به مقدسات را تاکید می کنیم، بنا به فرمایشات رهبر معظم انقلاب است که می فرمایند، هر حرفی که توهین به مقدسات مذاهب اسلامی باشد حرام شرعی است.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با اشاره به اینکه، امام راحل ۴۰ سال قبل موضوع فلسطین، قدس شریف و اسرائیل را مطرح کرده است، گفت: از ما ندانید آن کسی را که در گوشه ای، حرفی و یا توهینی به مقدسات مذاهب کند چه در لباس روحانی شیعه و یا سنی.
حجت الاسلام دیلم افزود: امروز از غزه تا فلسطین، تنها کشوری که بالاتر از کشورهای عربی این دغدغه دینی دارد، جمهوری اسلامی ایران است.
وی تاکید کرد: امروز باید همه مسلمین و همه اقوام و مذاهب حول قرآن، سنت رسول الله، ائمه اطهار (ع)، صحابه و بزرگان دین قرار بگیرند و حرکت اسلام را جهان شمول کنند.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با اشاره به اینکه، استکبار آرام نخواهد نشست، افزود: استکبار با جنگ سخت به نتیجه نرسید و امروز روی به جنگ نرم آورده است و بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب، ناتوی فرهنگی است که برای تجمیع کردن قدرت ها برای فیصله دادن به کشورها ایجاد می شود.
حجت الاسلام دیلم گفت: رهبر معظم انقلاب در تعبیر خود بر موضوعات دینی و فرهنگی اشاره کرد که یعنی همه باید مجهز و آماده باشیم تا در برابر جنگ نرم دشمن ایستادگی کنیم.
وی گفت: یکی از نهادهایی که می تواند بخوبی و محکم در مقابل ناتوی فرهنگی و در مقابل استکبار جهانی ایستادگی کند، نهاد مقدس نماز جمعه و تریبون مقدس آن است که می تواند با بصیرت دهی و معرفت افزایی با روشن کردن مردم، اتفاقاتی را رقم بزند که سعادت دنیا و آخرت رقم بخورد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با ذکر این مطلب که نماز جمعه ای موفق است که با ارکان درستش به وظیفه خود عمل کند، گفت: امروز باید از قدیمی و سنتی بودن خارج شویم و اگر شیوه های تبلیغ دین را عوض نکنیم و یا اگر در سخنرانی ها و موضوعات سخنرانان تنوع ندهیم و یا اینکه برای بچه های پیش دبستانی و دبستانی از نهاد مقدس نماز جمعه حرفی نزنیم، عقب خواهیم بود.
حجت الاسلام دیلم تاکید کرد: امروز باید با بچه ها با زبان خودشان صحبت کنیم و معارف دین را به آنها یاد بدهیم.
وی با بیان اینکه، اولین رکن نماز جمعه، امام جمعه است، گفت: امام جمعه تراز اسلام و انقلاب باید دغدغه ملی و اسلامی داشته باشد و ترویج دهنده دین و سنت رسول اکرم (ص) و بزرگان و عارفان دینی در بین مردم باشد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با بیان اینکه، رکن دوم نماز جمعه حفاظت و مراقبت از دین است، گفت: نباید فقط مبلغ و سخنران باشیم، بلکه باید به فکر حفاظت، مراقبت و حراست از دین باشیم و در این زمینه اگر کار پژوهشی انجام ندهیم و یا اگر در بین مردم نباشیم و آسیب های اجتماعی را نشناسیم، به وظیفه خود به درستی عمل نکرده ایم.
حجت الاسلام دیلم، سومین رکن نماز جمعه را گفتمان به حق اسلام بیان کرد و افزود: در تریبونی که در اختیار قرار می گیرد باید در آن به گفتمان به حق انقلاب اسلامی و امامین انقلاب بپردازیم.
وی با تاکید براینکه، امام جمعه باید اهل ایمان، تقوا، اخلاق حسنه، روابط عمومی بالا و با محبت و احترام مردم را به خود جذب کند، تصریح کرد: ایجاد ارتباط ایمانی و کلامی در منطقه و با مردم، تبیین و تحقق امامین انقلاب و مردم داری از ویژه گی های مهم امام جمعه باشد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان، جامعیت در دانش اسلامی اجتماعی، دارا بودن قدرت جامعه شناسی، اعتماد به جوانان، ساده زیستی و دوری از تجمل گرایی، دارا بودن روحیه خدمت، سخنوری، آشنا بودن با معارف اسلامی و آشنا بودن با مهارت های سخن گفتن را از دیگر ویژه گی های امامان جمعه برشمرد و گفت: امام جمعه ای که در جشن و شادی و یا عزای مردم شرکت نکند، امام جمعه در تراز انقلاب و اسلام نیست.
حجت الاسلام دیلم با ذکر این مطلب که باید مکاتب قرآنی ترکمن صحرا قوی کار کنند، افزود: امروز اگر شیعه و سنی مذهب خودش را قوی و محکم نگه دارد و حفظ کند، خار چشم دشمن است.
وی با اشاره به اینکه، مصلی ها مکانی برای تصمیم گیری و جمع آوری کمک های مومنانه باشند، گفت: نشست مصلحین سازش شورای حل اختلاف در مصلی ها اتفاق بیفتد و وقتی حمایت از سمن ها و مراکز نیکوکاری با محوریت امام جمعه مدیریت شود و یا اینکه وقتی ارکان نماز جمعه، جویا و پیگیر احوال بانوان و جوانان در سمن ها باشند، آنها نیز خودبخود ارتباط خود را حفظ کرده و جذب خواهند شد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با بیان اینکه امروز باید بحث فضای مجازی به وسیله یک تیم خرد ورز و اندیشه ورز در مصلی ها مدیریت شود، گفت: دشمن هر تجمع مردمی را چالشی به نظام می کشاند و در این خصوص لازم است با افزایش سطح سواد رسانه ای، فضای مجازی مدیریت شود.
حجت الاسلام دیلم تاکید کرد: امام جمعه باید ارتباط دوسویه برای رفع مشکلات مردم داشته باشد و حلقه اتصال مردم با مسئولین و مسئولین با مردم باشد.
وی با اشاره به اینکه، طراحی اتاق دینی و مشاوره ای و پاسخگویی به مسائل شرعی در مصلی ها لازم است، گفت: امامان جمعه باید واکاوی و تجدید نظر مجددی در بحث سخنرانان نماز جمعه داشته باشند تا تکرار مکررات نشود.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با بیان اینکه، سخنرانی مسئولین در نمازهای جمعه رضایت بخش است، گفت: انتظار داریم برنامه ها و محافل قرآنی و فرهنگی در نماز جمعه ها برگزار شود که در این زمینه مرکز اسلامی گلستان آماده هرگونه همکاری از قبیل، اعزام قاری کشوری و بین المللی، ارائه بسته های فرهنگی و … را دارد.
حجت الاسلام دیلم در ادامه سخنان خود، تجلیل از دانش آموزان، معرفی و تقدیر از دانشجویان نخبه و تجلیل از ورزشکاران و جوانانی که افتخار آفرینی کرده اند را از دیگر راه های جذب جوانان و وظایف امامان جمعه تراز انقلاب و اسلام بیان کرد و گفت: ایجاد فضای سبز تفریحی در مصلی ها و اماکن مذهبی، تجلیل از خردسالان و کودکان، دعوت از دانش آموزان مدارس به مصلی ها و دعوت از امام جمعه به مدارس را از دیگر راه های تقویت ارتباط بین نماز جمعه و مصلی با جامعه برشمرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایجاد همبستگی و انسجام، تقویت وحدت ملی و اسلامی در تریبون های نماز جمعه، انتقاد بجا و بیان و حل مشکلات جامعه، کادر سازی برای دین و انقلاب و جانشین سازی مناسب و تربیت نیروی سخنران، فضا دادن به جوانان و همچنین داشتن چشم انداز فرهنگی اجتماعی، از شاخصه های مهم نماز جمعه تراز انقلاب و اسلام بشمار می رود.

فهرست